Ubezpieczenie auta elektrycznego – ile kosztuje w 2024 roku?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-01-09

W porównaniu do samochodów spalinowych auta na prąd wciąż są dużo droższe. Czy ubezpieczenie samochodu elektrycznego również kosztuje więcej niż pakiet polis dla pojazdu spalinowego? Dowiedz się, ile kosztuje OC za samochód elektryczny w 2023 roku.

Mimo że ceny samochodów elektrycznych nadal są wysokie, to do ich nabycia zachęca rządowy program „Mój elektryk”. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie zakupu auta na baterię. Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny mogą liczyć nawet na 27 000 zł. Co ważne, dopłata jest oferowana wyłącznie na „czyste” (a zatem w pełni elektryczne) pojazdy. Hybrydy nie zaliczają się do tej kategorii.

Jakie ubezpieczenie samochodu elektrycznego kupić?

Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie samochodu elektrycznego nabyć? Podstawową polisą jest OC. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego pojazdu, bez względu na rodzaj napędu. W przypadku aut elektrycznych o dużej wartości z pewnością nie warto jednak ograniczać się wyłącznie do OC – przydadzą się też inne polisy. Jakie?

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego to także:

 • ubezpieczenie AC – dzięki AC możesz użytkować elektryka bez obaw, bo w razie jego uszkodzenia otrzymasz odszkodowanie,
 • ubezpieczenie assistance – chociaż w nowych samochodach ryzyko awarii jest niskie, to assistance przyda się np. wówczas, gdy bateria pojazdu rozładuje się przed dojechaniem do stacji ładowania,
 • ubezpieczenie NNW – najczęściej chroni ono zarówno kierowcę, jak i pasażerów m.in. podczas jazdy, wysiadania i wsiadania do pojazdu.

Kiedy trzeba ubezpieczyć auto elektryczne?

Bez względu na rodzaj napędu samochodu kwestia ubezpieczenia OC jest uregulowana przez ten sam akt prawny – jest to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kiedy zatem trzeba ubezpieczyć auto elektryczne? Najpóźniej w dniu jego rejestracji, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

OC za samochód elektryczny możesz:

 • przejąć od poprzedniego właściciela elektryka – ten scenariusz dotyczy zakupu auta na rynku pojazdów używanych,
 • kupić u dealera, agenta lub przez internet, korzystając z kalkulatora OC/AC – to ostatnie rozwiązanie może okazać się najkorzystniejsze.

Przejęte od sprzedawcy używanego pojazdu OC za samochód elektryczny można wypowiedzieć. Mimo że to rozwiązanie wiąże się z koniecznością zakupu nowej polisy we własnym zakresie, to ma ono też plusy – taka umowa (w przeciwieństwie do umowy zawartej przez poprzedniego właściciela auta) automatycznie wznowi się na kolejny okres.

Jakie czynniki mają wpływ na ubezpieczenie auta elektrycznego?

Koszt zakupu zarówno AC, jak i OC za samochód elektryczny zależy od wielu czynników, które można przyporządkować do jednej z trzech kategorii: kierowca, pojazd i historia ubezpieczenia.

Od czego zależy cena OC za samochód elektryczny:

 • kierowca – wiek kierowcy, rok nabycia przez niego uprawnień do kierowania pojazdami czy wreszcie miejsce zamieszkania to przykładowe parametry uwzględniane przez ubezpieczycieli podczas wyliczania składki,
 • pojazd – dla firmy ubezpieczeniowej znaczenie ma też zgłaszany do ubezpieczenia samochód, w tym zwłaszcza jego marka i model, rok produkcji czy aktualny przebieg,
 • historia ubezpieczenia – więcej za ubezpieczenie OC i ubezpieczenia dodatkowe zapłacą kierowcy, którzy mają na koncie szkody komunikacyjne.

Duża liczba zmiennych wpływających na ubezpieczenie samochodu elektrycznego powoduje, że dla każdego kierowcy przeprowadzana jest indywidualna kalkulacja. To najbardziej racjonalne rozwiązanie – doświadczony i bezszkodowy kierowca nie musi obawiać się wysokiej składki.

Ile kosztuje OC za samochód elektryczny w 2023 roku?

Według danych Rankomat.pl w styczniu 2023 r. ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego kosztowało średnio 368 zł. Ponieważ jest to przeciętna cena, to w badanej grupie można znaleźć kierowców, którzy zapłacili za OC zarówno więcej, jak i mniej.

Najwięcej na OC za samochód elektryczny wydają młodzi, czyli mniej doświadczeni kierowcy. Są jednak i tacy właściciele pojazdów, którym udało się kupić roczną obowiązkową polisę za mniej niż 300 zł. Przykładem może być 39-letni kierowca z miejscowości Górno (woj. świętokrzyskie), który do ubezpieczenia zgłosił Nissana Leaf z rocznika 2014.

Najtańsze oferty OC otrzymane przez kierowców w styczniu 2023 r.

Samochód elektrycznyWłaścicielCena OC za samochód elektryczny
Nissan Leaf z 2014 r.Mężczyzna, ur. 1984 r., zam. Górno, woj. świętokrzyskie262 zł
Volkswagen Golf z 2020 r.Kobieta, ur. 1984 r., zam. Wąsosz, woj. podlaskie300 zł
BMW i3 z 2021 r.Kobieta, ur. 1975 r., zam. Lubno, woj. lubuskie300 zł
Peugeot iOn z 2014 r.Mężczyzna, ur. 1968 r., zam. Góra, woj. dolnośląskie311 zł
Volkswagen up! z 2021 r.Mężczyzna, ur. 1984 r., zam. Żywiec, woj. śląskie315 zł

Co ciekawe, podane wyżej modele elektryków w badanym okresie wcale nie były najczęściej zgłaszanymi do ubezpieczenia pojazdami na prąd. Najpopularniejsze okazały się futurystyczne samochody firmy Tesla: Model 3 (średnia cena OC – 358 zł), Y (352 zł) i Model S (449 zł). W pierwszej piątce znalazły się też Nissan Leaf (366 zł) i Renault ZOE (367 zł).

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla hybrydy?

Samochody hybrydowe stanowią pewien kompromis między elektrykiem i autem spalającym benzynę czy olej napędowy – są wyposażone w silnik zarówno spalinowy, jak i co najmniej jeden elektryczny. Ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie hybrydy?

W styczniu 2023 r. właściciele aut hybrydowych na OC przeznaczali średnio 509 zł. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia samochodu elektrycznego znaleźli się oczywiście kierowcy, którzy za roczną ochronę ubezpieczeniową zapłacili mniej. Najkorzystniejszą ofertę (297 zł) otrzymał 54-letni mężczyzna z Elbląga – do ubezpieczenia zgłosił on 2-letnią Toyotę C-HR.

Samochód hybrydowyWłaścicielCena OC za samochód hybrydowy
Toyota C-HR z 2021 r., hybryda, poj. 1798 cm3Mężczyzna, ur. 1969 r., zam. Elbląg, woj. warmińsko-mazurskie297 zł
Toyota RAV z 2021 r., hybryda, poj. 2487 cm3Mężczyzna, ur. 1970 r., zam. Czudec, woj. podkarpackie299 zł
Toyota Prius z 2007 r., hybryda, poj. 1497 cm3Mężczyzna, ur. 1964 r., zam. Bliżyn, woj. świętokrzyskie317 zł
Toyota Yaris z 2017 r., hybryda, poj. 1497 cm3Mężczyzna, ur. 1973 r., zam. Grajewo, woj. podlaskie317 zł
Toyota Corolla z 2019 r., hybryda, poj. 1798 cm3Mężczyzna, ur. 1979 r., zam. Węglówka, woj. małopolskie326 zł

Wszystkie hybrydy zgłoszone do ubezpieczenia OC w badanym okresie pochodziły od jednego producenta – Toyoty. Były to modele: Toyota C-HR (średnia cena OC – 471 zł), Toyota Yaris (492 zł), Toyota Corolla (498 zł), Toyota Auris (513 zł) i Toyota RAV4 (554 zł).

Auto elektryczne czy hybryda – który napęd jest tańszy w ubezpieczeniu?

Okazuje się, że OC dla hybrydy niekoniecznie jest tańsze niż OC dla elektryka. Przeciwnie – właściciele hybryd, którzy kupili OC w pierwszym miesiącu 2023 r., przeciętnie płacili więcej niż właściciele aut na prąd. Różnicę widać również, gdy zestawi się cenę za ubezpieczenie auta elektrycznego z ceną ubezpieczenia auta spalinowego.

Zależność między rodzajem napędu a ceną OC – styczeń 2023

Rodzaj napęduŚrednia cena OC
Elektryczny368 zł
Benzyna476 zł
Benzyna i gaz488 zł
Diesel504 zł
Hybryda509 zł

Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego – OC i AC?

Ceny samochodów elektrycznych rzadko kiedy są niższe niż 100 000 zł. Powód jest prosty – to technologia, która jest oferowana klientom na dużą skalę dopiero od niedawna. Z tego względu rozsądnym pomysłem jest ochrona ubezpieczeniowa nabytego auta również przed skutkami przypadkowych uszkodzeń. Ile kosztuje najpopularniejszy pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składający się z OC i AC?

Przykład: Pani Maria ma 42-lata i długo poszukiwała odpowiedniego dla siebie samochodu. Ostatecznie kobieta w 2021 r. zdecydowała się na cichą, bezemisyjną jazdę – wybrała elektrycznego Citroena C4. Ile będzie ją kosztowało ubezpieczenie samochodu elektrycznego na kolejny rok, przyjmując, że poszukuje ona ubezpieczenia OC i AC?

UbezpieczycielOfertaCena
mtu24.plOC, AC mini – Żywioły631 zł
mtu24.plOC, AC mini – Kradzież1435 zł
TrastiOC, AC, assistance, NNW2389 zł
BeesafeOC, AC, assistance, NNW2411 zł
BenefiaOC, AC, assistance, NNW3026 zł
mtu24.plOC, AC, assistance, NNW8012 zł

Jak się okazuje, wybór jest spory – od AC w wersji okrojonej aż po pełną ochronę ze składką w wysokości od kilkuset aż do kilku tysięcy złotych. Pani Marii pozostaje tylko ocenić przydatność poszczególnych propozycji i wybrać najkorzystniejszą z nich.

Podsumowanie:

 • Podstawowe ubezpieczenie samochodu elektrycznego (czyli ubezpieczenie OC) jest obowiązkowe.
 • Ubezpieczyciele proponują właścicielom elektryków również polisy dodatkowe, w tym zwłaszcza AC, assistance i NNW.
 • Cena OC elektryka zależy od czynników związanych z kierowcą, pojazdem i historią ubezpieczeniową.
 • W styczniu 2023 r. ubezpieczenie samochodu na prąd kosztowało średnio 368 zł, podczas gdy za polisę dla auta spalinowego trzeba było zapłacić przeciętnie 476 zł.
 • Na początku 2023 r. OC za samochód elektryczny było tańsze niż obowiązkowe ubezpieczenie hybrydy, które kosztowało średnio 509 zł.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC i AC auta elektrycznego

Czy ubezpieczenie OC elektryka jest obowiązkowe?
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?
Czy można otrzymać dofinansowanie ubezpieczenia auta elektrycznego?
Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu elektrycznego?
Czy oferta ubezpieczeń dla właścicieli aut elektrycznych jest równie bogata, jak ta dotycząca aut spalinowych?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-06-19

Aplikacje do zarządzania samochodem dla kierowców

Aplikacje wykorzystywane w samochodach osobowych i ciężarowych nie ograniczają się już tylko do wyświetlania mapy...

2024-06-19

Czujnik martwego pola w lusterku?

Usprawnianie samochodów i wyposażanie ich w coraz nowsze technologie ma sprawić nie tylko, że prowadzenie...

2024-06-19

Recykling opon samochodowych w Polsce — co warto wiedzieć?

Liczba przejechanych kilometrów, sposób eksploatacji pojazdu, rodzaj użytkowanych dróg — to wszystko wpływa na szybkość...

0 KOMENTARZY