Smart Kid Belt – co to jest? Czy jest bezpieczny?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-02-29

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mogą być narażeni na wypadki. Dotyczy to również kierowcy pojazdu i jego pasażerów, w tym dzieci. W związku z tym ustawodawca i eksperci z branży bezpieczeństwa zalecają stosowanie konkretnych zabezpieczeń dla najmłodszych. Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań jest Smart Kid Belt. Co warto o nim wiedzieć? Czy jest bezpiecznym i legalnym akcesorium ochronnym?

Bezpieczeństwo dziecka a fotelik samochodowy — co mówią przepisy?

Sposób przewożenia dziecka w aucie nie jest sprawą dowolną. Podobnie jak dorośli muszą zapinać pasy (z niewielkimi wyjątkami), tak trzeba też zadbać o odpowiednie akcesoria dla najmłodszych. W tym celu zaleca się stosowanie produktów spełniających konkretne wymogi i dopasowanych do wzrostu, wieku oraz wagi dziecka.

Zgodnie z polskim ustawodawstwem z fotelika, siedzenia podwyższającego z oparciem lub innego akcesorium ochronnego muszą korzystać dzieci do ukończenia 18. roku życia bądź do osiągnięcia 150 cm wzrostu.

Wyróżnia się też różne kategorie wagowe dla zabezpieczeń. Należą do nich:

 • grupa 0+ — obejmuje noworodki i niemowlęta, czyli dzieci do około 13 kg;
 • grupa I — obejmuje dzieci o wadze 9-18 kg, czyli do 3-4 lat;
 • grupa II — obejmuje dzieci starsze, ważące 15-36 kg.

Istnieje wyjątek od obowiązku stosowania fotelika czy podwyższanego siedzenia. Jest to sytuacja, gdy dziecko ma więcej niż 135 cm i mniej niż 150 cm, a jego budowa ciała uniemożliwia zastosowanie zabezpieczeń. Wówczas może ono podróżować przypięte pasami bezpieczeństwa, ale jedynie na tylnych siedzeniach.

Wyjątek następuje też przy przewożeniu 2 dzieci w fotelikach samochodowych. Wówczas trzeci maluch, w wieku co najmniej 3 lat, może siedzieć między nimi przypięty jedynie pasami bezpieczeństwa.

Czym jest Smart Kid Belt?

Smart Kid Belt można określić jako akcesorium podtrzymujące, które umożliwia legalne przewożenie dzieci w samochodzie bez użycia fotelika czy podwyższającego siedziska. Jak działa takie zabezpieczenie? Po umieszczeniu pasażera na miejscu zapina się pas bezpieczeństwa. Następnie pierwszą klamrę urządzenia montuje się tam, gdzie dolna część pasów wychodzi z kanapy. Kolejnym krokiem jest wyregulowanie długości tak, żeby górna klamra została zlokalizowana około 5 cm nad ramieniem.

Ostatnim krokiem jest wpięcie elementu w górną część pasa samochodowego. Po zamontowaniu warto sprawdzić, czy całość znajduje się w odpowiedniej pozycji. Pas powinien przechodzić między szyją a ramieniem pasażera. Jeśli tak nie jest, wymaga regulacji. Jeżeli z kolei spełnia te wymogi, można ruszać w trasę.

Smart Kid Belt — przepisy

Co mówi prawo o Smart Kid Belt? Przepisy pozwalają kategoryzować to rozwiązanie jako inne akcesorium ochronne odpowiadające wzrostowi dziecka i jego wadze oraz spełniające unijne wymogi bezpieczeństwa. W związku z tym, na podstawie art. 39, ustęp 3. ustawy Prawo o ruchu drogowym, można stosować inteligentne pasy w legalny sposób. Podczas kontroli policyjnej nie będzie możliwe ukaranie rodziców mandatem za zastosowanie tej opcji w prawidłowy sposób.

Warto pamiętać! Regulacje w zakresie stosowania Smart Kid Belt będą różnić się w zależności od kraju. Konkretny produkt musi bowiem spełniać określone normy — inne obowiązują w Stanach Zjednoczonych, inne w Europie, a jeszcze inne w Azji. Jeśli chcesz legalnie korzystać z zabezpieczenia, podróżując po świecie, sprawdź, czy na pewno w danym kraju będzie ono dopuszczone do użytku. W przeciwnym razie narazisz się na stres i wysoką karę finansową.

Jakie certyfikaty bezpieczeństwa spełniają klamry montowane na pasach? Kupując konkretny model, zwróć uwagę na ten aspekt. Poszczególne produkty mogą się od siebie znacząco różnić. Wybieraj te, których skuteczność jest potwierdzona badaniami, certyfikatami, atestami — np. PIMOT, Calspan.

Od jakiego wieku można stosować Smart Kid Belt?

Kiedy można stosować Smart Kid Belt? Od jakiego wieku rozwiązanie uznaje się za bezpieczne? Klamry można montować w przypadku przewożenia dzieci przynależących do 2. i 3. grupy zabezpieczeń. Co do zasady pojawiają się w samochodach opiekunów kilkulatków — dzieci w wieku od około 4 czy 5 lat. Mogą być w użytku do ukończenia około 12. roku życia.

Smart Kid Belt czy tradycyjny fotelik? Wady i zalety rozwiązania

Inteligentne pasy dla dzieci mają wady i zalety, podobnie jak większość innych rozwiązań dostępnych na rynku. Zadowoleni użytkownicy i producenci zwracają uwagę m.in. na:

 • niską wagę elementu i zajmowanie małej ilości miejsca — można go bez problemu schować w bagażniku czy w schowku, kiedy jedzie się np. na zakupy;
 • przystępną cenę — kosztuje nieco ponad 100 zł, podczas gdy cena dobrego fotelika to nawet kilka tysięcy;
 • możliwość regulacji — ustawienia klamer można zmieniać wraz z rozwojem dziecka i dopasowywać do jego sylwetki.

Wszystko to sprawia, że wiele osób chętnie używa produktu. Warto jednak pamiętać również o jego wadach.

Smart Kid Belt ma następujące mankamenty:

 • nie daje możliwości przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy, czyli w najbezpieczniejszej pozycji;
 • nie zapewnia takiej ochrony jak fotelik;
 • wymaga odpowiedniego dopasowania, aby zapewnić choćby minimalny poziom ochrony.

Warto też wiedzieć, że w niektórych sytuacjach policja, mimo zastosowania inteligentnego pasa, może nałożyć na kierowcę mandat za brak zabezpieczenia. Kiedy tak się stanie? Gdy urządzenie nie będzie odpowiednio dopasowane do wzrostu i budowy ciała dziecka, a tym samym nie będzie zapewniało wymaganej ochrony.

Co mówią eksperci o zastosowaniu inteligentnych pasów dla dzieci?

Czy można uznać za bezpieczne stosowanie Smart Kid Belt? Prawo dopuszcza tę opcję jako legalną. W związku z tym rodzice nie muszą obawiać się mandatu, jeśli będą stosować urządzenie. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, którym są opinie ekspertów. Zabezpieczenia stosowane w przypadku dzieci i dorosłych nie mają pełnić funkcji „antymandatów”. Mają dawać faktyczne zabezpieczenie i chronić na wypadek wystąpienia zagrożeń.

Zgodnie z opiniami specjalistów z branży rozwiązanie nie jest tak jednoznacznie dobre, jak mogłoby się wydawać. Eksperci zwracają uwagę na brak ochrony przed zderzeniem bocznym — zapewniają ją tylko foteliki. Na rynku pojawiły się też różne testy, które poddają w wątpliwość ogólną skuteczność stosowanych zabezpieczeń.

Co z tego wynika? Smart Kid Belt nie daje tak pełnej ochrony, jak foteliki samochodowe. Eksperci są zgodni co do tego, że to właśnie je należy stosować tak długo, jak to możliwe.

Podsumowanie

 • Smart Kid Belt to specjalna nakładka na pas, która pozwala dopasować specyfikę akcesorium ochronnego do cech fizycznych dziecka.
 • Czy można legalnie stosować Smart Kid Belt? Przepisy jasno wskazują rozwiązanie jako prawnie dopuszczalne. W związku z tym chroni ono przed mandatem podobnie jak fotelik samochodowy czy nakładka podwyższająca. Musi być jednak odpowiednio wyregulowane, aby zapewniało dziecku ochronę.
 • Wybierając inteligentne pasy dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na to, aby miały odpowiednie certyfikaty i atesty potwierdzające skuteczność zabezpieczenia.
 • Eksperci podkreślają, że najbezpieczniejszym sposobem przewożenia dzieci jest stosowanie fotelika odpowiednio dobranego do pociechy i do konkretnego samochodu.

FAQ

Czy dziecko może jeździć tyłem do kierunku jazdy ze Smart Kid Belt?
W jaki sposób dopasować Smart Kid Belt do sylwetki dziecka?
Jaki mandat grozi za brak zabezpieczenia dziecka na czas jazdy?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-05-22

Ile kosztuje utrzymanie samochodu hybrydowego?

Planujesz zakup nowego samochodu i zastanawiasz się nad pojazdem hybrydowym? W ostatnich latach takie modele...

2024-05-22

Klasa i segment samochodu – co oznacza, jak sprawdzić?

Planujesz zakup samochodu? Jeśli czeka Cię inwestycja w nowy pojazd, to podstawowe informacje, z którymi...

2024-05-22

Nowoczesny system bezkluczykowy, czyli Keyless Go

Wiele osób uznaje Keyless Go, czyli tak zwany dostęp bezkluczykowy do samochodu za nowoczesne rozwiązanie,...

0 KOMENTARZY