Czy samochód hybrydowy trzeba ładować?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2023-09-27

Część osób od razu odrzuca oferty zakupu hybryd, ponieważ obawia się kwestii związanych z ich ładowaniem. Jeśli mieszkasz w bloku lub nie masz dostępu do własnego garażu, podłączanie auta do prądu rzeczywiście może być sporym problemem. Ale czy rzeczywiście dotyczy to samochodów hybrydowych? Sprawdź.

Czy samochód elektryczny trzeba ładować?

Odpowiedź jest bardzo prosta – wszystko zależy od modelu napędu. Większość samochodów hybrydowych (klasyczne hybrydy, miękkie hybrydy) nie wymaga podłączania do gniazda, a wręcz jest to niemożliwe, ponieważ nie są one wyposażone w gniazdka.

Na przykład Toyota Prius lub CH-R nie potrzebują ładowania. Ich silnik pobiera energię elektryczną uzyskaną w procesie hamowania oraz wykorzystuje tą generowaną przez silnik spalinowy.

Dzięki temu kierowca nie musi przejmować się tym, że jego auto nagle przestanie jechać, gdy skończy się zapas energii. Kiedy zostaje wyczerpana, zostaje po prostu uruchamiany silnik spalinowy, który doładowuje elektryczny. Sama praca silnika na benzynę również dostarcza energii potrzebnej do jazdy. To sprawia, że wiele modeli w ogólnie nie przewiduje możliwości ładowania hybrydy.

Czy żaden samochód hybrydowy nie może być ładowany?

To również spore uogólnienie. Wiele modeli nie przewiduje opcji zasilania prądem z zewnątrz, jednak istnieją także hybrydy ładowane z gniazdka. To najczęściej nowoczesne egzemplarze produkowane z troską o ekologię.

Są to modele o napędzie hybrydowym typu plug-in, które można rozpoznać po charakterystycznej klapce, pod którą skrywa się gniazdko elektryczne. Ich zasięg bez konieczności wspierania pracy silnika napędem benzynowym jest dużo większy – mogą przejechać około 40-50 km na jednym ładowaniu. Wiele brakuje im pod tym względem do standardowych elektryków, jednak ładowanie hybryd plug-in jest znacznie bardziej ekologiczne niż jazda tylko na benzynie czy oleju napędowym.

System plug-in umożliwiający ładowanie samochodu hybrydowego został skonstruowany po to, aby dostarczać energii akumulatorom za pomocą zewnętrznych źródeł prądu. Takie hybrydy wyposażone są w specjalne wtyczki, które pobierają prąd z sieci. Dzięki temu ich zasięg może być większy.

Ładowanie samochodu hybrydowego typu plug-in – jak to działa?

Hybryda plug-in (PHEV, z ang. Plug-in Hybrid Electric Vehicle) to rodzaj samochodu hybrydowego, który łączy w sobie elementy zarówno samochodów elektrycznych, jak i konwencjonalnych pojazdów spalinowych. Zobacz, czym się charakteryzuje taki rodzaj samochodów.

 • Hybryda plug-in jest wyposażona w dwa rodzaje napędu. Ma silnik spalinowy (zwykle benzynowy lub diesla), ale również napęd elektryczny, który jest zasilany z baterii.
 • Modele plug-in odróżnia od standardowych hybryd możliwość ładowania baterii z zewnętrznego źródła, takiego jak gniazdo elektryczne. To pozwala na ich naładowanie przed jazdą i korzystanie z prądu przez dłuższy czas bez emisji spalin.
 • Dzięki naładowanej baterii hybryda plug-in może pracować w trybie wyłącznie elektrycznym przez określony zasięg, który zazwyczaj wynosi od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Jest to przydatne zwłaszcza w mieście i na krótkich trasach.
 • Po wyczerpaniu energii elektrycznej samochód automatycznie przełącza się na napęd spalinowy, dzięki czemu można kontynuować jazdę na dłuższe dystanse.
 • Dzięki możliwości korzystania z napędu elektrycznego w codziennej jeździe krótkodystansowej hybryda plug-in oferuje oszczędność paliwa i redukcję emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych pojazdów spalinowych.
 • Hybrydy plug-in łączą zalety elektrycznych samochodów (brak emisji spalin, cicha praca w trybie elektrycznym) z dłuższym zasięgiem i szybkim tankowaniem paliwa. To czyni je atrakcyjnym wyborem dla osób potrzebujących wszechstronnego pojazdu.
 • Pomimo że modele plug-in emitują spaliny podczas jazdy na napędzie spalinowym, hybrydy plug-in emitują mniej CO2 niż tradycyjne pojazdy spalinowe, zwłaszcza jeśli są regularnie używane w trybie elektrycznym.

Takie modele stają się coraz popularniejsze, ponieważ są bardziej ekologiczne niż standardowe hybrydy. Ładowanie może być pewnym wyzwaniem, ponieważ infrastruktura nie jest jeszcze zbyt dobrze rozwinięta. Cały czas pojawiają się jednak nowe miejsca do ładowania, co może zachęcać kierowców do zmiany auta spalinowego właśnie na taki model.

Zobacz także: Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Ile pali hybryda?

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy samochód hybrydowy trzeba ładować. Warto zastanowić się także, ile pali hybryda i czy rzeczywiście takie modele są bardziej ekonomiczne niż auta benzynowe. Zobacz, jak to wygląda w przypadku różnych rodzajów napędu.

Konsumpcja paliwa w przypadku hybryd zależy przede wszystkim od rodzaju samochodu i od warunków jazdy.

 • Hybrydy tradycyjne – silnik spalinowy współpracuje z silnikiem elektrycznym, a energia odzyskiwana podczas hamowania jest wykorzystywana do ładowania baterii. Konsumpcja paliwa w takich hybrydach zwykle jest znacznie niższa niż w tradycyjnych pojazdach spalinowych, ale wciąż zależy od stylu jazdy i warunków drogowych.
 • Hybrydy plug-in (PHEV)  – mają większe baterie, które można naładować z zewnętrznego źródła. Dzięki temu mogą jeździć w trybie w pełni elektrycznym na krótkie odległości, co może zredukować zużycie paliwa na krótkich trasach. Na dłuższych odcinkach, gdy energia elektryczna się wyczerpie, silnik spalinowy działa jak w standardowych pojazdach. Można liczyć na spore oszczędności, ale duże znaczenie ma to, czy pokonujesz długie czy krótkie trasy.

Podsumowując, w przypadku hybryd plug-in zużycie paliwa może być znacznie zmniejszone w porównaniu do tradycyjnych pojazdów spalinowych, szczególnie jeśli korzystasz z trybu jazdy w pełni elektrycznego na krótkie dystanse. Jednak zużycie paliwa może nadal występować na dłuższych trasach lub w sytuacjach, gdy energia elektryczna się wyczerpie.

Gdzie ładować hybrydę?

Zastanawiasz się, gdzie ładować hybrydę? Do wyboru masz kilka możliwości. Auta hybrydowe typu plug-in (PHEV) można ładować w różnych miejscach w zależności od rodzaju dostępności infrastruktury. Zobacz, gdzie możesz zrobić to najwygodniej.

 • Domowe ładowarki – pozwalają na łatwe i wygodne ładowanie pojazdu w nocy lub kiedy jesteś w domu.
 • Publiczne stacje ładowania – w wielu miejscach, zwłaszcza w miastach, istnieją publiczne stacje ładowania, gdzie można zasilić hybrydę. Są to zazwyczaj urządzenia typu AC, które są dostępne dla różnych rodzajów pojazdów elektrycznych. Niektóre z nich mogą być płatne, a niektóre oferować darmowe ładowanie.
 • Stacje ładowania szybkiego – niektóre publiczne stacje oferują szybkie ładowanie, które umożliwia naładowanie baterii w krótkim czasie. To szczególnie przydatne dla hybryd plug-in, które mogą być szybko zasilone w energię w trakcie Twoich zakupów lub krótkiej przerwy w podróży.
 • Miejsca pracy – w niektórych obiektach są dostępne stacje ładowania, co pozwala pracownikom na ładowanie hybryd podczas dnia pracy.

Musisz pamiętać, że dostępność stacji ładowania hybryd może się różnić w zależności od regionu. Przed zakupem samochodu warto sprawdzić dostępność infrastruktury w Twojej okolicy oraz na trasach, które zamierzasz podróżować.

Podsumowanie 

 • Hybrydy to kategoria obejmująca różne typy samochodów. Podstawowy podział obejmuje hybrydy tradycyjne i plug-in. 
 • Zwykłe hybrydy nie mają przewidzianego systemu ładowania, natomiast modele plug-in można podłączyć do gniazdka. 
 •  Hybrydy plug-in świetnie sprawdzają się na krótkich trasach, ponieważ mogą poruszać się wyłącznie przy użyciu silnika elektrycznego. 
 •  Samochody hybrydowe można zasilać, korzystając z ładowarek domowych lub publicznych – tak samo jak auta w pełni elektryczne. 

FAQ

Czy hybryda wymaga ładowania?
Jaka hybryda jest najtańsza w eksploatacji?
Gdzie ładować auto hybrydowe?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-06-19

Aplikacje do zarządzania samochodem dla kierowców

Aplikacje wykorzystywane w samochodach osobowych i ciężarowych nie ograniczają się już tylko do wyświetlania mapy...

2024-06-19

Czujnik martwego pola w lusterku?

Usprawnianie samochodów i wyposażanie ich w coraz nowsze technologie ma sprawić nie tylko, że prowadzenie...

2024-06-19

Recykling opon samochodowych w Polsce — co warto wiedzieć?

Liczba przejechanych kilometrów, sposób eksploatacji pojazdu, rodzaj użytkowanych dróg — to wszystko wpływa na szybkość...

0 KOMENTARZY