Wyświetlacz Head-Up Display – czym jest? Jakie ma funkcje?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-02-29

Head-Up Display (HUD) to inaczej wyświetlacz przezierny. Rozwiązanie było początkowo stosowane w samolotach wojskowych. Obecnie coraz częściej jest montowane w samochodach ze średniej i z wyższej półki, a nawet w tych najbardziej ekonomicznych. Ma wpływać na wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy. Czy rzeczywiście tak jest? Czym jest ten wyświetlacz i jakie są jego funkcje?

Wyświetlacz Head-Up Display — co to jest?

W coraz większej liczbie nowych samochodów kierowcy mogą cieszyć się takim akcesorium, jak wyświetlacz Head-Up. Co to jest? To rozwiązanie, które emituje informacje bezpośrednio na szybie pojazdu. Zostało ono zapożyczone z lotnictwa wojskowego, gdzie już w latach 50. piloci mogli z szyb maszyn, którymi sterowali, odczytywać najważniejsze informacje dotyczące lotu. Technologię zapożyczono następnie do lotnictwa cywilnego, a obecnie coraz częściej wykorzystuje się ją w produkcji samochodów osobowych różnej klasy.

Head-Up Display — co to jest? Założenia są takie, że wyświetlacz przezierny ma stanowić technologię bezpieczeństwa i przekazywać kierowcy najważniejsze informacje dotyczące jazdy bez konieczności odrywania wzroku od drogi. Czy taka funkcja jest potrzebna? Okazuje się, że przy dużej prędkości (np. podczas jazdy autostradą) oderwanie wzroku na kilka sekund może sprawić, że będziesz przez kilkadziesiąt metrów jechał bez patrzenia na drogę, a więc ,,na ślepo”. Co może zdarzyć się w tym czasie? Chwila nieuwagi wystarczy do tego, aby spowodować kolizję z innym pojazdem czy uderzyć w elementy znajdujące się w pobliżu pasa ruchu.

Rodzaje HUD

Nie każdy wyświetlacz Head-Up działa tak samo. Wyróżnia się następujące typy urządzeń:

 • szybka obok kierownicy — element znajduje się w zasięgu wzroku kierowcy. Wyświetla się na nim obraz. Ma zupełnie przezroczystą lub półprzezroczystą powierzchnię. Jest częściej stosowanym rozwiązaniem ze względu na stosunkowo niskie koszty produkcji i prosty tryb działania;
 • wyświetlanie informacji bezpośrednio na szybie — rozwiązanie jest stosowane w samochodach klasy premium. W tym wypadku informacje są wyświetlane na przedniej szybie.

Sam obraz może być rzucany przez projektor lub wyświetlany na transparentnym ekranie LCD bądź OLED.

Od tego, jaki typ HUD będzie zastosowany w konkretnym pojeździe, zależy komfort jego użytkowania. Im nowsza, bardziej dopracowana (a z reguły również droższa) technologia, tym łatwiej będzie z niej korzystać.

Jak Head-Up Display wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy?

Wyświetlacz przezierny ma 3 kluczowe funkcje w kontekście bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Należą do nich:

 1. Ograniczenie ryzyka rozproszenia kierowcy — sprawdzanie prędkości czy poziomu zużycia paliwa wymaga oderwania wzroku od drogi. To z kolei zmniejsza czujność kierowcy. Może doprowadzić do zmiany toru jazdy, a także opóźnić reakcję na występujące zagrożenie. HUD sprawia, że kierujący pojazdem nie musi przesuwać wzroku z drogi, aby sprawdzić najważniejsze informacje dotyczące jazdy.
 2. Ułatwienie pracy narządu wzroku podczas kierowania — jazda autem ze standardowym wyposażeniem wymaga akomodacji oka. Narząd musi się przyzwyczajać do tego, że raz patrzy w dal, a innym razem na przedmioty znajdujące się bardzo blisko (np. wskaźniki prędkości). Zanim kierowca będzie mógł skupić się na konkretnej rzeczy, minie trochę czasu — chyba że będzie miał HUD. Wówczas dostosowanie się trybu pracy oka nie będzie konieczne, bo pole widzenia będzie wciąż takie samo.
 3. Zapewnienie komfortu jazdy niezależnie od pory doby — w ciągu dnia oko reaguje podobnie na światło za szybą i na wyświetlaczach wewnętrznych. W nocy to się jednak zmienia. Na zewnątrz jest ciemno, a ekrany mogą oślepiać. Wyświetlacz przezierny zmniejsza to ryzyko, ponieważ stale emituje dane w tym samym miejscu. Nie wymaga odrywania wzroku i przenoszenia go w miejsce, w którym panują zupełnie inne warunki.

Użytkownicy podkreślają, że wyświetlacz zwiększa poczucie bezpieczeństwa na drodze, ale wpływa również na komfort jazdy. Sprawdza się zarówno w przypadku początkujących kierowców, którym ogranicza ilość rozproszeń, jak i tych doświadczonych.

Jakie funkcje ma Head-Up Display?

Warto wiedzieć, co oferuje użytkownikom Head-Up Display. Umożliwia on wyświetlanie informacji dotyczących:

 • prędkości pojazdu,
 • obrotów silnika,
 • nawigacji,
 • dopuszczalnej prędkości na danym odcinku trasy,
 • funkcjonowania pojazdu — np. ograniczonego zasięgu ze względu na brak energii zasilającej samochód,
 • wskaźnika ładowania akumulatora,
 • wyniku pomiaru temperatury płynu chłodzącego.

Funkcje HUD zależą od technologii produkcji. Inżynierowie dostosowują ją do wymagań kierowców, aby zapewnić im jak najwyższy komfort jazdy oraz bezpieczeństwo.

 


Trendy są takie, że ekran wyświetla coraz więcej informacji i zajmuje coraz więcej miejsca na szybie lub w jej pobliżu. Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku konieczny jest umiar. Rozwiązanie ma poprawiać warunki jazdy. Jeśli będzie nadmiernie rozbudowane, da przeciwny efekt — ograniczy widoczność i spowoduje rozproszenie kierującego.


W jakich samochodach montuje się Head-Up Display?

Wyświetlacz przezierny jest montowany w coraz większej liczbie samochodów. To rozwiązanie proponują użytkownikom obecnie takie marki jak m.in. BMW, Citroen, Mazda czy Ford. Warto zwrócić uwagę na to, jaki typ urządzenia jest opracowany dla konkretnego modelu samochodu i jakie informacje wyświetla kierującemu. Ma to olbrzymi wpływ na funkcjonalność i komfort jazdy, a technologia może być bardzo zróżnicowana w zależności od wizji konkretnego producenta oraz od budżetu, jaki przeznaczono na jej realizację.

Wady HUD, o których warto wiedzieć

Znasz już powody, dla których warto zainwestować w wyświetlacz przezierny. Nie ma on jednak samych zalet, a eksperci z branży motoryzacyjnej zwracają uwagę również na wady. Do mankamentów należą:

 • wysokie koszty naprawy w przypadku awarii oraz cena samej instalacji,
 • potencjalne ryzyko rozproszenia kierowcy przez informacje wyświetlane na szybie,
 • zakłócenia widoczności spowodowane wyświetlanymi danymi,
 • możliwość występowanie problemów z wyświetlaniem informacji przy nawet drobnej awarii zasilania,
 • możliwość ograniczenia komfortu użytkowania ekranu w przypadku osób o różnych wzrostach (w każdym przypadku pozycja kierowcy jest nieco inna).

Czy wyświetlacz Head-Up się opłaca? Zdaniem ekspertów rozwiązanie ułatwia i uprzyjemnia jazdę, a jeśli ktoś raz z niego skorzysta, na pewno będzie chciał do niego wrócić. Czy rzeczywiście tak jest? Warto przed zakupem pojazdu z wyświetlaczem tego typu wybrać się na jazdę próbną i sprawdzić, czy dla Ciebie ta technologia jest rzeczywiście pomocna, czy wręcz przeciwnie.

Podsumowanie

 • Wyświetlacz Head-Up Display pozwala odczytywać najważniejsze informacje związane z pojazdem bez odrywania wzroku od toru jazdy.
 • Wyświetlacz jest produkowany w różnych technologiach, zarówno w pojazdach klasy premium, jak i ze średniej, a nawet z niższej półki. Warto sprawdzić, jakie rozwiązania oferuje konkretny producent, aby nie zawieść się ich jakością.
 • Na HUD mogą być wyświetlane różnego rodzaju informacje, w tym te dotyczące temperatury, prędkości czy nawigacji.
 • Head-Up Display ma zarówno wady, jak i zalety. Warto się z nimi zapoznać przed kupnem auta wyposażonego w takie rozwiązanie. To pozwoli wybrać dla siebie pojazd, którym będzie się jeździło komfortowo i bezpiecznie.

FAQ

Czy jest możliwość instalacji HUD w pojeździe, który nie ma tego typu wyświetlacza fabrycznie?
Czy korzystanie z Head-Up Display wpływa na zużycie energii w pojeździe?
Czy istnieje możliwość dostosowania ustawień HUD do indywidualnych wymagań?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-02-29

Immobilizer — co to jest i jak działa?

Masz samochód, który ma dużą wartość materialną lub sentymentalną i zależy Ci na jego maksymalnym...

2024-02-29

Wyświetlacz Head-Up Display – czym jest? Jakie ma funkcje?

Head-Up Display (HUD) to inaczej wyświetlacz przezierny. Rozwiązanie było początkowo stosowane w samolotach wojskowych. Obecnie...

2024-02-29

Układ ASR — co to jest? Jak działa system kontroli trakcji?

Samochody są obecnie bardzo zaawansowanymi technologicznie pojazdami, które inżynierowie i producenci nieustannie udoskonalają. W autach...

0 KOMENTARZY