Przegląd samochodu elektrycznego — jak wygląda? Ile kosztuje?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-10-09

Wszystkie pojazdy mechaniczne muszą przechodzić regularne przeglądy techniczne, które mają na celu określić ich stan oraz wykryć ewentualne usterki. Obowiązek ten dotyczy także aut elektrycznych. Koszty utrzymania takich pojazdów są niższe niż w przypadku aut spalinowych, ale jak wygląda kwestia serwisowania? Dowiedz się, ile kosztuje przegląd samochodu elektrycznego i przekonaj się, na jakie wydatki musisz być przygotowany.  

Wszystkie pojazdy mechaniczne muszą przechodzić regularne przeglądy techniczne, które mają na celu określić ich stan oraz wykryć ewentualne usterki. Obowiązek ten dotyczy także aut elektrycznych. Koszty utrzymania takich pojazdów są niższe niż w przypadku aut spalinowych, ale jak wygląda kwestia serwisowania? Dowiedz się, ile kosztuje przegląd samochodu elektrycznego i przekonaj się, na jakie wydatki musisz być przygotowany.  

Jak przebiega przegląd samochodu elektrycznego?  

Przegląd samochodu elektrycznego w praktyce nie różni się niczym od tego przeprowadzanego w przypadku auta spalinowego. Musi być on wykonany na uprawnionej do tego stacji diagnostycznej. Każdy przegląd składa się z 3 części: 

 • identyfikacji pojazdu, 
 • sprawdzeniu obowiązkowego wyposażenia, 
 • ocenie stanu technicznego podzespołów i układów. 

Pierwszy etap polega przede wszystkim na sprawdzeniu zgodności numer VIN znajdującego się na poszczególnych elementach pojazdu z tym zawartym w dowodzie rejestracyjnym. Następnie diagnosta przechodzi do sprawdzenia obowiązkowego wyposażenia oraz kontroli poszczególnych podzespołów. Podczas oględzin zwraca szczególną uwagę m.in. na: 

 • oświetlenie – weryfikuje prawidłowe ustawienie żarówek oraz ich stan, a także sprawdza, czy na lampach nie ma odprysków lub pęknięć, 
 • stan ogumienia – kontroluje, czy opony nie są nadmiernie zużyte, a bieżnik ma odpowiednią głębokość, 
 • układ kierowniczy – sprawdza stan połączeń oraz stopień zużycia ruchomych połączeń, 
 • hamulce – kontroluje, czy działają one skutecznie oraz równomiernie. 

Diagnosta sprawdza także stan zawieszenia, nadwozia, pasów bezpieczeństwa i układu wydechowego. W przypadku samochodów elektrycznych mierzony jest poziom hałasu. Jeśli stan techniczny jest zadowalający, to informacja ta jest wpisywana do dowodu rejestracyjnego oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). 

 Wykrycie usterek w samochodzie podczas przeglądu – co robić dalej? 

Diagnosta wykonujący przegląd może stwierdzić występowanie trzech rodzajów usterek. Pierwsze z  nich, czyli drobne, nie mają większego wpływu na bezpieczeństwo ani środowisko naturalne. W przypadku ich wykrycia kierowca jest o nich informowany, aby miał świadomość ich obecności. Jednak auto z takimi usterkami bez problemu przejdzie badanie. 

Kolejną grupą są usterki istotne. Ze względu na to, że mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze oraz środowisko, właściciel takiego pojazdu musi je usunąć w ciągu 14 dni. Wtedy diagnosta sprawdzi, czy faktycznie tak się stało i przedłuży ważność badania technicznego.  

Trzecią grupą są usterki stwarzające zagrożenie. Ich obecność uniemożliwia korzystanie z pojazdu, dlatego w takiej sytuacji diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny. Konieczne jest więc ich usunięcie oraz ponowne zgłoszenie się na przegląd. Jeśli jego wynik będzie pozytywny, to właściciel takiego pojazdu odzyskuje swój dokument.  

Przegląd samochodu elektrycznego – co ile trzeba go wykonywać? 

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, pierwszy przegląd techniczny należy wykonać 3 lata od jego zarejestrowania. Kolejny musi się odbyć po upływie 2 lat, a następne co roku. Zastanawiasz się, ile trwa taki przegląd? Najczęściej zajmuje on kilkadziesiąt minut, ale jest to czas krótszy niż w przypadku aut spalinowych. Elektryki nie muszą bowiem przechodzić kontroli emisji spalin, gdyż ich nie generują.  

Jaka jest cena badania technicznego samochodu elektrycznego?  

Cena badania technicznego auta elektrycznego jest taka sama, jak samochodu spalinowego i wynosi 98 zł. Do tej kwoty doliczana jest złotówka jako opłata na rzecz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Opłaty te są ustalane odgórnie, dlatego cennik jest taki sam dla wszystkich stacji diagnostycznych w całej Polsce.  

Nowe samochody, w tym także elektryczne, powinny przechodzić także przeglądy w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Są one nieobowiązkowe, a ich głównym celem jest sprawdzenie sprawności układów. Powinno się je wykonywać według wskazań producenta. Koszty przeglądu nie są regulowane odgórnie, dlatego stawki w poszczególnych miastach mogą się od siebie znacząco różnić. Średnio koszt przeglądu elektryka to średnio 500 – 800 zł. Warto pomyśleć o zakupie pakietu serwisowego, w którym koszt pojedynczego badania jest znacznie niższy.  

Jakie są kary za brak ważnego badania technicznego? 

Podczas przeprowadzania kontroli drogowej sprawdzana jest m.in. ważność badania technicznego. Organy mają dostęp do danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, dlatego mogą to łatwo zweryfikować. Kierowca poruszający się pojazdem bez ważnych badań, musi liczyć się z mandatem. W 2023 roku kara wynosi od 1 500 do 5 000 zł. Wszystko zależy od stanu technicznego pojazdu oraz tego, o ile został przekroczony termin. Kierowca, który został w ten sposób ukarany, musi zgłosić się w ciągu 7 dni do stacji diagnostycznej oraz wykonać przegląd. Jest to niezbędne do odzyskania dowodu rejestracyjnego. 

Podsumowanie 

 • Samochody elektryczne, tak samo jak spalinowe, muszą przechodzić regularne przeglądy techniczne. W praktyce przebiegają one tak samo. 
 • Podczas przeglądu sprawdzana jest m.in. zgodność numeru VIN, a także obowiązkowe wyposażenie auta oraz stan techniczny poszczególnych układów i podzespołów. 
 • Przegląd elektryka trwa krócej niż w przypadku auta spalinowego. Nie trzeba bowiem poddawać go badaniu emisji spalin. 
 • Wyróżnia się trzy rodzaje usterek, które mogą być wykryte podczas przeglądu: drobne, istotne i stwarzające zagrożenie.  
 • Wszystkie defekty wykryte podczas przeglądu są rejestrowane w bazie CEPiK. Oznacza to, że jeśli auto nie przejdzie przeglądu, to dostęp do tej informacji będą miały np. organy uprawnione do przeprowadzania kontroli drogowej.  
 • Koszt wykonania badania technicznego samochodu elektrycznego to 99 zł wraz z opłatą ewidencyjną.  
 • Nowy samochód elektryczny musisz przejść przegląd w ciągu 3 dni od jego rejestracji. Kolejny musi być wykonany w ciągu następnych 2 lat, a wszystkie następne co roku.  
 • Za brak ważnego badania technicznego grozi kara w wysokości od 1 500 do 5 000 zł.  
 • Samochody elektryczne powinny także przechodzić przeglądy w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Zaleca się ich wykonywanie zgodnie z zaleceniami producenta. Koszt takiego przeglądu jest ustalany indywidualnie przez każdą stację. 

FAQ

Jak sprawdzić ważność badania technicznego samochodu elektrycznego?
Jakie zmiany w badaniach technicznych weszły w 2023 roku?
Badanie a przegląd techniczny – czym się od siebie różnią?
Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w razie wypadku spowodowanego autem bez ważnych badań?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-05-22

Ile kosztuje utrzymanie samochodu hybrydowego?

Planujesz zakup nowego samochodu i zastanawiasz się nad pojazdem hybrydowym? W ostatnich latach takie modele...

2024-05-22

Klasa i segment samochodu – co oznacza, jak sprawdzić?

Planujesz zakup samochodu? Jeśli czeka Cię inwestycja w nowy pojazd, to podstawowe informacje, z którymi...

2024-05-22

Nowoczesny system bezkluczykowy, czyli Keyless Go

Wiele osób uznaje Keyless Go, czyli tak zwany dostęp bezkluczykowy do samochodu za nowoczesne rozwiązanie,...

0 KOMENTARZY