Akcyza za samochód elektryczny — ile wynosi w 2024?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-01-09

Akcyza to podatek, który trzeba zapłacić w przypadku sprowadzania samochodu do Polski z zagranicy. Obowiązek ten dotyczy zarówno pojazdów nowych, jak i używanych. Wysokość tej opłaty jest uzależniona od rodzaju i pojemności silnika, a także wartości auta. Dowiedz się, ile wynosi akcyza na auta elektryczne i spalinowe oraz w jakim terminie trzeba ją opłacić.  

Akcyza to podatek, który trzeba zapłacić w przypadku sprowadzania samochodu do Polski z zagranicy. Obowiązek ten dotyczy zarówno pojazdów nowych, jak i używanych. Wysokość tej opłaty jest uzależniona od rodzaju i pojemności silnika, a także wartości auta. Dowiedz się, ile wynosi akcyza na auta elektryczne i spalinowe oraz w jakim terminie trzeba ją opłacić.  

Czym jest akcyza? 

Akcyza jest podatkiem, który regulują zapisy ustawy o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 roku. Należy go opłacić w przypadku sprowadzania pojazdów, które jeszcze nigdy nie były zarejestrowane na terytorium Polski. Dowód uiszczenia tej opłaty jest niezbędny do zarejestrowania auta. Oznacza to, że jeśli nie wywiążesz się z tego obowiązku, to nie będziesz mógł poruszać się zakupionym samochodem. 

Warto wiedzieć, że w przypadku zakupu auta z zagranicy w komisie, to pośrednik musi zapłacić akcyzę. Możesz sprawdzić, czy wywiązał się z tego obowiązku i opłacił podatek za samochód, którym jesteś zainteresowany. Aby to zrobić, wejdź na Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Na tej stronie możesz również pobrać potwierdzenie opłacenia akcyzy, które będzie Ci potrzebne podczas wizyty w wydziale komunikacji.  

Ile wynosi akcyza na auta elektryczne? 

Świetną wiadomością dla osób, które planują zakup auta elektrycznego za granicą i sprowadzenie go do Polski jest to, że nie muszą płacić akcyzy. Z tego obowiązku zwalniają ich przepisy prawa.  

Art. 109a wspomnianej już ustawy przewiduje, że dotyczy to samochodów osobowych będących pojazdami elektrycznymi. Zgodnie z przepisami jest to auto, którego konstrukcja pozwala uzyskać prędkość większą niż 25 km/h i wykorzystuje wyłącznie energię elektryczną gromadzoną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania. Sprowadzając taki pojazd do kraju, nie musisz więc ponosić dodatkowych kosztów związanych z akcyzą. 

Jakie są stawki akcyzy na pojazdy spalinowe? 

W określeniu stawki akcyzy na pojazd spalinowy trzeba uwzględnić przede wszystkim jego wartość. Musi być ona określona w umowie kupna-sprzedaży. Bardzo ważne jest to, aby była ona zgodna z rynkową wartością danego modelu. Wszelkie nadużycia mogą być bowiem karane, co wiąże się z wyższymi kosztami. 

Aktualne stawki w 2023 roku dla pojazdów wyposażonych w silniki spalinowe kształtują się w następujący sposób: 

 • 3,1% wartości pojazdu – dla aut z jednostkami napędowymi mniejszymi niż 2 000 cm3, 
 • 18,6% wartości pojazdu – dla aut z jednostkami napędowymi większymi niż 2 000 cm3. 

Zdecydowanie mniej muszą zapłacić osoby sprowadzające pojazdy hybrydowe: 

 • 1,55% wartości pojazdu – dla klasycznych hybryd HEV (bez możliwości ładowania z gniazdka) oraz miękkich hybryd MHEV z silnikami spalinowymi o pojemności mniejszej niż 2 000 cm3 
 • 9,3% wartości pojazdu – dla klasycznych hybryd HEV oraz miękkich hybryd MHEV  z silnikami spalinowymi większymi niż 2 000 cm3, ale mniejszymi niż 3500 cm3, 
 • 9,3% wartości pojazdu – dla  hybryd plug-in PHEV (z możliwością ładowania z gniazdka) z silnikami spalinowymi większymi niż 2 000 cm3, ale mniejszymi niż 3500 cm3. 

Z obowiązku opłaty akcyzy są zwolnione nie tylko pojazdy elektryczne, ale także napędzane wodorem. Są to bowiem auta zeroemisyjne, które nie wytwarzają szkodliwych spalin. 

Jak opłacić akcyzę za samochód spalinowy? 

Sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się z koniecznością wypełnienia oraz złożenia deklaracji AKC-U/S w urzędzie skarbowym. Można to zrobić podczas wizyty w oddziale lub korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. We wniosku należy uzupełnić wszystkie niezbędne dane: 

 • PESEL lub NIP, 
 • rodzaj płatnika, 
 • właściwego naczelnika urzędu, 
 • cel złożenia dokumentu, 
 • imię i nazwisko, 
 • adres zamieszkania, 
 • dowód własności, 
 • wysokość akcyzy. 

Niezbędne jest także wprowadzenie szczegółowych informacji dotyczących sprowadzonego pojazdu: 

 • marki, 
 • modelu, 
 • stanu technicznego, 
 • roku produkcji, 
 • numeru VIN, 
 • mocy i pojemności silnika, 
 • rodzaju napędu, 
 • typu skrzyni biegów, 
 • rodzaju nadwozia. 

Następnie musisz opłacić akcyzę. Określoną kwotę trzeba przelać na wskazane konto w ciągu 30 dni od sprowadzenia pojazdu. Warto jednak zrobić to jak najszybciej, gdyż bez potwierdzenia nie będziesz mógł zarejestrować auta. Aby otrzymać ten dokument, możesz skorzystać z platformy PUESC. Jest to najwygodniejszy i bezpłatny sposób. Po zalogowaniu do systemu wystarczy wyszukać transakcję po numerze VIN, a następnie pobrać dokument i go wydrukować. 

Istnieje również możliwość otrzymania zaświadczenia w tradycyjnej formie. W tym celu niezbędna jest wizyta w urzędzie skarbowym oraz uiszczenie opłaty w wysokości 17 zł. Oprócz wniosku o wydanie dokumentu, trzeba także dołączyć dowód opłacenia akcyzy, deklarację AKC-U, kopię umowy kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny oraz przetłumaczone dokumenty pojazdu. Skorzystanie z pierwszej opcji jest więc zdecydowanie łatwiejsze.  

Co grozi za nieopłacenie podatku akcyzowego? 

Przede wszystkim niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje brakiem możliwości zarejestrowania pojazdu zakupionego za granicą. Zgodnie z przepisami nie można się nim legalnie poruszać po drogach. Brak opłacenia akcyzy wiąże się także z konsekwencjami finansowymi. Grzywna wynosi 2 200 zł. Za każdy dzień zwłoki naliczane są także odsetki karne. Gdy ich wysokość przekroczy kwotę 7 500 zł, to automatycznie jest uruchamianie postępowanie skarbowo-karne, które może zakończyć się przejęciem mienia na rzecz Skarbu Państwa. 

Jak zarejestrować pojazd sprowadzony z zagranicy? 

Po wywiązaniu się z obowiązku opłacenia akcyzy niezbędne jest zarejestrowanie pojazdu. W tym celu należy się udać do wydziału komunikacji z kompletem dokumentów. Oprócz wniosku o rejestrację trzeba także dołączyć zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, dowód rejestracyjny, umowę kupna-sprzedaży lub fakturę oraz potwierdzenie uiszczenia wszystkich niezbędnych opłat.  

Jeśli rejestracja dotyczy auta, które jeszcze nigdy nie było rejestrowane, to trzeba także załączyć świadectwo homologacji. Należy pamiętać o tym, że wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski. 

Podsumowanie 

 • Akcyza to obowiązkowy podatek, który trzeba zapłacić za auto sprowadzane z zagranicy. Dotyczy to zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. 
 • Bez dowodu opłacenia akcyzy nie można zarejestrować samochodu, a więc się nim poruszać. 
 • Samochody elektryczne są zwolnione z obowiązku opłacenia akcyzy. Niezbędne jest uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego brak konieczności uiszczania opłaty, które wydaje naczelnik urzędu skarbowego. 
 • Wysokość akcyzy na pojazdy spalinowe zależy od ich wartości, a także typu i pojemności silnika. Dla samochodów z jednostkami napędowymi mniejszymi niż 2 000 cm3 stawka wynosi 3,1%, a dla pozostałych 18,6%. 

FAQ

Kiedy należy zapłacić akcyzę?
Czy kraj, z którego sprowadza się auto, ma wpływ na wysokość akcyzy?
Czy za pojazdy ciężarowe trzeba zapłacić akcyzę?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-06-19

Aplikacje do zarządzania samochodem dla kierowców

Aplikacje wykorzystywane w samochodach osobowych i ciężarowych nie ograniczają się już tylko do wyświetlania mapy...

2024-06-19

Czujnik martwego pola w lusterku?

Usprawnianie samochodów i wyposażanie ich w coraz nowsze technologie ma sprawić nie tylko, że prowadzenie...

2024-06-19

Recykling opon samochodowych w Polsce — co warto wiedzieć?

Liczba przejechanych kilometrów, sposób eksploatacji pojazdu, rodzaj użytkowanych dróg — to wszystko wpływa na szybkość...

0 KOMENTARZY