Domowa stacja ładowania samochodu – ile kosztuje?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-05-12

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze. Pewnym wyznaniem jest jednak zasilanie takich pojazdów w energię. Ładowarki znajdujące się na wyposażeniu bardzo często są mało wydajne oraz wymagają wielogodzinnego podłączania auta do domowego gniazdka. Alternatywę stanowią domowe stacje ładowania samochodu. Sprawdź, czy warto je mieć oraz ile kosztuje ich montaż. 

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze. Pewnym wyznaniem jest jednak zasilanie takich pojazdów w energię. Ładowarki znajdujące się na wyposażeniu bardzo często są mało wydajne oraz wymagają wielogodzinnego podłączania auta do domowego gniazdka. Alternatywę stanowią domowe stacje ładowania samochodu. Sprawdź, czy warto je mieć oraz ile kosztuje ich montaż. 

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych – czy warto?

Montaż domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego może być bardzo korzystny, zwłaszcza jeśli z samochodu na prąd korzystasz regularnie. Takie system pozwoli Ci przede wszystkim znacznie szybciej zasilać auto niż przy użyciu fabrycznej ładowarki. Dodatkowo, ładowanie w domu jest dużo tańsze niż na publicznych stacjach. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto rozważyć takie rozwiązanie.  

 • Wygoda – dzięki montażowi stacji ładowania w domu, nie musisz martwić się o to, czy znajdziesz miejsce do podłączenia swojego samochodu w ogólnodostępnych punktach. Możesz zasilać go w energię bezpośrednio z Twojego garażu, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli używasz auta na co dzień. 
 • Oszczędność czasu – domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego pozwala na znaczne skrócenie czasu ładowania w porównaniu do korzystania z fabrycznej ładowarki i niektórych ogólnodostępnych stacji. To pozwala zaoszczędzić czas i umożliwia podróżowanie bez konieczności robienia długich przerw w oczekiwaniu na to, aż bateria będzie pełna.  
 • Oszczędność kosztów – montaż własnej stacji ładowania samochodu może okazać się tańszą opcją niż korzystanie z publicznych punktów zasilania. Koszt podłączenia do nich samochodu zwykle jest dosyć spory. Za ekspresowe ładowanie na stacji z prądem stałym zapłacisz od 1,3 zł do nawet 2,5 zł za kWh (w zależności od mocy i abonamentu, jakim dysponujesz). W domu cena 1 kW wynosi najczęściej około 60 gr. Różnica jest więc znaczna.  
 • Uniwersalność zastosowania – domowa stacja ładowania samochodu nie jest rozwiązaniem zarezerwowanym dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Coraz częściej jej montaż jest również przeprowadzany w blokach. Choć jej umieszczenie w takich miejscach jest większym wyzwaniem, to nie jest to niemożliwe. Z pewnością coraz częściej takie ładowarki będą stanowiły stałe wyposażenie nowopowstających obiektów.  

Jeśli decydujesz się na zakup domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego, weź pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim musisz mieć dostęp do miejsca, w którym będziesz mógł ją zainstalować, np. w garażu lub na podjeździe. Ważne jest również, aby Twoja instalacja elektryczna miała odpowiednie parametry i zapewniała właściwe napięcie dla takiego urządzenia. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych prac elektrycznych, aby przygotować system do zamontowania odbiornika energii.  

Przed podjęciem decyzji o zakupie domowej stacji ładowania samochodu, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości. Najlepiej także skonsultować się z fachowcami w celu wyboru najlepszego rozwiązania. 

Ile kosztuje montaż domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego?

Cena domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych zależy od wielu czynników, takich jak: 

 • rodzaj stacji,  
 • moc ładowania,  
 • marka i model Twojego pojazdu, 
 • koszty instalacyjne i wydatki na ewentualne prace przygotowawcze. 

Przykładowo, prosta stacja ładowania o mocy 3 kW może kosztować około 1,5 tys. złotych, podczas gdy bardziej zaawansowana, o mocy 22 kW to już nawet 10 tys. złotych. W przypadku modelu o mocy 50 kW wydatki mogą przekroczyć 30 000 złotych. 

Należy pamiętać, że cena samego zakupu i montażu stacji to tylko część całkowitych nakładów związanych z ładowaniem samochodów elektrycznych. Trzeba również wziąć pod uwagę koszty energii elektrycznej, które mogą różnić się w zależności od lokalizacji i dostępności odpowiedniej infrastruktury. 

W każdym przypadku przed zakupem stacji ładowania samochodów elektrycznych warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe. Dobrą opcją może być również zainwestowanie w panele fotowoltaiczne, które będą zasilały taki system. To pozwoli na znaczne obniżenie ogólnych wydatków na zasilanie auta. 

Domowa stacja ładowania samochodu – cena

Cena domowej stacji ładowania samochodu zależy w dużej mierze od specyficznych potrzeb danego użytkownika. Bardzo duże znaczenie ma model auta, które ma być zasilane energią. Od niego zależy konkretne zapotrzebowanie na daną ilość prądu.  

W ofertach sprzedawców można znaleźć najczęściej stacje o mocy od 3,7 do 22 kW w różnych standardach wyposażenia. Można kupić urządzenie w wersji podstawowej sterowane przyciskiem start/stop, model z czytnikiem kart RFID, z modułem łączności GPRS, z kablem połączeniowym zabudowanym na stałe lub tylko z gniazdem ładowania. Możliwości jest więc sporo, a wybór konkretnej propozycji warto skonsultować z fachowcami.  

Wariant ładowarki należy dobrać przede wszystkim do modelu samochodu i pojemności jego baterii.  

Domowa stacja ładowania samochodu w obiekcie turystycznym

Stacje ładowania samochodów elektrycznych coraz częściej pojawiają się nie tylko w domach ale także w obiektach turystycznych. Jakie urządzenie wybrać do takiego miejsca? 

To zależy od tego, ile samochodów ma być ładowanych. Jeśli jest to małe gospodarstwo agroturystyczne, to można wybrać niewielką ładowarkę z opcją rozliczania klientów za zużytą energię. W wypadku uczęszczanych hoteli można rozszerzyć system o stację ładowania DC (prądem stałym) o mocy 50-150 kW.  

Już dzisiaj w wielu krajach, na przykład w Holandii, większe pensjonaty i restauracje bardzo chętnie zamawiają ładowarki DC. Ich właściciele zauważają, że dają one możliwość uzyskania dodatkowych, i to sporych, zysków. 

Stacja ładowania samochodów elektrycznych w bloku – czy to możliwe?

Montaż stacji ładowania samochodu w bloku wydaje się być sporym wyzwaniem. Do tej pory elektrykami interesowali się przede wszystkim mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy mogli sobie pozwolić na ich ładowanie bezpośrednio z domowego gniazdka. Alternatywą jest dla nich montaż domowej stacji ładowania, która pozwala na znacznie szybsze i wydajniejsze zasilenie pojazdu w energię.  

Co z mieszkańcami bloków? Czy jedyną opcją jest wystawienie ładowarki przez okno? Niekonieczne. Okazuje się, że montaż stacji ładowania samochodu w bloku jest możliwy. Należy jednak spełnić kilka warunków – formalnych i technicznych. Dostawcy takich rozwiązań podkreślają jednak, że miejsce zamieszkania i rodzaj budownictwa nie są ograniczeniami.  

W przypadku obiektów już istniejących należy wziąć pod uwagę dwie kwestie. Pierwsza dotyczy przyłączy i mocy, natomiast druga – dostępności miejsc parkingowych. Jeśli dysponujesz takim, na przykład w parkingu podziemnym, nie powinno być trudności z montażem stacji ładowania pojazdu elektrycznego.  

Jeśli chcesz zainstalować stację zasilania samochodu w bloku, wykonaj poniższe kroki.  

 • Skontaktuj się z zarządcą nieruchomości, aby uzyskać informacje na temat możliwości instalacji i uzyskania niezbędnych pozwoleń. 
 • Przeprowadź analizę dostępnej mocy. W przypadku niskiej mocy, konieczne może być przeprowadzenie modernizacji instalacji, a to może wpłynąć na koszty montażu. 
 • Wybierz odpowiednią stację ładowania. W przypadku stacji w bloku, warto wybrać taką, która pozwoli na ładowanie kilku pojazdów jednocześnie, co zwiększy jej wydajność. 
 • Wykonaj niezbędne prace instalacyjne. Mogą one obejmować m.in. ułożenie kabli i przewodów, montaż tablicy rozdzielczej, a także założenie specjalnych zabezpieczeń i systemów ochrony. 

Jaka jest cena stacji ładowania samochodów elektrycznych w bloków? Koszt samej instalacji jest podobny jak w innych typach budynków, czyli w zależności od opisanych na początku czynników może wynosić od 1,5 tys. zł do nawet 10 tys. zł. Wiele zależy także od warunków technicznych oraz konieczności dopasowania systemu do istniejącej infrastruktury. W niektórych przypadkach może się to wiązać z dodatkowymi nakładami finansowymi.  

W blokach będących dopiero na etapie budowy, trudności jest jeszcze mniej. Wystarczy na etapie projektu przewidzieć lokalizację punktów ładowania, ustalić zapotrzebowanie mocy i na tej podstawie wykonać instalację. 

Podsumowanie

 • Montaż domowej stacja ładowania samochodów elektrycznych jest znacznie bardziej opłacalny niż korzystanie z publicznych punktów. Pozwala także na dużo szybsze zasilanie auta niż przy użyciu fabrycznej ładowarki.  
 • Cena montażu stacji może być różna i zależy od wielu czynników. 
 • Coraz popularniejsze staje się montowanie stacji ładowania w obiektach hotelowych.  
 • Mieszkańcy bloków także mogą zainwestować w stację ładowania, choć jej montaż jest nieco trudniejszy niż w domach jednorodzinnych.  

FAQ

Ile kosztuje montaż stacji ładowania samochodu?
Czy można mieć stacje ładowania w bloku? Jak to zrobić?
Czy stacja ładowania w hotelu opłaca się jego właścicielowi?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2023-12-06

Recykling akumulatorów samochodowych — co warto wiedzieć?

Globalne ocieplenie, fatalna jakość powietrza w większości polskich miast — to sprawia, że coraz więcej...

2023-12-06

Samochody elektryczne BMW — lista dostępnych modeli aut

Samochody elektryczne BMW to opcja dla tych, którzy są wiernymi fanami marki, ale jednocześnie chcą...

2023-12-06

Elektryczne Mercedesy — lista dostępnych modeli aut

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością wśród pasjonatów motoryzacji i tych, którym po prostu...

0 KOMENTARZY