Naklejka na samochód elektryczny — czy jest obowiązkowa?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-02-16

Coraz większa liczba samochodów elektrycznych na ulicach nikogo już nie dziwi. Przyszłość transportu i komunikacji wiąże się z sukcesywnym zastępowaniem silników spalinowych tymi na prąd. Rozpoznanie „elektryków” również nie stanowi problemu. „Zdradzają” je zielone tablice rejestracyjne. Jakie inne oznaczenia powinny mieć takie pojazdy? Czy naklejka na samochód elektryczny jest obowiązkowa?

Naklejki na samochody elektryczne — które pojazdy muszą mieć konkretne oznaczenia?

Obowiązek umieszczenia na samochodzie elektrycznym naklejki, która informuje o jego napędzie, zależy najczęściej od przepisów danego kraju lub regionu. W niektórych miejscach na świecie są stosowane oznaczenia, które mają na celu zidentyfikowanie pojazdów elektrycznych dla celów bezpieczeństwa drogowego.

W Polsce samochody elektryczne mają charakterystyczne zielone tablice rejestracyjne. Zielone naklejki z kolei pojawiają się na szybach samochodów spełniających normy czystości emisji spalin. Dodatkowe wymagania obowiązują kierowców, którzy zdecydują się skorzystać z programu „Mój Elektryk”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na czym polega ten program? Daje on możliwość uzyskania dofinansowania na zakup samochodu zeroemisyjnego. Naklejka Mój Elektryk wyróżnia beneficjentów programu. Każdy z nich musi pamiętać o umieszczeniu jej na pojeździe.

Program Mój Elektryk — do kogo jest skierowany?

O dofinansowane do zakupu pojazdu elektrycznego mogą starać się zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Różnica polega jednak na wysokości dotacji do uzyskania.

Najlepsze warunki otrzymują przedsiębiorstwa i rodziny wielodzietne. Najniższe dofinansowanie może otrzymać osoba fizyczna, kupująca samochód na własny użytek. Warto podkreślić, że program nie jest ograniczony jedynie do zakupu pojazdów osobowych. Obejmuje również ciężarowe.

Mój Elektryk — naklejka i zasady związane z jej umieszczeniem

Naklejki na samochody elektryczne są obowiązkowe dla wszystkich, którzy zdecydują się skorzystać z programu. Nie należy lekceważyć tego wymogu! Kierowcy mogą spodziewać się regularnych kontroli prowadzonych przez pracownika NFOŚiGW.

Jak w takim razie powinna być wykorzystana naklejka na samochód elektryczny zakupiony z programu Mój Elektryk?

Naklejka ma wymiar 40 × 7 cm. Musi być umieszczona w widocznym miejscu na karoserii samochodu elektrycznego. Kierowca ma do wyboru kilka opcji. Są to:

  • tylna klapa bagażnika nad tablicą rejestracyjną,
  • tył pojazdu obok tablicy rejestracyjnej,
  • boczne przednie drzwi po dowolnej stronie w górnej części,
  • w górnej części przedniego błotnika pojazdu.

Zasady dotyczące pojazdów zakupionych w ramach programu Mój Elektryk dotyczą również czasu, przez który wymagane oznaczenie musi się znajdować na aucie. Naklejka NFOŚiGW ma być umieszczona na samochodzie na okres dwóch lat. Co istotne, w tym czasie nie można również sprzedać ani oddać auta. Uwaga! Niedotrzymanie warunków uczestnictwa w programie rządowym grozi cofnięciem dotacji.

Zielone naklejki na szybach — kogo obowiązują?

Wspomniane wcześniej zielone naklejki to stosunkowo nowe oznaczenia, które dopiero zaczynają obowiązywać w Polsce. Którzy kierowcy są zobowiązani do zamieszczania ich na szybach? To oznaczenia potrzebne przy wjeździe do Stref Czystego Transportu. Chociaż ich tworzenie w kraju nie zostało jeszcze zakończone, wzór naklejek został już zatwierdzony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ośmiokątną zieloną nalepkę będą mogli umieścić tylko ci kierowcy, których pojazd będzie uprawniony do wjazdu do takich stref.

Na naklejkach mają znajdować się następujące dane:

  • rok produkcji pojazdu,
  • rodzaj paliwa używanego w pojeździe: P — benzyna, D — olej napędowy, M — mieszanka paliwo-olej, LPG — gaz płynny propan-butan, CNG — gaz ziemny, H — wodór lub EE — energia elektryczna,
  • nazwa gminy wydającej naklejkę,
  • numer rejestracyjny pojazdu.

Gdzie zamieścić zieloną naklejkę i co grozi za jej brak?

Rok produkcji pojazdu oraz rodzaj używanego w nim paliwa stanowią czynniki decydujące o tym, czy dany samochód lub motocykl będzie mógł wjechać do Strefy Czystego Transportu. Właściciele takich środków transportu będą musieli umieścić naklejkę wydaną przez gminę w lewym dolnym rogu przedniej szyby.

Dlaczego to oznaczenie jest tak ważne? Za wjazd do strefy bez odpowiedniego oznaczenia, kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Warto zatem zaopatrzyć się w oznaczenie odpowiednio wcześniej.

Różnice w systemie oznaczania samochodów elektrycznych w Europie

W marcu 2021 roku Unia Europejska wprowadziła system oznaczania pojazdów elektrycznych oraz stacji ładowania. Specjalne etykiety zaczęły obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich, ale nie dotyczą każdego pojazdu. Odpowiednie oznaczenia są wymagane dla pojazdów bateryjnych i wodorowych, które zostały wyprodukowane po 20 marca 2021 roku. Specjalne naklejki mają znajdować się zarówno na autach osobowych, ciężarowych, autobusach, autokarach, motocyklach i motorowerach, jak również na stacjach ładowania.

Jak wyglądają specjalne oznaczenia samochodów elektrycznych i stacji ładowania?

Omawiane naklejki mają kształt sześciokąta z literą w środku. Biały symbol na czarnym tle lub czarny symbol na białym tle mają określać technologię ładowania wykorzystaną w pojeździe:

  • M – ładowanie DC CHAdeMO,
  • K – ładowanie DC CCS,
  • L – ładowanie DC CCS (do 920 V, jak ultraszybkie stacje ładowania),
  • C – ładowanie prądem przemiennym typu 2.

Oznaczenia tablic rejestracyjnych i różnice w poszczególnych krajach

Unia Europejska dąży do tego, aby ujednolicić system znakowania samochodów elektrycznych oraz stacji ładowania. Mimo to poszczególne kraje nadal nieco inaczej oznaczają pojazdy. Przykładowo:

  • całkowicie lub częściowo zielone tablice rejestracyjne obowiązują w Polsce i Austrii;
  • zielone obramowanie tablicy rejestracyjnej używane jest w Słowenii.

Odmienne oznaczenia są stosowane również poza UE. Przykładowo w Norwegii zielone tablice rejestracyjne nie są zarezerwowane dla pojazdów elektrycznych, zaś dla samochodów dostawczych do 3,5 ton, które są wyposażone w jeden rząd miejsc. Natomiast w Wielkiej Brytanii korzysta się z zielonych tablic na podobnych zasadach jak w Polsce.

Ujednolicony system znakowania pojazdów elektrycznych ułatwi życie kierowcom i służbom drogowym. Identyczne oznakowanie pozwoli właścicielom pojazdów rozpoznać, z których stacji ładowania powinni korzystać. Z kolei służby drogowe nie będą miały wątpliwości, z jakim pojazdem mają do czynienia w trakcie kontroli.

Podsumowanie

  • W Polsce samochody elektryczne są wyposażone w zielone tablice rejestracyjne. To odróżnia je od pojazdów z silnikami spalinowymi.
  • Umieszczenie na pojeździe specjalnej naklejki to obowiązek właścicieli pojazdów elektrycznych korzystających z dofinansowania Mój Elektryk.
  • Beneficjenci programu Mój Elektryk mogą być kontrolowani przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Właściciel pojazdu zostanie wcześniej poinformowany o kontroli, jednak musi pamiętać o zamieszczeniu naklejki na samochodzie.
  • Zielone naklejki na szybach mogą zastosować pojazdów, które mają prawo poruszać się po tzw. Strefach Czystego Transportu.
  • W UE dąży się do ujednolicenia oznaczeń aut elektrycznych, jednak ten proces nie został zakończony.

FAQ

Czy wszystkie samochody elektryczne muszą mieć specjalne naklejki?
Co w przypadku braku naklejki na pojeździe elektrycznym?
Czy naklejka na samochód elektryczny musi być przyczepiona przez cały okres użytkowania pojazdu?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-10-15

Norma emisji spalin EURO 6 – sprawdź, jakie są jej założenia i co warto o niej wiedzieć

Norma EURO 6 wskazuje na maksymalny poziom emisji spalin przez samochody wprowadzane na rynek w...

2024-10-15

Świecąca kontrolka poduszki powietrznej – sprawdź, jak zareagować

Zauważyłeś, że kontrolka poduszki powietrznej w Twoim samochodzie nagle się zaświeciła? Pod żadnym pozorem nie...

2024-10-15

Zakupy i ładowanie samochodu? W Lidlu to możliwe!

Chcesz robić zakupy, a przy tym naładować swój samochód elektryczny, nie marnując cennego czasu? Lidl...

0 KOMENTARZY