Samochód elektryczny bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-04-11

Elektryczne samochody bez prawa jazdy – to brzmi kusząco, zwłaszcza dla osób, które nie mają jeszcze 18 lat. Czy jednak rzeczywiście można prowadzić samochód elektryczny bez prawa jazdy? Poznaj odpowiedź!

Elektromobilność to coraz popularniejsza koncepcja. Koncerny motoryzacyjne nie tylko prześcigają się w projektach kolejnych miejskich czy rodzinnych elektryków, ale również tworzą mikrosamochody na baterie. To właśnie te pojazdy często są reklamowane jako auta elektryczne bez prawa jazdy. Niestety, w dużej mierze jest to chwyt marketingowy – bez posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdów się nie obejdzie.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby kierować samochodem?

Jeżeli korzystasz z samochodu jako kierowca, to z pewnością nie masz problemu z odpowiedzią na to pytanie – niezbędne jest posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Do prowadzenia kompaktowego samochodu spalinowego lub elektrycznego wymagane jest prawo jazdy kategorii B. Jednak do egzaminu nie może przystąpić każdy. Podstawowym ograniczeniem jest wiek kandydata na kierowcę.

Osoba przystępująca do egzaminu na prawo jazdy musi być pełnoletnia. Co z młodszymi osobami, które bardzo chciałyby poprowadzić samochód? To właśnie w ich kontekście często wspominany jest samochód elektryczny bez prawa jazdy. Niestety, jest to sformułowanie wprowadzające w błąd.

Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Zastanawiasz się, czy istnieją elektryczne samochody bez prawa jazdy? Odpowiedź brzmi: nie. Mimo że na określenie „samochód elektryczny bez prawa jazdy” można natknąć się dość często, to jest ono mocno nieprecyzyjne. Powodem jest zmiana przepisów w 2013 r., która okazała się niekorzystna dla osób bez uprawnień do kierowania pojazdami.

Po zmianie przepisów uprawnienia (prawo jazdy kategorii AM) są potrzebne do kierowania już następującymi pojazdami:

 • motorower – to pojazd dwu- lub trójkołowy wyposażony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h,
 • czterokołowiec lekki – to czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h (np. mały quad),
 • zespół pojazdów – przez zespół rozumie się motorower połączony z przyczepą lub czterokołowiec z przyczepą.

Chociaż znasz już odpowiedź na pytanie, czy istnieją elektryczne samochody bez prawa jazdy, to warto jeszcze wyjaśnić, skąd wzięło się to wprowadzające w błąd sformułowanie.

Osoby czy firmy oferujące mikrosamochody często twierdzą, że sprzedają „samochód elektryczny bez prawa jazdy”. Co mają na myśli? Najpewniej to, że kierowanie takim elektrykiem nie wymaga posiadania prawa jazdy kategorii B. Nie oznacza to jednak, że pojazd można prowadzić bez uprawnień – w tym przypadku niezbędna jest kategoria AM.

Czym są auta elektryczne bez prawa jazdy?

Elektryczne samochody bez prawa jazdy to grupa pojazdów wyróżniających się zarówno wizualnie, jak i pod względem parametrów technicznych – trudno je pomylić z innymi autami. Określane są różnie – jako mini car, smart czy mikrusy. Łączy je też to, że są one projektowane z myślą o przemieszczaniu się po mieście, czyli na krótkich dystansach. Jednocześnie dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego zamiast spalinowego są to pojazdy ciche, ekologiczne i doskonale wpisujące się w ideę zrównoważonego transportu.

Mimo że elektryki są coraz popularniejsze, to jednak auta elektryczne bez prawa jazdy nie są zbyt często spotykane w ofertach producentów. Powodów tego stanu jest kilka, a najważniejsze to:

 • wąska grupa docelowa – to m.in. osoby młode, które nie mają prawa jazdy kategorii B i jednoosobowe gospodarstwa domowe,
 • mała praktyczność – mini samochody są pozbawione m.in. przestrzeni bagażowej i pozwalają przewieźć maksymalnie jednego pasażera,
 • niewielka popularność najmniejszych samochodów – w Polsce nietypowe pojazdy nie są często spotykane na ulicach, choć w przyszłości może się to zmienić.

Jaki wybór mają osoby zainteresowane zakupem auta elektrycznego bez prawa jazdy? Oto przegląd propozycji koncernów motoryzacyjnych.

Citroen Ami

Citroen Ami

Citroen Ami – źródło wikipedia.pl

Model Ami to samochód elektryczny bez prawa jazdy od Citroena. Francuski producent pojazdów stworzył „swoją wizję miejskiej mobilności”. Czym wyróżnia się Citroen Ami? To czterokołowiec o pudełkowatym kształcie dostępny w kilku wariantach kolorystycznych, wadze 471 kg oraz następujących wymiarach: 2,41 m długości, 1,39 m szerokości i 1,52 m wysokości. Kompaktowy rozmiar sprawia, że auto świetnie nadaje się do jazdy po mieście.

Samochód elektryczny bez prawa jazdy Citroen Ami jest 2-osobowy. Według deklaracji producenta na jednym ładowaniu można przejechać nim do 75 km. Jednocześnie ładowanie do pełna baterii umieszczonej w tym małym elektryku trwa 4 godziny – gdy jest on podłączony do standardowego gniazda. Baterię można też ładować na miejskiej stacji ładowania lub przez podłączenie jej do punktu Wall Box. Chociaż w pojeździe miejsca jest niewiele, to producentowi udało się wygospodarować przestrzeń po stronie pasażera na niewielką torbę podręczną.

Gdzie kupić Citroena Ami? Aktualnie nie można tego zrobić w salonach Citroena – w Polsce te mini samochody są sprzedawane za przez firmę iXAR.

Opel Rocks-e

Opel Rocks-eDo mikroelektryków zalicza się również Opel Rocks-e. To bliźniak wcześniej opisanego zeroemisyjnego Citroena Ami. Podobnie jak wcześniejszy model, Opel Rocks-e to 2-osobowy mikrokompakt przeznaczony do jazdy po mieście. Niewielkie wymiary i promień skrętu (zaledwie 7,2 m) sprawiają, że auto stanowi atrakcyjną alternatywę m.in. dla skuterów czy elektrycznych hulajnóg.

Czym jeszcze wyróżnia się samochód elektryczny bez prawa jazdy Opel Rocks-e? Pojazd jest dostępny w kilku wersjach wyposażenia, m.in. Tekno i Klub. W kabinie uwzględniono niewielką przestrzeń na drobny bagaż (torbę, plecak). Pod względem parametrów technicznych pojazd nie różni się niczym od Citroena Ami – również można nim przejechać maksymalnie 75 km na jednym ładowaniu.

Fiat Topolino

Jeszcze w 2023 r. dostępne na rynku elektryczne samochody bez prawa jazdy mogą zyskać konkurenta w postaci Fiata Topolino. Co już dziś wiadomo o tym samochodzie? Z najświeższych doniesień medialnych wynika, że Fiat Topolino powstaje na bazie Citroena Ami. Mimo że siłą rzeczy parametry techniczne tych pojazdów będą zbliżone, to Fiat najpewniej zaskoczy atrakcyjnym, włoskim designem.

W odróżnieniu od dostępnego już w sprzedaży Citroena Ami samochód elektryczny bez prawa jazdy Fiat Topolino ma mieć otwierany dach z miękkiej tkaniny. Jeżeli tak się stanie, to będzie to nawiązanie do oryginalnych wersji Topolino, które Fiat oferował od lat 30. ubiegłego wieku.

Chociaż nie jest jeszcze znana dokładna data premiery Fiata Topolino, to według zapewnień producenta najpewniej będzie mieć ona miejsce jeszcze w 2023 r.

Ciekawostka: Opel Rocks-e to pojazd, z którego korzysta straż pożarna w Rüsselsheim. To najlepiej świadczy o wszechstronności najmniejszych aut elektrycznych.

Samochód elektryczny bez prawa jazdy – dla 14- czy 16-latka?

Elektryczne samochody bez prawa jazdy to wyjątkowe auta – prowadzić mogą je nawet osoby niepełnoletnie. W jakim wieku? Wystarczy ukończyć 14 lub 16 lat.

Aby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami z kategorii AM, kandydat na kierowcę musi mieć co najmniej 14 lat. Tyle właśnie wystarczy, aby prowadzić mikroelektryka – np. Citroena Ami. Ten samochód elektryczny bez prawa jazdy będzie więc świetną propozycją dla nastoletniego miłośnika motoryzacji.

Zdarza się, że ze względu na budowę mini samochody nie są kwalifikowane jako czterokołowce lekkie, ale czterokołowce. Wówczas prawo jazdy kategorii AM nie wystarczy – konieczne będzie uzyskanie prawa jazdy kategorii B1. Aby podejść do egzaminu i uzyskać uprawnienia, kandydat musi być o 2 lata starszy i ukończyć co najmniej 16 lat.

Jak uzyskać uprawnienia kategorii AM?

Planujesz kupić samochód elektryczny bez prawa jazdy dla siebie lub nastolatka? Pozostaje jedynie dopełnić formalności – zdobyć uprawnienia do prowadzenia mini elektryka. Jak uzyskać prawo jazdy kategorii AM?

Kroki niezbędne do zdobycia prawa jazdy kategorii AM:

 1. Uzyskanie zgody rodziców lub opiekunów prawnych
 2. Wizyta u lekarza – potrzebne będzie orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami
 3. Uzyskanie profilu kandydata na kierowcę – należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami
 4. Ukończenie kursu teoretycznego i praktycznego
 5. Zdanie egzaminu

Dobrą wiadomością dla nastolatków chcących jak najszybciej sprawdzić się w roli kierowcy jest informacja, że na kurs można zapisać się na 3 miesiące przed ukończeniem 14 roku życia.

Podsumowanie:

 • „Auta elektryczne bez prawa jazdy” to sformułowanie wprowadzające w błąd – do kierowania takim autem potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM lub B1.
 • Określenie „elektryczne samochody bez prawa jazdy” to skrót myślowy. Do zmiany przepisów, która miała miejsce w 2013 r., aby kierować mini samochodem, nie trzeba było mieć prawa jazdy.
 • Z uwagi na niewielkie wymiary każdy samochód elektryczny bez prawa jazdy mocno wyróżnia się wśród zwykłych pojazdów.
 • W 2023 r. dostępne w sprzedaży auta elektryczne bez prawa jazdy to Citroen Ami i Opel Rocks-e. Wkrótce dołączyć ma do nich Fiat Topolino.
 • Uzyskanie prawa jazdy kategorii AM wiąże się z koniecznością ukończenia kursu teoretycznego i praktycznego oraz zdania egzaminu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o samochód elektryczny bez prawa jazdy

Jak sprawdzić, jakiej kategorii prawo jazdy jest potrzebne na samochód elektryczny bez prawa jazdy?
Ile kosztuje samochód elektryczny bez prawa jazdy?
Czy rozwój e-mobilności może sprawić, że auta elektryczne bez prawa jazdy zyskają na popularności?
Do jakiego segmentu aut zaliczane są elektryczne samochody bez prawa jazdy?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-05-22

Ile kosztuje utrzymanie samochodu hybrydowego?

Planujesz zakup nowego samochodu i zastanawiasz się nad pojazdem hybrydowym? W ostatnich latach takie modele...

2024-05-22

Klasa i segment samochodu – co oznacza, jak sprawdzić?

Planujesz zakup samochodu? Jeśli czeka Cię inwestycja w nowy pojazd, to podstawowe informacje, z którymi...

2024-05-22

Nowoczesny system bezkluczykowy, czyli Keyless Go

Wiele osób uznaje Keyless Go, czyli tak zwany dostęp bezkluczykowy do samochodu za nowoczesne rozwiązanie,...

0 KOMENTARZY