Najszybsze samochody elektryczny na świecie – TOP10

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-09-27

O samochodach elektrycznych zwykle mówi się w kontekście ekologii i zrównoważonego rozwoju. Sportowe osiągi niezbyt kojarzą się z autami, które mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Czy słusznie? Nie do końca. Wśród najszybszych samochodów świata można znaleźć także elektryki. Zobacz ich zestawienie.

Czy najszybsze auta elektryczne mogą konkurować ze spalinowymi?

Parametry, które najczęściej padają w kontekście elektryków, to zużycie energii i zasięg. O ich szybkości mówi się niewiele, chyba że chodzi kwestię przyspieszenia, które w samochodach elektrycznych jest dość imponujące. Ze względu na charakter układu napędowego i specyfikę silników elektryki pod tym względem zostawiają w tyle pojazdy spalinowe.

Nawet małe miejskie auta zwykle bez najmniejszego trudu ruszają spod świateł szybciej niż sportowe wersje samochodów na benzynę. Jest tak dlatego, że silniki elektryczne mają gigantyczny moment obrotowy, który mogą wykorzystać niemal natychmiast po dotknięciu pedału przyspieszenia.

Producent Nissana Leaf informuje, że ten miejski kompakt na pierwszych 50 m jest szybszy niż legendarny GTR.

Dużo rzadziej porusza się kwestie najszybszych samochodów elektrycznych. Ich maksymalne prędkości wydają się mało interesować opinię publiczną. Rzeczywiście – ogólnodostępne modele nie mają osiągów, które robią wrażenie. Ale wcale nie muszą ich mieć. Prędkość, którą mogą osiągnąć, czyli zwykle około 160-170 km/h, jest zupełnie wystarczająca podczas poruszania się po drogach publicznych. Nawet dosyć sporo przekracza limity ustalone w Polsce i w większości innych krajów.

Trzeba jednak mieć świadomość, że stosunkowo niska maksymalna prędkość samochodów elektrycznych wcale nie wynika z tego, że konstrukcyjnie nie może być wyższa. Po prostu nie jest potrzebna w samochodach typu daily.

Wydaje Ci się, że silniki elektryczne nie są w stanie napędzać naprawdę szybkich samochodów? Sprawdź nasze zestawienie i przekonaj się, że jesteś w błędzie.

Zobacz także: Jaki jest koszt ładowania samochodu elektrycznego?

Najszybsze auta elektryczne na świecie

Zobacz zestawienie najszybszych samochodów elektrycznych na świecie w 2023 roku. Przekonaj się, że wcale nie ustępują swoimi osiągami pojazdom napędzanym benzyną czy olejem napędowym. Niektóre z nich to modele dostępne w powszechnej sprzedaży, inne mają charakter luksusowych sportowych wozów. Zobacz, na jaką maksymalną prędkość mogą liczyć ich kierowcy.

Kia EV6 GT

 • moc maksymalna: 585 KM
 • przyspieszenie 0-100 km/h: 3,5 s
 • prędkość maksymalna: 260 km/h

„Najwolniejszym” z najszybszych samochodów elektrycznych w tym zestawieniu jest KIA EV GT. Jest to wysoce wydajna wersja modelu EV6, który jest pierwszym samochodem marki Kia zbudowanym na specjalnej platformie elektrycznej E-GMP.

EV6 GT oferuje dynamiczne osiągi i zaawansowane technologie, które sprawiają, że jest interesującym wyborem dla miłośników j elektrycznej mobilności oraz sportowych samochodów.

EV6 GT ma sportowy i nowoczesny design, wyróżniający się dynamicznymi liniami i szczegółami, które podkreślają charakter samochodu.

Tesla Model 3 Performance

 • moc maksymalna: 566 KM
 • przyspieszenie 0-100 km/h: 3,3 s
 • prędkość maksymalna: 260 km/h

Kolejny najszybszy samochód to Tesla Model 3 Performance. To sportowy wariant popularnego samochodu elektrycznego Tesla 3. Oferuje wydajność, doskonałe przyspieszenie i zaawansowane technologie charakterystyczne dla tej marki.

Model 3 Performance jest znany z bardzo imponujących osiągów. Dzięki zaawansowanemu elektrycznemu układowi napędowemu może przyspieszać wyjątkowo szybko, osiągając znaczące prędkości w krótkim czasie.

Porsche Taycan Turbo S

 • moc maksymalna: 761 KM
 • przyspieszenie 0-100 km/h: 2,8 s
 • prędkość maksymalna: 260 km/h

Następny na liście najszybszych aut elektrycznych jest Porsche Taycan Turbo S. To flagowy model w pełni elektrycznego samochodu sportowego produkowany przez niemiecką markę. Oferuje połączenie luksusu, wydajności i zaawansowanych technologii.

Taycan Turbo S jest znany ze swojej imponującej wydajności. Dzięki mocnym silnikom elektrycznym oraz układowi napędowemu może osiągać imponujące przyspieszenie i wysokie prędkości.

Porsche Taycan Turbo S jest samochodem ekskluzywnym, co oznacza, że jest dostępny w ograniczonej liczbie i oferuje bogaty zakres opcji personalizacji.

Lucid Air Dream Edition Performance

 • moc maksymalna: 1111 KM
 • przyspieszenie 0-100 km/h: 2,7 s
 • prędkość maksymalna: 270 km/h

Wśród najszybszych aut elektrycznych nie mogło zabraknąć modelu Lucid Air Dream Edition Performance. To luksusowy samochód elektryczny produkowany przez firmę Lucid Motors. Jest to wariant o najwyższej wydajności oferujący imponujące osiągi, luksusowe wnętrze oraz zaawansowane technologie.

Lucid Air Dream Edition Performance oferuje potężne silniki elektryczne, które generują wysoką moc oraz moment obrotowy, przekładające się na dynamiczną jazdę.

Kierowca może również cieszyć się nowoczesnym i eleganckim designem, z charakterystycznymi liniami nadwozia, podkreślającymi aerodynamikę i nowatorski charakter pojazdu. Model ma ponadto zaawansowane adaptacyjne zawieszenie i innowacyjne rozwiązania dźwiękowe, co przekłada się na komfortową jazdę.

Nio EP9

 •  moc maksymalna: 1360 KM
 • przyspieszenie 0-100 km/h: <3,0 s
 • prędkość maksymalna: 313 km/h

Nio EP9 to jeden z najszybszych elektrycznych supersamochodów produkowany przez chińską firmę Nio. Ma futurystyczny i agresywny design podkreślający jego sportową naturę. Linie nadwozia są wyjątkowo aerodynamiczne.

Nio EP9 jest samochodem bardzo ekskluzywnym i limitowanym, co podkreśla jego wyjątkowy charakter. Został skonstruowany z myślą o sportowych osiągach i dynamicznej jeździe, co czyni go wyjątkowo atrakcyjnym dla miłośników ekstremalnych wrażeń.

Ten model Nio pobił wiele rekordów na słynnych torach wyścigowych.

Tesla Model S Plaid

 • moc maksymalna: 1020 KM
 • przyspieszenie 0-100 km/h: 2,1 s
 •  prędkość maksymalna: 320 km/h

Tesla Model S Plaid to kolejne z najszybszych aut elektrycznych. Ten sedan produkowany przez firmę Tesla oferuje najwyższą wydajność, imponujące osiągi oraz zaawansowane technologie.

Tesla Model S Plaid został zapowiedziany przez Elona Muska jako “szybszy niż fizyka”. To odnosi się do niesamowitych osiągów samochodu, które wydają się wykraczać poza tradycyjne ograniczenia prędkości i przyspieszenia. W momencie prezentacji Modelu S Plaid CEO Tesli podkreślał, że szybkość tego samochodu jest na tyle imponująca, że praktycznie wydaje się naruszać prawa fizyki.

Lotus Evija

 •  moc maksymalna: 2000 KM
 • przyspieszenie 0-100 km/h: <3,0 s
 •  prędkość maksymalna: >320 km/h

Lotus Evija jest napędzany przez cztery silniki elektryczne o łącznej mocy około 2000 KM, co pozwala mu na osiągnięcie przyspieszenia od 0 do 100 km/h w mniej niż 3 sekundy. To sprawia, że jest to jeden z najszybszych samochodów elektrycznych (i nie tylko) na świecie.

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów Eviji jest nie tylko jego moc i prędkość, ale także jego unikalny design. Został on zainspirowany przede wszystkim aerodynamiką lotnictwa.

Lotus Evija to samochód o ekskluzywnym charakterze – jego produkcja jest limitowana, a każdy egzemplarz jest personalizowany zgodnie z życzeniami klienta.

Pininfarina Battista

 • moc maksymalna: 1914 KM
 • przyspieszenie 0-100 km/h: <2,0 s
 •  prędkość maksymalna: 350 km/h

Pininfarina Battista został tak nazwany na cześć założyciela firmy Battisty “Pinina” Fariny. To elektryczny samochód, który łączy luksus, wydajność i zaawansowaną technologię. Jego cztery silniki elektryczne generują łączną moc około 1900 KM i ogromny moment obrotowy. To pozwala mu na osiągnięcie przyspieszenia od 0 do 100 km/h w mniej niż 2 sekundy.

Znajduje się w najszybszych samochodów na świecie, niezależnie od rodzaju napędu.

Pininfarina Battista jest pierwszym samochodem stworzonym przez tę firmę pod własną marką. Dotychczas była ona znana z projektowania samochodów dla innych producentów. Nie można odmówić jej rozmachu!

Aspark Owl

 • moc maksymalna: 2012 KM
 • przyspieszenie 0-100 km/h: 1,9 s
 • prędkość maksymalna: 400 km/h

Aspark Owl to japońskie auto elektryczne, które zdobyło uznanie dzięki swojej ekstremalnej prędkości i osiągom. Zyskało sławę jako jeden z najszybszych samochodów na świecie, niezależnie od napędu, który jest zdolny do osiągnięcia imponującego przyspieszenia.

Zobacz także: Ile czasu trwa ładowanie auta elektrycznego?

Owl jest napędzany przez cztery silniki elektryczne, które generują łączną moc około 2012 KM i ogromny moment obrotowy. Dzięki temu Aspark Owl potrafi przyspieszyć od 0 do 100 km/h w zaledwie około 1,7 sekundy, co czyni go jednym z najszybszych pojazdów na krótkich dystansach i nie tylko.

Samochód ten jest wyjątkowy wizualnie i na pewno przyciąga uwagę zarówno miłośników motoryzacji, jak i osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami.

Rimac Nevera

 • moc maksymalna: 1914 KM
 •  przyspieszenie 0-100 km/h: 1,97 s
 • prędkość maksymalna: 412 km/h

Pierwsze miejsce dla najszybszego samochodu elektrycznego na świecie przypadło nie Niemcom, ani Japończykom, ale… Chorwatom.

Rimac Nevera, znany również jako “C_Two”, to elektryczny supersamochód, który łączy w sobie innowacyjne technologie, luksus i doskonałe osiągi. Jest wyposażony w cztery silniki elektryczne, każdy dla jednego koła, które generują łączną moc przekraczającą 1900 KM i ogromny moment obrotowy, co pozwala na osiągnięcie nieprawdopodobnego przyspieszenia.

Auto może przyspieszyć od 0 do 100 km/h w zaledwie około 1,85 sekundy, co czyni go jednym z najszybszych pojazdów na krótkich dystansach. Jego prędkość maksymalna przekracza 400 km/h. To stawia go w gronie ekstremalnie szybkich aut – nie tylko elektrycznych.

Produkcja Rimaca Nevera jest mocno limitowana, co podkreśla jego ekskluzywny charakter i unikalność. Samochód ten jest przykładem tego, jak technologia elektryczna może połączyć się z wyjątkowym designem i osiągami, tworząc nowy standard w dziedzinie samochodów sportowych.

Jak widać, najszybsze samochody na świecie to nie tylko auta na benzynę. Elektryki nie ustępują im miejsca na podium, jeśli chodzi o osiągi. Choć przeciętny kierowca raczej nie będzie miał okazji, żeby spróbować jazdy autem z czołówki tego zestawienia, warto wiedzieć, że elektromobilność to nie tylko miejskie kompakty.

Podsumowanie

 •  Większość samochodów elektrycznych dostępnych „dla Kowalskiego”, bardzo dobrze przyspiesza, ale nie zapewnia ekstremalnie wysokich prędkości maksymalnych w trosce o zasięg i akumulator.
 •  Wśród elektryków są bardzo szybkie auta, choć większość z nich to pojedyncze, luksusowe, egzemplarze.
 •  Niektóre samochody elektryczne dostępne w powszechnej sprzedaży już za kilka lat również mogą być bardzo szybkie.
 •  Obecnie najszybsze auto elektryczne na świecie to chorwacki Rimac Nevera z prędkością maksymalną 412 km/h.

FAQ

Jaki jest najszybszy samochód elektryczny na świecie?
Jakie są najszybsze samochody elektryczne dostępne dla każdego?
Czy elektryki mają lepsze przyspieszenie?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-05-22

Ile kosztuje utrzymanie samochodu hybrydowego?

Planujesz zakup nowego samochodu i zastanawiasz się nad pojazdem hybrydowym? W ostatnich latach takie modele...

2024-05-22

Klasa i segment samochodu – co oznacza, jak sprawdzić?

Planujesz zakup samochodu? Jeśli czeka Cię inwestycja w nowy pojazd, to podstawowe informacje, z którymi...

2024-05-22

Nowoczesny system bezkluczykowy, czyli Keyless Go

Wiele osób uznaje Keyless Go, czyli tak zwany dostęp bezkluczykowy do samochodu za nowoczesne rozwiązanie,...

0 KOMENTARZY