Nawigacja samochodowa — podstawowe aplikacje w Twoim pojeździe
Jeśli istnieje jeden rodzaj oprogramowania, bez którego większość nie wyobraża sobie codziennej jazdy, to na pewno są to aplikacje z aktualnymi mapami kraju i świata. Wskazanie właściwej drogi i jej alternatywy, to jednak nie wszystko, czego kierowcy oczekują od takiego oprogramowania. Osoby poruszające się pojazdami nie tylko sprawdzają mapę i trasę. Chcą wiedzieć, jakie ograniczenia występują na danej drodze, gdzie mogą zatrzymać się na obiad lub kawę i w których miejscach zatankują samochód. Takie dane są dostępne w różnych aplikacjach do nawigacji. Oto te najpopularniejsze.
Google Maps
Google Maps to najpopularniejsza aplikacja wykorzystywana nie tylko przez kierowców, ale również rowerzystów czy pieszych na całym świecie. Oferuje przede wszystkim zestawienie aktualnych map, uwzględniających ekonomiczne trasy, najkrótsze drogi dotarcia, ale również informacje o atrakcjach turystycznych, restauracjach czy kawiarniach znajdujących się w okolicy. Zbiór map tej aplikacji jest na bieżąco aktualizowany, a sam użytkownik wie, czy w danym momencie wybrana przez niego trasa jest przejezdna, czy jednak powinien wybrać alternatywną, aby móc dostać się do celu na czas. Wypadki, kolizje, korki, prace drogowe — wszystkie te czynniki są tutaj uwzględnione.
Yanosik
Yanosik to alternatywna aplikacja dla kierowców, którzy nie chcą korzystać z Google Maps. Jest niezwykle popularna w Polsce, przede wszystkim za sprawą systemu informacyjnego, który został w niej zastosowany. Kierowcy korzystający z oprogramowania mogą nie tylko poznać najlepsze drogi dotarcia do celu, ale również są ostrzegani przed fotoradarem, kontrolą policyjną prowadzoną przez funkcjonariuszy znajdujących się w nieoznakowanych pojazdach czy miejscach wypadków, do których się zbliżają. Yanosik pozwala wybrać najlepszą drogę, daje możliwość poznania miejsc, w których łatwo o mandat, ale też ostrzega o ograniczeniu prędkości i przypomina, jakie ograniczenia panują na drodze, po której poruszają się aktualnie.
HERE WeGo
To darmowa nawigacja, z której mogą korzystać zarówno użytkownicy smartfonów z systemem Android, jak i iOS. Kierowcy nie muszą mieć połączenia z Internetem, aby móc poruszać się po drodze z pomocą HERE WeGo. To nieco bardziej rozbudowana aplikacja, która uwzględnia wiele szczegółów, takich jak m.in. budynki 3D, miejsca, w których piesi mogą wypożyczyć rower miejski. Umożliwia ona również sprawdzanie map całych regionów, państw i kontynentów. Daje duże możliwości rozeznania się w terenie, ale jednocześnie jest wymagająca pod względem korzystania z pamięci urządzenia. Być może konieczne będzie dokupienie dodatkowej karty pamięci, aby móc korzystać ze wszystkich dostępnych map.
Co poza nawigacją? Jakie inne aplikacje dla kierowców można wykorzystać w trakcie jazdy?
Sama aplikacja z nawigacją niekiedy nie wystarczy. Kierowcy poszukują rozwiązań, które jeszcze lepiej pozwolą im zarządzać pojazdami. Wśród oprogramowania, z jakiego mogą korzystać, znajdują się również programy umożliwiające pobieranie opłat za parkingi, drogi publiczne i prywatne, ale też aplikacje, które pozwalają na poznanie sposobu zarządzania swoim pojazdem. Na które z nich warto zwrócić uwagę?
Autopay
Dzięki Autopay kierowcy oszczędzają wiele czasu w podróży. Dlaczego? Nie muszą zatrzymywać się na autostradowych bramkach i tracić czasu na kupowanie e-biletów na przejazd. Jak to działa? Aplikacja potrzebuje dostępu do danych związanych z obsługiwanym pojazdem i sposobu płatności za korzystanie z usług. Opłata za przejazd dokonywana jest automatycznie, dzięki technologii GPS. Aplikacja pozwala również na zdalne opłacanie miejsc postojowych na wybranych parkingach i dokonywanie płatności za korzystanie z myjni.
Apple CarPlay
Aplikacja Apple CarPlay, to oprogramowanie przeznaczone dla kierowców obsługujących telefony z systemem operacyjnym iOS, którzy łączą się z pojazdem przy pomocy smartfonu. CarPlay, poza dostępem do nawigacji, pozwala również na obsługę telefonu przy pomocy panelu w samochodzie i na odwrót. CarPlay umożliwia nawet uruchomienie pojazdu z poziomu włączonej aplikacji. Co jeszcze daje instalacja tego oprogramowania w samochodzie?
- Korzystanie z aktualnych map dzięki Apple Maps – oprogramowanie pozwala również na wskazanie drogi na podstawie informacji czerpanych z innych aplikacji maili, bazy kontaktów czy kalendarza.
- Realizację połączeń telefonicznych — dzwonienie, odbieranie telefonów, odsłuchiwanie wiadomości głosowych i poczty głosowej.
- Pisanie wiadomości przy pomocy Siri.
- Słuchanie muzyki, podcastów, audiobooków — aplikacja pozwala na odtwarzanie dźwięków z innych programów zainstalowanych na smartfonie.
- Korzystanie z kalendarza w telefonie i innych aplikacji.
Android Auto
To aplikacja, którą z samochodem mogą połączyć użytkownicy smartfonów z systemem Android. Działa analogicznie do oprogramowania Apple CarPlay. Pozwala na korzystanie ze smartfona w samochodzie za pomocą wyświetlacza, jak również wydawanych poleceń głosowych. Android Auto wspiera kierowców w czasie jazdy i daje takie możliwości jak:
- korzystanie z systemów nawigacji, takich jak Mapy Google, Yanosik,
- wykonywanie połączeń telefonicznych i wysyłanie wiadomości tekstowych oraz głosowych,
- korzystanie z popularnych komunikatorów, w tym z Messengera i WhatsAppa,
- korzystanie z aplikacji muzycznych, słuchanie audiobooków i ulubionych podcastów.
Drivvo
To aplikacja, która jest szczególnie przydatna i rekomendowana dla zarządzających flotą pojazdów. Pozwala na sprawowanie kontroli nad wydatkami związanymi z użytkowaniem i eksploatowaniem aut, takimi jak tankowanie, konserwacja, wymiana oleju. Aplikacja generuje raporty, wykresy, wskaźniki, które pozwalają na bardziej wydajne użytkowanie samochodu, motocykla czy autobusu.
CanLock
Jak się okazuje, zabezpieczeniami antykradzieżowymi można operować również z poziomu aplikacji mobilnych. CanLock to nowoczesna ochrona oparta na magistrali CAN. Pozwala autoryzować, czyli blokować i odblokowywać system, monitorować funkcjonalność pojazdu, a w tym: blokować układ zapłonowy skrzyni biegów i sprzęgła. Całą pracę można wykonać przy pomocy kodu PIN, breloczka Bluetooth czy po prostu dzięki obsłudze aplikacji w smartfonie.
Szukasz programów, które pozwolą Ci lepiej zarządzać pojazdem? Chcesz korzystać z aplikacji, dzięki którym nie tylko z powodzeniem dojedziesz na miejsce, ale również sprawdzisz, jak działają poszczególne systemy zamontowane w aucie osobowym lub ciężarowym? Skorzystaj z jednej z popularnych i sprawdzonych aplikacji.