Recykling samochodów — na czym polega?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-01-19

Auto, podobnie jak większość dóbr materialnych, prędzej czy później przestają nadawać się do dalszego użycia. Co się z nimi dzieje, kiedy eksploatacja przestaje być możliwa lub staje się po prostu nieopłacalna? Jak wygląda recykling samochodów krok po kroku i jakie korzyści przynosi?

Recykling pojazdów — w drodze ku dobremu

Recykling pojazdów jest obecnie bardzo rozwiniętą dziedziną. Z szarej strefy, w której do niedawna funkcjonowało wiele zakładów zajmujących się tego typu działalnością, przenosi się on do obszaru nowoczesnych technologii. W związku z tym odzyskuje się coraz więcej materiałów, które można ponownie wykorzystać. Nienadające się do dalszego użytku pojazdy przestają zaśmiecać podwórka czy dzikie złomowiska poza miastem. Stają się materiałem, z którego można odzyskać wiele cennych elementów.

Dlaczego recykling pojazdów samochodowych jest tak ważny?

Recykling pojazdów samochodowych jest obecnie jednym z bardzo ważnych aspektów w kontekście działania branży motoryzacyjnej. Coraz więcej mówi się o zeroemisyjności, a samochody elektryczne jeżdżą już powszechnie polskimi i europejskimi ulicami. Nowe pojazdy z silnikami spalinowymi w praktyce nie będą mogły być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej od 2035 roku. Jak to wszystko ma się do recyklingu?

Europejczycy, w tym Polacy, z pewnością niebawem przesiądą się do aut elektrycznych, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska i dostosować parametry pojazdów do obowiązujących norm prawnych. Będzie to jednak jednoznaczne z tym że znaczna ilość pojazdów — nienadających się już do użycia — będzie musiała zostać odpowiednio zagospodarowana. Recykling jest w tym wypadku rozwiązaniem rozsądnym, opłacalnym oraz ekologicznym.

Zalety recyklingu samochodów

Recykling samochodów umożliwia:

 • odzyskanie i ponowne wykorzystanie odpadów z samochodów — odbywa się to przy jak najmniejszym koszcie energetycznym;
 • ograniczenie dalszego wydobycia i produkcji elementów niezbędnych do produkcji aut oraz elementów ich wyposażenia — surowce (wykorzystywane np. w akumulatorach) mają ograniczone złoża. Są drogie, a ich wydobycie często wiąże się z łamaniem praw człowieka i licznymi katastrofami ekologicznymi. Recykling zastępuje ten proces, więc jest korzystny dla ludzi i środowiska;
 • zmniejszenie kosztów produkcji nowych aut — odzyskanie i ponowne wykorzystanie materiałów jest tańsze niż ich wydobycie, kupienie czy produkowanie. To pozwala ograniczyć koszty procesów w fabrykach samochodów. Zwiększa też dostępność pojazdów;
 • ochrona naturalnego środowiska — procesy związane z recyklingiem chronią środowisko przed zaśmieceniem oraz skażeniem;
 • oszczędność energii — proces odzyskiwania i ponownego użycia materiałów samochodowych zużywa mniej energii niż ich wydobycie czy wyprodukowanie.

Recykling pojazdów to odpowiedź na potrzeby ludzi i naszej planety. Ilość produkowanych śmieci i zanieczyszczeń jest zatrważająca. Samochody nie muszą być kolejnymi, które za kilka lat przyczynią się do dodatkowego rozwoju globalnego ocieplenia. Rozsądne, przemyślane i bezpieczne gospodarowanie zużytymi elementami w tym aspekcie pozytywnie wpłynie na kondycję środowiska naturalnego.

Recykling samochodów krok po kroku

Recykling pojazdów samochodowych to złożony proces, który trzeba realizować zgodnie z przyjętymi procedurami bezpieczeństwa. Powinien odbywać się jedynie u uprawnionych do niego podmiotów, a także przy przestrzeganiu ściśle opracowanych procedur. Wówczas jest bezpieczny dla ludzi i dla środowiska, a przy tym skuteczny. Jak powinien wyglądać recykling aut krok po kroku?

1. Pozbycie się niebezpiecznych elementów — w tym przede wszystkim płynów eksploatacyjnych

Samochód, kiedy jest użytkowany, stanowi magazyn wielu substancji, w tym tych, które są szczególnie niebezpieczne dla środowiska. Należą do nich m.in. różnego rodzaju płyny eksploatacyjne, takie jak:

 • płyn chłodniczy,
 • olej silnikowy,
 • paliwo
 • płyn hamulcowy,
 • płyn ze skrzyni biegów.

Kiedy podzespoły samochodu są szczelnie zamknięte, nie zagrażają środowisku. Jeśli jednak płyny by się z nich wydostały, mogą spowodować zagrożenie dla ekosystemu. W związku z tym powinny być usunięte i zutylizowane w prawidłowy sposób.


Bardzo ważne jest też pozbycie się akumulatorów. Znajdują się w nich m.in. kwasy, które zagrażają środowisku. Mogą one doprowadzić do skażenia wody i gleby. Pamiętaj, że bateria ze złomowanego samochodu lub ta, która uległa uszkodzeniu, powinna być oddana do punktu mającego uprawnienia do ich odbioru. W przeciwnym razie mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń.


2. Oddzielenie części nadających się do recyklingu od tych, których nie można użyć ponownie

Kolejnym krokiem jest demontaż części, które mogą zostać ponownie wykorzystane do różnego rodzaju procesów produkcyjnych czy przetwórczych. W tym kroku wykorzystuje się elementy karoserii (w tym drzwi, zderzak, maskę), a także elementy wewnętrzne (np. fotele, kierownicę, deskę rozdzielczą). Mogą one zostać wykorzystane np. do wymiany, jeśli w samochodzie tego samego modelu będą potrzebne naprawy.

3. Utylizacja części nienadających się do recyklingu

Utylizacja nie polega jedynie na trwałym zniszczeniu rzeczy, aby nie zagrażały środowisku. W niektórych przypadkach wiąże się również z procesem odzyskiwania elementów, które są cenne i np. trudne do zdobycia. W takiej sytuacji, w ramach dopracowanych procesów, odzyskuje się cenne materiały.

4. Przekazanie oddzielonych części do recyklingu

Ostatnim krokiem jest przekazanie odzyskanych części do recyklingu, czyli do ponownego użycia. Może się to odbywać na wiele sposobów. Część elementów zostaje po prostu na złomowisku. Mogą z nich skorzystać osoby szukające zamienników do swoich aut. Dostaną je w tym miejscu w niższej cenie i bez konieczności produkowania nowego elementu (proces jest nie tylko drogi, ale niekiedy już się go nie prowadzi, więc kupienie nowych elementów jest niemożliwe). Części z recyklingu mogą być też przekazywane np. do fabryki samochodów, aby je ponownie wykorzystać w realizowanych procesach produkcyjnych.


Obecnie coraz więcej aut jest produkowanych z materiałów pochodzących z recyklingu. W procesie biorą udział m.in. inżynierowie Dacii oraz pojazdów marki KIA.


Recykling samochodów jest ważny — zarówno dla środowiska, jak i zasobów znajdujących się w gospodarce. W związku z tym po prostu się on opłaca – zarówno z perspektywy przedsiębiorców, którzy się nim zajmują, jak i właścicieli aut chcących się pozbyć modeli nienadających się do dalszej eksploatacji.

Co odzyskuje się z recyklingu?

Recykling pojazdów pozwala odzyskać i ponownie wykorzystać m.in. takie elementy jak:

 • szyby,
 • deski rozdzielcze,
 • uszczelki,
 • katalizatory,
 • opony,
 • akumulatory,
 • silniki,
 • skrzynie biegów.

Z regulacji prawnych wynika, że znaczna część recyklingowanych materiałów musi trafić do ponownego obiegu. Wówczas jest on skuteczny, legalny i pozwala przynieść środowisku faktyczne korzyści.

Ile kosztuje recykling pojazdów?

Recykling pojazdów samochodowych nie kosztuje praktycznie nic, jeśli chcesz w jego ramach oddać swoje auto. Co istotne, możesz na nim nawet zarobić. Z aktualnych regulacji prawnych wynika, że nie musisz uiszczać opłaty recyklingowej za zrealizowany proces. Zakłady zajmujące się złomowaniem pojazdów chętnie przyjmą od Ciebie auto i Ci za nie zapłacą.

Ile można zarobić na takim procesie? Jest to uzależnione od przyjętego przelicznika, stawek oferowanych w danym zakładzie, a także masy samego auta. Kwota będzie wynosiła z reguły co najmniej kilkaset złotych lub nawet znacznie więcej. W każdym wypadku pozwoli jednak odzyskać choćby część pieniędzy zainwestowanych w pojazd. Ochroni też środowisko przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń.

Podsumowanie

 • Recykling samochodów jest bardzo ważny, a nawet konieczny z punktu widzenia środowiska. Pozwala ograniczyć tempo zanieczyszczania, wydobywania surowców, a także występowania związanych z nimi zjawisk, takich jak zanieczyszczenie powietrza czy katastrofy ekologiczne.
 •  Proces odbywa się w kilku krokach. Pozwala ponownie wykorzystać lub przerobić takie elementy jak m.in. opony, szyby, uszczelki czy silniki.
 • Na recyklingu swojego samochodu możesz zarobić co najmniej kilkaset złotych lub więcej w zależności od parametrów auta, miejsca sprzedaży i przyjętego sposobu rozliczenia transakcji.
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-02-29

Immobilizer — co to jest i jak działa?

Masz samochód, który ma dużą wartość materialną lub sentymentalną i zależy Ci na jego maksymalnym...

2024-02-29

Wyświetlacz Head-Up Display – czym jest? Jakie ma funkcje?

Head-Up Display (HUD) to inaczej wyświetlacz przezierny. Rozwiązanie było początkowo stosowane w samolotach wojskowych. Obecnie...

2024-02-29

Układ ASR — co to jest? Jak działa system kontroli trakcji?

Samochody są obecnie bardzo zaawansowanymi technologicznie pojazdami, które inżynierowie i producenci nieustannie udoskonalają. W autach...

0 KOMENTARZY