Samochody elektryczne w Polsce – to warto wiedzieć
Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności opracowały wspólnie Licznik Elektromobilności. Ma on obrazować zainteresowanie polskiego społeczeństwa rynkiem samochodów elektrycznych. Dane jasno wskazują, że jest ono coraz większe i systematycznie rośnie z roku na rok. Wynika z nich, że pod koniec października 2024 r. w Polsce zarejestrowanych było 76 240 samochodów osobowych, dostawczych i zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Oznacza to wzrost o 19 763, czyli o 5% więcej w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim.
Dlaczego samochody elektryczne są coraz chętniej wybierane także w Polsce? Gdyż są ekonomiczną i ekologiczną alternatywą dla pojazdów spalinowych. Podczas pracy silnik elektryczny nie emituje szkodliwych substancji zanieczyszczających środowisko.
Nie bez znaczenia jest także coraz lepszy dostęp do infrastruktury niezbędnej do utrzymania samochodów elektrycznych, a więc przede wszystkim punktów ładowania. Pod koniec października 2024 r. na mapie Polski było ich 8 184.
BEV samochody elektryczne – co oznacza ten skrót?
Skrót BEV (Battery Electric Vehicle) oznacza samochody w pełni elektryczne, które nie są wyposażone w spalinowe jednostki napędowe. Auta BEV są zasilane wyłącznie prądem zgromadzonym najczęściej w litowo-jonowej baterii.
Określa się je także skrótem EV, czyli Electic Vehicle. Takie samochody mogą być wyposażone w jeden lub więcej silników elektrycznych. Wszystko zależy od osiągów danego modelu. Ich zasięg jest ograniczony pojemnością baterii. Jeszcze kilka lat temu dystans, który można było pokonać autem w pełni elektrycznym, wynosił maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów. Obecnie jednak producenci prześcigają się we wdrażaniu innowacji mających na celu znacząco poprawić parametry, a przede wszystkim zasięg.
Samochody BEV podczas jazdy nie emitują zanieczyszczeń. Są doskonałym rozwiązaniem zarówno do jazdy po mieście, jak i w czasie dłuższych podróży. Nowoczesne auta w pełni elektryczne są pełne innowacyjnych funkcji wpływających na komfort i bezpieczeństwo podróżowania.
Przykłady samochodów BEV to m.in. Tesla Model 3, Fiat 500, Nissan Leaf.
PHEV – co to oznacza?
Auta typu PHEV to hybrydy plug-in. Tego rodzaju samochody elektryczne cieszą się największą popularnością głównie ze względu na wydajność i funkcjonalność. Są wyposażone zarówno w silnik napędzany energią elektryczną, jak i spalinowy. Współpracują one ze sobą – możliwe jest przełączanie między nimi w razie potrzeby.
Hybrydy plug-in mają możliwość zewnętrznego ładowania. Na samym silniku elektrycznym są w stanie pokonać kilkadziesiąt kilometrów. Użytkownik może samodzielnie zdecydować o tym, kiedy i w jaki sposób chce skorzystać z energii zgromadzonej w akumulatorze.
Napęd hybrydowy PHEV jest stosowany m.in. w modelach Kia Ceed Kombi PHEV, czy Mazda CX-60.
Hybryda HEV – co to znaczy?
Skrót HEV oznacza po prostu samochód z napędem hybrydowym (Hybrid Electric Vehicle). Wykorzystuje on jednostkę spalinową oraz jeden lub dwa silniki elektryczne. Oba napędy mogą być ze sobą połączone:
- szeregowo – wtedy silnik spalinowy pełni funkcję generatora prądu i nie napędza kół pojazdu,
- równolegle – silnik spalinowy i elektryczny są ze sobą połączone i w taki sam sposób mogą napędzać układ jezdny,
- szeregowo-równolegle – gdy moc silnika spalinowego rozdzielana jest na mechaniczną oraz elektryczną.
Zazwyczaj akumulatory stosowane w hybrydach HEV mają niewielką pojemność. Nie ma możliwości ich doładowania z zewnątrz. Odbywa się to podczas hamowania pojazdu lub w trakcie jazdy z uruchomionym silnikiem spalinowym. Elektryczna jednostka napędowa jest mocno ograniczona, dlatego może napędzać auto jedynie przy niskich prędkościach np. podczas jazdy w korku. To właśnie w takich warunkach hybrydy HEV sprawdzają się najlepiej.
Inne rodzaje samochodów elektrycznych – co warto o nich wiedzieć?
HEV, PHEV oraz BEV to bez wątpienia najpopularniejsze rodzaje aut elektrycznych. Jednak na rynku dostępne są także inne rozwiązania. Jednym z nich są hybrydy mHEV. W takich samochodach silnik elektryczny jest jedynie wsparciem dla jednostki spalinowej. Pełni on funkcję alternatora i rozrusznika oraz jest odpowiedzialny za zasilanie wewnętrznych systemów. Odzyskuje moc w trakcie hamowania i odciąża spalinową jednostkę napędową w trakcie przyspieszania. Dzięki temu zużycie paliwa znacząco się obniża.
Hybrydy mHEV charakteryzują się przede wszystkim częstym unieruchomieniem silnika spalinowego. Ma to zwiększyć efektywność jazdy i zoptymalizować zużycie paliwa. Najczęściej dzieje się tak podczas toczenia, hamowania czy postoju.
Korzystanie z auta elektrycznego – jakie ma korzyści?
Auta elektryczne, w tym także hybrydy, są przede wszystkim przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie emitują szkodliwych spalin, które mogłyby przedostać się do otoczenia. Jazda nimi jest bardziej ekonomiczna w porównaniu z korzystaniem a aut spalinowych. Producenci dbają o to, aby nowe modele napędzane energią elektryczną dorównywały swoimi osiągami najlepszym pojazdom spalinowym.
Właściciele aut zasilanych prądem mogą liczyć także na różnego rodzaju przywileje. Uwaga! Dotyczą one wyłącznie użytkowników samochodów BEV. Mogą oni m.in. korzystać z buspasów w różnych miastach w Polsce, co zdecydowanie ułatwia poruszanie się po zatłoczonych ulicach w godzinach szczytu. Elektryki mogą także wjeżdżać do Stref Czystego Transportu. Pierwsza z nich została wprowadzona w Warszawie 1 lipca 2024 r. i będzie stopniowo poszerzana. Kolejna jest planowana w Krakowie. Poruszając się samochodem w pełni elektrycznym, nie trzeba przejmować się zakazem wjazdu do pewnych części miasta.
Auta elektryczne w wielu miejscach mogą także bezpłatnie parkować w strefach płatnego parkowania. Wszystko to ma na celu zachęcić jak najwięcej osób do wymiany auta spalinowego na bardziej ekologiczny i ekonomiczny pojazd elektryczny.