Stacje ładowania IONITY – doskonałe rozwiązanie dla kierowców samochodów elektrycznych

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-10-15

Popularność samochodów elektrycznych w całej Europie stale rośnie. Żeby nadążyć za potrzebami właścicieli takich pojazdów, powstaje coraz więcej stacji ładowania. Sporym zainteresowaniem cieszą się stacje ładowania IONITY znajdujące się m.in. w Belgii, Finlandii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii czy Polsce. Są one zlokalizowane w strategicznych punktach, co ułatwia kierowcom planowanie nawet długich podróży. Poznaj korzyści płynące z korzystania ze stacji IONITY.

Czym są stacje ładowania IONITY?

Firma IONITY powstała w 2017 roku. Z jej inicjatywy z myślą o właścicielach samochodów elektrycznych stworzona została sieć punktów ładowania IONITY. Stacje te wyróżnia bardzo duża moc dostępna w punktach ładowania. Jest to 350 kW, co umożliwia błyskawiczne uzupełnienie energii w bateriach pojazdów. To sprawia, że podróże nawet na długich dystansach są zdecydowanie bardziej komfortowe.

Wszystkie stacje IONITY korzystają wyłącznie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Ma to ogromny wpływ na kondycję środowiska naturalnego, a także w znacznym stopniu ogranicza emisję śladu węglowego. Przy częstych i długich podróżach ma to bardzo duże znaczenie.

W jakich krajach dostępne są oferowane przez IONITY stacje ładowania?

IONITY to jedna z wiodących firm na świecie specjalizujących się w stacjach ładowania. Aktualnie punkty tego operatora zlokalizowane są głównie na terenie Europy. W zależności od wielkości kraju oraz liczby zarejestrowanych samochodów elektrycznych firma IONITY umieszcza swoje stacje w strategicznych punktach głównych szlaków komunikacyjnych. Stacje ładowania IONITY działają w 24 europejskich krajach. Są to m.in.:

  • Austria,
  • Belgia,
  • Chorwacja,
  • Francja,
  • Niemcy,
  • Węgry,
  • Włochy,
  • Łotwa,
  • Litwa,
  • Polska,
  • Słowacja,
  • Słowenia,
  • Szwajcaria,
  • Anglia.

Ile stacji IONITY jest dostępnych na świecie i w Polsce?

Skupiona na terenie Europy firma IONITY udostępnia łącznie ponad 4200 punktów ładowania w 671 lokalizacjach. Co więcej, planowany jest dalszy rozwój operatora i jego ekspansja w poszczególnych krajach. Zgodnie z informacjami, jakich udziela IONITY, obecnie w trakcie budowy jest już 95 nowych punktów, które wkrótce zostaną udostępnione właścicielom samochodów elektrycznych.

Kierowcy tzw. elektryków również mogą korzystać ze stacji ładowania IONITY także w Polsce. Aktualnie do użytku oddane są aż 64 urządzenia, które znajdują się w 14 punktach. Ich lokalizacje to:

  • Nowogród,
  • Koszalin,
  • Świecko,
  • MOP Olsze,
  • Poznań,
  • Kaszewy Kościelne,
  • MOP Nowostawy,
  • Zgorzelec,
  • Radomsko,
  • MOP Młyński Staw,
  • Skawina.

Rosnąca popularność samochodów elektrycznych i ich liczba na krajowych drogach sprawiły, że operator IONITY planuje otworzyć kolejne punkty, w których zlokalizowane będą stacje szybkiego ładowania. Zgodnie z informacjami, jakie podaje firma, kolejne stacje ładowania powstaną w następujących lokalizacjach:

  • Nidzica,
  • Wierzbocice,
  • Nagawczyna.

Jak ładować samochód na stacji IONITY i ile to kosztuje?

Kierowcy, którzy odwiedzają stacje ładowania IONITY, mają możliwość skorzystania z punktu na 3 różne sposoby. Pierwszym z nich jest wybór pakietu podstawowego, który nie wymaga od właściciela samochodu elektrycznego zakupu miesięcznego abonamentu. W praktyce oznacza to dostęp do dowolnego urządzenia i możliwość ładowania pojazdu bez stałych zobowiązań. IONITY Direct, czyli pakiet podstawowy bez abonamentu, pozwala na ładowanie w cenie 3,50 zł/kWh. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które sporadycznie korzystają z publicznych punktów ładowania, np. w trakcie wakacyjnego wyjazdu.

Oprócz podstawowego wariantu ładowania, kierowcy mogą zdecydować się na jeden z dwóch planów taryfowych:

  • IONITY Passport Motion,
  • IONITY Passport Power.

Abonament za pierwszy miesiąc korzystania z IONITY Passport Motion wynosi 19,99 złotych, a za kolejne miesiące 28,50 złotych. Jednak cena za 1 kWh w pakiecie jest niższa niż w przypadku oferty bez abonamentu i wynosi 2,50 zł/kWh. To rozwiązanie jest idealne dla osób, które korzystają z samochodu elektrycznego głównie w mieście oraz na weekendowe wycieczki poza jego granice. Niewielka opłata miesięczna zwraca się już przy jednym ładowaniu pojazdu w miesiącu.

IONITY Passport Power to pakiet abonamentowy, którego koszt na start wynosi 34,50 złotych, a za kolejny miesiąc trzeba zapłacić 51,50 złotych. Cena za energię w tym abonamencie jest jednak najniższa i wynosi zaledwie 2,05 zł/kWh. Ten pakiet stworzony jest głównie dla osób, które dużo podróżują, pokonując co najmniej 300 km w miesiącu. Opłata miesięczna jest wyższa, jednak zwraca się już po trzech sesjach ładowania samochodu.

IONITY daje możliwość wyboru abonamentu, który nie ma ustalonego z góry okresu obowiązywania. Oznacza to, że możliwe jest wykupienie pakietu np. na 4 miesiące, a następnie zrezygnowanie z niego bez ponoszenia dodatkowych opłat. Udogodnieniem jest również możliwość zmiany planu z Passport Motion na Passport Power i odwrotnie w dowolnym momencie trwania umowy. Zmiana jest widoczna od następnej daty rozliczenia abonamentu.

Jakie korzyści zapewnia aplikacja IONITY?

Stacje ładowania operatora można bez problemu odszukać za pomocą aplikacji IONITY. Ma ona również szereg dodatkowych udogodnień. Jest to np. możliwość wyszukiwania oraz nawigowania do stacji ładowania, które wpływa na wygodne i bezstresowe planowanie podróży. Po wybraniu punktu z ładowarkami istnieje również możliwość sprawdzenia ich aktualnego stanu. Zyskuje się więc dostęp do informacji, ile stanowisk znajduje się w danej lokalizacji i które z nich są już zajęte, a które wolne.

Ładowanie samochodu można uruchomić bezpośrednio z poziomu aplikacji. Dzięki niej zyskuje się również dostęp do aktualnego podglądu stanu baterii. W ten sposób będąc na zakupach czy w trasie, można sprawdzić, kiedy konieczny będzie ponowny postój. Dodatkowo aplikacja powiadomi użytkownika, kiedy poziom baterii osiągnie poziom 80% oraz 100% w trakcie ładowania. W aplikacji dostępna jest również historia ładowań samochodu. Wpisy zawierają informacje o dacie ładowania, godzinie, lokalizacji, energii pobranej z ładowarki oraz całkowitym koszcie usługi.

IONITY stacje ładowanie dostępne także dla klientów GreenWay

GreenWay oraz IONITY podjęły współpracę dotyczącą współdzielenia ładowarek samochodowych. W przypadku osób korzystających z abonamentów GreenWay, stawki ładowania w usłudze roamingowej będą dokładnie takie same jak w przypadku abonamentu IONITY. Jeżeli jednak użytkownik ma aplikację GreenWay bez wykupionego abonamentu, wówczas należy liczyć się z wyższymi stawkami. Cena za 1 kWh wyświetla się na bieżąco w aplikacji podczas korzystania z ładowarki.

  • IONITY to firma prężnie rozwijająca się na terenie Europy, w tym również w Polsce. Ma łącznie ponad 4200 punktów do ładowania pojazdów elektrycznych, z czego 64 w Polsce.
  • Właściciele elektryków, którzy chcą skorzystać z usług operatora są zobligowani do ściągnięcia aplikacji IONITY na swój telefon (jest kompatybilna z systemem Android oraz iOS). W aplikacji widoczna jest mapa ładowarek oraz szereg udogodnień umożliwiających wygodne korzystanie z nich.
  • W IONITY dostępne są dwa podstawowe abonamenty ze stałą miesięczną opłatą. Kierowcy nie muszą z nich korzystać, jednak ładowanie pojazdu bez wybranego planu taryfowego jest droższe.
  • Z ładowarek IONITY mogą korzystać użytkownicy aplikacji GreenWay. Dzięki współpracy obu firm mogą oni w ramach swojego abonamentu ładować samochody elektryczne na zasadach roamingu.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

Czy ładowanie samochodu na stacji IONITY to duży wydatek?
Jakie metody płatności są akceptowane na stacjach ładowania IONITY?
Ile średnio trwa ładowanie samochodu na stacji IONITY?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-10-15

Norma emisji spalin EURO 6 – sprawdź, jakie są jej założenia i co warto o niej wiedzieć

Norma EURO 6 wskazuje na maksymalny poziom emisji spalin przez samochody wprowadzane na rynek w...

2024-10-15

Świecąca kontrolka poduszki powietrznej – sprawdź, jak zareagować

Zauważyłeś, że kontrolka poduszki powietrznej w Twoim samochodzie nagle się zaświeciła? Pod żadnym pozorem nie...

2024-10-15

Zakupy i ładowanie samochodu? W Lidlu to możliwe!

Chcesz robić zakupy, a przy tym naładować swój samochód elektryczny, nie marnując cennego czasu? Lidl...

0 KOMENTARZY