Stacje ładowania Tesla

Tesla

Mapa stacji ładowania - Tesla

Stacje ładowania Tesli, czyli Superchargery, znajdują się też w Polsce. Chociaż liczba tych punktów jak na razie nie jest imponująca, to w kolejnych latach najpewniej się zwiększy. Jakie czynności poprzedzają ładowanie samochodu ze znaczkiem Tesli w jednym z punktów ładowania Supercharger? Jak prezentuje się aktualny cennik?

Tesla stacje ładowania – oferta i ładowarki

Kolejne stacje ładowania Tesli powstają na całym świecie i jest ich już sporo – ponad 40 000. Jednak na terenie Polski działa ich zaledwie kilka. Jednym z powodów jest jak dotąd niewielka liczba pojazdów tej marki obecnych na polskim rynku.

Zarówno w Polsce, jak i za granicą Tesla stacje ładowania umieszcza w dogodnych dla kierowców lokalizacjach – wzdłuż popularnych tras czy na parkingach przy punktach handlowo-usługowych i hotelach. Jednocześnie punkty ładowania Tesli są zróżnicowane pod względem oferowanej technologii (mocy i rodzaju gniazd ładowania).

Tesla stacje ładowania – ładowarki:

  • stacje Supercharger V3 – kierowcy mogą ładować samochody przy pomocy złącz CCS, które są kompatybilne z autami Tesli produkowanymi od maja 2019 r. (właściciele aut wyprodukowanych przed tą datą muszą uzyskać aktualizację),
  • stacje V2 Supercharger – dostępne złącza to CD typu 2 i CCS.

Stacje ładowania Tesli są stworzone z myślą o kierowcach podróżujących na długie dystanse. Użytkownicy aut poruszający się na krótszych odcinkach mogą skorzystać z rozwiązań pozwalających naładować pojazd w miejscu zamieszkania.

Aktualnie punkty ładowania Tesli znajdujące się na terenie Polski są przeznaczone wyłącznie dla klientów firmy Tesla – nie mogą z nich korzystać właściciele samochodów innych producentów.

Zasady ładowania pojazdu na stacjach ładowania Tesla

Jak naładować baterię Tesli w punkcie ładowania Supercharger? Potrzebna będzie aplikacja – pomoże ona m.in. zlokalizować najbliższą stację.

Ładowanie samochodu na stacji Tesla:

  1. Wybierz złącze i podłącz je do portu ładowania samochodu.
  2. Rozpoczęcie procesu ładowania zostanie zasygnalizowane migającą na zielono diodą LED.
  3. Monitoruj postęp ładowania w aplikacji.
  4. Po naładowaniu baterii odłącz pojazd od złącza.

Na najchętniej wybieranych przez kierowców stacjach Tesla Supercharger limit ładowania może wynosić 80 proc. pojemności baterii. Można go jednak zmienić ręcznie, korzystając m.in. z dedykowanej aplikacji Tesla.

Punkty ładowania Tesli – zasięg po 15 minutach ładowania

PojazdCzas ładowaniaZasięg
Model S15 minutDo 322 km
Model 315 minutDo 275 km
Model X15 minutDo 282 km
Model Y15 minutDo 241 km

Punkty ładowania Tesli – aplikacja

Tesla, podobnie jak inni operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych, udostępnia kierowcom dedykowaną aplikację. Za jej pomocą można m.in. znaleźć najbliższy punkt ładowania Tesli. Funkcjonalność aplikacji nie ogranicza się jednak wyłącznie do tej czynności.

Aplikacja Tesli pozwala:

  • zmienić lub zaktualizować preferowaną metodę płatności,
  • sprawdzić faktury za ostatnie sesje ładowania,
  • sprawdzić bezpłatne kilometry otrzymane w Programie Referencyjnym – to jedna z akcji promocyjnych skierowanych do właścicieli pojazdów z logo Tesla,
  • wyświetlić szacunkowy zasięg pojazdu,
  • otworzyć i zamknąć gniazdko ładowania.

Stacje ładowania Tesli – cennik

Stacje Tesla nie mają ujednoliconego cennika. Wpływ na taką politykę Tesli ma kilka czynników – punkty ładowania Tesli są rozmieszczone w różnych krajach, a niektóre lokalizacje są popularniejsze niż inne.

To, ile kierowca zapłaci za ładowanie samochodu, zależy od:

  • czasu podłączenia pojazdu do ładowarki,
  • pory ładowania samochodu – w godzinach szczytu (są one ustalane dla każdej stacji indywidualnie) stawki są wyższe niż w nocy,
  • lokalizacji – ceny na stacjach zlokalizowanych w Polsce różnią się między sobą.

Właściciele samochodów marki Tesla mogą sprawdzić stawkę za kWh, korzystając z aplikacji lub ekranu dotykowego znajdującego się w pojeździe. Koszt sesji ładowania również jest dostępny w aplikacji. Wszystkie ceny są podawane już wraz z podatkami.

Tesla stacje ładowania – mapa stacji

Szukasz punktu ładowania Tesli w Polsce? Skorzystaj z naszej mapy. Informacje o najbliższej stacji ładowania Tesli możesz też znaleźć za pomocą aplikacji lub ekranu dotykowego. W drugim przypadku służy do tego funkcja Trip Planner – ścieżka do niej to: Ustawienia → Nawigacja → Trip Planner.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o stacje ładowania Tesli

  1. Czy wszystkie punkty ładowania Tesli są czynne przez całą dobę?

Większość punktów funkcjonuje całodobowo, ale są wyjątki. Niektóre z nich mogą znajdować się na parkingach obiektów działających krócej. O tym, że dana stacja ładowania Tesli będzie nieczynna w interesujących kierowcę godzinach, dowie się on z aplikacji.

2. Czym jest opłata za bezczynność?

Tesla stacje ładowania funkcjonują w Polsce jeszcze w małej liczbie. Stąd też opłaty za bezczynność – są one nakładane na wszystkich kierowców pojazdów marki Tesla, a ich celem jest wyeliminowanie zjawiska blokowania stacji ładowania. Opłata za bezczynność jest naliczana od razu po zakończeniu ładowania. Jeżeli kierowca odjedzie ze stacji w ciągu 5 minut, opłata zostanie anulowana.

3. Jak postępować w razie problemów na stacji Supercharger?

Tesla wskazuje, że wszystkie stacje Superchargery są monitorowane i regularnie serwisowane, w rezultacie czego nie powinno dochodzić do problemów z ładowaniem pojazdów. W razie kłopotu np. z przewodami kierowca powinien skorzystać z dostępnych na stronie Tesli przewodników lub skontaktować się z Obsługą Klienta (022 307 26 45).

4. Jaką maksymalną moc zapewniają stacje ładowania Tesli?

Punkty ładowania Tesli pozwalają naładować samochód z mocą szczytową do 250 kW. Moc ładowania może być jednak niższa, gdy poziom naładowania baterii będzie wysoki. To naturalne zjawisko. Na moc ładowania wpływają też inne czynniki, np. temperatura otoczenia.

5. Co oznacza podświetlenie gniazda ładowania?

W Modelu 3 białe lub błękitne podświetlenie gniazda ładowania wskazuje, że pojazd jest przygotowany do ładowania. Podświetlenie w kolorze zielonym migającym oznacza, że bateria jest ładowana, z kolei podświetlenie w kolorze zielonym stałym sygnalizuje koniec procesu ładowania – auto jest gotowe do dalszej drogi.