Park assistance – jak działają czujniki parkowania?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-02-29

Parkowanie to jeden z najbardziej stresujących manewrów zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych kierowców. Park assistance to rozwiązanie, które ma znacznie ułatwić jego wykonywanie i zminimalizować ryzyko stłuczki czy zarysowania auta. Jak działa system? W jakich autach można go spotkać? Czy opłaca się w niego inwestować w starszych i nowych samochodach?

Czym jest park assistance?

Asystent parkowania to elektroniczny system, który wspiera kierowców w wykonywaniu manewrów wymagających dużej precyzji: parkowaniu w zatłoczonym miejscu, ale też przejeżdżaniu wąskimi uliczkami czy wjeżdżaniu do niewielkiego garażu. Technologia jest oparta na funkcjonowaniu fal dźwiękowych. Urządzenie wykorzystuje to, że odbijają się one od innych przedmiotów. Na tej podstawie oblicza, jaka odległość dzieli pojazd od innego auta, słupka, krawężnika, ogrodzenia czy ściany budynku.

Jak działają czujniki parkowania?

Jak działają czujniki parkowania? System emituje fale dźwiękowe, a następnie oblicza ile czasu zajęło im dotarcie do przeszkody i powrót. Następnie określana jest odległość dzieląca auto z konkretnej strony od danego przedmiotu. Wówczas do kierowcy jest wysyłana informacja o tym, czy manewr jest bezpieczny, czy wręcz przeciwnie.

Dane mogą być przekazywane na następujące sposoby:

 • za pomocą sygnalizatorów dźwięku,
 • poprzez informację wyświetlaną na ekranie (wbudowanym lub dodatkowo zamontowanym w pojeździe);
 • poprzez informacje z kamery parkowania zamontowanej z przodu lub z tyłu pojazdu,
 • na kilka sposobów jednocześnie.

Sposób informowania o zagrożeniach, a także ich stopniu (odległości auta od konkretnej przeszkody) zależy od zastosowanej technologii, w tym od wieku samochodu. Im nowszy będzie pojazd, tym bardziej intuicyjnie będzie działało urządzenie. W nowoczesnych autach możliwe jest nawet zlecenie pojazdowi samodzielnego zaparkowania w wybranym miejscu.

Od kiedy stosuje się asystenta parkowania w samochodach?

Asystent parkowania nie jest nową technologią w motoryzacji. Pojawił się w pierwszych pojazdach już na przełomie XX i XXI wieku. Mimo to do dzisiaj nie jest standardem w każdym nowym samochodzie. Producenci, nawet pojazdów marek premium, oferują klientom to rozwiązanie jako ułatwiające jazdę i podnoszące komfort, ale nie podstawowe. W związku z tym z reguły trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

Ile kosztuje takie udogodnienie? To zależy od oferty konkretnego producenta, a nawet samego dealera, który będzie sprzedawał pojazd. Często inwestorzy mogą liczyć na pakiety rozwiązań, w przypadku których inwestycja opłaca się bardziej. W każdym wypadku warto jednak przekalkulować, czy kupować park assistance w salonie, czy może zamontować go dodatkowo już po nabyciu pojazdu lub po prostu z niego zrezygnować.

Zalety działania park assistance

Czy opłaca się inwestować w rozwiązanie ułatwiające parkowanie? Na pewno ma ono wiele zalet. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • ograniczenie ryzyka kolizji, a co za tym idzie również uszkodzenia pojazdu — nawet drobne zarysowania wymagają dużych nakładów finansowych i wywołują permanentne zmiany w aucie;
 • zwiększenie szans na zaparkowanie w zatłoczonych miejscach — asystent manewrów w mieście sprawi, że zaparkujesz tam, gdzie innym będzie się wydawało, że się nie da;
 • skrócenie czasu parkowania — system sprawia, że nie trzeba tak często wysiadać z auta, wyjeżdżać, wykręcać, poprawiać. Automatyzuje proces i znacznie go przyspiesza;
 • zredukowanie stresu związanego z parkowaniem — mając wsparcie w postaci asystenta, ryzyko stłuczki czy uszkodzenia auta jest zminimalizowane. Strach o ich wystąpienie i inne towarzyszące temu emocje również.

Wszystko to sprawia, że dla wielu osób czujniki usprawniające parkowanie są obecnie jednymi z najważniejszych aspektów, na jakie zwracają uwagę podczas zakupów motoryzacyjnych. Warto jednak mieć świadomość tego, że system ma również wady.

Wady asystenta parkowania

O jakich wadach park assistance warto pamiętać? Przede wszystkim ważne są:

 • dodatkowe koszty — zarówno w przypadku nowych, jak i używanych pojazdów jest to aspekt, który podnosi wartość inwestycji;
 • brak nieomylności — nowoczesne systemy są precyzyjne i mało zawodne. Nie można ich jednak traktować jako nieomylnych, dlatego nie powinny wyłączać ostrożności;
 • ryzyko występowania błędów w określonych sytuacjach — w ekstremalnych warunkach (podczas załamania pogody, ale nie tylko) systemy mogą wysyłać informacje o zagrożeniach, które nie będą miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Mogą też nie reagować właściwie, gdy przeszkody się pojawią;
 • awaryjność — czujniki wymagają stałego sprawdzania stanu technicznego, a w razie potrzeby również napraw;
 • występowanie różnic związanych z trybem działania czujników — rozwiązania mogą być mniej lub bardziej zawodne, co jest uzależnione od jakości systemu.

Wiedza o tym, jak działają czujniki parkowania, nie wystarczy do tego, aby bezpiecznie z nich korzystać. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że nie są niezawodne i nie zastępują rozwagi, racjonalności i ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu.

Jak sprawdzić stan techniczny czujników parkowania?

System wspomagania parkowania nie jest niezawodny. Może ulegać awarii, która niekiedy nie daje widocznych objawów. W związku z tym trzeba pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego elementu i serwisie zawsze wtedy, gdy pojawiają się jakieś nieprawidłowości.

Jak sprawdzić stan całej instalacji? Trzeba zdemontować czujniki i piny wtyczek połączyć sondą z miernikiem. Następnie konieczne jest przejście do pomiaru rezystancji. Prawidłowy wynik powinien mieścić się między 2. a 3. kiloomami. Jeśli będzie wyższy lub niższy, elementy będą najprawdopodobniej wymagały naprawy.

Asystent parkowania — rozwiązanie tylko do nowoczesnych aut czy standard dla każdego?

Park assistance to rozwiązanie dla każdego, kto chce zadbać o swoją wygodę podczas parkowania, ale też jazdy w trudnych warunkach. Można je spotkać nawet w starszych pojazdach — będzie ono zamontowane przez samego producenta lub przez użytkownika, który chciał podnieść wygodę podczas wykonywania precyzyjnych manewrów.

Bezpieczne korzystanie z asystenta parkowania — o czym trzeba pamiętać?

Zastosowanie systemu wsparcia parkowania nie zastępuje racjonalnego działania kierowcy. O czym pamiętać, aby jeździć bezpiecznie z park assistance? Najważniejsze są poniższe zasady:

 1. Korzystaj z czujnika i jednocześnie sam sprawdzaj otoczenie.
 2. Używaj asystenta, ale patrz regularnie w lusterka.
 3. Upewnij się, że wiesz, jak działa system i co oznaczają poszczególne komunikaty.
 4. Nie uzależniaj się w pełni od wsparcia. Stawiaj przede wszystkim na własną rozwagę.
 5. Jedź powoli, aby asystent miał czas na aktualizowanie wysyłanych komunikatów.

Wszystko to sprawi, że będziesz mógł cieszyć się wygodą, jaką zapewnia system. Jednocześnie nie zapomnisz o tym, że żadne urządzenie — nawet najnowsze i oparte na precyzyjnej technologii — nie jest niezawodne.

Podsumowanie

 • Park assistance to inteligentny system, który ułatwia parkowanie i wykonywanie trudnych, precyzyjnych manewrów.
 • Asystent parkowania jest technologią znaną już od przełomu XX i XXI wieku. Mimo to nadal nie jest standardem w każdym nowym pojeździe. Aby się nim cieszyć, często trzeba sporo dopłacić.
 • System opiera się na mierzeniu czasu, w jakim fale ultradźwiękowe docierają do przeszkody i wracają, a także na obliczaniu na tej podstawie odległości między pojazdem a innym obiektem.
 • Asystent manewrów nie jest bezawaryjny. Należy pamiętać o tym, że mogą pojawić się błędy w jego działaniu. W związku z tym kierowca powinien zachować rozwagę i ostrożność, a także nie polegać na samej technologii, a przede wszystkim na własnym działaniu i doświadczeniu.

FAQ

Jaki jest koszt instalacji asystenta parkowania?
Czy można samodzielnie zamontować park assistance?
Czy opłaca się inwestować w czujniki parkowania w nowym i starym samochodzie?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-05-22

Ile kosztuje utrzymanie samochodu hybrydowego?

Planujesz zakup nowego samochodu i zastanawiasz się nad pojazdem hybrydowym? W ostatnich latach takie modele...

2024-05-22

Klasa i segment samochodu – co oznacza, jak sprawdzić?

Planujesz zakup samochodu? Jeśli czeka Cię inwestycja w nowy pojazd, to podstawowe informacje, z którymi...

2024-05-22

Nowoczesny system bezkluczykowy, czyli Keyless Go

Wiele osób uznaje Keyless Go, czyli tak zwany dostęp bezkluczykowy do samochodu za nowoczesne rozwiązanie,...

0 KOMENTARZY