Elektryczne samochody dostawcze – przegląd rynku

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-05-12

Elektromobilność dotyczy nie tylko aut osobowych. Coraz więcej osób decyduje się na zakup dostawczego samochodu elektrycznego. Producenci idą z duchem czasu, dlatego przedsiębiorcy, którzy chcą kupić ekologicznego busa zasilanego prądem, mają w czym wybierać. Sprawdź, czy warto rozważyć taką opcję i jakie modele masz do wyboru.  

Elektromobilność dotyczy nie tylko aut osobowych. Coraz więcej osób decyduje się na zakup dostawczego samochodu elektrycznego. Producenci idą z duchem czasu, dlatego przedsiębiorcy, którzy chcą kupić ekologicznego busa zasilanego prądem, mają w czym wybierać. Sprawdź, czy warto rozważyć taką opcję i jakie modele masz do wyboru.  

Dostawcze samochody elektryczne – zalety tego rozwiązania

Bus elektryczny w codziennej eksploatacji zapewnia podobną funkcjonalność do samochodów spalinowych. Również pozwala na wygodne przewożenie dużego ładunku. Nowoczesne modele mają także sporo udogodnień, jak choćby monitoring martwego pola czy wielostrefowa klimatyzacja.  

Nie da się ukryć, że dostawcze samochody elektryczne są droższe w zakupie. Jednak warto zwrócić uwagę na możliwość uzyskania dopłat – nawet do 70 tys. zł. Bardzo ważną zaletą są także niższe koszty eksploatowania busów elektrycznych. Dlatego w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że samochód dostawczy na prąd będzie tańszą opcją.  

Warto też podkreślić przywileje dla elektryków, takie jak bezpłatne parkowanie, wjazd na buspasy czy do stref czystego transportu. Jeśli szukasz auta do miasta, takie udogodnienia mogą okazać się niezwykle cenne. 

Trzeba jednak wziąć pod uwagę maksymalną ładowność. Ciężki akumulator sprawia, że busem elektrycznym przewieziesz mniej bagażu. Sporą nowością jest jednak to, że znowelizowana Ustawa o elektromobilności rozszerzyła uprawnienia kierowców kategorii B. Ci, którzy mają prawo jazdy od przynajmniej dwóch lat, mogą prowadzić elektryczne samochody dostawcze o dmc do 4,25 t. 

Czy zatem warto inwestować w dostawczy samochód elektryczny? To zależy przede wszystkim od specyfiki Twojej działalności. Jeśli sporo poruszasz się po mieście lub nie robisz dziennie setek kilometrów, z pewnością jest to interesująca opcja.  

Sprawdź, na jakie modele busów elektrycznych warto zwrócić uwagę. Zobacz krótką prezentację najpopularniejszych propozycji na rynku. 

Citroen e-Berlingo

Citroen e-Berlingo to elektryczny samochód dostawczy, który jest zasilany wyłącznie prądem. To model o cichej i ekologicznej pracy, zapewniający wysoki komfort użytkowania. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego auta: 

  • Wymiary: auta dostępne są w trzech wariantach nadwoziowych: standard (objętość paki 3,3 m3 – 3,8 m3), XL/Long (3,9 m3 – 4,4 m3) oraz długi 5-miejscowy (1,8 m3).  
  • Silnik: silnik tego busa elektrycznego jest wyposażony w baterię o pojemności 50 kWh, która zapewnia zasięg do 275 km według normy WLTP. Moc wynosi 136 KM, a moment obrotowy 260 Nm. 
  • Prędkość: maksymalna prędkość e-Berlingo wynosi 135 km/h. 
  • Ładowanie: pełna bateria umożliwia przejechanie do 275 km. Czas zasilania zależy od typu ładowarki – przy korzystaniu na stacji szybkiego ładowania wynosi on około 30 minut (do 80% poziomu zapełnienia baterii), a przy podłączeniu do gniazdka domowego to około 7,5 godziny. 
  • Wyposażenie: bus elektryczny ma wiele standardowych funkcji, w tym klimatyzację, system multimedialny z 8-calowym ekranem dotykowym, nawigację GPS, system audio, Bluetooth, elektryczne sterowanie oknami, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka, systemy bezpieczeństwa, takie jak kamera cofania i system wspomagający parkowanie. 
  • Ekologia: ten dostawczy samochód elektryczny jest zeroemisyjny, co oznacza, że ​​nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. 

Bliźniacze modele to Peugeot e-Partner i Opel Combo-e Cargo. 

Citroen e-Berlingo to idealne rozwiązanie dla firm, które potrzebują samochodu dostawczego o niskiej emisji i pozwalającego sporo zaoszczędzić podczas jazdy. Jednocześnie to bardzo wygodny model z wieloma udogodnieniami poprawiającymi komfort jazdy i pakowania ładunku.  

Opel Vivaro-e

Opel Vivaro-e to to także w pełni elektryczny samochód dostawczy. Jest polecany dla osób, które mają duże potrzeby w zakresie przewożenia wielkogabarytowych ładunków. Świetnie sprawdzi się do miasta, ale nie tylko. Sprawdź szczegóły techniczne tego modelu. 

  • Wymiary: Opel Vivaro-e ma długość 4,95 m, szerokość 1,92 m i wysokość 1,98 m. Wersja standardowa oferuje przestrzeń ładunkową o pojemności 5,3 m3, a wersja długa – 6,1 m3. 
  • Silnik: ten bus elektryczny jest wyposażony w silnik zasilany prądem o mocy 100 kW (136 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 260 Nm, co umożliwia mu osiągnięcie maksymalnej prędkości 130 km/h. Bateria o pojemności 75 kWh pozwala na przejechanie do 330 km według normy WLTP. 
  • Ładowanie: samochód elektryczny dostawczy tego modelu może być ładowany z różnych źródeł – z sieci domowej (przy użyciu przewodu do ładowania), publicznych punktów zasilania lub szybkiej stacji ładowania. Przy użyciu ostatniej opcji bateria może zostać napełniona do poziomu 80% w ciągu 45 minut. 
  • Wyposażenie: Opel Vivaro-e ma wiele wygodnych funkcji, w tym w system multimedialny z 7-calowym ekranem dotykowym, nawigację GPS, klimatyzację, system audio, podgrzewane lusterka, elektryczne sterowanie oknami i inne udogodnienia. 
  • Bezpieczeństwo: Vivaro-e ma sporo systemów bezpieczeństwa, w tym systemy: kontroli trakcji i stabilizacji, ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, monitorowania martwego pola, ostrzegania o kolizji z opcją hamowania awaryjnego oraz wiele innych. 
  • Ekologia: to samochód zeroemisyjny. To oznacza, że nie emituje żadnych spalin i jest w pełni przyjazny dla środowiska podczas jazdy. 

Bliźniaczymi modelami są: Citroen e-Jumpy, Peugeot e-Expert, Toyota Proace Electric. 

Opel Vivaro-e to samochód dostawczy, który zapewnia wydajność, funkcjonalność i ekologię. Dzięki swojemu dużemu zasięgowi i wydajnej baterii jest idealnym rozwiązaniem dla firm. 

Peugeot e-Boxer

To kolejna propozycja warta rozważenia. Peugeot e-Boxer to samochód dostawczy, który jest w pełni zasilany energią elektryczną. Poznaj jego specyfikację.  

  • Wymiary: Peugeot e-Boxer ma szerokość 2,05 m i wysokość 2,53 m. Dostępne są różne wersje długości – od 4,96 m do 6,36 m, a przestrzeń ładunkowa ma pojemność od 11,5 m3 do 17 m3. 
  • Silnik: samochód jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 90 kW (122 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 260 Nm, co pozwala mu na osiągnięcie prędkości maksymalnej do 110 km/h. Bateria o pojemności 47,5 kWh lub 75 kWh zapewnia zasięg od 200 km do 340 km na jednym ładowaniu. 
  • Ładowanie: Peugeot e-Boxer może być ładowany z różnych źródeł. Przy użyciu szybkiej stacji ładowania, bateria może być naładowana do 80% poziomu w ciągu 1 godziny i 15 minut. 
  • Wyposażenie: e-Boxer jest wyposażony w wiele funkcji, takich jak klimatyzacja, system multimedialny z 9-calowym ekranem dotykowym, nawigacja GPS, system audio, podgrzewane fotele, elektryczne sterowanie oknami i nie tylko. 
  • Bezpieczeństwo: Peugeot e-Boxer ma wiele systemów bezpieczeństwa, w tym systemy kontroli trakcji i stabilizacji, ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, monitorowania martwego pola, ostrzegania o kolizji z systemem hamowania awaryjnego oraz wiele innych. 
  • Ekologia: Peugeot e-Boxer jest pojazdem zeroemisyjnym, co oznacza, że nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki temu może korzystać z przywilejów przeznaczonych dla kierowców aut nie generujących spalin. To między innymi wjazd na buspasy czy darmowe parkowanie.  

Bliźniaczym modelem tego elektrycznego Peugeota jest Citroen e-Jumper 

Peugeot e-Boxer to samochód elektryczny dostawczy, który zapewnia dużą przestrzeń ładunkową, wydajny silnik elektryczny i wiele udogodnień dla kierowcy. To sprawia, że jest bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu, a dodatkowo pozwala sporo zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych.  

Podsumowanie 

  • Zakup samochodu elektrycznego to większy wydatek niż inwestycja w pojazd spalinowy. Można jednak skorzystać z dotacji, nawet do 70 tys. zł. Dodatkowo busy elektryczne są znacznie tańsze w eksploatacji. 
  • Kierowcy elektrycznych samochodów dostawczych mogą korzystać z przywilejów, takich jak darmowe parkowanie czy wjazd na buspasy. To bardzo korzystna opcja, jeśli dużo poruszasz się po mieście.  
  • Na rynku znajdziesz sporo modeli takich samochodów, które zapewniają przede wszystkim sporą wygodę. Mają wiele udogodnień i sprawiają, że jazda nimi jest po prostu przyjemna.

FAQ

Czy zakup busa elektrycznego się opłaca?
Jaki model elektrycznego dostawczaka wybrać?
Jakie ograniczenia mają busy elektryczne?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-02-29

Immobilizer — co to jest i jak działa?

Masz samochód, który ma dużą wartość materialną lub sentymentalną i zależy Ci na jego maksymalnym...

2024-02-29

Wyświetlacz Head-Up Display – czym jest? Jakie ma funkcje?

Head-Up Display (HUD) to inaczej wyświetlacz przezierny. Rozwiązanie było początkowo stosowane w samolotach wojskowych. Obecnie...

2024-02-29

Układ ASR — co to jest? Jak działa system kontroli trakcji?

Samochody są obecnie bardzo zaawansowanymi technologicznie pojazdami, które inżynierowie i producenci nieustannie udoskonalają. W autach...

0 KOMENTARZY