Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością także wśród kierowców w Polsce. Zgodnie z danymi Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w czerwcu 2024 r. zarejestrowano 2 280 takich pojazdów, czyli o 60% więcej w porównaniu z majem tego samego roku.
Jednoosobowe auta elektryczne – co warto wiedzieć?
Osoby zainteresowane jednoosobowymi autami elektrycznymi mogą wybierać między następującymi modelami:
- Minimum Mobility Concept od japońskiej firmy KG Motors,
- City Transformer CT-1 od izraelskiej firmy City Transformer,
- Triggo od polskiej firmy o takiej samej nazwie.
Samochody te doskonale wpisują się w nowoczesne trendy związane z dużym naciskiem na mobilność miejską. Są małe, dzięki czemu doskonale sprawdzą się przede wszystkim podczas pokonywania zatłoczonych ulic. Dzięki kompaktowym rozmiarom znalezienie miejsca na zatłoczonym parkingu także nie powinno stanowić większego wyzwania. Są to auta przeznaczone dla osób, które cenią sobie wygodę, a także troszczą o środowisko.
Poniżej znajdziesz omówienie poszczególnych modeli, co z pewnością pozwoli Ci poznać je nieco lepiej.
Minimum Mobility Concept – praktyczny i wygodny
Minimum Mobility Concept to model zaprojektowany przez japoński startup KG Motors. Jego konstrukcja do złudzenia przypomina pojazd wykonany z klocków Lego. Tył jest identyczny jak przód, a w ich rozróżnieniu pomagają jedynie lusterka.
Ten model wyposażono w napęd elektryczny o mocy 5 kW, a akumulator pozwala przejechać do 100 km na jednym ładowaniu. Zgodnie z obietnicami producenta naładowanie tego samochodu trwa około 5 godzin przy wykorzystaniu zwykłego domowego gniazdka.
Wymiary tego modelu to:
- 245 cm długości,
- 109 cm szerokości.
Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć Minimum Mobility Concept, to 60 km/h. W kabinie znajduje się jeden fotel umieszczony na środku, a także klimatyzacja. Szyby otwierane są manualnie.
City Transformer CT-1 – funkcjonalny i kompaktowy
City Transformer CT-1 to pojazd zaliczany do samochodów, ale jego wygląd zdecydowanie bardziej przypomina zabudowany czterokołowy skuter. Izraelska firma City Transformer zamierza ruszyć z jego produkcją na szeroką skalę w 2025 r.
Ten model wyposażono w baterię o pojemności 14 kWh. Jest w stanie przejechać od 100 do 150 km na jednym ładowaniu w zależności od wybranego trybu jazdy. Samochód jest wyposażony w funkcję zmiany rozstawu kół. Węższy pozwoli rozwinąć prędkość do 40 km/h, a szerszy – do 90 km/h.
Firma City Transformer pracowała nad koncepcją mikrosamochodu elektrycznego przez 7 lat. Konstruktorom zależało na stworzeniu modelu o niewielkich wymiarach, który będzie zwrotny i idealnie sprawdzi się do jazdy po mieście. W lipcu 2018 r. firma zaprezentowała prototyp, a w 2021 r. przedstawiono model City Transformer CT1.
Jest to auto z wąskim dwubryłowym nadwoziem oraz drzwiami uchylanymi do góry, co zdecydowanie ułatwia wsiadanie i wysiadanie z niego. Jego wymiary to:
- 250 cm długości,
- 100 cm lub 140 cm szerokości,
- 158 cm wysokości.
Auto to wyróżnia się możliwością zmiany szerokości rozstawu kół. Taka funkcjonalność ma umożliwić dostosowanie ją do aktualnych warunków drogowych, a także ułatwić parkowanie. W zależności od potrzeb w tym samochodzie można zsunąć lub rozsunąć przednią i tylną oś o 40 cm. Bateria o pojemności 16 kWh pozwala pokonać do 140 km na jednym ładowaniu.
Triggo – polska myśl technologiczna
Prototyp tego modelu zaprezentowano w 2017 r. na I Targach Elektromobilności w Warszawie. Pomysłodawcą Triggo jest Rafał Budweil – przedsiębiorca i motocyklista. Głównym celem zaprojektowania tego auta była chęć stworzenia pojazdu łączącego w sobie cechy samochodu oraz motocykla, który będzie umożliwiał sprawne przemieszczanie się po zakorkowanych ulicach. Główna strategia producenta Triggo to przede wszystkim udostępnianie go w opcji wynajmu krótkoterminowego, czyli car-sharingu.
W 2018 r. ten mikrosamochód otrzymał 1. Miejsce w konkursie pt. „Polski Produkt Przyszłości” organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Został on doceniony w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”. Koncepcja tego samochodu jest wdrażana przy współpracy z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji.
Triggo to samochód, który pozwala dopasować styl jazdy do aktualnych warunków:
- w trybie samochodu (drogowym) osiąga maksymalną prędkość 90 km/h,
- w trybie skutera (manewrowym) – 25 km/h.
Jest on wyposażony w unikatowe przednie zawieszenie o zmiennej geometrii, które jest chronione patentami w wielu krajach w Europie, a także Korei, USA, Japonii czy Chinach (działające na podobnej zasadzie, jak w modelu CT1). Ten czterokołowiec waży około 450 kg, a dopuszczalna masa całkowita to 750 kg. Może być prowadzone przez kierowców z prawem jazdy kategorii B oraz B1.
Użytkownik może dopasować szerokość przedniego zawieszenia do aktualnych warunków na drodze. W trybie drogowym ma ono 150 cm szerokości. Przy wolniejszej jeździe można je przełączyć na wariant manewrowy. Wtedy zwęża się do 86 cm. To rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo i stabilność przy wyższych prędkościach, a przy niższych gwarantuje precyzyjne wykonywanie manewrów.
Baterie o łącznej pojemności 10 kWh pozwalają na pokonanie na jednym ładowaniu około 100 km. Auto jest skonstruowane w taki sposób, że jazdę można kontynuować po wymianie rozładowanych akumulatorów. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na ich ładowanie.
Pojazdem steruje się za pomocą wolanta. Jego położenie zależy od prędkości samochodu, co zwiększa bezpieczeństwo wykonywania manewrów. W tym aucie zastosowano rozwiązanie wykorzystywane w technice lotniczej, czyli drive by wire. Wiąże się z tym, że układ kierowniczy nie jest bezpośrednio mechanicznie połączony z przegubowym systemem sterowania kierunkowego. Przekłada się to na wyższy komfort prowadzenia auta oraz wykonywania manewrów. Oprócz fotela kierowcy w kabinie znajduje się także siedzenie dla pasażera w układzie tandemowym.
Nadwozie zbudowane jest na aluminiowej ramie i wykonane z materiałów kompozytowych, co zapewnia trwałość konstrukcji i jednocześnie jej niską masą własną. Jest to auto, które zdecydowanie zasługuje na uwagę osób poszukujących pojazdów idealnych do jazdy po mieście.