Stacje ładowania Greenway

Greenway

Mapa stacji ładowania - Greenway

GreenWay to firma produkująca stacje ładowania i zarządzająca punktami ładowania samochodów elektrycznych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Z jej usług korzysta już 53 000 klientów. Jaka jest aktualna oferta GreenWay? Gdzie znajdują się stacje ładowania z logiem GreenWay?

Stacje GreenWay – oferta i ładowarki

W punktach GreenWay można spotkać dwa rodzaje stacji ładowania – AC i DC. Czym się one różnią? Jaki dystans można przejechać samochodem po 30 minutach ładowania poszczególnymi ładowarkami?

GreenWay stacje ładowania:

  • Stacje AC. Bateria pojazdu jest ładowana prądem przemiennym (alternating current, stąd też skrót – GreenWay stacje ładowania AC). Stacje AC należą do stacji wolnych i oferują moc ładowania do 22 kW. Najczęściej można je spotkać w okolicach biurowców, na parkingach przy centrach handlowych czy hotelach. Aby naładować pojazd do pełna na stacji AC, potrzeba zwykle od 4 do 5 godzin.
  • Stacje DC. Na tych stacjach pojazdy można naładować prądem stałym (direct current – stacje GreenWay DC). Moc ładowania wynosi od 25 do 50 kW (stacje szybkie) lub do 150 kW (ultraszybkie ładowarki). GreenWay stacje ładowania DC wyróżniają się typami obsługiwanych złącz oraz przypominają dystrybutory na stacjach paliw. Najczęściej znajdują się wzdłuż najpopularniejszych szlaków komunikacyjnych i w dużych miastach.

Klienci stacji GreenWay najczęściej mogą skorzystać z szybkich ładowarek dwóch firm – Delta i Efacec, chociaż dostępne są też rozwiązania innych producentów, np. Axon Easy czy EVBox. Ponieważ stacje te są wyposażone w 3 rodzaje najpopularniejszych złącz (Mennekes Type 2, CCS2 i CHAdeMO), to są kompatybilne z większością pojazdów elektrycznych poruszających się po drogach.

Orientacyjny dystans, jaki pojazd może pokonać po 30 minutach ładowania

Rodzaj ładowarkiTyp złączaOrientacyjny zasięg po 30 minutach ładowania
AC – 22 kWMennekes (Type 2)10-60 km*
DC – 25 kWCCS270 km
CHAdeMO
DC – 50 kWMennekes (Type 2)10-120 km*
CCS2110-140 km*
CHAdeMO
DC – 150+ kWCCS2110-415 km*
CHAdeMO170 km
*w zależności od pojazdu

Stacje GreenWay posiadają rozwiązania chroniące przed czynnikami zewnętrznymi. Z tego względu samochód można ładować m.in. w czasie deszczu, śniegu czy burzy. Należy jednak pamiętać, że zarówno niskie, jak i wysokie temperatury mają wpływ na ostateczną moc ładowania.

GreenWay stacje ładowania – aplikacja, Portal Klienta i karta RFID

Aby skorzystać ze stacji ładowania GreenWay, należy dokonać rejestracji. Jest ona bezpłatna, szybka i odbywa się poprzez aplikację mobilną (dostępna w sklepach App Store i Google Play) lub Portal Klienta na stronie internetowej GreenWay. Rejestracja jest niezbędna, bo w jej ramach klient podaje dane karty płatniczej, z której będzie pobierana opłata za ładowanie.

Aplikacja GreenWay i Portal Klienta pozwalają:

  • sprawdzać dostępne stacje ładowania GreenWay oraz rodzaje obsługiwanych złącz – służy do tego specjalna mapa wraz z oznaczeniami, np. kolorem zielonym są zaznaczane wolne, a niebieskim zajęte ładowarki i przewody,
  • rozpocząć i zakończyć proces ładowania pojazdu na stacji GreenWay – nie ma potrzeby czekania na kartę RFID służącą do uruchamiania i kończenia ładowania,
  • zmieniać plany abonamentowe – stacje GreenWay kierowca może odwiedzać częściej np. w sezonie urlopowym, a wówczas może się opłacać przejście na wyższy plan abonamentowy z korzystniejszą stawką za 1 kWh,
  • sprawdzić stan naładowania samochodu oraz historię sesji ładowania na stacjach GreenWay – dane te mogą pomóc m.in. wybrać najkorzystniejszy plan abonamentowy.

Po zalogowaniu się do Portalu Klienta kierowca może zaktualizować swoje dane, informacje o pojeździe, dane karty płatniczej czy pobrać faktury za usługi ładowania. Portal Klienta służy też do aktywacji kodów rabatowych.

GreenWay stacje ładowania można uruchamiać również za pomocą karty RFID. Jej wydanie jest jednak płatne – kosztuje 10 zł. GreenWay informuje klientów, że karta jest dostarczana przez Pocztę Polską. Wysyłka karty trwa 7 dni roboczych, licząc od dnia rejestracji. Karty RFID są wysyłane również za granicę.

Rejestracja, chociaż uproszczona, jest niezbędna nawet w przypadku ładowania jednorazowego. Kierowca, który nie założy konta, nie będzie mógł skorzystać ze stacji ładowania GreenWay.

Stacje GreenWay – roaming

W ofercie GreenWay znajdują się rozwiązania stworzone z myślą o osobach podróżujących swoim elektrykiem za granicę. Roaming to usługa pozwalająca naładować samochód na stacjach ładowania znajdujących się za granicą przy użyciu karty RFID, której używają stacje ładowania GreenWay.

Roaming międzynarodowy – ważne informacje:

  • rozliczenie za ładowanie na stacjach GreenWay i u zagranicznych partnerów tego operatora znajdzie się na jednej fakturze,
  • ponieważ ceny ładowania na zagranicznych stacjach mogą różnić się od cennika stacji GreenWay, firma proponuje kierowcom wybranie planu abonamentowego Energia Max lub Energia Plus,
  • wyjeżdżając za granicę, kierowca powinien mieć przy sobie kartę RFID, bo nie wszystkie stacje partnerskie są obsługiwane przez aplikację GreenWay.

Stacje ładowania GreenWay – cennik

Ile kosztuje ładowanie pojazdów elektrycznych na stacjach GreenWay? Operator przygotował ofertę zarówno dla stałych klientów, którzy co miesiąc pobierają sporo energii, jak i dla kierowców korzystających ze stacji ładowania GreenWay jedynie sporadycznie. Z myślą o tej pierwszej grupie właścicieli pojazdów elektrycznych zostały stworzone plany abonamentowe.

Stacje ładowania GreenWay – plany abonamentowe

Rodzaj stacji ładowaniaPlany cenowe (stawka za kWh)*
Energia Max (99,99 zł/mies.)Energia Plus (34,99 zł/mies.)Energia Standard (0 zł/mies.)
AC**1,60 zł1,75 zł1,95 zł
DC ≤ 100kW**1,95 zł2,30 zł2,95 zł
DC > 100 kW**2,20 zł2,60 zł3,25 zł
*Ceny z VAT, cennik obowiązujący od 1 stycznia 2023 r. **Po 600 minutach ładowania na stacjach AC i po 60 minutach ładowania na stacjach DC naliczana jest dodatkowa opłata za każdą minutę ładowania w wysokości 0,40 zł.

Jakie są ceny ładowania jednorazowego? Analogicznie jak w przypadku planu abonamentowego klienci mogą skorzystać z ładowarki AC (2,20 zł za kWh) lub DC. Opłata za ładowanie pojazdu elektrycznego na szybkiej stacji DC wynosi 3,40 zł za kWh, a na ultraszybkiej 3,80 zł za kWh.

Stacje GreenWay – mapa stacji

Sieć stacji GreenWay na terenie Polski to już ponad 700 punktów. Aby sprawdzić, gdzie w Twojej okolicy znajdują się stacje ładowania, skorzystaj z przygotowanej przez nas mapy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o stacje ładowania GreenWay

  1. W jakich godzinach są dostępne stacje ładowania GreenWay?

Z większości stacji GreenWay kierowcy mogą korzystać przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Aby jednak upewnić się, że wybrana stacja jest aktualnie otwarta, kierowca powinien użyć aplikacji mobilnej lub Portalu Kierowcy na stronie internetowej GreenWay.

2. Czy stacje GreenWay znajdują się na bezpłatnych, czy płatnych parkingach?

Jak podaje GreenWay, stacje ładowania pojazdów elektrycznych są instalowane głównie na bezpłatnych parkingach. Jeżeli parking jest płatny, to taka informacja znajduje się przy opisie stacji zarówno w aplikacji mobilnej, jak i Portalu Kierowcy.

3. Jak rozpocząć i zakończyć ładowanie elektryka na stacji GreenWay?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, gdzie w pobliżu znajdują się stacje ładowania GreenWay i czy są one wolne. Po podłączeniu auta do ładowarki wystarczy wybrać opcję „Uruchom” w aplikacji mobilnej lub Portalu Klienta albo skorzystać z karty RFID. Przed odłączeniem przewodów należy najpierw zakończyć ładowanie w aplikacji, Portalu Klienta albo przez przyłożenie karty RFID do czytnika.

4. Czy stacje ładowania GreenWay są przeznaczone dla klientów biznesowych?

Tak, stacje GreenWay są dostępne również dla klientów biznesowych. Firmy posiadające flotę pojazdów elektrycznych (powyżej 5 pojazdów) muszą jednak skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta – telefonicznie (+48 58 325 10 17) lub przez e-mail (bok@greenwaypolska.pl).

5. Czy rejestracja klienta wymaga podania numeru rejestracyjnego auta?

Nie – klient, który nie podał tego numeru w trakcie rejestracji, może w każdej chwili zaktualizować dane, korzystając z Panelu Klienta.