Stacje ładowania samochodów elektrycznych Gdańsk

Elektryfikacja przemysłu motoryzacyjnego przynosi wiele korzyści, takich jak brak emisji szkodliwych związków, spokojna jazda i niższe koszty eksploatacji pojazdu. W Gdańsku widoczny jest wzrost liczby samochodów elektrycznych i hybrydowych, a przewiduje się, że ta liczba będzie stale rosła w najbliższych latach. Ten trend będzie dodatkowo wspierany zakazem rejestracji pojazdów z silnikiem spalinowym, który wejdzie w życie w 2035 roku na terenie Unii Europejskiej. Duże znaczenie ma również rosnąca świadomość ekologiczna wśród Polaków. 

Czy stacje ładowania aut w Gdańsku są darmowe? 

W Gdańsku w 2020 roku większość stacji ładowania samochodów elektrycznych była darmowa, ze względu na niewielką liczbę posiadaczy takich pojazdów. W efekcie kierowcy nie ponosili kosztów ładowania, ponieważ opłata za energię elektryczną była niższa niż koszt pobierania opłat i rozliczania transakcji. Jednak w Polsce liczba samochodów elektrycznych znacznie wzrosła, a ceny prądu ostatnio znacząco się podwyższyły, co wymusiło uregulowanie rynku ładowania.  

Ile może kosztować ładowanie auta elektrycznego? Ceny w Gdańsku wahają się obecnie na poziomie 0,85–2,5 zł za 1 kWh. Do tego trzeba czasem doliczyć opłatę postojową naliczaną za każdą rozpoczętą godzinę parkowania. Ładowarki AC są z zasady tańsze w użytkowaniu niż te typu DC. Cenę ładowania można też obniżyć, decydując się na wykupienie stałego abonamentu u konkretnego operatora. 

Płacenie za korzystanie z ładowarek nie spotyka się oczywiście z uznaniem kierowców. Warto jednak mieć na uwadze to, że dzięki temu siatka stacji ładowania pojazdów rozwija się, a na mapie Gdańska pojawiają się kolejne punkty do dyspozycji kierowców elektryków. W efekcie zmniejszają się kolejki do ładowarek, a znalezienie wolnego miejsca nie stanowi problemu. 

Mimo wszystko wciąż można spotkać się z ogólnodostępnymi, darmowymi stacjami ładowania aut. Takie obiekty znajdują się szczególnie w większych miastach, takich jak właśnie Gdańsk. Najczęściej są one zlokalizowane w pobliżu galerii handlowych lub urzędów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest ich niewiele, a do tego zwykle są to stacje AC, w przypadku których ładowanie pojazdu trwa dość długo. Oszczędność finansowa może zatem kosztować Cię dużo czasu.  

Stacje jakich operatorów możemy znaleźć w Gdańsku? 

Wzrost popularności samochodów elektrycznych sprawia, że w Gdańsku pojawia się coraz więcej stacji do ich ładowania. Obecnie najwięcej punktów należy do dwóch operatorów – GreenWay Polska i Orlen Charge. Jak wypadają ich wyniki w ujęciu ogólnokrajowym?  

W połowie 2022 roku GreenWay Polska dysponował siecią 750 stacji (w tym 464 publicznych), które oferowały łącznie 1600 punktów ładowania. W tym samym okresie Orlen Charge udostępniał klientom ponad 1000 punktów ładowania działających w ramach 480 stacji. 

 Na uwagę zasługują również stacje ładowania samochodów elektrycznych zarządzane przez innych operatorów działających na terenie Gdańska. W ostatnim roku wzrost liczby obsługiwanych ładowarek zanotowali także m.in. Tauron, Elocity + Noxo, EV+ i E.ON. 

Jakie rodzaje ładowarek znajdziemy w Gdańsku? 

Ładowanie samochodu elektrycznego może odbywać się przy użyciu prądu zmiennego (AC) lub stałego (DC). Ładowarki AC wykorzystują napięcie jedno- lub trójfazowe (230 lub 400 V). W ich przypadku maksymalna moc ładowania wynosi 2-13 kW, chyba że są wyposażone w dodatkowy w moduł EVSE. Wtedy moc  może sięgać nawet 22 kW, a czas ładowania trwać ok. 2-3 godziny w zależności od pojemności baterii samochodu. Stacje ładowania prądem zmiennym są zwykle wyposażone w złącza Type 2, które są przeznaczone do samochodów europejskich. Można spotkać się też z gniazdami Type-1 pasującymi do aut japońskich i koreańskich. 

Ładowarki DC również używają prądu zmiennego, ale zmieniają go w prąd stały. Dzięki temu są w stanie pracować na napięciu 400-800 V i mocy 50-350 kW, co z kolei przekłada się na szybsze ładowanie. Bardzo często zajmuje to nie dłużej niż 20-30 minut. I tutaj kierowcy mają do wyboru kilka gniazd. Najczęściej spotykanymi są złącza CCS (Combo) i Type 2, które sprawdzają się w przypadku samochodów europejskich marek i Tesli. Pojazdy z rynku azjatyckiego mogą być z kolei ładowane przy użyciu gniazda CHAdeMO. 

Czy w Gdańsku spotkasz się ze wszystkimi rodzajami stacji ładowania pojazdów elektrycznych? Spójrz na mapę i sprawdź, jakie są dostępne w Twojej najbliższej okolicy oraz które z nich są aktualnie w użyciu. 

Moc ładowania wpływa na to, ile czasu zajmie Ci uzupełnienie akumulatora do pełna. Jak się okazuje, różnica może być znaczna. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie akumulatora o pojemności 90 kWh. Naładowanie go do pełna może zająć odpowiednio ok. 40 minut (ładowarka DC 100 kW), 4 godziny (ładowarka AC 22 kW) lub 8 godzin (ładowarka AC 11 kW). 

Samochody elektryczne – czy to nieuchronna przyszłość? 

Chociaż sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Gdańsku i w większości Polski jest już wystarczająco rozbudowana, aby umożliwić komfortową jazdę, wciąż pozostaje ona daleko za zachodnimi standardami. Jednakże, patrząc na rosnącą liczbę zarówno darmowych, jak i płatnych punktów ładowania, można mieć nadzieję, że Polska stanie się jeszcze bardziej przyjazna dla kierowców korzystających z nisko- lub zeroemisyjnych pojazdów w ciągu najbliższych lat. 

Wzrost liczby ładowarek elektrycznych stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie samochodami z napędem innym niż spalinowy. Raport PZPM z grudnia 2022 roku wskazuje na to, że choć pojazdów z silnikiem benzynowym wciąż jest najwięcej, to jednak ich liczba spada – w 2022 r. o 12%. Spadek zaliczyły również auta z silnikiem Diesla, których liczba zmalała o 15%. Wzrosła natomiast liczba zarejestrowanych pełnych hybryd (HEV +13%), samochodów elektrycznych (BEV +59%) i hybryd typu plug-in (PHEV +6%). 

Podsumowanie:

  1. W 2022 roku liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 59%. 
  1. Choć można spotkać się z darmowymi stacjami ładowania samochodów elektrycznych, stanowią one rzadkość. Zdecydowanie łatwiej dostępne są punkty płatne. 
  1. Najwięcej stacji ładowania aut w Gdańsku należy do dwóch operatorów: GreenWay Polska i Orlen Charge. 
  1. W Gdańsku można spotkać różne stacje ładowania pojazdu – zarówno z ładowarkami AC, jak i DC.

FAQ

Które ładowarki samochodowe ładują pojazdy szybciej?
Ładowanie samochodu elektrycznego w Gdańsku - czy trzeba płacić?
Które stacje ładowania samochodów są najłatwiej dostępne?