Samochód hybrydowy — co to jest i jak działa hybryda? 

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-06-12

Samochody hybrydowe są połączeniem pojazdu spalinowego oraz elektrycznego. Są zaprojektowane w taki sposób, aby zużywały mniej tradycyjnego paliwa, a tym samym generowały znikomą ilość szkodliwych substancji zanieczyszczających atmosferę. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest samochód hybrydowy oraz jak działa. Dzięki temu przekonasz się, czy jest to rozwiązanie również dla Ciebie. 

Czym dokładnie jest samochód hybrydowy?

Samochód hybrydowy jest napędzany dwoma rodzajami napędu – spalinowym oraz elektrycznym. Można korzystać z nich jednocześnie lub naprzemiennie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Silnik elektryczny w hybrydzie pełni podwójną funkcję. Może on pracować jako prądnica przeznaczona do ładowania akumulatorów lub jako kondensator. 

Nowoczesne samochody hybrydowe – jak działają?

Zanim kupisz auto napędzane dwoma rodzajami silników, warto wiedzieć nieco więcej o hybrydach. W ten sposób ocenisz, czy jest to samochód, który spełni Twoje oczekiwania.  

Napęd hybrydowy dzieli się na: 

 • szeregowy, 
 • równoległy, 
 • szeregowo-równoległy. 

W pierwszym przypadku silnik spalinowy nie jest bezpośrednio połączony z kołami pojazdu. Jest napędem generatora wytwarzającego prąd zasilający elektryczną jednostkę. Nadmiar energii jest gromadzony w akumulatorach. Wspomaga więc generator w sytuacjach, gdy potrzebna jest większa moc samochodu np. podczas ruszania czy jazdy pod górę. 

Samochód hybrydowy z napędem równoległym wyróżnia się tym, że zarówno silnik spalinowy, jak i elektryczny, mogą działać w tym samym czasie. W ich przypadku jednostka na prąd wspomaga układ spalinowy. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy zapotrzebowanie na dużą moc jest największe. 

Jednak najpopularniejszym typem układu stosowanym w samochodach hybrydowych jest napęd szeregowo-równoległy. Jest on połączeniem zalet zarówno systemu szeregowego, jak i równoległego. W momencie mniejszego zapotrzebowania na moc pracuje tylko silnik spalinowy. Dzieje się tak np. podczas jazdy ze stałą prędkością, gdy akumulatory nie są w pełni naładowane. W chwili, gdy samochód zaczyna hamować lub zmniejsza swoją prędkość, dochodzi do odzyskania energii kinetycznej.  

Jak widzisz, to jak działa hybryda, zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj napędu został w niej zastosowany.  

Najpopularniejsze rodzaje hybryd

Na rynku dostępne są różne rodzaje aut hybrydowych. Różnią się one od siebie przede wszystkim mocą silnika, a także pojemnością baterii. Dzieli się je w następujący sposób: 

 • mHEV – miękka hybryda, 
 • HEV – pełna hybryda, 
 • PHEV – hybryda Plug-in. 

Zastanawiasz się, co to jest hybryda typu mHEV? W przypadku tego samochodu silnik elektryczny pełni funkcję alternatora oraz rozrusznika. Nie ma on na tyle mocy, aby samodzielnie napędzać takie auto, ale wspomaga silnik spalinowy. Odzyskuje energię oraz wykorzystuje ją do zasilania różnego rodzaju układów oraz systemów w samochodzie. Jest dużym wsparciem dla spalinowej jednostki napędowej. 

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku pełnej hybrydy HEV. Zamontowany w niej silnik elektryczny jest w stanie zarówno wspomagać jednostkę spalinową, jak i samodzielnie napędzać auto. Energia zgromadzona w akumulatorach jest pozyskiwana z pracy silnika napędzanego tradycyjnym paliwem lub też pochodzi z rekuperacji. Nie jest możliwe naładowanie baterii z zewnętrznego źródła. 

Samochód hybrydowy Plug-in PHEV jest wyposażony w wysokonapięciowy akumulator, który można ładować także z zewnątrz. Dzięki temu silnik elektryczny może stanowić główny napęd nawet przez kilkadziesiąt kilometrów bez potrzeby uruchamiania spalinowej jednostki napędowej. Aby było to możliwe, niezbędne jest naładowanie baterii. 

Najważniejsze wady i zalety aut hybrydowych

Samochody hybrydowe mają sporo zalet, ale także kilka wad. Warto przyjrzeć im się nieco bliżej przed podjęciem decyzji związanej z zakupem samochodu wyposażonego w dwa rodzaje jednostek napędowych.  

Auta hybrydowe przede wszystkim zużywają mniej paliwa niż modele spalinowe. Silnik elektryczny pozwala wykorzystać część energii, co przekłada się na niższe wykorzystanie benzyny lub oleju napędowego. Podczas jazdy wyłącznie na jednostce napędzanej prądem samochód nie wytwarza szkodliwych zanieczyszczeń. Użytkownicy takich pojazdów cenią także komfort jazdy, który jest możliwy dzięki bardzo cichej pracy silnika.  

W przypadku samochodów hybrydowych nie występują także problemy, z którymi borykają się właściciele aut z silnikami wysokoprężnymi. Można także zaobserwować mniejsze zużycie klocków i tarcz hamulcowych.  

Mimo zalet hybrydy mają także swoje wady. Najlepiej sprawdzają się one do jazdy po mieście, gdyż zasięg silnika elektrycznego nie jest duży. Oznacza to, że w trakcie dłuższej podróży i tak trzeba jechać na spalinowej jednostce napędowej. Wadą jest także mniejsza powierzchnia bagażnika ze względu na konieczność montażu akumulatorów. Trzeba także liczyć się z tym, że zakup nowych baterii do hybrydy to spory wydatek.  

Dla kogo samochód hybrydowy to dobre rozwiązanie?

Zakup samochodu hybrydowego to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które chcą cieszyć się ekonomiczną, ale jednocześnie dynamiczną jazdą. Nowoczesne modele oferowane przez producentów wyróżniają się optymalnymi osiągami. Są one także świetną propozycją dla kierowców, którym kwestie ochrony środowiska są szczególnie bliskie.  

Coraz więcej producentów wypuszcza na rynek nowe modele samochodów hybrydowych, dzięki czemu ich wybór jest naprawdę spory. Również rynek pojazdów używanych obfituje w różnego rodzaju hybrydy, dlatego znalezienie odpowiedniego modelu nie powinno sprawiać problemów. Jeśli chcesz jeździć autem, które jest ekonomiczne oraz ekologiczne, to zakup hybrydy jest dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Sprawdzi się przede wszystkim do codziennych dojazdów po mieście.  

Podsumowanie: 

 • Samochody hybrydowe są wyposażone w dwa rodzaje napędu: spalinowy oraz elektryczny. Silników na prąd w takich autach może być nawet kilka. 
 • Wyróżnia się różne rodzaje napędów hybrydowych: szeregowy, równoległy oraz szeregowo-równoległy. Różnią się one od siebie sposobem pracy.  
 • Samochody hybrydowe dzieli się także na: miękkie hybrydy mHEV, pełne hybrydy HEV oraz hybrydy typu Plug-in PHEV. Różnią się one przede wszystkim mocą silnika elektrycznego oraz pojemnością akumulatora. 
 • Najważniejszą zaletą samochodu hybrydowego są bez wątpienia niższe koszty eksploatacyjne oraz zeroemisyjność podczas jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym.  
 • Samochody hybrydowe sprawdzają się przede wszystkim podczas jazdy po mieście. Są świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących ekologicznego oraz ekonomicznego pojazdu.  

FAQ

Dlaczego samochody hybrydowe cieszą się tak dużą popularnością?
W jaki sposób można naładować auto hybrydowe?
Czy można otrzymać dofinansowanie zakupu samochodu hybrydowego?
Czy zakup używanej hybrydy to dobry pomysł?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-05-22

Ile kosztuje utrzymanie samochodu hybrydowego?

Planujesz zakup nowego samochodu i zastanawiasz się nad pojazdem hybrydowym? W ostatnich latach takie modele...

2024-05-22

Klasa i segment samochodu – co oznacza, jak sprawdzić?

Planujesz zakup samochodu? Jeśli czeka Cię inwestycja w nowy pojazd, to podstawowe informacje, z którymi...

2024-05-22

Nowoczesny system bezkluczykowy, czyli Keyless Go

Wiele osób uznaje Keyless Go, czyli tak zwany dostęp bezkluczykowy do samochodu za nowoczesne rozwiązanie,...

0 KOMENTARZY