Stacje ładowania samochodów elektrycznych Kraków

Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych w Krakowie

Elektryfikacja przemysłu samochodowego jest już faktem, który charakteryzuje się brakiem emisji szkodliwych związków, cichą i komfortową jazdą oraz niskimi kosztami eksploatacji pojazdów. W Krakowie można zaobserwować coraz większą liczbę samochodów elektrycznych i hybrydowych, a trend ten będzie się utrzymywać w najbliższych latach. Do tego przyczyni się wprowadzenie zakazu rejestracji pojazdów z silnikiem spalinowym, który wejdzie w życie w 2035 roku na terenie Unii Europejskiej. Wzrost świadomości ekologicznej wśród Polaków również odgrywa istotną rolę w tym procesie.

Czy stacje ładowania aut w Krakowie są darmowe?

W 2020 roku większość stacji ładowania samochodów elektrycznych w Krakowie była darmowa, ponieważ ilość pojazdów elektrycznych była jeszcze niewielka. To pozwalało kierowcom na ładowanie swoich aut bez dodatkowych opłat, a koszty prądu były niższe niż koszty pobierania opłat za ładowanie i sprzedaży energii elektrycznej. Jednak w miarę wzrostu liczby samochodów elektrycznych w Polsce i podwyższenia się cen prądu, konieczne stało się uregulowanie rynku stacji ładowania.

Ile może kosztować ładowanie auta elektrycznego? Ceny w Krakowie wahają się obecnie na poziomie 0,85–2,5 zł za 1 kWh. Do tego trzeba czasem doliczyć opłatę postojową naliczaną za każdą rozpoczętą godzinę parkowania. Ładowarki AC są z zasady tańsze w użytkowaniu niż te typu DC. Cenę ładowania można też obniżyć, decydując się na wykupienie stałego abonamentu u konkretnego operatora.

Choć kierowcy niechętnie płacą za korzystanie z ładowarek, warto zauważyć, że taka polityka przyczynia się do rozwijania infrastruktury ładowania pojazdów. Dzięki temu w Krakowie pojawia się coraz więcej punktów ładowania, co przekłada się na krótsze kolejki i brak problemów z dostępnością miejsc.

Mimo wszystko wciąż można spotkać się z ogólnodostępnymi, darmowymi stacjami ładowania aut. Takie obiekty znajdują się szczególnie w większych miastach, takich jak właśnie Kraków. Najczęściej są one zlokalizowane w pobliżu galerii handlowych lub urzędów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest ich niewiele, a do tego zwykle są to stacje AC, w przypadku których ładowanie pojazdu trwa dość długo. Oszczędność finansowa może zatem kosztować Cię dużo czasu. 

Stacje jakich operatorów możemy znaleźć w Krakowie?

Wzrost popularności samochodów elektrycznych sprawia, że w Krakowie pojawia się coraz więcej stacji do ich ładowania. Obecnie najwięcej punktów należy do dwóch operatorów – GreenWay Polska i Orlen Charge. Jak wypadają ich wyniki w ujęciu ogólnokrajowym?

W połowie 2022 roku GreenWay Polska dysponował siecią 750 stacji (w tym 464 publicznych), które oferowały łącznie 1600 punktów ładowania. W tym samym okresie Orlen Charge udostępniał klientom ponad 1000 punktów ładowania działających w ramach 480 stacji.

Na uwagę zasługują również stacje ładowania samochodów elektrycznych zarządzane przez innych operatorów działających na terenie Krakowie. W ostatnim roku wzrost liczby obsługiwanych ładowarek zanotowali także m.in. Tauron, Elocity + Noxo, EV+ i E.ON.

Jakie rodzaje ładowarek znajdziemy w Krakowie?

Ładowanie samochodu elektrycznego może odbywać się przy użyciu prądu zmiennego (AC) lub stałego (DC). Ładowarki AC wykorzystują napięcie jedno- lub trójfazowe (230 lub 400 V). W ich przypadku maksymalna moc ładowania wynosi 2-13 kW, chyba że są wyposażone w dodatkowy w moduł EVSE. Wtedy moc  może sięgać nawet 22 kW, a czas ładowania trwać ok. 2-3 godziny w zależności od pojemności baterii samochodu. Stacje ładowania prądem zmiennym są zwykle wyposażone w złącza Type 2, które są przeznaczone do samochodów europejskich. Można spotkać się też z gniazdami Type-1 pasującymi do aut japońskich i koreańskich.

Ładowarki DC również używają prądu zmiennego, ale zmieniają go w prąd stały. Dzięki temu są w stanie pracować na napięciu 400-800 V i mocy 50-350 kW, co z kolei przekłada się na szybsze ładowanie. Bardzo często zajmuje to nie dłużej niż 20-30 minut. I tutaj kierowcy mają do wyboru kilka gniazd. Najczęściej spotykanymi są złącza CCS (Combo) i Type 2, które sprawdzają się w przypadku samochodów europejskich marek i Tesli. Pojazdy z rynku azjatyckiego mogą być z kolei ładowane przy użyciu gniazda CHAdeMO.

Czy w Twojej okolicy w Krakowie znajdują się różnego rodzaju stacje ładowania pojazdów elektrycznych? Sprawdź to na mapie, gdzie możesz znaleźć informacje o dostępności i aktualnym wykorzystaniu najbliższych punktów ładowania.

Moc ładowania wpływa na to, ile czasu zajmie Ci uzupełnienie akumulatora do pełna. Jak się okazuje, różnica może być znaczna. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie akumulatora o pojemności 90 kWh. Naładowanie go do pełna może zająć odpowiednio ok. 40 minut (ładowarka DC 100 kW), 4 godziny (ładowarka AC 22 kW) lub 8 godzin (ładowarka AC 11 kW).

Czy samochody elektryczne to nieuchronna przyszłość?

Mimo że sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Krakowie oraz w całej Polsce rozwija się i umożliwia już wygodne podróżowanie, wciąż jest jeszcze daleko do osiągnięcia zachodnich standardów. Jednak zwiększająca się liczba zarówno darmowych, jak i płatnych stacji ładowania daje nadzieję, że w ciągu najbliższych lat Polska stanie się bardziej przyjazna dla kierowców korzystających z pojazdów o niskiej lub zerowej emisji.

Wzrost liczby ładowarek elektrycznych stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie samochodami z napędem innym niż spalinowy. Raport PZPM z grudnia 2022 roku wskazuje na to, że choć pojazdów z silnikiem benzynowym wciąż jest najwięcej, to jednak ich liczba spada – w 2022 r. o 12%. Spadek zaliczyły również auta z silnikiem Diesla, których liczba zmalała o 15%. Wzrosła natomiast liczba zarejestrowanych pełnych hybryd (HEV +13%), samochodów elektrycznych (BEV +59%) i hybryd typu plug-in (PHEV +6%).

Podsumowanie:

  • W 2022 roku liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 59%.
  • Choć można spotkać się z darmowymi stacjami ładowania samochodów elektrycznych, stanowią one rzadkość. Zdecydowanie łatwiej dostępne są punkty płatne.
  • Najwięcej stacji ładowania aut w Krakowie należy do dwóch operatorów: GreenWay Polska i Orlen Charge.
  • W Krakowie można spotkać różne stacje ładowania pojazdu – zarówno z ładowarkami AC, jak i DC.

Najczęściej zadawane pytania

na temat samochodów elektrycznych

Które ładowarki samochodowe ładują pojazdy szybciej?
Czy za ładowanie samochodu elektrycznego trzeba płacić?
Jakie stacje ładowania samochodów są najłatwiej dostępne?