Ile waży bateria do samochodu elektrycznego?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-02-09

Akumulator pełni kluczową funkcję w samochodach z silnikiem spalinowym. W elektrykach jest jednak jeszcze ważniejszy. Odpowiada bezpośrednio za zasięg i komfort użytkowania danego pojazdu. Ile waży bateria do samochodu elektrycznego? Jakie są średnie parametry w tym zakresie i od czego są one uzależnione?

Akumulator w samochodzie elektrycznym — najważniejsza jednostka

Akumulator w samochodzie elektrycznym jest bardzo ważny. Wpływa na zasięg pojazdu, a także drugi bardzo ważny aspekt, a mianowicie na jego cenę. W związku z tym to, w jaką jednostkę jest wyposażony dany pojazd, determinuje komfort jego użytkowania. Wpływa także na dostępność pojazdów. Mogą one mieć ceny, które się od siebie znacznie różnią. Im tańsze auto, tym więcej użytkowników będzie mogło sobie na nie pozwolić. To z kolei sprawi, że zielona rewolucja będzie postępowała na ulicach. Im z kolei droższy będzie samochód, tym bardziej luksusowym dobrem się stanie, a więc także mniej dostępnym.

Najważniejsze parametry akumulatora w elektryku

Na początek warto zastanowić się nie tylko nad tym, ile waży akumulator do samochodu elektrycznego, ale nad tym, z czego wynika masa tej jednostki. Ważne jest też to, jakie są jej najważniejsze parametry. Okazuje się, że kluczowe są w tym wypadku poniższe aspekty.

Pojemność baterii

Jest to wartość maksymalnego naładowania. Co do zasady wyraża się ją w kilowatach. Im większa będzie pojemność, tym więcej kilometrów przejedziesz na jednym ładowaniu (na zasięg wpływają jednak również inne czynniki, w tym m.in. masa pojazdu);

Żywotność akumulatora

Akumulatory co do zasady tracą z czasem swoją sprawność, a przede wszystkim pojemność. W związku z tym większość z nich ma z reguły ograniczoną żywotność. Producenci dają gwarancję na określony okres i przebieg baterii lub na konkretną liczbę cykli ładowania. Im lepszy akumulator, tym dłużej zachowa sprawność. Im słabszy, tym szybciej będzie konieczne wymiana. To z kolei jest bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów.


Zużyte akumulatory są poddawane recyklingowi. W związku z tym odzyskane części mogą posłużyć np. do produkcji nowych baterii, ale także całych stacji ładowania. Warto wiedzieć, że brak prawidłowego recyklingu tych elementów może negatywnie wpływać na środowisko i prowadzić do jego skażenia. W związku z tym po zużyciu jednostki bądź jej uszkodzeniu należy ją poddać procesowi recyklingu we właściwych warunkach — u uprawnionego do tego podmiotu.


Ciężar akumulatora

To, ile waży akumulator w samochodzie elektrycznym, wpływa bezpośrednio na ciężar całego auta. Jednostki tego typu mogą bowiem ważyć od kilkuset kilogramów do nawet ponad tony. Należy jednak pamiętać, że im bateria ma być sprawniejsza, wygodniejsza i wydajniejsza, tym zasadniczo będzie cięższa. To z kolei zwiększy masę pojazdu.

Każdy ze wspomnianych aspektów wpływa bezpośrednio na parametry akumulatora. Determinuje tym samym sprawność całego samochodu.

Ile waży akumulator do samochodu elektrycznego: co wpływa bezpośrednio na masę elementu?

Co wpływa na to, ile waży akumulator w samochodzie elektrycznym? Kluczowe są w tym wypadku:

  • liczba ogniw — może być ich kilka lub kilkanaście;
  • jakości ogniw — w zależności od ich parametrów ciężar może się znacząco różnić;
  • konstrukcja akumulatora — akumulator to nie tylko ogniwa. To także obudowa i dodatkowe elementy takie jak rama zderzeniowa czy system chłodzenia;
  • lokalizacja baterii — ten element nie do końca wpływa na samą masę akumulatora, ale przede wszystkim na to, jak ta determinuje komfort jazdy. Co do zasady baterię lokalizuje się w podłodze pojazdu elektrycznego. Dzięki temu nie ogranicza ona dynamiczności auta oraz jakości jego prowadzenia.

Bateria samochodu elektrycznego znacząco wpływa na ciężar pojazdu. On jest z kolei determinowany przez najważniejsze parametry tego podzespołu.


Na pojemność i masę baterii wpływa jakość ogniw, które są w niej zastosowane. Obecnie najczęściej wykorzystuje się elementy litowo-jonowe — stosowane także w urządzeniach takich jak telefony czy laptopy.


Ile waży akumulator w samochodzie elektrycznym: średni ciężar

Waga baterii wpływa na to, ile waży samochód elektryczny, ponieważ jest jednym z najważniejszych parametrów w tym kontekście. Jaka jest średnia masa tego podzespołu? Jak ma się ona do ciężaru całego samochodu? Poniżej znajdziesz tabelę, w której zestawiono kilka popularnych modeli samochodów oraz ich najważniejsze parametry.

Ile waży samochód elektryczny z baterią — tabela z wyliczeniami

Ile waży bateria do samochodu elektrycznego? Poniżej znajdziesz zestawienie kilku modeli pojazdów zasilanych elektrycznie od różnych producentów

Nazwa modelu samochoduCiężar baterii:Ciężar całego auta:
Tesla Model 3480 kg1,65 t
Kia EV6370 kg2,1 t
Tesla Model Y530 kg2 t
Peugeot e-208350 kg1.45 t
Nissan Leaf303/410 kg (przy modelach 40 kWh i 62 kWh1,54 t

Ciężar baterii może się znacznie różnić w zależności od tego, o jaki pojazd chodzi. Z tabeli wynika, że może ona wynosić średnio około 400 kilogramów. Warto jednak wiedzieć, że są zarówno lżejsze jednostki, jak i cięższe — nawet kilkukrotnie.

Jaka pojemności baterii w samochodzie jest optymalna?

W kontekście tego, ile waży akumulator do samochodu elektrycznego, bardzo ważne jest też to, jaka pojemność baterii jest optymalna. W tym wypadku nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka masa będzie optymalna dla każdego użytkownika. Dla tych, którzy jeżdżą po mieście, duża pojemność nie będzie miała ogromnego znaczenia. Wpłynie z kolei na mniejszy ciężar całego auta i jego niższą cenę. W przypadku osób, które chcą jeździć elektrykiem na długie dystanse, ten czynnik będzie już jednak nieco ważniejszy. Im bardziej pojemna będzie bateria, tym dalej będziesz mógł wyruszyć bez obaw o konieczność zrobienia postoju na zasilenie pojazdu.

Warto jednak pamiętać, że obecnie stacje ładowania są bardzo powszechne w całej Polsce i poza jej granicami. Są ulokowane nie tylko w miastach i ich w pobliżu, ale także w miejscach, które pozornie wydawałoby się ograniczone w tym kontekście. Dzięki temu nie musisz obawiać się tego, że wyruszysz w trasę i pojawi się problem z naładowaniem auta.

Jeśli masz samochód osobowy, który służy Ci do jazdy do pracy bądź szkoły, pojemność baterii około 20 kWh będzie dla Ciebie wystarczająca. Jeżeli lubisz jeździć dłużej, dalej i częściej, możesz postawić na lepsze parametry. Optymalne będzie około 60 kWh, a dla pełnego komfortu — nawet ponad 100.

Odpowiednia waga baterii w samochodzie — komfort jazdy, bezpieczeństwo w trasie, elektromobilność w nowoczesnym wydaniu

To, ile waży akumulator w samochodzie elektrycznym, determinuje komfort użytkowania pojazdu, bezpieczeństwo w trasie i stanowi o elektromobilności w nowoczesnym wydaniu. Pojemność odpowiednio dobrana do Twoich potrzeb sprawi, że niezależnie od tego, czy będzie to krótki, czy długi dystans, będziesz mógł zapomnieć o częstej konieczności ładowania pojazdu. Zyskasz szansę na to, by skupić się na spokojnej, bezpiecznej jeździe stabilnym i nowoczesnym samochodem — zarówno w kontekście sposobu działania, jak i ograniczonego spalania.

Jak dbać o akumulator w samochodzie elektrycznym?

Bateria w elektryku wpływa nie tylko na to, ile waży samochód elektryczny, ale też bezpośrednio na to, ile on kosztuje. Stanowi jeden z najdroższych elementów konstrukcji, a zdaniem niektórych producentów, nawet najdroższy. W związku z tym wymiana akumulatora jest niezwykle kosztowna. Aby jej uniknąć, warto maksymalnie dbać o swoją baterię. Jak to robić? Przede wszystkim unikaj ładowania do pełnej mocy i maksymalnego rozładowania. Chroń też jednostkę przed szkodliwym działaniem mrozu i skrajnie niskich temperatur. Korzystaj przy tym z ładowania jedynie w sprawdzonych i bezpiecznych miejscach, aby nie uszkodzić konstrukcji.

Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-02-29

Immobilizer — co to jest i jak działa?

Masz samochód, który ma dużą wartość materialną lub sentymentalną i zależy Ci na jego maksymalnym...

2024-02-29

Wyświetlacz Head-Up Display – czym jest? Jakie ma funkcje?

Head-Up Display (HUD) to inaczej wyświetlacz przezierny. Rozwiązanie było początkowo stosowane w samolotach wojskowych. Obecnie...

2024-02-29

Układ ASR — co to jest? Jak działa system kontroli trakcji?

Samochody są obecnie bardzo zaawansowanymi technologicznie pojazdami, które inżynierowie i producenci nieustannie udoskonalają. W autach...

0 KOMENTARZY