Klasa i segment samochodu – co oznacza, jak sprawdzić?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-05-22

Planujesz zakup samochodu? Jeśli czeka Cię inwestycja w nowy pojazd, to podstawowe informacje, z którymi powinieneś się zapoznać, będą dotyczyły klasy oraz segmentu auta. Dzięki nim będziesz mógł rozróżnić poszczególne modele i zdecydować, który z nich okaże się dla Ciebie najlepszy. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat samochodów, aby wybrać taki, który spełni Twoje potrzeby i oczekiwania.

Klasa samochodu – definicja i zakres

Zastanawiasz się, czym jest klasa samochodu i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę, jeżeli planujesz zakup pojazdu? Określenie to odnosi się do norm i regulacji, które mają zastosowanie w przypadku produkcji aut. Dzięki konkretnym przepisom, właściciele samochodów zyskują niezbędne informacje, które odnoszą się do takich obszarów jak:

  • komfort w trakcie jazdy,
  • bezpieczeństwo na drodze,
  • ochrona środowiska naturalnego.

Kto ustala zasady, dzięki którym możliwa jest klasyfikacja pojazdów? Zadanie to należy do obowiązków Komisji Europejskiej.

Na jakiej podstawie ustala się klasę konkretnego pojazdu?

Zasady dotyczące klasy samochodów są ujednolicone. Oznacza to, że producent, decydując się na wypuszczenie konkretnego modelu ma świadomość tego, do jakiej klasy będzie należał pojazd. To poza innymi czynnikami (materiały produkcyjne, technologie) wpływa także na samą cenę auta.

Jakie parametry sprawiają, że może zostać ustalona klasa samochodu? Pod uwagę bierze się:

  • wersję pojazdu, jeżeli chodzi o liczbę drzwi (na rynku dostępne są głównie modele, które mają od 2 do 5 drzwi, wyjątkiem są nieco większe auta np. busy),
  • rodzaj nadwozia – istnieje opcja wyboru auta kompaktowego, kombi czy SUV-a,
  • szerokość rozstawu osi pojazdu, a także jego całkowite wymiary zewnętrzne (liczy się je od zderzaka do zderzaka, oraz od styku opon z asfaltem aż po sam dach),
  • cena pojazdu za wybraną wersję – dany model auta może być wpuszczony na rynek w różnych wariantach różniących się m.in. wyposażeniem czy wykorzystanymi rozwiązaniami technologicznymi.

Jakie znaczenie mają klasy samochodów i ich zdefiniowanie?

Klasa samochodu to ważna informacja dla osoby, która decyduje się na jego zakup. Dzięki niej możliwa jest wstępna selekcja pojazdów branych pod uwagę podczas poszukiwania najlepszego modelu. Segment aut wskazuje nabywcy, jakiego wyposażenia może się spodziewać. Dotyczy to nie tylko samego designu, ale przede wszystkim systemów i udogodnień z zakresu bezpieczeństwa.

Podział aut na konkretne grupy jest jednak ważny nie tylko z punktu widzenia konsumenta. Klasy pozwalają utrzymać pewne normy, jeżeli chodzi o rynek samochodowy. Co to oznacza w praktyce?

  1. Do sprzedaży trafiają wyłącznie te modele samochodów, które spełniają konkretne wymogi.
  2. Możliwe jest utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w zakresie ruchu na drogach.
  3. Realnie wpływa się na środowisko naturalne, co jest możliwie dzięki wykorzystywaniu technologii mających na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji.

Jak ustala się klasy samochodów?

Normy i wytyczne ustalone przez Komisję Europejską stanowią podstawowy punkt odniesienia pozwalający wstępnie klasyfikować pojazdy na segmenty. Mało osób ma jednak świadomość, że ostateczne określenie klasy samochodu i przynależność do konkretnego segmentu zależy od samego producenta. Taka sytuacja ma miejsce głównie ze względu na fakt, że ten sam pojazd może występować w różnych konfiguracjach (z zupełnie innym wyposażeniem np. silnikiem).

Szczegółowy proces klasyfikacji pojazdów na segmenty

Producenci, kategoryzując pojazdy ze swojej oferty, uwzględniają wiele istotnych aspektów. Klasy samochodów można ustalać, kierując się poniższymi parametrami podstawowymi:

  • rozmiar auta i pojemność, jaką oferuje w poszczególnych strefach – dotyczy do miejsca dla kierowcy, pasażerów, a także wielkości bagażnika;
  • wersja nadwozia – uwzględniając tę kwestię, można dokonać podziału samochodów na te należące do grupy SUV, kombi, sedan, hatchback, kabriolet, minivan, VAN czy coupé (są to najpopularniejsze typy dostępne na rynku);
  • rodzaj wykorzystanego napędu – ten parametr wskazuje na to, w jaki sposób zasilany jest samochód; obecnie na rynku dostępne są pojazdy spalinowe, elektryczne i hybrydy; dodatkowe rozróżnienie obejmuje napęd przedni, tylni lub na wszystkie osie;
  • pojemność silnika – jest ona ściśle związana z mocą pojazdu i jego wydajnością w trasie, większa pojemność to zdecydowanie lepsze osiągi w zakresie uzyskiwanej prędkości.

Kwestią konieczną do uwzględnienia jest przeznaczenie auta, które wiąże się z jego wymiarami. Mniejsze pojazdy idealnie sprawdzą się jako modele miejskie. Dodatkowym aspektem jest wyposażenie samochodu i wykorzystane technologie. Odpowiadają one za bezpieczeństwo, komfort jazdy, a także rozrywkę w trasie. Ostatni czynnik, na podstawie którego ustalany jest segment aut, to cena zależna m.in. od wykorzystanych w produkcji materiałów.

Klasa auta – podstawowy podział pojazdów według europejskich standardów

Klasy samochodów określa się na podstawie wspomnianych wcześniej aspektów. Wyróżnia się przede wszystkim 5 podstawowych grup, do których mogą zostać przyporządkowane pojazdy cieszące się największym zainteresowaniem na rynku. Zostały one oznaczone literami alfabetu dla łatwiejszego rozróżnienia.

Klasa auta A
Są to pojazdy najmniejsze – mini lub mikro. Idealnie sprawdzają się w przestrzeni miejskiej, ułatwiają znalezienie miejsca parkingowego. Uwzględniając ich parametry techniczne: wielkość, pojemność silników, konstrukcję, są one jedynymi z najtańszych na rynku.

Klasa auta B

Do tej grupy należą auta określane jako kompaktowe. Podobnie jak wcześniej wspomniane pojazdy sprawdzą się w wykorzystaniu miejskim. Mają one jednak zdecydowanie lepsze jednostki napędowe – ekonomiczne, ale pozwalające uzyskać lepsze osiągi. Ich cena jest przystępna dla klientów.

Klasa auta C

Są to samochody o średnich gabarytach, bardzo często określa się uniwersalnymi. Są idealne zarówno dla młodych osób, jak i mniejszych rodzin. Modele w tej grupie wyróżniają różnorodne pojemności silników, dzięki czemu każdy znajdzie wariant dla siebie.

Klasa auta D
Samochody z tej klasy określa się jako średnie oraz duże. Oferują one większy komfort w trasie, zwykle mają także pojemne bagażniki. W tej grupie można znaleźć typowe pojazdy rodzinne.

Klasa auta E/F

W kategorii E oraz F znajdują się pojazdy uznawane ogólnie za luksusowe. Mają one bardzo bogate wyposażenie i duże komfortowe wnętrze. Cechują się większymi jednostkami napędowymi. Cena samochodów jest dość wysoka, więc mogą sobie na nie pozwolić nieliczni.

Segmenty samochodów uzupełniające kategoryzację z wykorzystaniem klas

Oprócz wymienionych klas samochodów wyróżnia się kilka dodatkowych segmentów. Ich celem jest określenie przeznaczenia pojazdów. Jak się prezentują?

  • Segment S przeznaczony jest dla wskazania samochodów sportowych, które mają bardzo mocne silniki i wysokie osiągi.
  • W segmencie M można znaleźć samochody odpowiednie dla dużych rodzin. Najczęściej są to duże i przestronne vany z różnymi silnikami i z odmiennymi wersjami wyposażenia.
  • Segment H to pojazdy o różnej wielkości, występujące w wersji kabrio, czyli z możliwością składania dachu.
  • W segmencie J znajdują się wszelkiego rodzaju pojazdy terenowe, przeznaczone do poruszania się w najtrudniejszych warunkach.

Klasa samochodu – jak klient może zweryfikować ją przed zakupem?

Sprawdzenie o klasy lub segmentów samochodów jest bardzo łatwe. Takie informacje znajdują się na stronie producenta przy każdym modelu. To jednak tylko jedna z możliwych opcji. W sieci dostępne są także specjalne katalogi pojazdów konkretnych marek. Tam można sprawdzić dane dotyczące auta, które planuje się kupić. Dobrym rozwiązaniem może być również skorzystanie z portali o tematyce samochodowej lub forów internetowych.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

Czy klasa samochodu wpływa na jego cenę?
Czym różnią się samochody zaliczane do różnych klas?
Czym wyróżniają się samochody zaliczane do klasy premium?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-10-15

Norma emisji spalin EURO 6 – sprawdź, jakie są jej założenia i co warto o niej wiedzieć

Norma EURO 6 wskazuje na maksymalny poziom emisji spalin przez samochody wprowadzane na rynek w...

2024-10-15

Świecąca kontrolka poduszki powietrznej – sprawdź, jak zareagować

Zauważyłeś, że kontrolka poduszki powietrznej w Twoim samochodzie nagle się zaświeciła? Pod żadnym pozorem nie...

2024-10-15

Zakupy i ładowanie samochodu? W Lidlu to możliwe!

Chcesz robić zakupy, a przy tym naładować swój samochód elektryczny, nie marnując cennego czasu? Lidl...

0 KOMENTARZY