Recykling akumulatorów samochodowych — co warto wiedzieć?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-12-06

Globalne ocieplenie, fatalna jakość powietrza w większości polskich miast — to sprawia, że coraz więcej osób przesiada się z jednostek spalinowych na elektryczne. Ich przeciwnicy podnoszą jednak argument, że i one zanieczyszczają planetę, bo zużyte baterie to odpady niebezpieczne dla środowiska. Czy rzeczywiście tak jest? Na czym polega recykling akumulatorów? Co warto o nim wiedzieć?  

Globalne ocieplenie, fatalna jakość powietrza w większości polskich miast — to sprawia, że coraz więcej osób przesiada się z jednostek spalinowych na elektryczne. Ich przeciwnicy podnoszą jednak argument, że i one zanieczyszczają planetę, bo zużyte baterie to odpady niebezpieczne dla środowiska. Czy rzeczywiście tak jest? Na czym polega recykling akumulatorów? Co warto o nim wiedzieć?  

Dlaczego recykling akumulatorów jest tak ważny?

Każda zużyta bateria, w tym także akumulator, to odpad niebezpieczny, który może być źródłem skażenia środowiska. Stanie się nim jednak tylko wtedy, gdy będzie się z nim nieodpowiednio postępowało. Prawidłowy recykling akumulatorów samochodowych sprawia, że ryzyko jakiegokolwiek niebezpieczeństwa zostaje zminimalizowane, a dodatkowo — co ważne — część zasobów użytych do produkcji jednostki zostaje odzyskana. Dzięki temu można je ponownie wykorzystać, a tym samym ograniczyć tempo eksploatacji dóbr czy generowanie zanieczyszczenia, do którego dochodzi w licznych procesach produkcyjnych.  

WAŻNE: Akumulatory samochodowe mogą zanieczyszczać środowisko podobnie jak zwykła bateria z Twojego pilota, dziecięcej zabawki czy zegarka. Pamiętaj, aby każdy tego typu przedmiot odpowiednio przechowywać i oddawać do właściwego punktu, który zajmuje się recyklingiem. W przeciwnym razie możesz narazić na niebezpieczeństwo cały ekosystem, a także swoje własne zwierzęta czy nawet dzieci. Bateria, którą zje maluch, może spowodować poparzenia silniejsze niż te wywoływane przez kwas. 

Elektromobilność a recykling akumulatorów samochodowych — czy elektryki nie zaśmiecają planety bardziej niż pojazdy spalinowe?

Samochody elektryczne mają wielu zwolenników (ich liczba z roku na rok rośnie), ale jeszcze więcej przeciwników. Wielu z nich podnosiło jeszcze niedawno, że tego typu pojazdy psują rynek motoryzacyjny, nie przetrwają nawet jednej zimy, szybciej się spalą, niż dojadą na miejsce itp.  

Prawda jest jednak taka, że samochody te mają się dobrze i zyskują coraz większą popularność. Świadczy o tym chociażby fakt, że takie marki jak BMW czy Mercedes produkują całe linie pojazdów elektrycznych w wielu różnych wariantach.  

Elektryki są ekonomiczną opcją: pozwalają Ci oszczędzić pieniądze, a planecie zanieczyszczeń, ponieważ część z nich to warianty zeroemisyjne. Do tego pojazdy są ciche, mało awaryjne (inteligentny tryb działania pozwala pracować w modelu, który ogranicza zużycie poszczególnych podzespołów) i wygodne w użytkowaniu. Stacje ich ładowania robią się już praktycznie tak powszechne, jak te z paliwem płynnym. W Polsce działa już ich kilka tysięcy, a z roku na rok ta liczba rośnie — ten sam trend obserwuje się w Europie.  

Mimo wszystkich zalet warto powiedzieć wprost: zużyte akumulatory samochodowe mogą powodować zanieczyszczenie planety, a więc przyczyniać się do tego, że elektryki będą jej szkodziły. Będzie to miało miejsce jedynie w jednym wariancie: jeśli użytkownicy i właściciele pojazdów nie będą mieli świadomości odnośnie do zagrożeń i tego, co należy robić ze zużytymi bateriami. Jeśli bowiem będą postępować zgodnie z ogólnie przyjętymi normami i zaleceniami producentów rozwiązań, elektryki nadal będą najbardziej ekologiczną obecnie opcją.  

Recykling akumulatorów: dlaczego jest konieczny?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, dlaczego recykling akumulatorów jest tak ważny. Wynika to głównie z tego, co się w nich znajduje. Bateria składa się bowiem z wielu pierwiastków, które występują rzadko, a co za tym idzie, nie są naturalne dla poszczególnych ekosystemów. Do takich elementów należą m.in. kobalt, mangan, miedź, ołów czy nikiel. Co więcej, całość uzupełniają kwasy, które mogą powodować poważne skażenie.  

Problemem w kontekście składu baterii jest także to, skąd pozyskuje się pierwiastki. Tutaj sytuacja wygląda nieciekawie ze względu na lokalizację poszczególnych złóż. Są one umiejscowione m.in. w Chinach, Południowej Republice Konga czy na Filipinach. Z jakimi problemami się to wiąże? Kłopotliwa jest kwestia tego, że wydobycie odbywa się tam z brakiem poszanowania dla jakichkolwiek norm ekologicznych, a także — co znacznie ważniejsze — dla praw człowieka. Pracownicy, często dzieci, są zatrudniani za głodowe stawki i pracują bez wytchnienia.  

Potencjalnym wyzwaniem w kontekście akumulatorów jest też to, że złóż, przynajmniej tych odkrytych, jest niewiele. Zapotrzebowanie będzie się z kolei zwiększało. W związku z tym lepiej odzyskiwać część pierwiastków, by móc ponownie je wykorzystać. Ich rosnąca cena również zachęca do tego, by postawić na rozwiązanie ekologiczne, a w tym wypadku również ekonomiczne.  

Kiedy recykling akumulatorów samochodowych jest konieczny, czyli co sprawia, że nadchodzi czas na zmianę?

Akumulator samochodowy należy zmienić przede wszystkim, gdy:  

 • zakończy się okres żywotności gwarantowany przez producenta;  
 • pojawią się problemy z rozruchem samochodu;  
 • spadnie wydajność pracy pojazdu;  
 • będzie miał zbyt niskie napięcie;  
 • pojawią się zmiany w wyglądzie samej jednostki (np. wycieki).  

Warto mieć na uwadze to, że żywotność poszczególnych jednostek zależy od wielu czynników, w tym od deklaracji producenta konkretnej opcji. W każdym wypadku należy jednak kierować się stanem własnego akumulatora i poddawać sprawność działania systemu stałej kontroli.  To pozwoli ograniczyć ryzyko potencjalnych awarii i wycieku szkodliwych substancji do środowiska.  

Warto wiedzieć: nie tylko nieodpowiednio przechowywany akumulator samochodowy jest niebezpieczny dla środowiska. Wycieki, do których może dochodzić w samym samochodzie, również są poważnym zagrożeniem. Uszkodzone ogniwa baterii mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić również do pożaru. Aby tego uniknąć, bądź odpowiedzialny i regularnie, co najmniej raz w miesiącu, poddawaj akumulator oględzinom, aby zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Zwracaj również uwagę na tryb pracy urządzenia. 

Recykling akumulatorów samochodowych — jak się odbywa?

Recykling akumulatorów samochodowych odbywa się na wiele sposobów. Najczęściej stosowane są:  

 • przetapianie surowców znajdujących się w magazynach energii;  
 • wykorzystanie odzyskanych jednostek jako banki energii — służą nawet do zasilania domów;  
 • ręczne rozmontowywanie elementów i rozdrabnianie do proszku oddzielanego następnie za pomocą wody i środków chemicznych;  
 • zautomatyzowany proces.  

Każda z metod przynosi środowisku korzyści: pozwala odzyskać część zużytych zasobów, a także zagospodarować odpady potencjalnie niebezpieczne dla całej planety. Producenci samochodów wciąż udoskonalają stosowane przez nich procesy, aby stały się one jak najbardziej zautomatyzowane, a przy okazji, aby pozwoliły odzyskać jak najwięcej pierwiastków.  

W nadchodzących latach z pewnością pojawią się precyzyjne regulacje dotyczące recyklingu akumulatorów samochodowych, które z czasem będą się dodatkowo zaostrzały (nowe przepisy unijne dotyczące baterii przenośnych zawierają już rygorystyczne cele w tej materii). Wszystko to będzie miało na celu zwiększenie samego procesu recyklingu, a także ograniczenie problemów związanych z pozyskaniem surowców używanych do produkcji baterii.

Podsumowanie 

 • Recykling akumulatorów samochodowych pozwala uniknąć wycieku szkodliwych substancji do środowiska, a tym samym zapobiega jego skażeniu.  
 • Odzyskiwanie części zasobów, użytych do produkcji baterii, pozwala ograniczyć wydobycie nowych. Stanowi także odpowiedź na działalność punktów wydobycia, w których łamane są Prawa Człowieka oraz obowiązujące normy ekologiczne.  
 • Rosnące ceny elementów, wykorzystywanych do produkcji akumulatorów sprawiają, że producenci baterii szukają nowych rozwiązań pozwalających na ponowne wykorzystanie zasobów.  
 • Istnieje kilka różnych metod recyklingu akumulatorów samochodowych, które są ciągle udoskonalane.  

FAQ

Recykling akumulatorów w Polsce — gdzie oddać akumulator samochodowy?
Co można zyskać dzięki recyklingowi akumulatorów samochodowych?
Co robić, jeśli zauważę wyciek kwasu z akumulatora?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-02-29

Immobilizer — co to jest i jak działa?

Masz samochód, który ma dużą wartość materialną lub sentymentalną i zależy Ci na jego maksymalnym...

2024-02-29

Wyświetlacz Head-Up Display – czym jest? Jakie ma funkcje?

Head-Up Display (HUD) to inaczej wyświetlacz przezierny. Rozwiązanie było początkowo stosowane w samolotach wojskowych. Obecnie...

2024-02-29

Układ ASR — co to jest? Jak działa system kontroli trakcji?

Samochody są obecnie bardzo zaawansowanymi technologicznie pojazdami, które inżynierowie i producenci nieustannie udoskonalają. W autach...

0 KOMENTARZY