Elektryczne ciężarówki — czy to przyszłość transportu?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-11-08

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością głównie ze względu na to, że są ekonomiczne oraz ekologiczne. Ten trend powoli wkracza także w branżę pojazdów ciężarowych. Takie auta są jeszcze rzadkością, ale za pewien czas na dobre zagoszczą na drogach. Wiele osób uważa, że to właśnie elektryczne ciężarówki są przyszłością transportu. Dowiedz się nieco więcej na ich temat. 

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością głównie ze względu na to, że są ekonomiczne oraz ekologiczne. Ten trend powoli wkracza także w branżę pojazdów ciężarowych. Takie auta są jeszcze rzadkością, ale za pewien czas na dobre zagoszczą na drogach. Wiele osób uważa, że to właśnie elektryczne ciężarówki są przyszłością transportu. Dowiedz się nieco więcej na ich temat. 

Dlaczego rośnie popularność elektrycznych samochodów ciężarowych? 

Elektryczne ciężarówki cieszą się rosnącą popularnością i są systematycznie wprowadzane do oferty różnych producentów. Jest to związane przede wszystkim z coraz bardziej surowymi restrykcjami dotyczącymi emisji dwutlenku węgla. W wielu miastach wprowadzane są także strefy czystego transportu. Nie mogą do nich wjeżdżać pojazdy z silnikami spalinowymi niespełniające określonych wytycznych. Odchodzenie od tradycyjnych napędów benzynowych oraz Diesla jest związane także z coraz większą świadomością konieczności troski o środowisko naturalne. Silniki elektryczne są zdecydowanie bardziej ekologiczne, a podczas pracy nie wytwarzają szkodliwych substancji.  

To właśnie ze wspomnianych powodów coraz więcej firm transportowych, które uzupełniają swoją flotę, wybiera ciężarówki z alternatywnymi napędami. Są to nie tylko pojazdy wyposażone w silniki elektryczne, ale także napędzane CNG lub LPG. Ich użytkowanie jest nie tylko bardziej ekologiczne, ale w wielu przypadkach również ekonomiczne. 

Nowoczesna ciężarówka elektryczna – to musisz wiedzieć  

Producenci elektrycznych samochodów ciężarowych dokładają wszelkich starań, aby te pojazdy były komfortowe oraz wygodne w prowadzeniu. W rzeczywistości wyposażenie kabiny takiego auta jest praktycznie takie samo, jak w modelu z silnikiem spalinowym. Można jednak zauważyć pewne różnice: 

 • zamiast wskaźnika poziomu paliwa na desce rozdzielczej znajduje się znacznik poziomu naładowania baterii, 
 • zastosowanie przycisku hamowania rekuperacyjnego, 
 • nieco inna zasada działania skrzyni biegów niż w pojazdach spalinowych. 

Jazda ciężarówką elektryczną jest wygodna głównie ze względu na cichą pracę silnika oraz płynne przyspieszanie.  

Jaki zasięg mają elektryczne samochody ciężarowe? 

Dla właścicieli firm transportowych oraz samych kierowców odległość, którą można pokonać samochodem elektrycznym, ma kluczowe znaczenie. Obecnie średni zasięg wynosi około 400 km na jednym ładowaniu. Producenci samochodów ciężarowych przeprowadzają jednak liczne testy, które mają zwiększyć ten parametr. Taki dystans jest wystarczający w przypadku aut, które pracują jako śmieciarki lub przewożą lokalne dostawy. W przypadku samochodów przeznaczonych na długie trasy jest to zbyt mały zasięg.  

Elektryczne samochody ciężarowe muszą być ładowane na specjalnych stacjach. Rosnące zainteresowanie tym rodzajem aut sprawia, że infrastruktura rozwija się coraz prężniej. Z ogólnodostępnych informacji wynika, że pod koniec września 2023 roku w całej Polsce działało 3 068 komercyjnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Systematycznie rośnie więc ich liczba, co znacząco ułatwia korzystanie z samochodów wyposażonych w tego rodzaju napęd. Nie ma natomiast oficjalnych informacji dotyczących stacji przeznaczonych wyłącznie dla pojazdów ciężarowych. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) szacuje, że do 2027 roku w Polsce powstanie 145 takich miejsc, a w całej Europie będzie ich ponad 3 000. Mają się one znaleźć w miejscach, z których często korzystają kierowcy aut ciężarowych, czyli głównie przy parkingach na autostradach oraz przy centrach logistycznych.  

Ile kosztuje elektryczna ciężarówka? 

Wiele osób zastanawia się, ile kosztują elektryczne ciężarówki. Cena jest uzależniona przede wszystkim od polityki producenta, który wypuścił konkretny model, a także od wyposażenia i osiągów. Obecnie takie pojazdy można znaleźć w ofercie wielu firm.  

Jednym z producentów oferujących ciężarówki z elektrycznymi silnikami, jest Renault. Pojazdy z serii Trucks D E-Tech są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe i mają deklarowany zasięg do 560 km. Jednak średni dystans, który większość modeli pokonuje na jednym ładowaniu, to około 400 km.   

Taki pojazd można również znaleźć w ofercie firmy Scania. Wersja wyposażona w 6 akumulatorów jest w stanie pokonać dystans 350 km przy masie całkowitej wynoszącej 40 ton oraz 250 km, jeśli masa ciężarówki to 64 tony. Elektryczne auta Scania są wygodne w prowadzeniu oraz zapewniają maksymalny komfort kierowcy.  

Tego rodzaju samochody produkuje również firma Volvo. Pełna gama aut ciężarowych obejmuje następujące modele: 

 • Volvo FH Electric – przeznaczone głównie do transportu ładunków między miastami i węzłami logistycznymi, 
 • Volvo FM Electric – idealne do transportu między miastami, a także do poruszania się po zatłoczonych aglomeracjach, 
 • Volvo FMX Electric – stworzone głównie na potrzeby budownictwa, 
 • Volvo FE Electric – przeznaczone do wywozu odpadów oraz lokalnych dostaw, 
 • Volvo FL Electric – polecane do dostaw po mieście.  

Modele z elektrycznymi silnikami można również znaleźć w ofercie takich producentów, jak DAF, Mercedes oraz MAN. 

Czy elektryczne ciężarówki są bezpieczne? 

Kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze dla użytkowników elektrycznych pojazdów ciężarowych. Okazuje się, że problem związany z samozapłonem częściej dotyczy aut spalinowych. Jednak w przypadku elektryków ugaszenie pożaru jest zdecydowanie trudniejsze. Do wybuchu dochodzi głównie za sprawą czynników zewnętrznych, takich jak np. zderzenie z innym uczestnikiem ruchu. Tego rodzaju problemy zdarzają się jednak bardzo rzadko. 

Producenci elektrycznych ciężarówek, tacy jak firma Volvo, stosują takie same zabezpieczenia, jak w przypadku aut z tradycyjnymi napędami. Dzięki nim poruszanie się samochodem na prąd jest w pełni bezpieczne, jeśli kierowca stosuje się do przepisów ruchu drogowego.  

Podsumowanie  

 • Ciężarowe samochody elektryczne są bardziej ekologiczne i ekonomiczne od pojazdów spalinowych. Wytwarzają zdecydowanie mniej zanieczyszczeń. 
 • Kabina auta elektrycznego jest praktycznie taka sama, jak w przypadku pojazdu spalinowego. Można dostrzec jedynie drobne różnice. 
 • Elektryczne samochody ciężarowe są w stanie przejechać około 400 km bez konieczności ładowania. 
 • W Polsce pod koniec września 2023 roku działało 3 068 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ich liczba nieustannie rośnie, co przekłada się na wzrost popularności takich samochodów. 
 • Samochody ciężarowe wyposażone w silniki elektryczne są bezpieczne. Samozapłon akumulatorów zdarza się bowiem stosunkowo rzadko, a by do niego doszło, muszą wystąpić najczęściej czynniki zewnętrzne, takie jak np. zderzenie z innym pojazdem. 
 • Ciężarówki z elektrycznymi silnikami są dostępne w ofercie wielu producentów. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się pojazdy Renault Trucks D E-Tech, Scania oraz Volvo. 

FAQ

Jaki jest rekordowy dystans pokonany przez elektryczny samochód ciężarowy?
Czy w ofercie firmy Tesla są dostępne samochody ciężarowe?
Jak kupić ubezpieczenie OC elektrycznego samochodu ciężarowego?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-06-19

Aplikacje do zarządzania samochodem dla kierowców

Aplikacje wykorzystywane w samochodach osobowych i ciężarowych nie ograniczają się już tylko do wyświetlania mapy...

2024-06-19

Czujnik martwego pola w lusterku?

Usprawnianie samochodów i wyposażanie ich w coraz nowsze technologie ma sprawić nie tylko, że prowadzenie...

2024-06-19

Recykling opon samochodowych w Polsce — co warto wiedzieć?

Liczba przejechanych kilometrów, sposób eksploatacji pojazdu, rodzaj użytkowanych dróg — to wszystko wpływa na szybkość...

0 KOMENTARZY