Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-06-19

O dobrej widoczności w trakcie prowadzenia samochodu decydują z jednej strony warunki atmosferyczne, a z drugiej prawidłowe ustawienie poszczególnych elementów wyposażenia auta. Warto wiedzieć, jak odpowiednio ustawić lusterka w pojeździe, który zaraz ma wyruszyć na trasę. Zobacz, jak to zrobić.

Więcej widzisz, lepiej jeździsz — rola lusterek samochodowych

Dlaczego prawidłowe ustawienie lusterek samochodowych jest tak ważne? Co może zagwarantować i jak wpływa na ruch drogowy?

 • Zapewnienie widoczności — lusterko wewnętrzne pozwala kierowcy monitorować ruch za pojazdem oraz kontrolować pojazdy znajdujące się za nim. Lusterka boczne umożliwiają z kolei obserwację obszaru obok samochodu, co jest istotne podczas zmiany pasa ruchu, skręcania, manewrowania oraz wyprzedzania.
 • Eliminowanie martwych pól — właściwie ustawione lusterka boczne pomagają pozbyć się obszarów, które nie są widoczne z wnętrza samochodu za pomocą lusterka wewnętrznego lub bezpośrednio. Poprawne ustawienie lusterek minimalizuje ryzyko kolizji spowodowanych przez niewystarczającą widoczność.
 • Ułatwienie manewrów — lusterka samochodowe umożliwiają sprawdzenie, czy nie ma pojazdów znajdujących się w martwych polach podczas zmiany pasa ruchu, wyprzedzania, skręcania lub cofania. Pomagają kierowcy ocenić odległość i pozycję innych pojazdów oraz obiektów, co ułatwia bezpieczne poruszanie się po drodze.
 • Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów — lusterka pozwalają kierowcy obserwować chodniki, drogi rowerowe oraz inne miejsca, w obrębie których mogą znajdować się inni uczestnicy ruchu.
 • Monitorowanie otoczenia — dzięki lusterkom kierowcy mają możliwość kontrolowania tego, co dzieje się w otoczeniu pojazdu w czasie jazdy. To pomaga w szybkim reagowaniu na zmiany w ruchu drogowym oraz unikaniu potencjalnych zagrożeń.
 • Ułatwienie parkowania — wszystkie lusterka są niezwykle pomocne na parkingu. Pozwalają ocenić sytuację niemal z każdej strony, dzięki czemu można bezbłędnie ustawić auto w wybranym miejscu.

Podstawowe wyposażenie pojazdu — czy każdy środek transportu musi mieć trzy lusterka?

Jak kształtują się wymagania związane z zainstalowaniem lusterek w pojazdach? Czy każdy pojazd musi być wyposażony w trzy lusterka? Takie przepisy bez wątpienia dotyczą samochodów osobowych. Nieco inne wytyczne mogą być stosowane co do reszty pojazdów poruszających się po jezdni.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia reguluje montaż tych właśnie akcesoriów. Zgodnie z nim:

 • w samochodach osobowych wymagane jest, aby pojazd miał lusterko wewnętrzne, które umożliwia kierowcy obserwowanie ruchu z tyłu pojazdu, a także dwa lusterka boczne — jedno po lewej stronie i jedno po prawej stronie pojazdu. To one pomagają kierowcy obserwować ruch z boku i z tyłu pojazdu;
 • w motocyklach nie ma lusterek wewnętrznych konieczne jest zamontowanie przynajmniej jednego lusterka bocznego. Pozwala ono kierowcy na obserwację ruchu z tyłu i z boku pojazdu. Istnieje wyjątek od tej reguły — jeżeli motocykl może poruszać się z prędkością maksymalną przekraczającą 100 km/h, wymagany jest montaż dwóch lusterek bocznych;
 • w ciężarówkach i autobusach konieczne jest wykorzystywanie lusterek bocznych po obu stronach pojazdu, w odpowiednich wielkościach. Ze względu na dużą masę i rozmiar tych pojazdów lusterka boczne są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa.

Lusterka stosowane w pojazdach poruszających się po drodze mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy samochód osobowy musi mieć trzy lusterka — dwa boczne i jedno wsteczne wewnętrzne. Ich prawidłowe ustawienie jest niezbędne do prawidłowej jazdy. Ważne, aby zwrócić uwagę również na ich pielęgnację. Nie dopuszczaj do tego, aby lusterka w Twoim pojeździe były zabrudzone lub pęknięte!

Jak powinno być ustawione lusterko wewnętrzne wsteczne?

Bezpieczna jazda zależna jest nie tylko od samego faktu zamontowania lusterek. Istotne jest również to, w jaki sposób będą ustawione. Jeśli mowa o lusterku wewnętrznym, należy zwrócić uwagę na to, aby kierowca mógł widzieć przez nie całą tylno-boczną część samochodu przez wsteczną szybę. Po ustawieniu lusterka upewnij się, że widzisz całą szerokość szyby, a górna krawędź zwierciadła znajduje się na wysokości jej środka.

Jak ustawić lusterka boczne w pojeździe?

Nieco bardziej skomplikowane jest ustawienie lusterek bocznych. Lusterko lewe, znajdujące się po stronie kierowcy, powinno pokazywać przestrzeń z boku i nieco z tyłu auta. Jego ręczne dostosowanie musi więc uwzględniać następującą perspektywę: w ustawionej pozycji kierowca musi widzieć tylko niewielką część własnego samochodu po stronie nadwozia, a główny widok powinno stanowić otoczenie drogi za samochodem. W efekcie, na obrazie w prawym dolnym rogu będzie znajdować się przednia klamka drzwi kierowcy.

Co z prawym lusterkiem, znajdującym się po stronie pasażera? Optymalny widok może zagwarantować ustawienie go możliwie najbardziej poziomo. W lusterku ma się odbijać to, co znajduje się na drodze. Nie drzwi samochodu, niebo, czy sama jezdnia, ale widok pojazdów poruszających się po drodze. Dla właściwego punktu odniesienia można zachować niewielki widok na klamkę drzwi samochodowych.

Zwróć uwagę na martwe pole — co zrobić, aby unikać jego pojawiania się?

Kierując pojazdem, możesz nie mieć pełnej widoczności tego, co znajduje się z tyłu. Taki efekt nazywany jest martwym polem. Występuje zazwyczaj między tylnym kołem a środkowym słupkiem drzwi auta.
Istnieje kilka opcji minimalizowania kolizji i wypadków powstałych w wyniku pojawiania się martwego pola. Kluczowe jest w tym wszystkim prawidłowe ustawienie lusterek i ich budowa. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

 • Lusterka boczne powinny być ustawione w taki sposób, aby minimalizować obszar pojawiania się martwego pola.
 • Możesz zainwestować w montaż dodatkowych lusterek szerokokątnych i mniejszych zwierciadełek w rogach standardowych lusterek bocznych, co zwiększy pole widzenia w trakcie jazdy i manewrowania.
 • Warto skorzystać z technologii wspomagających, czyli z nowoczesnych systemów ostrzegania kierowcy o pojawieniu się obiektu w martwym polu — najczęściej są to czujniki parkowania oraz czujnik martwego pola.
 • Zanim wykonasz ruch kierownicą, upewnij się, co dzieje się wokół pojazdu — przed każdą zmianą pasa ruchu lub skrętem krótko spojrzyj przez ramię, aby mieć pewność, że w pobliżu nie ma żadnych ukrytych pojazdów, obiektów, czy innych użytkowników drogi.

Trzymaj się tych zasad, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze – własne i innych uczestników ruchu. Dobre ustawienie lusterek to podstawa!

FAQ Najczęściej zadawane pytania

Czy można jeździć z uszkodzonym lusterkiem w samochodzie?
Czy ubezpieczenie samochodu obejmuje wymianę uszkodzonego lusterka?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-07-19

Program „Mój elektryk” – jak uzyskać dofinansowanie?

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce. Jest to związane przede wszystkim...

2024-07-19

Rejestracja samochodu z USA krok po kroku

Samochody sprowadzane z USA cieszą się dużą popularnością wśród polskich kierowców. Ich rejestracja jest możliwa...

2024-07-19

Tesla Cybertruck – czy da się ją sprowadzić do Polski? Ile kosztuje?

Tesla to amerykańska firma zajmująca się m.in. produkcją samochodów elektrycznych. Są one cenione na całym...

0 KOMENTARZY