Opony do samochodów elektrycznych – jak wybrać odpowiednie?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-09-27

Opony wydają się mało ważnym elementem wyposażenia samochodu elektrycznego. Możesz się zastanawiać, jaki wpływ na wybór ogumienia może mieć rodzaj napędu. Okazuje się, że bardzo duży. Jazda elektrykiem charakteryzuje się specyficznymi wymaganiami, którym opony muszą sprostać. Dowiedz się, jak je właściwie dobrać.

Opony do aut elektrycznych – dlaczego muszą być dobrze dobrane?

Wielu kierowców zastanawia się, czy zakup specjalnych opon do auta elektrycznego ma sens. Mają wątpliwości, czy rodzaj gum ma znaczenie – przecież koła elektryka wyglądają tak samo jak w samochodzie spalinowym. Okazuje się jednak, że odpowiednie ogumienie ma spory wpływ na wydajność i bezpieczeństwo jazdy. Sprawdź, dlaczego tak jest.

Auta elektryczne mają wyższą masę, ponieważ na ich pokładzie znajdują się ciężkie ogniwa (baterie). Mają też także nisko położony środek ciężkości, który mocno przyspiesza zużycie opon. Klasyczne gumy zużywają się nawet 30% szybciej niż w bliźniaczych modelach zasilanych silnikiem spalinowym. Wynika to bezpośrednio z raportu firmy Goodyear badającej opony do aut elektrycznych Electric Drive.

Opony do aut elektrycznych muszą znosić większe obciążenia, a także przeciążenia wynikające z wysokiego momentu obrotowego silników elektrycznych.

W odróżnieniu od opon do aut sportowych opony do elektryków nie muszą być jednak szerokie ani mieć odpowiednio wysokiego indeksu prędkości. W przypadku opon do aut elektrycznych liczą się inne cechy, które podczas codziennej jazdy odgrywają większą rolę niż możliwość rozwijania zawrotnych szybkości. Największe znaczenie ma to, jak samochód na prąd zachowuje się w mieście.

Podsumowując, wybór odpowiednich opon do auta elektrycznego jest ważny ze względu na:

 •  wyższą masę samochodu,
 •  obniżony środek ciężkości,
 •  wyższy moment obrotowy,
 •  większe przyspieszenie,
 •  cichą pracę silnika.

Czynników jest sporo, dlatego zdecydowanie warto wybierać specjalnie ogumienie do samochodów z napędem elektrycznym.

Zobacz także: Ile przejedzie samochód elektryczny? Zasięg elektryków

Co ma największe znaczenie w oponach do samochodu elektrycznego?

Zobacz, jakie cechy powinny mieć dobre opony do auta elektrycznego.

 • Niskie opory toczenia – brak emisji spalin oraz oszczędność paliwa to dwa główne powody, dla których kierowcy wybierają samochody elektryczne. Dbałość o środowisko oraz zasobność własnego portfela również ma znaczenie. Im mniejsze będą opory toczenia opon do auta elektrycznego, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że na jednym ładowaniu baterii można przejechać więcej kilometrów. To z kolei przekłada się na większe odstępy pomiędzy kolejnymi doładowaniami auta, czyli na oszczędność.
 • Niski poziom hałasu – samochody elektryczne są zazwyczaj dużo cichsze od tradycyjnych pojazdów spalinowych, dlatego warto wybierać opony o niskim poziomie hałasu, aby jeszcze bardziej zadbać komfort jazdy. W przypadku tradycyjnych samochodów spalinowych dźwięk generowany przez opony jest maskowany odgłosem pracującego silnika. W autach elektrycznych szum opon jest znacznie bardziej zauważalny. Dlatego producenci ogumienia przeznaczonego do elektryków kładą większy nacisk na niską emisję hałasu, dzięki czemu jazda jest po prostu przyjemniejsza.
 • Bezpieczeństwo — opony muszą je zapewniać. Pamiętaj, że stanowią one jedyny łącznik samochodu z podłożem,  a powierzchnia ich styku z drogą jest niemal taka sama jak rozmiar arkusza A4. W przypadku auta elektrycznego szczególne znaczenie ma droga hamowania. Jest to związane z wysoką masą pojazdu. Warto więc zwrócić uwagę właśnie na ten parametr. Ważna jest też przyczepność, głównie w przypadku samochodów elektrycznych z mocnym silnikiem. Wysoki moment obrotowy charakterystyczny dla elektryków sprzyja poślizgom.
 • Żywotność — wysoka masa pojazdu i duży moment obrotowy sprawiają, że standardowe opony w samochodach elektrycznych zużywają się znacznie szybciej. Właśnie dlatego należy wybierać ogumienie, które jest przeznaczone do elektryków. Ma ono nieco inną konstrukcję, oraz odmienny skład mieszanki gumową, z której jest wykonane. Dzięki temu dużo lepiej radzi sobie z ciężarem samochodu.

Jak widać, wybór opon do samochodu elektrycznego ma duże znaczenie. Nie ulegaj złudzeniu, że ogumienie to mało ważny aspekt, który można zlekceważyć. Oczywiście, jeśli założysz do elektryka zwykłe opony, jazda będzie możliwa. Nie będzie jednak komfortowa ani cicha, a dodatkowo będziesz musiał znacznie szybciej kupić nowe ogumienie, bo obecnie się zużyje.

Jak rozpoznać opony do samochodu elektrycznego?

Opony do aut elektrycznych oznaczane są przez producentów najczęściej literą E. Spotkasz ją na przykład w nazwie opon:

 • Conti.eContact,
 •  Michelin EV,
 •  Bridgestone Ecopia EP500,
 •  Nokian Kinergy AS EV,
 •  Nokian eLine 2.

Litera E ma ułatwić wybór kierowcom elektryków, ale także samochodów hybrydowych. Większość modeli zalecana jest do aut z oboma rodzajami napędu. Argumentem przemawiającym za zakupem takiego ogumienia jest przede wszystkim zwiększenie zasięgu,  obniżenie wysokości spalania, wysoki komfort jazdy i trwałość.

Podsumowanie 

 •  Samochody elektryczne są cięższe, co przekłada się na szybsze zużywanie opon. 
 •  Elektryki mają wyższy moment obrotowy, dlatego mogą łatwo wpaść w poślizg. Opony    powinny temu zapobiegać. 
 •  Ogumienie do aut elektrycznych ma niższy poziom hałasu. 
 •  Opony przeznaczone do stosowania w elektrykach i hybrydach mają symbol E. 

FAQ

Czy trzeba stosować specjalne opony do aut elektrycznych?
Jak rozpoznać opony do elektryka?
Co się stanie, jak założę zwykłe opony do elektryka?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-06-19

Aplikacje do zarządzania samochodem dla kierowców

Aplikacje wykorzystywane w samochodach osobowych i ciężarowych nie ograniczają się już tylko do wyświetlania mapy...

2024-06-19

Czujnik martwego pola w lusterku?

Usprawnianie samochodów i wyposażanie ich w coraz nowsze technologie ma sprawić nie tylko, że prowadzenie...

2024-06-19

Recykling opon samochodowych w Polsce — co warto wiedzieć?

Liczba przejechanych kilometrów, sposób eksploatacji pojazdu, rodzaj użytkowanych dróg — to wszystko wpływa na szybkość...

0 KOMENTARZY