Akumulator do samochodu elektrycznego – o czym warto wiedzieć?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-05-12

Bateria do samochodu elektrycznego to jeden z najważniejszych elementów pojazdu zasilanego prądem. To również ona wpływa na to, że takie modele aut są znacznie droższe niż te zasilane benzyną lub olejem napędowym. Na zakup elektryka trzeba wydać więcej, jednak jego eksploatacja jest znacznie tańsza niż egzemplarza spalinowego. Co warto wiedzieć o akumulatorach do samochodów elektrycznych? Jak o nie dbać, by posłużyły jak najdłużej? 

Bateria do samochodu elektrycznego to jeden z najważniejszych elementów pojazdu zasilanego prądem. To również ona wpływa na to, że takie modele aut są znacznie droższe niż te zasilane benzyną lub olejem napędowym. Na zakup elektryka trzeba wydać więcej, jednak jego eksploatacja jest znacznie tańsza niż egzemplarza spalinowego. Co warto wiedzieć o akumulatorach do samochodów elektrycznych? Jak o nie dbać, by posłużyły jak najdłużej? 

Akumulator do samochodu elektrycznego – jak działa?

Akumulator w samochodzie elektrycznym pełni tę samą rolę, co bateria w samochodzie z silnikiem spalinowym – dostarcza prąd elektryczny niezbędny do uruchomienia pojazdu. W tym przypadku jednak jego rola się nie kończy. Jest on głównym źródłem energii, której pojazd potrzebuje do poruszania się po drodze. Ten element pełni więc kluczową rolę w funkcjonowaniu samochodu, a jego właściwe działanie jest niezbędne dla osiągnięcia maksymalnej wydajności. 

Akumulator do auta elektrycznego składa się z ogniw, które łącznie tworzą wysokowydajne źródło energii elektrycznej. Są połączone w szeregu lub równolegle, w zależności od zapotrzebowania na napięcie i moc. Bateria jest ładowana za pomocą zewnętrznego źródła, takiego jak ładowarka fabryczna lub stacja ładowania. 

Podczas jazdy silnik elektryczny pobiera prąd z akumulatora i przetwarza go na energię mechaniczną, umożliwiając poruszanie się pojazdu. W samochodach elektrycznych zazwyczaj stosuje się silniki prądu stałego (DC), które mają wysoką sprawność i są lżejsze niż modele zasilane prądem przemiennym (AC). 

Kiedy auto się zatrzymuje, silnik elektryczny działa jako generator, przetwarzając energię kinetyczną na elektryczną, która jest magazynowana w akumulatorze. Dzięki temu każde zwalnianie samochodu powoduje jej odzyskiwanie, czyli regenerację. To ogranicza straty i sprawia, że zasięg auta się zwiększa. 

Akumulator do auta elektrycznego a cena samochodu

Auta elektryczne są droższe niż samochody z silnikami spalinowymi z kilku powodów. Jednym z głównych czynników, który wpływa na ich cenę, jest właśnie koszt baterii. Akumulatory litowo-jonowe stosowane w pojazdach elektrycznych są po prostu drogie w produkcji, a to z kolei wpływa na to, ile trzeba wydać na taki samochód. 

Przyjmuje się, że bateria stanowi nawet 40% wartości całego auta. Z tego wynika, że producenci nie mogą stosować upustów, ani obniżać cen elektryków, nawet jeśli uznaliby to za korzystne z marketingowego punktu widzenia. Drogi akumulator, którego cena to niemal połowa wartości pojazdu, sprawia, że samochód elektryczny musi kosztować dużo więcej niż spalinowy.  

Tak przynajmniej jest na razie – być może rozwój technologiczny sprawi, że koszt zakupu takich aut znacząco się obniży.  

Innym czynnikiem wpływającym na wysoką cenę elektryków jest fakt, który wiąże się z poprzednim. Produkcja samochodów elektrycznych jest wciąż na początkowym etapie, a innowacje zawsze sporo kosztują. 

Należy jednak zauważyć, że wraz ze wzrostem liczby producentów i rozwijającą się technologią, ceny samochodów elektrycznych spadają (na razie powoli), a oferta modeli rośnie. Wiele krajów, w tym Polska, wprowadza również zachęty finansowe dla klientów w postaci dotacji czy odliczeń.  

Mimo to koszt jazdy elektrykiem wciąż jest znacznie niższy niż samochodem spalinowym. Elektryczne auta zapewniają niższe wydatki na eksploatację – można zaoszczędzić przede wszystkim na paliwie oraz kosztach serwisowania. 

Żywotność baterii do samochodu elektrycznego

Akumulator do samochodu spalinowego jest jednym z jego najważniejszych elementów. Żywotność baterii jest więc kluczowym czynnikiem w długoterminowej eksploatacji elektryka. Od czego ona zależy? Sprawdź najważniejsze czynniki, które na nią wpływają.  

 • Temperatura – zbyt wysoka skraca żywotność akumulatora. 
 • Liczba cykli ładowania – każde ładowanie i rozładowanie baterii to jeden cykl. Im więcej zostanie ich wykonanych, tym bardziej żywotność baterii się obniży.  
 • Sposób ładowania – szybkie może przyspieszyć zużycie baterii. Z kolei ładowanie do pełna i długotrwałe przechowywanie naładowanego akumulatora podpiętego do zasilania może zwiększyć temperaturę i przyspieszyć degradację.  
 • Pojemność baterii – im większa, tym dłuższa żywotność, ponieważ mniejsze zużycie energii podczas jazdy oznacza mniej cykli ładowania. 
 • Styl jazdy – agresywny, czyli z częstymi przyspieszeniami i hamowaniem, może przyspieszyć zużycie akumulatora do samochodu elektrycznego.  

Oprócz czynników związanych z eksploatacją istnieją również te związane z konstrukcją samej baterii, takie jak rodzaj i jakość użytych materiałów oraz projekt systemu chłodzenia. Każdy z nich ma wpływ na żywotność akumulatora do auta elektrycznego. Muszą więc zostać uwzględnione podczas produkcji tego typu baterii. 

To, czy zakup pojazdu z danym rodzajem akumulatora się opłaci, zależy także od oferty producenta. Zazwyczaj udzielają oni gwarancji na około 8-10 lat lub określoną ilość przejechanych kilometrów (np. 160 000 km) z minimalnym zachowaniem pojemności baterii (np. 70-80%). 

Po tym czasie bateria wciąż może działać, ale jej wydajność może być znacznie niższa niż w momencie zakupu. Wymiana jest obecnie bardzo kosztowna, ale wraz z postępem technologicznym i wzrostem konkurencji, ceny mogą spadać, a żywotność akumulatorów może się zwiększać. 

Ile kosztuje wymiana baterii do samochodu elektrycznego?

Koszt wymiany baterii do samochodu elektrycznego zależy od kilku czynników i może się znacznie różnić w zależności od marki, modelu i wieku pojazdu. Zakup nowego akumulatora to kosztowna inwestycja. Jest jednym z głównych czynników wpływających na opłacalność użytkowania elektryka. Poniżej znajdziesz kilka kwestii, które w największym stopniu wpływają na koszt wymiany baterii. 

 • Wiek i stan baterii – im starsza i bardziej zużyta, tym cena wymiany będzie wyższa. 
 • Pojemność baterii – im większa, tym wyższy koszt jej wymiany. 
 • Gwarancja – jeśli samochód elektryczny jest jeszcze na gwarancji, wydatek na wymianę baterii może być pokryty przez producenta. W przeciwnym wypadku musi ponieść go właściciel. 
 • Dostępność części – niektóre są obecnie trudne do zdobycia, a ich dostępność zależy od oferty danego producenta. Im jest niższa, tym wyższa cena całej operacji.  

Duże znaczenie dla kosztu wymiany akumulatora do auta elektrycznego mają także marka i model pojazdu. Niektóre z nich są szczególnie drogie w serwisowaniu, dlatego przed zakupem konkretnego auta warto to sprawdzić. Różnice w cenach wynikają w dużej mierze z dostępności specjalistycznych części.  

Sprawdź porównanie szacunkowych kosztów wymiany baterii dla kilku najpopularniejszych modeli elektryków w Polsce: 

 • Smart EQ – 37 000 zł, 
 • BMW i3 – 80 000 zł, 
 • Renault Zoe – 90 000 zł, 
 • Nissan Leaf – 97 000 zł, 
 • Hyundai Kona – 150 000 zł. 

Jak widać, cena zakupu nowego akumulatora to niemały wydatek. Jest jednak niemal pewne, że koszty te będą maleć wraz z rozwojem technologii aut elektrycznych.  

Podsumowanie

 • Akumulator w elektryku to bardzo ważna część samochodu. To on odpowiada za dostarczanie energii do silnika, który napędza pojazd.  
 • Cena samochodu elektrycznego obejmuje nawet w 40% wartość samego akumulatora. To właśnie ten element jest najdroższy, ponieważ jego produkcja wiąże się z bardzo wysokimi kosztami.  
 • Kierowca ma wpływ na żywotność baterii. Zależy ona między innymi od stylu jazdy oraz sposobu ładowania auta. Duże znaczenie ma jednak sama konstrukcja baterii, jej pojemność i inne kwestie techniczne.  

FAQ

Dlaczego samochody elektryczne są dużo droższe niż benzynowe?
Czy elektryki będą tańsze?
Jak dbać o żywotność baterii w samochodzie elektrycznym?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-07-19

Program „Mój elektryk” – jak uzyskać dofinansowanie?

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce. Jest to związane przede wszystkim...

2024-07-19

Rejestracja samochodu z USA krok po kroku

Samochody sprowadzane z USA cieszą się dużą popularnością wśród polskich kierowców. Ich rejestracja jest możliwa...

2024-07-19

Tesla Cybertruck – czy da się ją sprowadzić do Polski? Ile kosztuje?

Tesla to amerykańska firma zajmująca się m.in. produkcją samochodów elektrycznych. Są one cenione na całym...

0 KOMENTARZY