Czy samochody elektryczne mogą jeździć buspasem?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-10-09

Samochody elektryczne, czyli takie, które nie mają silników spalinowych, są coraz popularniejsze. Wynika to głównie z faktu, że są ekonomiczne oraz ekologiczne. Właściciele pojazdów napędzanych prądem mogą także liczyć na wiele przywilejów jak np. wjazd do stref wyłączonych z ruchu aut spalinowych. Zastanawiasz się, czy możliwa jest jazda samochodem elektrycznym po buspasie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat. 

Samochody elektryczne, czyli takie, które nie mają silników spalinowych, są coraz popularniejsze. Wynika to głównie z faktu, że są ekonomiczne oraz ekologiczne. Właściciele pojazdów napędzanych prądem mogą także liczyć na wiele przywilejów jak np. wjazd do stref wyłączonych z ruchu aut spalinowych. Zastanawiasz się, czy możliwa jest jazda samochodem elektrycznym po buspasie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat. 

Poruszanie się buspasami – najważniejsze informacje 

Buspasy są popularne za granicą od wielu lat. W Polsce były systematycznie wprowadzane w największych aglomeracjach, a pierwszym miastem, którego mieszkańcy mogli z nich korzystać, był Kraków. Czym więc są owe buspasy? Są to specjalnie wyznaczone pasy ruchu przeznaczone dla pojazdów komunikacji publicznej. Znajduje się on po prawej stronie jezdni i jest oznaczony dwoma typami oznaczeń: 

 • poziomym znakiem P-22 „BUS”, 
 • pionowym znakiem D-12 „Pas ruchu dla autobusów”. 

Ten drugi bardzo często występuje z dodatkowymi oznaczeniami określającymi dokładne zasady korzystania z buspasów. Główną funkcją tych pasów ruchu jest usprawnienie komunikacji publicznej oraz zachęcanie do korzystania z tego rodzaju środków transportu. Szybsza możliwość dotarcia do miejsca docelowego ma sprawić, że więcej osób zrezygnuje z podróży własnymi samochodami. 

Samochód elektryczny a buspas – czy można nim jeździć? 

Zastanawiasz się, czy samochody elektryczne mogą jeździć buspasem? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Umożliwia to ustawa z 11 stycznia 2018 roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Została ona wprowadzona jako odpowiedź na europejskie regulacje związane z samochodami elektrycznymi. Oznacza to, że wszyscy właściciele aut w pełni elektrycznych bez silników spalinowych mogą legalnie poruszać się buspasami bez żadnych ograniczeń. 

Pamiętaj! Ustawa przewiduje możliwość jazdy buspasami do 1 stycznia 2026 roku. Po tej dacie planowane jest wprowadzenie nowych zasad. 

Jakie są kary za jazdę buspasem? 

W 2022 roku w życie wszedł nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. Obecnie za jazdę po buspasie pojazdem, który nie jest do tego uprzywilejowany, grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny. Nie jest to jednak jedyna kara, z którą trzeba się liczyć. Funkcjonariusze policji mogą zarzucić kierowcy także tamowanie ruchu, za co grozi mandat w wysokości 500 zł. 

Przywileje właścicieli samochodów elektrycznych  

Właściciele pojazdów elektrycznych mogą cieszyć się wieloma przywilejami, nie tylko jazdą po buspasach. Najważniejsze z nich znajdziesz poniżej. 

 • Bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania – w wielu miastach wprowadzane są darmowe parkingi dla samochodów elektrycznych, czyli tych oznaczonych nalepką EE oraz z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Pozwala to sporo zaoszczędzić, gdyż ceny opłat parkingowych najczęściej są dość wysokie. 
 • Wjazd do stref czystego transportu – wspomniana już ustawa określa, że w miastach można tworzyć strefy, w których obowiązuje zakaz lub ograniczenie poruszania się pojazdów z silnikami spalinowymi. Wjazd do nich mają więc tylko te napędzane gazem ziemnym, wodorem lub prądem. Pierwszym miastem w Polsce, które ma wprowadzić takie strefy, jest Kraków. Władze tej aglomeracji planują wdrożenie zakazu w połowie 2024 roku. 
 • Dopłaty do zakupu auta elektrycznego – jest to przywilej dla osób, które planują zostać właścicielami tego rodzaju pojazdów. Dofinansowanie pozwala zmniejszyć koszty związane z tą decyzją.  

Wszystkie te przywileje mają na celu zwiększyć zainteresowanie samochodami elektrycznymi.  

Dopłaty do samochodów elektrycznych w 2023 roku – to musisz wiedzieć 

Osoby planujące zakup auta elektrycznego, mogą skorzystać z programu „Mój elektryk”. Umożliwia on otrzymanie dofinansowania na ten cel. Został uruchomiony 12 lipca 2021 roku dla osób fizycznych, a od 22 listopada 2021 roku mogą z niego skorzystać także przedsiębiorcy, organizacje, samorządy oraz inne instytucje. Program ten jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego głównym celem jest poprawa jakości środowiska naturalnego przez zmniejszenie emisji spalin.  

Program ten pozwala otrzymać dotację na zakup lub leasing nowego pojazdu zeroemisyjnego z następujących kategorii: 

 • M1,  
 • M2,  
 • M3,  
 • N1,  
 • L1e,  
 • L2e,  
 • L3e,  
 • L4e,  
 • L5e,  
 • L6e 
 • L7e. 

W przypadku osób fizycznych możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie zakupu wyłącznie pojazdów z pierwszej kategorii. Dotacja obejmuje pojazdy zasilane paliwem wodorowym oraz energią elektryczną.  

Pamiętaj! Program nie przewiduje dofinansowania aut hybrydowych oraz typu plug-in.  

Jednym z najważniejszych wymogów jest to, że pojazd musi być fabrycznie nowy. W przypadku, gdy został zarejestrowany przez dealera lub firmę leasingową, to jego przebieg nie może być większy niż 50 km. Dopłata ta ma formę refundacji, czyli są to środki przyznawane już po zakupie auta. Oznacza to, że niezbędne jest zaangażowanie własnych pieniędzy, które następnie zostaną zwrócone. Należy także pamiętać o tym, że właściciel takiego auta nie może go sprzedać przez dwa lata od momentu przyznania dofinansowania.  

W przypadku osób fizycznych maksymalna kwota dotacji to 18 750 zł. Karta Dużej Rodziny zwiększa tę kwotę do 27 000 zł. Dofinansowaniem mogą być objęte pojazdy, których wartość nie przekracza 225 000 zł. Ten limit nie dotyczy jednak osób z Karta Dużej Rodziny.  

Wnioskodawcy, którzy nie są osobami fizycznymi, mogą otrzymać dotację, której wysokość zależy głównie od kategorii pojazdu oraz jego średniorocznego przebiegu. Jeśli wyniesie on co najmniej 15 000 km, to można liczyć nawet na 27 000 zł. Samochody dostawcze są objęte dotacją w wysokości od 50 000 do 70 000 zł. Dofinansowanie nie może przekroczyć jednak 20 lub 30% kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem pojazdu przed przedsiębiorcę.  

Podsumowanie 

 • Buspasy to specjalnie wydzielone pasy ruchu w dużych miastach przeznaczone dla komunikacji publicznej. Mają one ułatwiać poruszanie się tych pojazdów w godzinach szczytu. 
 • Buspasy są oznakowane symbolami poziomymi P-22 oraz pionowymi D-12. 
 • Kierowcy samochodów elektrycznych mogą poruszać się buspasami, gdyż pozwalają na to przepisy ustawy z 11 stycznia 2018 roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych. 
 • Przywilej jazdy buspasami obowiązuje do 1 stycznia 2026 roku. 
 • Mandat za bezpodstawne korzystanie z buspasa to 100 zł oraz 1 punkt karny. W przypadku, gdy ten manewr wpływa na tamowanie ruchu, kara to 500 zł. 
 • Właściciele aut elektrycznych mogą korzystać z wielu przywilejów, takich jak bezpłatne parkowanie w miastach czy możliwość poruszania się strefach wyłączonych z ruchu. 
 • Osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy, samorządy, organizacje i inne instytucje planujący zakup pojazdu elektrycznego mogą skorzystać z programu dopłat „Mój Elektryk”. Jego celem jest zmniejszenie emisji spalin generowanych przez auta z silnikami benzynowymi oraz Diesla. 

FAQ

Czy kierowcy samochodów hybrydowych mogą jeździć buspasami?
Jakie pojazdy mogą poruszać się buspasami?
Czy samochód elektryczny musi być oznakowany, aby mógł korzystać z przywilejów?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2023-12-06

Recykling akumulatorów samochodowych — co warto wiedzieć?

Globalne ocieplenie, fatalna jakość powietrza w większości polskich miast — to sprawia, że coraz więcej...

2023-12-06

Samochody elektryczne BMW — lista dostępnych modeli aut

Samochody elektryczne BMW to opcja dla tych, którzy są wiernymi fanami marki, ale jednocześnie chcą...

2023-12-06

Elektryczne Mercedesy — lista dostępnych modeli aut

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością wśród pasjonatów motoryzacji i tych, którym po prostu...

0 KOMENTARZY