Ubezpieczenie OC i AC Tesli — ile kosztuje?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-08-07

Tesla to marka samochodów elektrycznych, która zyskuje popularność także w Polsce. Auta napędzane prądem są nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim ekonomiczne, gdyż ich eksploatacja jest tańsza niż pojazdów spalinowych. Wiele osób obawia się jednak, że koszty ubezpieczenia Tesli mogą być bardzo wysokie. Przekonaj się, ile naprawdę wynosi składka na OC oraz AC takiego samochodu i dowiedz się, co na nią wpływa. 

Tesla to marka samochodów elektrycznych, która zyskuje popularność także w Polsce. Auta napędzane prądem są nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim ekonomiczne, gdyż ich eksploatacja jest tańsza niż pojazdów spalinowych. Wiele osób obawia się jednak, że koszty ubezpieczenia Tesli mogą być bardzo wysokie. Przekonaj się, ile naprawdę wynosi składka na OC oraz AC takiego samochodu i dowiedz się, co na nią wpływa. 

Ubezpieczenie samochodów elektrycznych – ile kosztuje? 

Zanim przekonasz się, ile może kosztować ubezpieczenie samochodu marki Tesla, musisz wiedzieć, jakie czynniki wpływają na wysokość składki. Parametry auta, które towarzystwa biorą pod uwagę, to przede wszystkim: 

 • marka i model pojazdu, 
 • moc i pojemność silnika,  
 • przebieg, 
 • rok produkcji. 

Istotne są także konkretne dane właściciela samochodu, a dokładniej: 

 • wiek, 
 • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, 
 • miejsce zamieszkania, 
 • dotychczasowa historia ubezpieczenia. 

Jest to tylko kilka najważniejszych czynników, które kształtują wysokość składki na ubezpieczenie. W rzeczywistości jest ich więcej, a poszczególne towarzystwa różnie podchodzą do każdego z nich.  

Ubezpieczyciele oceniają przede wszystkim ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku i na tej podstawie obliczają wysokość składki. W przypadku aut elektrycznych można zaobserwować stopniowy spadek cen polis, co jest związane głównie z korzystnymi statystykami drogowymi. Samochody napędzane silnikami na prąd są wyposażone w różnego rodzaju zabezpieczenia, które podnoszą nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Przekłada się to na mniejszą liczbę zdarzeń drogowych z udziałem aut elektrycznych.  

Ile kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie Tesli?  

OC to obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego właściciela pojazdu elektrycznego. W poniższej tabeli znajdziesz zestawienie kilku przykładów, które pozwolą Ci ocenić, ile zapłacisz za polisę swojego samochodu marki Tesla. 

Dane właściciela  Model samochodu Tesla  Najniższa składka OC 
25-letni mieszkaniec Rzeszowa, prawo jazdy od 5 lat  Tesla 3 2020 r.  743,00 zł 
55-letnia mieszkanka Radomia, prawo jazdy od 30 lat  Tesla Y 2022 r.  668,00 zł 
40-letni mieszkaniec Radymna, prawo jazdy od 20 lat  Tesla X 2019 r.  464,00 zł 
18-letni mieszkaniec Krakowa, prawo jazdy od 3 miesięcy  Tesla S 2021 r.  2015,00 zł 
65-letnia mieszkanka Elbląga, prawo jazdy od 35 lat  Tesla S 2018 r.  689,94 zł 

 

Jak widzisz, najwyższą składkę zapłaci bardzo młody oraz niedoświadczony kierowca. Jest to związane z tym, że takie osoby są traktowane przez ubezpieczycieli za największe zagrożenie na drodze. Młodzi kierowcy są bowiem bardziej skłonni do brawurowej jazdy, która jest najczęstszą przyczyną wypadków.  

Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie OC Tesli? 

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jego zakres regulują zapisy zawarte w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że każde towarzystwo musi zapewniać taką samą ochronę. Oferty różnią się od siebie tylko cenami. Nie trzeba więc przepłacać za OC, gdyż wyższa cena wcale nie gwarantuje szerszego zakresu ochrony. 

W znalezieniu najtańszej oferty OC mogą pomóc dostępne w sieci kalkulatory. Wystarczy uzupełnić w nich niezbędne dane dotyczące pojazdu oraz właściciela. Narzędzie przeszuka oferty różnych towarzystw i przedstawi te najatrakcyjniejsze. Takie rozwiązanie pozwala szybko i wygodnie kupić OC także dla samochodu marki Tesla.  

Ubezpieczenie AC Tesli – ile kosztuje? 

Ubezpieczenie autocasco, czyli AC, to polisa nieobowiązkowa. Warto jednak pomyśleć o jej zakupie, zwłaszcza w przypadku wartościowego auta, jakim jest Tesla. Polisa ta chroni samochód oraz jego wyposażenie przed finansowymi skutkami różnego rodzaju zdarzeń, takich jak m.in. kolizje, wypadki oraz działanie sił przyrody. Ze względu na to, że AC jest nieobowiązkowe, to zakres tej polisy może być różny.  

W zależności od wybranego pakietu ubezpieczenie to może zapewniać wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu, szkody częściowej oraz całkowitej, które są wynikiem działania sił natury, zwierząt lub osób trzecich.  

Z AC można skorzystać także wtedy, gdy samochód będzie uczestniczył w kolizji lub wypadku, którego sprawcą będzie kierowca. Ubezpieczenie wypłacone w ramach autocasco pozwoli pokryć powstałe szkody.  

AC jest z reguły drogą polisą, zwłaszcza w przypadku wartościowych samochodów, takich jak Tesla. Poniżej znajdziesz przykładowe ceny takiego ubezpieczenia. 

Dane właściciela  Model samochodu Tesla  Najniższa składka OC + AC 
27-letni mieszkaniec Rzeszowa, prawo jazdy od 7 lat  Tesla X 2018 r.  6 275,56 zł 
58-letnia mieszkanka Mrągowa, prawo jazdy od 30 lat  Tesla 3 2020 r.  3 800,53 zł 
43-letni mieszkaniec Dynowa, prawo jazdy od 20 lat  Tesla S 2020 r.  3 640,00 zł 

 

Jak widzisz, składki na ubezpieczenie AC są wysokie. W ich obniżeniu może pomóc gromadzenie zniżek za bezszkodową jazdę. Każde towarzystwo stosuje w tym zakresie własną politykę.  

Tesla – ubezpieczenie AC, jak je wybrać? 

Jeśli jesteś właścicielem Tesli i chcesz kupić ubezpieczenie autocasco, to zwróć szczególną uwagę przede wszystkim na: 

 • wysokość sumy polisy – od niej zależy wartość odszkodowania, 
 • zakres ochrony – są to zdarzenia, po których wystąpieniu będziesz mógł liczyć na wypłatę środków, 
 • sposób naprawy samochodu – towarzystwa stosują wariant kosztorysowy lub bezgotówkowy, 
 • rodzaj części – Twoje auto może zostać naprawione przy użyciu oryginalnych części bądź zamienników, 
 • amortyzację części – to pomniejszenie odszkodowania o wartość zużytych części, 
 • udział własny w szkodzie – to suma, którą będziesz musiał ponieść w przypadku likwidacji szkody. 

Wybór odpowiedniego AC nie jest łatwym zadaniem. Najlepiej skonsultować najważniejsze kwestie z doświadczonym agentem ubezpieczeniowym, który odpowie na wszystkie pytania oraz rozwieje wszelkie wątpliwości.  

Podsumowanie  

 • Rodzaj silnika to nie jedyny parametr, na podstawie którego jest obliczana składka na ubezpieczenie. Na jej wysokość wpływa także m.in. model, marka i rocznik samochodu oraz wiek i doświadczenie właściciela. 
 • Samochody elektryczne mają wiele nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. Dzięki temu ubezpieczyciele uważają je za mniej niebezpieczne. Przekłada się to na korzystne ceny polis. 
 • Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego zakres jest zawsze taki sam. Warto więc wybrać najtańszą ofertę, która zapewni taką samą ochronę jak droższa polisa.  
 • Polis AC może przydać się w wielu sytuacjach i zapewnia pomoc finansową np. w przypadku kradzieży lub zniszczenia pojazdu. Jest ona nieobowiązkowa, dlatego zakres ochrony może być zróżnicowany. Należy go dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy. 
 • Dla właścicieli wartościowych samochodów elektrycznych, takich jak Tesla, ceny ubezpieczenia AC są wysokie. Jednak ze względu na ochronę, jaką zapewnia taka polisa, warto pomyśleć nad jej zakupem. W obniżeniu składki mogą pomóc zniżki za bezszkodową jazdę. 

FAQ

Co wpływa na cenę ubezpieczenia Tesli?
Czy w każdym towarzystwie można kupić AC Tesli?
Czy można kupić ubezpieczenie OC i AC Tesli w pakiecie?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-06-19

Aplikacje do zarządzania samochodem dla kierowców

Aplikacje wykorzystywane w samochodach osobowych i ciężarowych nie ograniczają się już tylko do wyświetlania mapy...

2024-06-19

Czujnik martwego pola w lusterku?

Usprawnianie samochodów i wyposażanie ich w coraz nowsze technologie ma sprawić nie tylko, że prowadzenie...

2024-06-19

Recykling opon samochodowych w Polsce — co warto wiedzieć?

Liczba przejechanych kilometrów, sposób eksploatacji pojazdu, rodzaj użytkowanych dróg — to wszystko wpływa na szybkość...

0 KOMENTARZY