Samochody autonomiczne – czym są, co warto wiedzieć?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-07-11

Samochód bez kierowcy może brzmieć jak motyw filmu science fiction. Warto jednak wiedzieć, że taka technologia już jest opracowywana i znajduje się na bardzo wysokim poziomie rozwoju. Choć na razie w Polsce nie można jeździć autami, nie siedząc za ich kierownicą, to są dostępne modele, które wykonują za kierującego niemal „całą pracę”. Co trzeba o nich wiedzieć?  

Samochód bez kierowcy może brzmieć jak motyw filmu science fiction. Warto jednak wiedzieć, że taka technologia już jest opracowywana i znajduje się na bardzo wysokim poziomie rozwoju. Choć na razie w Polsce nie można jeździć autami, nie siedząc za ich kierownicą, to są dostępne modele, które wykonują za kierującego niemal „całą pracę”. Co trzeba o nich wiedzieć?  

Samochody autonomiczne – co to jest?

Auta autonomiczne, znane również jako bezzałogowe lub samochody bez kierowcy, to pojazdy wyposażone w zaawansowane systemy i technologie, które pozwalają im poruszać się bez udziału człowieka. Wykorzystują one różnorodne czujniki, kamery, radary, systemy GPS i sztuczną inteligencję w celu analizy i interpretacji otoczenia drogowego oraz podejmowania decyzji dotyczących jazdy. 

Głównym celem samochodów autonomicznych jest zautomatyzowanie procesu prowadzenia pojazdu, aby zapewnić pasażerom bezpieczną, szybką i wygodną  podróż. Dzięki zaawansowanym systemom i algorytmom auta autonomiczne potrafią rozpoznawać znaki drogowe, sygnalizację świetlną, inne pojazdy i pieszych. Mogą także dostosowywać swoje zachowanie do zmieniających się warunków drogowych. 

Samochody autonomiczne są zazwyczaj klasyfikowane na różnych poziomach automatyzacji, zgodnie z międzynarodowymi standardami opracowanymi przez Society of Automotive Engineers (SAE). Skala ta obejmuje poziomy od 0 do 5, gdzie poziom 0 oznacza brak automatyzacji, a poziom 5 oznacza pełną –  pojazd nie wymaga interwencji człowieka w żadnych warunkach drogowych. 

Potencjalne korzyści z używania samochodów autonomicznych obejmują przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa drogowego poprzez zmniejszenie ryzyka ludzkich błędów. To także szansa na poprawę efektywności i przepustowości dróg dzięki lepszemu zarządzaniu ruchem. To również możliwość zapewnienia mobilności osobom, które nie mogą prowadzić tradycyjnych samochodów, na przykład z powodu niepełnosprawności.  

Trzeba jednak wiedzieć, że auta autonomiczne wciąż są w fazie rozwoju i testów. Wprowadzenie ich na szeroką skalę wymaga sprostania wielu wyzwaniom, nie tylko technologicznym i infrastrukturalnym, ale także prawnym i społecznym. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której widzisz auto jadące bez kierującego. Obecnie dla wielu osób taki widok byłby sporym szokiem. Przed autami autonomicznymi jest jeszcze długa droga, ale trzeba mieć świadomość, że technologia rozwija się w ogromnym tempie.  

Auta autonomiczne – jak działają?

Samochód autonomiczny działa na podstawie zaawansowanych systemów i technologii, które współpracują w taki sposób, aby umożliwić pojazdowi poruszanie się bez udziału człowieka. Poznaj zasadę działania samochodu bez kierowcy. 

 • Czujniki – samochody autonomiczne są wyposażone w różnego rodzaju sensory, które zbierają dane o otoczeniu pojazdu. Mogą to być kamery, radary, lidary (skanery laserowe), czujniki ultradźwiękowe i wykrywające odległość. Monitorują one drogę, inne pojazdy, pieszych i przeszkody, aby samochód mógł reagować na zmieniające się warunki drogowe. 
 • Systemy wizyjne – kamery w samochodach autonomicznych służą do analizowania obrazów i identyfikowania elementów na drodze, takich jak znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, linie na szosie i inne pojazdy. Zaawansowane systemy wizyjne wykorzystują techniki przetwarzania obrazów i uczenia maszynowego, aby rozpoznawać i interpretować środowisko wokół auta. 
 • Radary –  wykorzystują fale elektromagnetyczne, aby wykrywać obiekty wokół samochodu, mierzyć ich odległość oraz prędkość. Takie systemy są szczególnie przydatne w przypadku słabej widoczności – podczas mgły czy opadów atmosferycznych. Mogą również wykrywać obiekty, które są poza polem widzenia kamer. 
 • Lidary, czyli skanery laserowe – są stosowane do tworzenia precyzyjnych map otoczenia pojazdu poprzez skanowanie go za pomocą promieni laserowych. Pozwala to na dokładne określenie odległości auta autonomicznego od innych obiektów i stworzenie trójwymiarowego obrazu przestrzeni wokół pojazdu. Lidary są szczególnie przydatne do wykrywania drobnych obiektów, takich jak piesi czy rowerzyści. 
 • Systemy GPS (Global Positioning System) – w samochodach autonomicznych służą do określania pozycji pojazdu na mapie. W połączeniu z innymi czujnikami pomagają w nawigacji, planowaniu trasy i śledzeniu ruchu drogowego. 
 • Sztuczna inteligencja (AI) – odgrywa bardzo ważną rolę w samochodach autonomicznych. Zaawansowane algorytmy AI analizują dane z czujników i podejmują decyzje dotyczące jazdy. Systemy są szkolone na podstawie ogromnych zbiorów danych.  
 • Komunikacja pojazd-do-pojazdu (V2V) i pojazd-do-infrastruktury (V2I) – samochody autonomiczne mogą korzystać z technologii komunikacji bezprzewodowej, aby wymieniać informacje z innymi autami oraz infrastrukturą drogową. Dzięki temu mogą udostępniać i otrzymywać dane na temat ruchu, ostrzeżeń o niebezpieczeństwie czy informacji o sygnalizacji świetlnej. To z kolei przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i efektywności jazdy. 
 • Systemy bezpieczeństwa – niezwykle ważne w samochodach autonomicznych. Są bardzo zaawansowane i służą do monitorowania zarówno wnętrza pojazdu, jak i jego otoczenia. Mogą to być systemy detekcji zmęczenia kierowcy, monitorowania martwego pola, unikania kolizji czy ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu. Mają na celu zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i innym użytkownikom dróg. 

Warto zauważyć, że auta autonomiczne są stale i intensywnie rozwijane i doskonalone. Rządowe regulacje, standardy bezpieczeństwa oraz akceptacja społeczna są niezbędne przed wprowadzeniem ich do powszechnego użytku na drogach.   

5 poziomów autonomii samochodów „bez kierowcy?

Istnieje 5 poziomów autonomiczności pojazdów. Określają one to, w jakim stopniu auta są samodzielne, a na ile potrzebują ingerencji kierowcy. Zobacz, jak wygląda takie zestawienie. 

 • Poziom 0 – to auta, które informują o zagrożeniu na drodze, ale nie reagują na nie – to wciąż zadanie kierowcy. Człowiek cały czas je kontroluje, a na podstawie komunikatów podejmuje decyzje o tym, jak zachować się na drodze. Takie pojazdy są już często spotykane.  
 • Poziom 1 – są to auta, w których zastosowano systemy wspierające ich prowadzenie. Mogą na przykład korygować prędkość czy tor jazdy. Tak wyposażone samochody już dziś poruszają się po drogach. Do wykorzystywanych systemów zalicza się między innymi adaptacyjny tempomat czy technologia utrzymania pasa ruchu. Obecnie są one standardem w nowych autach.  
 • Poziom 2 – takie samochody mogą częściowo przejąć kontrolę nad jazdą. Mogą samodzielnie zwiększać i zmniejszać prędkość, a także skręcać kierownicę. Ciągle wymagają jednak wsparcia i kontroli ze strony kierowcy. Przykładem systemu poziomu 2 jest asystent jazdy w korku. 
 • Poziom 3 – w takich autach autonomicznych komputer poradzi sobie z prowadzeniem pojazdu przy dobrych warunkach na drodze – np. na autostradzie, gdzie linie są wyraźne, a pasy szerokie.  Auto zwalnia, hamuje, przyspiesza, skręca i omija przeszkody – bez udziału kierowcy.  Teoretycznie może on więc nie patrzeć na drogę, choć na razie takie zachowania nie są prawnie dopuszczalne w Polsce. Kierujący wciąż ma obowiązek pełnego panowania nad autem. 
 • Poziom 4 – pojazd ma pełną kontrolę nad pokonywaniem trasy. Wysyła komunikaty do prowadzącego pojazd o ewentualnych zagrożeniach. Jeśli on na nie zareaguje, to samochód sam pokona trudności.  
 • Poziom 5 – to na razie melodia przyszłości, czy samochody, które będą w pełni odpowiedzialne za jazdę. Kierowca będzie miał wtedy tylko jedno zadanie – wprowadzić adres, do którego chce dotrzeć.  

Jak widać, auta autonomiczne to nie tylko samochody bez kierowcy, ale także pojazdy wyposażone w różne udogodnienia. Już dziś wiele osób może korzystać z opisanych tu systemów. Poprawiają bezpieczeństwo, wygodę i optymalizują działanie pojazdu podczas pokonywania trasy. 

Podsumowanie 

 • Już dziś kierowcy mogą korzystać z różnych systemów wspierających jazdę. Są one bardzo pomocne i dbają o bezpieczeństwo.  
 • Autonomię pojazdów określa się w 5-stopniowej skali. 0 oznacza najniższy poziom „samoświadomości”, a 5 – auto w pełni autonomiczne. 
 • Samochód autonomiczny wykorzystuje liczne i bardzo zaawansowane systemy do monitorowania sytuacji na drodze i reagowania na nią w określony sposób. 
 • Obecnie zgodnie z przepisami kierowcy wciąż są zobowiązani do sprawowania pełnej kontroli nad autem w czasie jazdy, niezależnie od tego, w jakie systemy jest ono wyposażone.  

FAQ

Czym jest auto autonomiczne?
Czy istnieją auta bez kierowcy?
Jakie wyzwania stoją przed producentami aut autonomicznych?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-06-19

Aplikacje do zarządzania samochodem dla kierowców

Aplikacje wykorzystywane w samochodach osobowych i ciężarowych nie ograniczają się już tylko do wyświetlania mapy...

2024-06-19

Czujnik martwego pola w lusterku?

Usprawnianie samochodów i wyposażanie ich w coraz nowsze technologie ma sprawić nie tylko, że prowadzenie...

2024-06-19

Recykling opon samochodowych w Polsce — co warto wiedzieć?

Liczba przejechanych kilometrów, sposób eksploatacji pojazdu, rodzaj użytkowanych dróg — to wszystko wpływa na szybkość...

0 KOMENTARZY