Chińskie samochody elektryczne coraz popularniejsze w Europie

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-05-12

Korzyści z jazdy elektrykami jest sporo i dostrzega je coraz więcej kierowców. To przede wszystkim większa ekologia związana z brakiem emisyjności, ale nie tylko. Dla właścicieli aut kluczową zaletą są niższe koszty eksploatacyjne, szczególnie obecnie, gdy ceny paliw rosną bardzo szybko. Bardzo duży udział w rynku mają chińskie samochody elektryczne. Co warto o tym wiedzieć? I przede wszystkim, czy opłaca się je kupować? 

Korzyści z jazdy elektrykami jest sporo i dostrzega je coraz więcej kierowców. To przede wszystkim większa ekologia związana z brakiem emisyjności, ale nie tylko. Dla właścicieli aut kluczową zaletą są niższe koszty eksploatacyjne, szczególnie obecnie, gdy ceny paliw rosną bardzo szybko. Bardzo duży udział w rynku mają chińskie samochody elektryczne. Co warto o tym wiedzieć? I przede wszystkim, czy opłaca się je kupować? 

Chińskie samochody elektryczne – czemu tak popularne?

Samochody elektryczne są popularne w Europie i w USA, a ich sprzedaż rośnie każdego roku. Są bardziej przyjazne dla środowiska, bo nie emitują spalin, mają większą wydajnością, niższą awaryjność oraz cechują się bardzo wysokim komfortem jazdy. Zapewniają także mniejsze koszty użytkowania, a przez wielu specjalistów są uznawane za bezpieczniejsze niż tradycyjne pojazdy z silnikami na benzynę lub olej napędowy. 

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że największym rynkiem elektryków na świecie są Chiny. Jeszcze przed globalnym zainteresowaniem marką Tesla, to właśnie w tym kraju auta z napędem elektrycznym zyskały ogromną popularność.  

 • W ostatnich latach sprzedaż pojazdów elektrycznych w Chinach systematycznie rośnie. W 2017 roku wynosiła ona 663 tysiące sztuk, a w 2020 roku już 1,3 miliona.  
 • Z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Global EV Outlook 2022 wynika, że w 2021 roku produkcja samochodów elektrycznych na całym świecie wyniosła 6,6 miliona sztuk. Z tego aż 3,3 miliona samochodów elektrycznych zostało sprzedanych w Chinach.  
 • Dla porównania – w całej Europie liczba takich aut wyniosła 2,3 miliona. 

Producenci elektryków w Chinach otrzymali spore dotacje ze strony rządu, a użytkownicy takich pojazdów mogą korzystać z różnych benefitów i dopłat od państwa. To wszystko przyczyniło się do dynamicznego rozwoju produkcji chińskich aut elektrycznych i do uzyskania przez chińskie fabryki dużego doświadczenia w produkcji i dostarczaniu komponentów dla globalnych marek. 

Na przykład światowy lider, czyli Tesla, korzysta z baterii produkowanych w Chinach w swoim najpopularniejszym Modelu 3. Natomiast chińskie akumulatory znajdują zastosowanie także w elektrycznych samochodach marki Mercedes oraz BMW. Ford z kolei rozwija współpracę z chińskimi koncernami w dziedzinie elektryfikacji swoich pojazdów.  

To wszystko pozwoliło Chinom stać się jednym z najważniejszych dostawców części i komponentów dla branży motoryzacyjnej. 

Chińskie auta elektryczne w Europie – jakie można spotkać?

W Europie można kupić przynajmniej kilka marek chińskich aut elektrycznych. Są to między innymi poniższe modele. 

 • MG ZS EV – kompaktowy SUV elektryczny produkowany przez chińską markę MG Motor, która należy do koncernu SAIC. Samochód można kupić w wielu krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Norwegii i Danii. 
 • BYD Tang – duży elektryczny SUV produkowany przez chińską markę BYD Auto. Jest obecnie dostępny tylko w kilku krajach europejskich, w tym w Norwegii, gdzie zyskuje na popularności. 
 • Aiways U5 – średniej wielkości SUV elektryczny produkowany przez chińską markę Aiways. Aktualnie jest dostępny w kilku krajach europejskich, w tym w Niemczech, Holandii i Norwegii. 
 • Nio ES8 – duży i luksusowy SUV elektryczny produkowany przez chińską markę Nio. Można go kupić tylko w kilku krajach w Europie, w tym w Norwegii i Holandii. 
 • Xpeng G3 – kompaktowy SUV elektryczny produkowany przez chińską markę Xpeng. Również jest dostępny w Norwegii i Holandii. 

Zestawienie zamykają Seres 3 i Skywell ET5. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej. 

Seres 3 – czy warto się nim zainteresować?

Seres 3, czyli jeden z przedstawicieli chińskich samochodów elektrycznych. To kompaktowy model produkowany przez chińską firmę Seres (dawniej BJEV), która jest częścią grupy koncernu Changan Automobile. Jest dostępny w różnych wersjach, w tym z jednym lub dwoma silnikami elektrycznymi oraz z różnymi pojemnościami akumulatorów. 

Seres 3 ma stylowy design z wyraźnymi krawędziami i dynamicznymi liniami, co nadaje mu sportowego charakteru. W kabinie znajduje się nowoczesny kokpit z cyfrowymi wskaźnikami i dużym ekranem dotykowym. 

Silnik elektryczny tego chińskiego auta elektrycznego zapewnia duży moment obrotowy, co pozwala na dynamiczne przyspieszanie. W zależności od wersji Seres 3 może przejechać na jednym ładowaniu od 200 do 400 km. To sprawia, że ​​jest to dobry wybór dla osób szukających samochodu do codziennej jazdy w mieście, ale także w dłuższe trasy. 

Warto również wspomnieć o bezpieczeństwie. Dbają o nie m.in. systemy ostrzegania o kolizji, system utrzymywania pasa ruchu oraz system monitorowania martwego pola. 

W zależności od potrzeb można rozważyć różne wersje tego modelu, aby wybrać odpowiednią pojemność akumulatora oraz liczbę silników. 

Skywell ET5 – kolejna propozycja chińskiego auta elektrycznego

Skywell ET5 to kolejny ciekawy model chińskiego samochodu elektrycznego. To auto klasy średniej produkowane przez chińską firmę Skywell. Charakteryzuje się nowoczesnym designem, przestronnym wnętrzem oraz bogatym wyposażeniem. 

Samochód jest napędzany przez silnik elektryczny o mocy 163 KM i momencie obrotowym wynoszącym 270 Nm. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu około 8 sekund, a maksymalna prędkość to 150 km/h. 

Skywell ET5 wyposażony jest w baterię o pojemności 56,6 kWh, która zapewnia zasięg do 500 km na jednym ładowaniu. Można korzystać z szybkiego ładowania, które umożliwia naładowanie baterii do 80% w ciągu 30 minut. 

W kabinie umieszczono sporo przydatnych funkcji. To między innymi klimatyzacja, system multimedialny z ekranem dotykowym, podgrzewane siedzenia oraz wiele innych. 

 Skywell ET5 także ma wiele systemów bezpieczeństwa, w tym m.in. system monitorowania martwego pola, ostrzegania przed kolizją, kontroli pasa ruchu. 

Skywell ET5 to samochód elektryczny, który zapewnia przyzwoite osiągi, duży zasięg oraz bogate wyposażenie.  

Czy chińskie auta elektryczne można kupić w Polsce?

Obecnie żaden polski salon nie oferuje chińskich samochodów elektrycznych. W przypadku Skywell ET5 istnieje jednak szansa, że model ten będzie dostępny w Polsce w przyszłości. Firma planuje intensywną ekspansję na rynki europejskie, w tym na polski. Warto monitorować rozwój sytuacji oraz aktualności związane z tą marką. 

Seres 3 również nie jest dostępny na polskim rynku. Można jednak kupić go u naszych zachodnich sąsiadów. Warto sprawdzać aktualne informacje na temat dystrybutorów i salonów sprzedaży w Niemczech.  

Aktualnie ceny modeli Skywell ET5 i Seres 3 za naszą zachodnią granicą wynoszą: 

 • Skywell ET5 – cena bazowa to około 42 tys. euro, ale w zależności od wybrania dodatkowych opcji może wzrosnąć nawet do 50 tys. euro. 
 • Seres 3 – cena bazowa to około 29 tys. euro, ale również może być wyższa w zależności od wyposażenia. 

Warto jednak zaznaczyć, że koszt zakupu tych modeli chińskich samochodów elektrycznych może się różnić w zależności od regionu oraz od konkretnej oferty sprzedaży. 

Podsumowanie

 • Chiny stanowią najbardziej rozwinięty rynek samochodów elektrycznych. Produkuje się ich i sprzedaje więcej niż w całej Europie.  
 • Chińscy producenci zajmują się również wytwarzaniem komponentów do aut popularnych w Europie i USA, czyli BMW, Mercedesa, a nawet Tesli. Produkują między innymi akumulatory do najbardziej znanych modeli.  
 • Obecnie w polskich salonach nie można kupić żadnego samochodu z Chin. Można jednak przywieźć go z Niemiec, gdzie są one w regularnej sprzedaży.  

FAQ

Czy warto kupić chińskie auto elektryczne?
Jakie są najbardziej znane chińskie auta elektryczne?
Czym wyróżniają się chińskie auta elektryczne?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-06-19

Aplikacje do zarządzania samochodem dla kierowców

Aplikacje wykorzystywane w samochodach osobowych i ciężarowych nie ograniczają się już tylko do wyświetlania mapy...

2024-06-19

Czujnik martwego pola w lusterku?

Usprawnianie samochodów i wyposażanie ich w coraz nowsze technologie ma sprawić nie tylko, że prowadzenie...

2024-06-19

Recykling opon samochodowych w Polsce — co warto wiedzieć?

Liczba przejechanych kilometrów, sposób eksploatacji pojazdu, rodzaj użytkowanych dróg — to wszystko wpływa na szybkość...

0 KOMENTARZY