Używany samochód elektryczny — czy warto kupić? Na co zwrócić uwagę?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-06-12

Zakup nowego samochodu elektrycznego to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Alternatywą jest nabycie używanego pojazdu napędzanego prądem. Jednak, czy jest to dobre rozwiązanie? Dowiedz się, jak wybrać używany samochód elektryczny oraz na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem takiej decyzji. Jeśli dobrze przygotujesz się do takiego zakupu, z pewnością nie będziesz żałować tej inwestycji. 

Zakup nowego samochodu elektrycznego to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Alternatywą jest nabycie używanego pojazdu napędzanego prądem. Jednak, czy jest to dobre rozwiązanie? Dowiedz się, jak wybrać używany samochód elektryczny oraz na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem takiej decyzji. Jeśli dobrze przygotujesz się do takiego zakupu, z pewnością nie będziesz żałować tej inwestycji. 

Używane auta elektryczne – dlaczego warto wziąć je pod uwagę?

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce. Co prawda nie są jeszcze tak popularne, jak w innych krajach, ale ich sprzedaż każdego roku jest coraz wyższa. Zastanawiasz się, dlaczego wybór takiego samochodu to dobre rozwiązanie również dla Ciebie? 

Auta elektryczne przede wszystkim są ekologiczne. Nie zanieczyszczają środowiska naturalnego i nie przyczyniają się do jego zatruwania. Dla wielu osób aspekt ekologiczny ma duże znaczenie. Parlament Europejski dąży do tego, aby od 2035 roku w sprzedaży były dostępne tylko auta elektryczne oraz napędzane wodorem. Zakup takiego pojazdu to świetna okazja, aby oswoić się z nowoczesną technologią i samodzielnie przetestować jej możliwości. Już teraz w wielu miastach kierowcy aut elektrycznych mogą korzystać z różnego rodzaju przywilejów, takich jak m.in. darmowe parkingi.  

Producenci samochodów elektrycznych prześcigają się w produkcji modeli, które mają jeszcze lepsze parametry oraz większy zasięg. Niektóre modele, takie jak Peugeot e-208 czy Opel Corsa-e Edition, już dziś są w stanie pokonać na jednym ładowaniu ponad 300 km. Oznacza to, że takie samochody doskonale sprawdzają się zarówno do jazdy po mieście, jak i na dłuższe trasy.  

Rośnie także liczba publicznych stacji ładowania silników elektrycznych. Są one instalowane w wielu miejscach, a więc można liczyć na to, że w przyszłości będzie ich jeszcze więcej.  

Niewątpliwie największą zaletą aut elektrycznych jest to, że są one ekonomiczne. Koszty ich eksploatacji są niższe niż w przypadku samochodów napędzanych silnikami benzynowymi czy diesla. W jednostkach napędowych na prąd znajduje się także zdecydowanie mniej części ruchomych, które mogłyby ulec awarii. W praktyce przekłada się to na mniejszą liczbę napraw, a co za tym idzie, także na niższe koszty utrzymania takiego auta. 

O czym trzeba pamiętać, kupując samochód elektryczny używany?

Zanim zdecydujesz się na zakup samochodu elektrycznego, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W pierwszej kolejności zweryfikuj: 

 • stan baterii – jej wydajność spada z każdym rokiem użytkowania, dlatego trzeba dokładnie zweryfikować jej stan przed zakupem elektryka; 
 • gniazdo ładowania – w samochodach na prąd stosuje się trzy rodzaje gniazd: Type 1, Type 2 oraz CHAdeMo. Musi być ono całkowicie sprawne, gdyż tylko wtedy będziesz mógł naładować swoje auto; 
 • układ hamulcowy – specyfika budowa aut elektrycznych sprawia, że w celu wyhamowania wystarczy zdjąć nogę z pedału gazu. W efekcie tarcze hamulcowe nie zawsze są używane, co naraża je na korozję. 

Bateria jest bez wątpienia najdroższym elementem takiego samochodu, dlatego warto dokładnie sprawdzić jej stan przed zakupem. Musisz pamiętać, że zakup nowego akumulatora w przypadku aut klasy Premium to wydatek, który może Cię kosztować nawet 150 000 zł. Bateria może ulec uszkodzeniu np. poprzez nieprawidłowe ładowanie auta, o czym nie każdy wie. 

Różne typy gniazd ładowania umożliwiają uzupełnienie baterii prądem o innym natężeniu. Type 1 służy do ładowania z mocą maksymalną 7,4 kW. Z kolei za pomocą gniazda Type 2 możesz napełnić akumulator prądem 33,6 kW w przypadku instalacji 1-fazowej oraz o mocy 44 kW, gdy dysponujesz instalacją 3-fazową. Jeśli auto ma gniazdo CHAdeMO, to można wykorzystać w tym celu prąd stały o mocy 50 kW. 

Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę, kupując używany samochód elektryczny?

Poszukiwanie auta elektrycznego tak naprawdę nie różni się wiele od przygotowań do zakupu pojazdu z silnikiem spalinowym. Niezbędne jest zapoznanie się z jego historią oraz sprawdzenie stanu technicznego. W tym celu warto więc wybrać się do zaufanego mechanika specjalizującego się w przeprowadzaniu napraw tego rodzaju pojazdów.  

Przeglądając poszczególne oferty samochodów elektrycznych, zwróć szczególną uwagę na zasięg takich pojazdów. Jeśli planujesz poruszać się głównie po mieście, to nie ma on aż tak dużego znaczenia. Jednak, gdy zamierzasz jeździć także w dłuższe trasy, to akumulator elektryka musi umożliwiać przejechanie kilkuset kilometrów bez potrzeby ładowania baterii. Musisz uwzględnić także to, że zasięg w używanych autach jest zdecydowanie niższy niż w nowych.  

Jakie są najtańsze używane auta elektryczne?

Bardzo często decydującym parametrem w przypadku zakupu auta elektrycznego jest jego cena. Do zdecydowanie najtańszych modeli należą: 

 • Peugeot iOn, 
 • Mitsubishi i-MiEV, 
 • Citroen C-Zero. 

Pierwszy z nich można kupić już za około 25 000 zł. W sieci dostępnych jest sporo ofert tego właśnie samochodu. Jest to auto o kompaktowych wymiarach, które świetnie sprawdzi się przede wszystkim do jazdy po mieście.  

Innym niewielkim samochodem elektrycznym, który można kupić za niecałe 30 000 zł, jest Mitsubishi i-MiEV. Jest to model wyróżniający się ciekawym wyglądem oraz dobrymi parametrami.  

Osoby poszukujące niedrogiego używanego samochodu elektrycznego powinny zwrócić także uwagę na model Citroen C-Zero. Jego cena to około 30 000 zł. Wszystko zależy oczywiście od roku produkcji, stanu technicznego oraz wizualnego.  

Polski rynek używanych aut elektrycznych systematycznie powiększa się każdego roku. Wynika to z rosnącej popularności pojazdów na prąd. Ich eksploatacja jest tańsza niż w przypadku tradycyjnych samochodów spalinowych, a dodatkowo stanowią one ekologiczny środek transportu. Warto więc wziąć je pod uwagę podczas poszukiwania wymarzonego auta.

Podsumowanie:

 • Zakup używanego elektryka to dobre rozwiązanie dla osób, które pragną cieszyć się korzyściami, jakie daje użytkowanie takiego samochodu, ale jednocześnie nie chcą wydawać na ten cel dużej sumy. 
 • Dzięki temu, że pojazdy na prąd cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce, rynek samochodów elektrycznych używanych stale rośnie. 
 • Zanim kupisz takie auto, musisz przede wszystkim zweryfikować stan baterii. Jest to część, która się zużywa, a zakup nowego akumulatora energii to spory wydatek. 
 • Przed zakupem elektryka trzeba dokładnie zweryfikować jego historię oraz stan techniczny. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.  
 • Na rynku używanych samochodów elektrycznych można znaleźć egzemplarze, których ceny zaczynają się już od około 25 000 zł. 

FAQ

Jak długo wytrzymuje bateria w aucie elektrycznym?
Jak naładować samochód elektryczny w domu?
Jakie opłaty trzeba uiścić, sprowadzając samochód elektryczny z zagranicy?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-05-22

Ile kosztuje utrzymanie samochodu hybrydowego?

Planujesz zakup nowego samochodu i zastanawiasz się nad pojazdem hybrydowym? W ostatnich latach takie modele...

2024-05-22

Klasa i segment samochodu – co oznacza, jak sprawdzić?

Planujesz zakup samochodu? Jeśli czeka Cię inwestycja w nowy pojazd, to podstawowe informacje, z którymi...

2024-05-22

Nowoczesny system bezkluczykowy, czyli Keyless Go

Wiele osób uznaje Keyless Go, czyli tak zwany dostęp bezkluczykowy do samochodu za nowoczesne rozwiązanie,...

0 KOMENTARZY