Immobilizer — co to jest i jak działa?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-02-29

Masz samochód, który ma dużą wartość materialną lub sentymentalną i zależy Ci na jego maksymalnym zabezpieczeniu przed kradzieżą? Istnieje rozwiązanie, które zmniejsza jej ryzyko nawet o 40%. Jest nim immobilizer, czyli system zabezpieczający, który stanowi obecnie standardowe wyposażenie samochodów. Jak działa? Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest immobilizer?

Polska jest bezpiecznym krajem, z niskim poziomem przestępczości. Mimo to z analiz Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że w 2023 roku z powodu kradzieży wyrejestrowano w kraju aż 5 646 samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 6 ton. To oznacza, że kierowcy mają się czego obawiać, ponieważ ich samochód również może paść łupem złodziei. Immobilizer jest systemem, który ma znacznie zmniejszyć ryzyko związane z utratą pojazdu.

Co to jest immobilizer? Jest to zabezpieczenie chroniące auto przed kradzieżą. Elektroniczna blokada uniemożliwia uruchomienie silnika, przez co próba odjechania zostaje udaremniona. Rozwiązanie zasadniczo składa się z następujących elementów:

 1. Transponder — jest umieszczony w kluczyku.
 2. Sterownik/centralka — montuje się go w samochodzie.
 3. Chip — jest zlokalizowany na płycie głównej sterownika jednostki napędowej.

Budowa może się nieco różnić w zależności od konkretnego producenta.

Jak działa immobilizer?

Kiedy wkładasz kluczyk do stacyjki, transponder wysyła do sterownika lub do centrali zakodowany sygnał. Stanowi on swego rodzaju potwierdzenie tego, że to właściciel, a nie niepożądana osoba, chce uruchomić samochód i wyruszyć w trasę. W tym momencie następuje komunikacja między elementami systemu. Gdy sygnały są zgodne, samochód odpala.

Jeżeli będzie wręcz przeciwnie — gdy dojdzie do próby odpalenia auta innym kluczykiem — auto nie ruszy wcale lub uruchomi się jedynie na chwilę. Dzięki temu złodzieje stracą czas na to, żeby odjechać pojazdem, nim zostaną zauważeni, a nawet całkowicie stracą sposobność do popełnienia przestępstwa. Pozostanie im odholowanie samochodu, co generuje sporo hałasu i zamieszania, które zwracają uwagę sąsiadów czy samych właścicieli pojazdu.

Jakie są rodzaje immobilizerów?

Immobilizer to obecnie standardowe wyposażenie pojazdów, które zabezpiecza mienie przed kradzieżą. Może jednak występować w różnych wersjach. Do popularnych rozwiązań należą:

 • immobilizer OEM — składa się z zasilacza, anteny i kluczyka z chipem. Transponder działa automatycznie, więc nie ma obawy, że bateria się rozładuje;
 • immobilizer kontaktowy — przykłada się go do czytnika zlokalizowanego w aucie, aby uruchomić silnik;
 • immobilizer klawiaturowy — ma specjalną klawiaturę, na której trzeba wpisać PIN;
 • immobilizer sensor — montuje się go w określonym miejscu w samochodzie, a uruchomienie auta jest możliwe po umieszczeniu palca we właściwym miejscu.

System antykradzieżowy – niezależnie od rodzaju – zabezpiecza przed uruchomieniem pojazdu przez niepożądaną osobę.

Gdzie jest immobilizer w Twoim samochodzie?

Od 1998 roku montuje się go w każdym nowym aucie. Stanowi standard, a nie dodatkowe wyposażenie, więc najpewniej występuje również w Twoim pojeździe. Jeśli masz starsze auto, nie oznacza to, że na pewno nie ma ono wdrożonego systemu bezpieczeństwa. Wielu producentów stosowało go już wcześniej. Aby się upewnić, jak jest w Twojej sytuacji, sprawdź dokumenty pojazdu. Powinieneś w nim znaleźć informacje na ten temat.

Jeśli wiesz już, że jesteś posiadaczem auta z immobilizerem, warto poznać lokalizację tych elementów systemu. Zwykle znajdują się one w kluczyku i sterowniku/centralce. Zdarza się jednak, że elementy są demontowane. Jeżeli masz auto kupione od innego właściciela, warto upewnić się, czy w Twoim przypadku również się to nie stało. Aby to zrobić, możesz skontaktować się z osobą, od której kupiłeś pojazd.

Nie masz jednak pewności, czy udzieli Ci prawdziwych danych i czy w ogóle odpowie na Twoje zapytanie? Możesz też skorzystać z pomocy mechanika. Udaj się do niego, poproś o przegląd w tym zakresie, a będziesz wiedział, czy Twoje auto jest chronione, czy wręcz przeciwnie.

Dlaczego właściciele aut demontują immobilizery?

Istnieje kilka powodów, dla których posiadacze samochodów niekiedy decydują się na wymontowanie systemu zabezpieczającego przed kradzieżą. Najczęściej występujące z nich to:

 • uszkodzenie immobilizera — demontaż chroni przed problemami z odpalaniem auta i zwalnia z konieczności ponoszenia kosztów naprawy;
 • wymiana części w aucie — może doprowadzić do tego, że system przestanie być kompatybilny z konkretnym pojazdem;
 • zgubienie oryginalnego kluczyka — w tej sytuacji trzeba odpowiednio zaprogramować duplikat. Właściciele auta niekiedy jednak rezygnują z tego wysiłku.

Czy opłaca się demontować immobilizer? Zdecydowanie nie. W ten sposób świadomie rezygnujesz z wysokiej jakości zabezpieczenia, a tym samym narażasz się na poważne straty finansowe.

Jak sprawdzić, czy immobilizer działa prawidłowo? Objawy awarii i sposoby na naprawę

Wiesz już, co to immobilizer, jak działa i kiedy się go demontuje. Warto jednak wiedzieć, jak sprawdzić, czy działa on prawidłowo. Wszelkie usterki zwiększają ryzyko kradzieży auta. W związku z tym trzeba odpowiednio wcześnie je wychwycić i dokonać niezbędnych napraw.

Objawami awarii systemu ochronnego są:

 • problem z zamykaniem i otwieraniem drzwi — jeśli po naciśnięciu przycisku auto się nie otwiera, najpewniej albo masz uszkodzony immobilizer, albo rozładowaną baterię;
 • problem z uruchomieniem silnika — jeżeli nie ma mechanicznej przyczyny takiego stanu rzeczy, system może działać nieprawidłowo nawet mimo tego, że kluczyk umożliwia otwarcie drzwi;
 • problem z obracaniem klucza w stacyjce — może to oznaczać awarię chipa umieszczonego w transponderze.

W jaki sposób naprawić problem z immobilizerem? To zależy od źródła jego występowania. W niektórych sytuacjach trzeba dorobić duplikat klucza i go zakodować, a w innych odwiedzić zakład specjalizujący się w elektronice. Eksperci zdiagnozują źródło problemu i przeprowadzą niezbędne procedury naprawcze.

Przed próbą samodzielnej analizy stanu układu warto rozważyć wizytę u mechanika. Możesz bowiem niechcący spowodować awarię systemu, a tym samym pogorszyć swoją sytuację — wydłużyć czas naprawy i zwiększyć jej koszty.

Czy immobilizer stanowi barierę nie do przejścia dla złodziei samochodów?

Wiesz, co to jest immobilizer i że warto go stosować w pojeździe. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że system ochronny zmniejsza ryzyko kradzieży, ale jej nie wyklucza. Prawda jest taka, że nawet nowoczesne rozwiązania nie zabezpieczają w pełni Twojego auta. Technologie się rozwijają, a wraz z nimi rośnie niestety także wiedza złodziei. W związku z tym istnieje szansa, że będą umieli rozbroić system i mimo jego obecności skraść pojazd. Zajmie im to jednak więcej czasu i będzie wymagało większego wysiłku.

Podsumowanie

 • Immobilizer to system ochrony przed kradzieżą, który jest stosowany w autach produkowanych od 1998 roku. Stanowi obecnie podstawowy element wyposażenia w sprzedawanych samochodach.
 • Immobilizer działa w taki sposób, że sygnał z jednego elementu jest wysyłany do drugiego. Jeśli są one zgodne, samochód odpala. Jeżeli nie ma zgodności, nie da się uruchomić auta lub gaśnie ono wkrótce po odpaleniu.
 • Z badań wynika, że technologia znacznie zmniejsza ryzyko kradzieży. Nie jest jednak niezawodna.
 • Immobilizer może ulegać awariom. Jeśli zaobserwujesz ich objawy, nie zwlekaj. Sam podejmij się naprawy lub skorzystaj z usług specjalistów, aby nie narażać się na straty materialne.

FAQ

W jakich samochodach stosuje się immobilizery?
Czy w każdym pojeździe można założyć immobilizer?
Ile kosztuje montaż lub naprawa immobilizera?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-02-29

Immobilizer — co to jest i jak działa?

Masz samochód, który ma dużą wartość materialną lub sentymentalną i zależy Ci na jego maksymalnym...

2024-02-29

Wyświetlacz Head-Up Display – czym jest? Jakie ma funkcje?

Head-Up Display (HUD) to inaczej wyświetlacz przezierny. Rozwiązanie było początkowo stosowane w samolotach wojskowych. Obecnie...

2024-02-29

Układ ASR — co to jest? Jak działa system kontroli trakcji?

Samochody są obecnie bardzo zaawansowanymi technologicznie pojazdami, które inżynierowie i producenci nieustannie udoskonalają. W autach...

0 KOMENTARZY