Stacje ładowania samochodów elektrycznych Wrocław

Brak emisji szkodliwych związków, komfortowa jazda w ciszy i stosunkowo niskie koszty eksploatacji samochodu – elektryfikacja branży samochodowej jest już faktem, któremu nie sposób zaprzeczyć. Po wrocławskich drogach porusza się coraz więcej elektryków i hybryd, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach będzie ich jeszcze więcej. Przyczyni się do tego na pewno unijny zakaz rejestracji pojazdów z silnikiem spalinowym, który zacznie obowiązywać od 2035 roku. Nie bez znaczenia pozostaje również rosnąca świadomość ekologiczna Polaków.

Czy stacje ładowania aut we Wrocławiu są darmowe?

Jeszcze chociażby w 2020 roku zdecydowana większość stacji ładowania samochodów elektrycznych we Wrocławiu była darmowa. Kierowcy mogli korzystać z nich bez żadnych opłat ze względu na to, że takich aut było niewiele. W rezultacie koszt zużywanego przez nie prądu był niższy niż ewentualny koszt pobierania opłat za ładowanie i rozliczania sprzedaży energii elektrycznej. Obecnie liczba samochodów elektrycznych w Polsce jest jednak znacznie wyższa, podobnie zresztą jak ceny prądu, które w ostatnim czasie gwałtownie wzrosły. W związku z tym konieczne było uregulowanie tego rynku.

Ile może kosztować ładowanie auta elektrycznego? Ceny we Wrocławiu wahają się obecnie na poziomie 0,85–2,5 zł za 1 kWh. Do tego trzeba czasem doliczyć opłatę postojową naliczaną za każdą rozpoczętą godzinę parkowania. Ładowarki AC są z zasady tańsze w użytkowaniu niż te typu DC. Cenę ładowania można też obniżyć, decydując się na wykupienie stałego abonamentu u konkretnego operatora.

Płacenie za korzystanie z ładowarek nie spotyka się oczywiście z uznaniem kierowców. Warto jednak mieć na uwadze to, że dzięki temu siatka stacji ładowania pojazdów rozwija się, a na mapie Wrocławia pojawiają się kolejne punkty do dyspozycji kierowców elektryków. W efekcie zmniejszają się kolejki do ładowarek, a znalezienie wolnego miejsca nie stanowi problemu.

Mimo wszystko wciąż można spotkać się z ogólnodostępnymi, darmowymi stacjami ładowania aut. Takie obiekty znajdują się szczególnie w większych miastach, takich jak właśnie Wrocław. Najczęściej są one zlokalizowane w pobliżu galerii handlowych lub urzędów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest ich niewiele, a do tego zwykle są to stacje AC, w przypadku których ładowanie pojazdu trwa dość długo. Oszczędność finansowa może zatem kosztować Cię dużo czasu. 

Stacje jakich operatorów możemy znaleźć we Wrocławiu?

Wzrost popularności samochodów elektrycznych sprawia, że we Wrocławiu pojawia się coraz więcej stacji do ich ładowania. Obecnie najwięcej punktów należy do dwóch operatorów – GreenWay Polska i Orlen Charge. Jak wypadają ich wyniki w ujęciu ogólnokrajowym?

W połowie 2022 roku GreenWay Polska dysponował siecią 750 stacji (w tym 464 publicznych), które oferowały łącznie 1600 punktów ładowania. W tym samym okresie Orlen Charge udostępniał klientom ponad 1000 punktów ładowania działających w ramach 480 stacji.

Na uwagę zasługują również stacje ładowania samochodów elektrycznych zarządzane przez innych operatorów działających na terenie Wrocławia. W ostatnim roku wzrost liczby obsługiwanych ładowarek zanotowali także m.in. Tauron, Elocity + Noxo, EV+ i E.ON.

Jakie rodzaje ładowarek znajdziemy we Wrocławiu?

Ładowanie samochodu elektrycznego może odbywać się przy użyciu prądu zmiennego (AC) lub stałego (DC). Ładowarki AC wykorzystują napięcie jedno- lub trójfazowe (230 lub 400 V). W ich przypadku maksymalna moc ładowania wynosi 2-13 kW, chyba że są wyposażone w dodatkowy w moduł EVSE. Wtedy moc  może sięgać nawet 22 kW, a czas ładowania trwać ok. 2-3 godziny w zależności od pojemności baterii samochodu. Stacje ładowania prądem zmiennym są zwykle wyposażone w złącza Type 2, które są przeznaczone do samochodów europejskich. Można spotkać się też z gniazdami Type-1 pasującymi do aut japońskich i koreańskich.

Ładowarki DC również używają prądu zmiennego, ale zmieniają go w prąd stały. Dzięki temu są w stanie pracować na napięciu 400-800 V i mocy 50-350 kW, co z kolei przekłada się na szybsze ładowanie. Bardzo często zajmuje to nie dłużej niż 20-30 minut. I tutaj kierowcy mają do wyboru kilka gniazd. Najczęściej spotykanymi są złącza CCS (Combo) i Type 2, które sprawdzają się w przypadku samochodów europejskich marek i Tesli. Pojazdy z rynku azjatyckiego mogą być z kolei ładowane przy użyciu gniazda CHAdeMO.

Czy we Wrocławiu spotkasz się ze wszystkimi rodzajami stacji ładowania pojazdów elektrycznych? Spójrz na mapę i sprawdź, jakie są dostępne w Twojej najbliższej okolicy oraz które z nich są aktualnie w użyciu.

Moc ładowania wpływa na to, ile czasu zajmie Ci uzupełnienie akumulatora do pełna. Jak się okazuje, różnica może być znaczna. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie akumulatora o pojemności 90 kWh. Naładowanie go do pełna może zająć odpowiednio ok. 40 minut (ładowarka DC 100 kW), 4 godziny (ładowarka AC 22 kW) lub 8 godzin (ładowarka AC 11 kW).

Samochody elektryczne – nieuchronna przyszłość?

Chociaż sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych we Wrocławiu – i w niemal całej Polsce – jest już na tyle rozbudowana, by umożliwiać komfortową jazdę, wciąż daleko jej do zachodnich standardów. Przyglądając się rosnącej liczbie darmowych i płatnych punktów, można mieć nadzieję, że w ciągu najbliższych lat Polska stanie się jeszcze przyjaźniejsza dla kierowców wybierających nisko- lub zeroemisyjne pojazdy.

Wzrost liczby ładowarek elektrycznych stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie samochodami z napędem innym niż spalinowy. Raport PZPM z grudnia 2022 roku wskazuje na to, że choć pojazdów z silnikiem benzynowym wciąż jest najwięcej, to jednak ich liczba spada – w 2022 r. o 12%. Spadek zaliczyły również auta z silnikiem Diesla, których liczba zmalała o 15%. Wzrosła natomiast liczba zarejestrowanych pełnych hybryd (HEV +13%), samochodów elektrycznych (BEV +59%) i hybryd typu plug-in (PHEV +6%).

Podsumowanie

  1. W 2022 roku liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 59%.
  2. Choć można spotkać się z darmowymi stacjami ładowania samochodów elektrycznych, stanowią one rzadkość. Zdecydowanie łatwiej dostępne są punkty płatne.
  3. Najwięcej stacji ładowania aut we Wrocławiu należy do dwóch operatorów: GreenWay Polska i Orlen Charge.
  4. We Wrocławiu można spotkać różne stacje ładowania pojazdu – zarówno z ładowarkami AC, jak i DC.