Miękka hybryda — czym jest i jak działa Mild Hybrid?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-08-07

Auta hybrydowe cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na to, że są ekologiczne oraz ekonomiczne w użytkowaniu. Jeśli planujesz zakup takiego pojazdu, to koniecznie dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje napędu. Jednym z nich jest mHEV, czyli Mild Hybrid Electric Vehicle. Poznaj najważniejsze zalety oraz wady takiego samochodu. 

Auta hybrydowe cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na to, że są ekologiczne oraz ekonomiczne w użytkowaniu. Jeśli planujesz zakup takiego pojazdu, to koniecznie dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje napędu. Jednym z nich jest mHEV, czyli Mild Hybrid Electric Vehicle. Poznaj najważniejsze zalety oraz wady takiego samochodu. 

Czym jest miękka hybryda? 

Miękka hybryda (z ang. mild hybryd) to układ napędowy złożony z dwóch silników: spalinowego oraz elektrycznego. Jazda wyłącznie z użyciem tej drugiej jednostki napędowej nie jest możliwa, ale takie samochody wyróżniają się relatywnie niskimi kosztami eksploatacji. Korzystanie z dwóch silników pozwala zwiększyć wydajność, a także zmniejszyć zużycie paliwa. Napęd miękkiej hybrydy jest nieskomplikowany oraz relatywnie tani, co przekłada się na dużą popularność tych samochodów.  

Czym hybryda mHEV różni się od tradycyjnych pojazdów wyposażonych w dwa napędy? Przede wszystkim tym, że jest najmniej zelektryfikowana. Producenci samochodów stosują w swoich pojazdach takie napędy głównie ze względu na to, aby spełnić normy związane z emisją spalin. Ich montaż nie jest skomplikowany ani kosztowny.  

Pamiętaj! mHEV, mimo że jest ekonomiczna, to w porównaniu z pełną hybrydą oraz typu plug-in jest najmniej wydajna pod względem redukcji zużycia paliwa. Jeśli zależy Ci na bardzo oszczędnej jeździe, to wybierz te dwa rodzaje samochodów z podwójnym napędem. 

Najważniejsze zalety samochodów Mild Hybrid 

Dla przeciętnego użytkownika najważniejszą zaletą takiego auta jest z pewnością jego cena. Samochody Mild Hybrid są o wiele tańsze niż pełne hybrydy oraz pojazdy typu plug-in. Jednocześnie koszt ich zakupu jest jedynie nieznacznie wyższy niż w przypadku aut z silnikami diesla oraz benzynowymi.  

Dużą zaletą miękkiej hybrydy jest także wygoda jej użytkowania. Nie wymaga ładowania, jak ma to miejsce w przypadku samochodów plug-in. Mild Hybrid mogą być wyposażone zarówno w automatyczne, jak i manualne skrzynie biegów. Są więc świetną opcją dla osób, które poszukują samochodów z tradycyjnym napędem. 

Dzięki wspomaganiu elektrycznemu samochody mHEV poruszają się płynnie i dynamicznie. Ma to duże znaczenie zwłaszcza podczas jazdy po mieście, ale nie tylko. Ten rodzaj hybryd świetnie sprawdza się także poza miastem.  

Wymieniając zalety miękkiej hybrydy, nie można zapomnieć o korzystnym wpływie na środowisko. Samochody o podwójnym napędzie generują mniej zanieczyszczeń w porównaniu z autami z silnikami spalinowymi. Spełniają także restrykcyjne normy emisji spalin, dzięki czemu ich właściciele mogą swobodnie wjeżdżać także w strefy czystego transportu.  

Jak działa miękka hybryda? 

W miękkiej hybrydzie silnik elektryczny, czyli generator, nie jest w stanie samodzielnie napędzić samochodu. 48-woltowy system oraz generator wspomagają pracę silnika spalinowego przy niskich prędkościach, czyli przede wszystkim podczas przyspieszania raz uruchamiania pojazdu. W przypadku Mild Hybrid kluczowe znaczenie ma moment obrotowy.  

Magazynowanie energii następuje wtedy, gdy samochód hamuje lub jedzie bardzo wolno. W momencie przyspieszania akumulator oddaje energię i wspomaga tym samym układ napędowy. Zapewnia także dodatkowy moment obrotowy, co przekłada się na większą moc silnika spalinowego. Gdy miękka hybryda hamuje, cały układ przełącza się w generator i odzyskuje w ten sposób energię, która jest gromadzona w baterii. 

W jaki sposób zbudowana jest miękka hybryda? 

Głównym elementem samochodów mHev jest silnik elektryczny o niewielkiej mocy. W rzeczywistości jest to zintegrowany rozruszniko-alternator podłączony do spalinowej jednostki napędowej. W ten sposób jest w stanie wspierać jego pracę. Przez krótki czas dostarcza moc, która pozwala na uruchomienie silnika oraz wytworzenie energii elektrycznej. Przejmuje on funkcję alternatora.  

Kolejną częścią układu miękkich hybryd jest bateria litowo-jonowa 48V. Magazynuje ona energię odzyskaną w trakcie hamowania pojazdu. Prąd jest z niej pozyskiwany zarówno podczas przyspieszania, gdy zwiększa się zapotrzebowanie na energię, ale także w trakcie funkcjonowania systemu start-stop, gdy silnik spalinowy nie pracuje. Energia pobrana z baterii podtrzymuje wszystkie elektryczne układy znajdujące się w pojeździe. W autach mHEV znajduje się również falownik DC/AC. Umożliwia on przekształcenie prądu stałego w zmienny.  

Pozostałe rodzaje samochodów hybrydowych – co trzeba o nich wiedzieć? 

Jak już wiesz, mHEV to tylko jeden z napędów, w jaki mogą być wyposażone samochody hybrydowe. Wyróżnia się także auta HEV oraz PHEV. Pierwsze z nich to tzw. pełne hybrydy. Silnik elektryczny w takich pojazdach pełni dwie funkcje. Pierwszą z nich jest wspomaganie jednostki spalinowej oraz ograniczanie zużycia paliwa. Drugim zadaniem jest napędzanie samochodu. W przypadku aut HEV dystans, który można pokonać wyłącznie na silniku elektrycznym, wynosi kilkanaście kilometrów.  

Auta PHEV, czyli plug-in, są wyposażone w pojemne akumulatory, które można ładować także z zewnętrznego źródła. Dzięki nim są w stanie przejechać do kilkudziesięciu kilometrów wyłącznie na silniku elektrycznym. To właśnie ten rodzaj hybryd pozwala czerpać najwięcej korzyści z bezemisyjnej jazdy. Takie auta są jednak również zdecydowanie droższe niż samochody typu mHEV.  

Podsumowanie  

  • mHEV to jeden z rodzajów hybryd, jakie można spotkać na rynku. Wyróżnia się nieskomplikowanym układem napędowym, który jest niedrogi oraz bezproblemowy w montażu. Mimo że zużywa mniej paliwa w porównaniu z autem spalinowym, to jest pod tym kątem najmniej wydajna ze wszystkich samochodów hybrydowych.  
  • Auta mHEV to najtańszy rodzaj hybrydy. Ich zakup to świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują ekonomicznych samochodów, które można kupić w podobnej cenie, jak pojazdy z silnikami spalinowymi.  
  • Hybrydy mHEV mają wiele zalet. Są zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu niż auta typu plug-in, gdyż nie wymagają regularnego ładowania. Wytwarzają także mniej zanieczyszczeń w porównaniu z samochodami spalinowymi. 
  • Miękkie hybrydy nie mogą jeździć wyłącznie na silniku elektrycznym. Generator oraz 48-woltowy system wspomagają pracę spalinowej jednostki napędowej.  
  • Silnik elektryczny o niewielkiej mocy (rozruszniko-alternator) może być umieszczony w różnych miejscach w samochodzie. W samochodach marki Mercedes znajduje się on między silnikiem, a skrzynią biegów.  
  • W bateriach litowo-jonowych gromadzona jest energia elektryczna, która jest wykorzystywana m.in. do podtrzymywania pracy systemów elektronicznych w samochodzie.  
  • Oprócz hybryd Mhev wyróżnia się także auta HEV oraz PHEV. Pierwsze z nich są w stanie przejechać tylko na silniku elektrycznym do kilkunastu kilometrów. Hybrydy PHEV mogą być ładowane z zewnątrz i mogą pokonać dłuższy dystans, korzystając tylko z zasilania zgromadzoną energią. 

FAQ

Na jakie modele hybryd mHEV warto zwrócić uwagę?
W jaki sposób obsługuje się miękkie hybrydy?
W jaki sposób dbać o auto hybrydowe mHEV?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2023-12-06

Recykling akumulatorów samochodowych — co warto wiedzieć?

Globalne ocieplenie, fatalna jakość powietrza w większości polskich miast — to sprawia, że coraz więcej...

2023-12-06

Samochody elektryczne BMW — lista dostępnych modeli aut

Samochody elektryczne BMW to opcja dla tych, którzy są wiernymi fanami marki, ale jednocześnie chcą...

2023-12-06

Elektryczne Mercedesy — lista dostępnych modeli aut

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością wśród pasjonatów motoryzacji i tych, którym po prostu...

0 KOMENTARZY