Rejestracja samochodu elektrycznego – jak wygląda w 2024 roku?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-01-09

Rejestracja samochodu elektrycznego przebiega tak samo, jak auta spalinowego. W wydziale komunikacji należy okazać takie same dokumenty oraz wnieść opłaty manipulacyjne w równej wysokości. Jedyną różnicą może być kolor tablic rejestracyjnych, ponieważ elektryki są oznaczone zielonymi blachami.

Jednak właściciele samochodów elektrycznych mogą liczyć na nieco większe przywileje na drodze niż posiadacze aut z silnikiem spalinowym. Przede wszystkim mają możliwość jazdy buspasami i bezpłatnie parkować w strefach, które są płatne dla aut spalinowych. Wyjaśniamy krok po kroku, jakie dokumenty i opłaty trzeba przygotować, aby zarejestrować elektryka.

Rejestracja samochodu elektrycznego – krok po kroku

Rejestracja samochodu elektrycznego przebiega podobnie do auta spalinowego. Elektryka należy zarejestrować w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela. W tym celu trzeba złożyć w urzędzie komplet dokumentów oraz wnieść wymagane opłaty. Następnie kierowca otrzyma pozwolenie czasowe ważne 30 dni (tzw. miękki dowód rejestracyjny), który umożliwi korzystanie z pojazdu do czasu zakończenia rejestracji przez urzędników. Następnie zostanie wydany stały dowód rejestracyjny.

Co ważne, właściciel samochodu elektrycznego nie musi przedstawiać żadnych dodatkowych potwierdzeń, że pojazd jest niskoemisyjny. Ta informacja wynika z danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży, czy fakturze w przypadku zakupu nowego modelu prosto z salonu. Warto wiedzieć, że elektryk po zakończeniu procedury rejestracji otrzyma z urzędu zielone tablice rejestracyjne.

Uwaga! Jeśli kupujesz nowy samochód elektryczny prosto z salonu, to od 4 czerwca 2021 r. formalności związane z rejestracją może za Ciebie załatwić dealer. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas potrzebny do osobistych wizyt w urzędzie. Po zakończeniu rejestracji będziesz mógł odebrać auto z punktu sprzedaży.

Ile kosztuje rejestracja samochodu elektrycznego?

Przed wizytą w wydziale komunikacji, warto przygotować środki potrzebne do wniesienia opłat manipulacyjnych, pobieranych przy rejestracji pojazdu. W przypadku samochodów elektrycznych są takie same, jak dla właścicieli aut spalinowych. Standardowo posiadacz elektryka musi zapłacić za:

 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • zielone tablice rejestracyjne – 80 zł (1000 zł w przypadku indywidualnych),
 • komplet nalepek legalizacyjnych – 12,50 zł,
 • opłaty ewidencyjne – 1,50 zł.

Oznacza to, że standardowa rejestracja samochodu elektrycznego łącznie kosztuje 161,50 zł. W ostatnim czasie opłaty za rejestrację pojazdu zmniejszyły się. Od 4 września 2022 r. nie trzeba płacić w urzędzie za wydanie karty pojazdu (wcześniej 75 zł) oraz nalepki kontrolnej na szybę (18,50 zł).

Uwaga! Od 4 września 2022 r. możesz zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. W efekcie niektórzy kierowcy mogą zaoszczędzić 80 zł, ponieważ nie muszą płacić za wydanie nowych tablic rejestracyjnych w wydziale komunikacji. Jednak, aby było to możliwe, samochód elektryczny musi:

 • być wcześniej zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
 • mieć czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Oznacza to, że nie można zachować dotychczasowych tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL.

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji samochodu elektrycznego?

Po wniesieniu opłat manipulacyjnych, należy złożyć w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela samochodu elektrycznego komplet dokumentów. Wniosek o rejestrację pojazdu można wypełnić przez internet na stronie urzędu, co może przyspieszyć formalności. Podczas wizyty w urzędzie musisz okazać:

 • wniosek o rejestrację pojazdu (można również wypełnić na miejscu, ale zajmuje to więcej czasu niż przez internet),
 • dowód własności pojazdu – umowa kupna-sprzedaży, faktura, rachunek, orzeczenie sądu,
 • dowód rejestracyjny i stare tablice – jeśli pojazd jest przerejestrowywany,
 • kartę pojazdu (jeśli była wydana),
 • wyciąg ze świadectwa homologacji pojazdu – jeśli to nowy pojazd kupiony w Polsce, dokument otrzymasz w salonie sprzedaży,
 • dowód odprawy celnej przywozowej – jeśli pojazd jest sprowadzany z kraju spoza Unii Europejskiej,
 • potwierdzenie opłaty akcyzy – jeśli pojazd jest sprowadzany z kraju będącego członkiem Unii Europejskiej,
 • potwierdzenie ważności badania technicznego,
 • potwierdzenie ważności polisy OC.

Komplet wymaganych dokumentów należy przekazać urzędnikowi, który pomoże właścicielowi zakończyć procedurę rejestracji elektryka.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla samochodu elektrycznego?

Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu elektrycznego musisz zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Potwierdzenie ważności polisy to jeden z dokumentów potrzebnych do rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji.

Zwykle ubezpieczenie samochodu elektrycznego jest tańsze w porównaniu do auta spalinowego. W I kwartale 2023 r. średnia cena polisy OC dla elektryków wyniosła 366 zł. Z kolei właściciele pojazdów zasilanych benzyną za OC płacili średnio 477 zł, LPG 487 zł, diesli 504 zł, a hybryd 514 zł.

Jednak należy pamiętać, że obecnie na polskich drogach jest bardzo mało samochodów elektrycznych w porównaniu do aut spalinowych. Poza tym zdecydowana większość elektryków to nowe modele, które w ocenie towarzystw ubezpieczeniowych są znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych, często wiekowych pojazdów. W rezultacie ryzyko wystąpienia szkody jest mniejsze.

Warto pamiętać, że ta sytuacja może się zmienić. W związku z rozwojem elektromobilności w Polsce, systematycznie będzie zwiększać się flota samochodów elektrycznych, w tym coraz starszych. Oznacza to, że w przyszłości ceny OC dla elektryków mogą wzrosnąć.

Jeśli jesteś właścicielem nowego samochodu elektrycznego, oprócz obowiązkowego OC powinieneś pomyśleć o dodatkowej ochronie. Szczególnie o ubezpieczeniu AC, które chroni auto w razie kradzieży lub wypadku, którego jesteś sprawcą. Z kolei assistance może być bardzo przydatne w przypadku problemów w trakcie pokonywania trasy.

Czym są zielone tablice rejestracyjne i kto może z nich skorzystać?

Od 2020 r. zielone tablice rejestracyjne otrzymuje każdy właściciel samochodu elektrycznego lub wodorowego podczas rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. Co ciekawe, oznaczenia, liczby i krój znaków są takie same, jak w klasycznych białych blachach montowanych w autach spalinowych.

Oprócz zielonej tablicy rejestracyjnej, podczas wizyty w wydziale komunikacji właściciel pojazdu otrzyma również naklejkę legalizacyjną. Oznaczona kolorem czerwonym przeznaczona jest dla aut elektrycznych, a żółtym dla samochodów zasilanych wodorem. Zastąpiono je naklejkami na szyby, które charakteryzowały się słabą widocznością, co utrudniało identyfikację pojazdu.

Jakie przywileje mają właściciele samochodów elektrycznych?

Właściciele samochodów elektrycznych mają na drodze nieco więcej przywilejów w porównaniu do posiadaczy aut spalinowych. Przede wszystkim mogą poruszać się buspasami. Podobnie, jak autobusy, służby publiczne, taksówki czy motocykle. Dzięki temu mają możliwość omijać korki w dużych miastach, gdzie jest to normą. Ułatwia to np. szybsze dotarcie do pracy.

Kolejną zaletą posiadania samochodu elektrycznego jest możliwość darmowego parkowania w strefach, które są płatne dla aut spalinowych. Jest to szczególnie duże ułatwienie w centrum dużych miast.

Możliwość darmowego ładowania elektryka to również kusząca perspektywa w odróżnieniu od tankowania na stacji auta spalinowego, za które kierowca musi zapłacić z własnej kieszeni. Np. w Warszawie posiadacze Karty Eko mogą bezpłatnie naładować samochód elektryczny na parkingach typu „Parkuj i Jedź”.

Co ważne, aby skorzystać z powyższych przywilejów nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych czynności. Zielone tablice rejestracyjne stanowią sygnał dla służb odpowiedzialnych za działanie ruchu drogowego, że kierowca jest osobą uprzywilejowaną.

Rejestracja samochodu elektrycznego – co warto wiedzieć?

 1. Samochód elektryczny należy zarejestrować w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu.
 2. Standardowo rejestracja samochodu elektrycznego kosztuje 161,50 zł.
 3. Samochody elektryczne oznaczone są zielonymi tablicami rejestracyjnymi.
 4. Samochody elektryczne mogą legalnie poruszać się po buspasach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu elektrycznego

Czy samochód elektryczny trzeba zarejestrować w miejscu zamieszkania czy zameldowania?
Czy często dochodzi do pożarów samochodów elektrycznych?
Czy polisa AC dla elektryka jest droższa niż auta spalinowego?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-06-19

Aplikacje do zarządzania samochodem dla kierowców

Aplikacje wykorzystywane w samochodach osobowych i ciężarowych nie ograniczają się już tylko do wyświetlania mapy...

2024-06-19

Czujnik martwego pola w lusterku?

Usprawnianie samochodów i wyposażanie ich w coraz nowsze technologie ma sprawić nie tylko, że prowadzenie...

2024-06-19

Recykling opon samochodowych w Polsce — co warto wiedzieć?

Liczba przejechanych kilometrów, sposób eksploatacji pojazdu, rodzaj użytkowanych dróg — to wszystko wpływa na szybkość...

0 KOMENTARZY