Żywotność baterii w samochodach elektrycznych – ile wytrzymuje elektryk?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-09-09

Żywotność baterii w samochodach elektrycznych to jeden z najważniejszych tematów, którym interesują się ich użytkownicy, a także osoby planujące zakup takich aut. To od tego elementu zależy bowiem, jaki dystans można pokonać na jednym ładowaniu. Dowiedz się, ile wytrzymuje bateria w takim pojeździe i co wpływa na jej żywotność.

Producenci aut elektrycznych nieustanne doskonalą stosowane przez nich technologie, aby pojazdy zasilane prądem były funkcjonalne oraz niezawodne. Dotyczy to także baterii, które są coraz trwalsze oraz wydajniejsze.

Ile wytrzymuje bateria w aucie elektrycznym?

Zastanawiasz się, ile wytrzymuje bateria w aucie elektrycznym? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż jej żywotność zależy od wielu czynników. Producenci aut elektrycznych dają gwarancję wyrażoną w jednostce czasu lub w określonym przebiegu bądź liczbie cykli rozładowania i ładowania. Można więc spotkać się z opisem, że akumulator posłuży bez zarzutu 8 lat, pozwoli przejechać 150 000 km lub wytrzyma 1 000 cykli. Co ważne, cykl ładowania nie jest tym samym, co podłączenie akumulatora do ładowarki. Jest to bowiem pełne rozładowanie i naładowanie akumulatora.

Nowoczesne baterie są produkowane z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, które znacząco wydłużają ich żywotność. Oznacza to, że mogą one działać bez zarzutu jeszcze długo po okresie objętym gwarancją.

Dlaczego baterie w samochodach elektrycznych ulegają zużyciu?

Baterie w samochodach elektrycznych stopniowo się zużywają i tracą swoją pojemność. Ulegają bowiem degradacji. Jest to normalne zjawisko dotyczące także innych urządzeń elektronicznych wyposażonych w baterie. Największy wpływ na degradację mają cykle ładowania i użytkowania.

Żywotność baterii w samochodach elektrycznych zależy przede wszystkim od:

  • marki i modelu pojazdu,
  • technologii baterii,
  • sposobu użytkowania auta.

Nie bez znaczenia są także rozwiązania zastosowane w samochodzie, które mogą znacząco wpłynąć na to, jak długo bateria będzie działała bez zarzutu. Wyróżnia się wśród nich przede wszystkim:

  • wydajność systemów zarządzania baterią – jest on odpowiedzialny za monitorowanie pracy baterii. Informuje użytkownika m.in. o poziomie jej naładowania. System ten powinien optymalizować cykle ładowania oraz użytkowania, a także zabezpieczać baterię przed nadmiernym rozładowaniem czy przegrzaniem, co mogłoby stwarzać poważne zagrożenie;
  • systemy odzyskiwania energii – zamieniają one energię kinetyczną na elektryczną podczas hamowania oraz zwalniania samochodu. Dzięki temu zasięg pojazdu jest zwiększony, a bateria nieco odciążona, co może zwiększyć jej żywotność;
  • systemy chłodzenia i grzania – odpowiadają one za utrzymanie optymalnej temperatury, która ma kluczowy wpływ na trwałość i wydajność baterii. Dzięki nim jest ona chroniona przed nadmiernym przegrzewaniem oraz wychłodzeniem.

Jak już wiesz, producenci aut elektrycznych nieustannie doskonalą wykorzystywane technologie, co pozwala poprawić żywotność i wydajność baterii, które są w nich stosowane. Obecnie stawiają głównie na najnowsze ich generacje, takie jak modele litowo-żelazowo-fosforanowe. Wyróżniają się one stabilnością oraz świetną wydajnością. Dzięki temu czas ich użytkowania jest dłuższy w porównaniu z bateriami wytwarzanymi z wykorzystaniem innych technologii.

W jaki sposób można przedłużyć żywotność baterii w samochodzie elektrycznym?

Przestrzegając poniżej wymienionych zasad można nieco przedłużyć żywotność baterii auta elektrycznego.

  • Rozsądnie zarządzaj cyklami ładowania i użytkowania

Przede wszystkim unikaj sytuacji, gdy poziom naładowania baterii będzie niższy niż 20%. Jeśli tak się stanie, jak najszybciej podłącz samochód do ładowania. Należy również unikać zbyt częstego osiągania poziomu powyżej 80%. Bateria mocno się wtedy rozgrzewa, co może negatywnie wpłynąć na wydajność i żywotność ogniw. Nowoczesne auta są wyposażone w systemy optymalnego zarządzania ładowaniem i automatycznie wyłączają ładowarkę po przekroczeniu poziomu 80%.

  • Wybieraj wolniejsze ładowarki AC

Mimo że ładowanie DC jest szybkie, to nie wpływa korzystnie na jakość baterii. Sprawia bowiem, że szybko się nagrzewa, co może przyspieszyć degradację. Korzystaj z szybkich ładowarek tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z gniazdek AC.

Baterie w samochodach elektrycznych nie powinny być narażone na działanie skrajnych temperatur. Jeśli są one bardzo niskie, płyn elektrolitowy, który się w nich znajduje się lepki, przez co spowolnione są wszelkie reakcje. Wpływa to na dłuższy proces ładowania oraz niższy zasięg elektryków. Zimą należy więc przede wszystkim zadbać o to, aby auto było garażowane.

Zdecydowanie największym zagrożeniem dla baterii są wysokie temperatury. Przyspieszają one tempo ich degradacji. Podczas upałów należy więc samochodom elektrycznym zapewnić zacienione oraz zadaszone miejsce.

Czy można zregenerować baterię w samochodzie elektrycznym?

Baterie, które nie są już objęte gwarancją producenta i straciły swoje właściwości, można poddać regeneracji. Składają się one z kilku lub kilkunastu modułów, dlatego w celu naprawy akumulatora wystarczy wymienić tylko te, które zostały uszkodzone i nie działają poprawnie. Muszą się tym zająć doświadczeni profesjonaliści dysponujący odpowiednim sprzętem przeznaczonym do diagnostyki.

Jeśli jednak po sprawdzeniu baterii okaże się, że wymiana modułów nie jest możliwa, pozostaje jedynie zakupić nowy akumulator. Wydatek ten zależy przede wszystkim od modelu i marki samochodu. Ceny najtańszych baterii zaczynają się od około 40 000 – 50 000 zł. Są to średnie ceny rynkowe, które mogą różnić się w zależności np. od lokalizacji. Zdecydowanie większym wydatkiem jest zakup akumulatorów do aut klasy premium. Mogą one kosztować nawet 150 000 zł.

Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-09-09

Klimatyzacja manualna a automatyczna – która lepsza? Czym się od siebie różnią?

Współcześnie trudno sobie wyobrazić samochodu bez klimatyzacji. Znacząco poprawia komfort jazdy zwłaszcza przy wysokiej temperaturze....

2024-09-09

Ile prądu pobiera ładowanie samochodu elektrycznego?

Samochody elektryczne są z reguły tańsze w utrzymaniu w porównaniu z autami spalinowymi. Można je...

2024-09-09

Żywotność baterii w samochodach elektrycznych – ile wytrzymuje elektryk?

Żywotność baterii w samochodach elektrycznych to jeden z najważniejszych tematów, którym interesują się ich użytkownicy,...

0 KOMENTARZY