Czym się różnią ładowarki AC i DC?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-08-23

Użytkownicy pojazdów elektrycznych coraz częściej mogą na trasie mijać ogólnodostępne stacje ładowania, których liczba jeszcze do niedawna była bardzo ograniczona. Teraz, kierowcy mają wybór: samochody elektryczne można ładować zarówno ładowarką AC, jak i DC. Co oznaczają poszczególne skróty? Czym różni się ładowanie tymi typami ładowarek? Sprawdź różnice i dowiedz się, z którego rozwiązania lepiej skorzystać.

AC i DC — co oznaczają te skróty?

Samochody elektryczne stanowią coraz większy odsetek pojazdów poruszających się po polskich drogach. Jeszcze do niedawna problemem wydawała się dostępność stacji ładowania, co zniechęcało potencjalnych kupców do zakupu elektryka. Infrastruktura rozwija się jednak z roku na rok i coraz więcej ładowarek widocznych jest nie tylko na prywatnych posesjach, ale również w miejscach użyteczności publicznej, na parkingach czy osiedlach.

Dostępne ładowarki dzielą się na te oznaczone skrótem AC i DC. Co one oznaczają? Symbole te pochodzą z języka angielskiego i znaczą odpowiednio alternating current (prąd zmienny) oraz direct current (prąd stały). Na czym polegają różnice między jednym sposobem ładowania a drugim i dlaczego właściciele samochodów elektrycznych powinni nauczyć się je odróżniać?

Jak działa ładowanie AC?

Ładowarki AC są znacznie częściej spotykane, zarówno wśród domowych stacji ładowania, jak i tych ogólnodostępnych. Czas, w którym pojazd zostanie naładowany w pełni z wykorzystaniem tej technologii, zależy zarówno od mocy samej stacji AC, jak i od parametrów przetwornicy zainstalowanej w pojeździe. Oznacza to, że może być on bardzo zróżnicowany.

Maksymalna moc stacji ładowania AC to zazwyczaj 3,7 kW, 7,4 kW, 11 kW lub 22 kW. Wysokość tych parametrów zależna jest od źródła poboru prądu. Ładowanie podłączone do układu jednofazowego może osiągnąć wartość 3,7 kW lub 7,4 kW. Instalacje trójfazowe pozwalają ładować pojazdy do mocy 11 kW lub 22 kW. Wielu użytkowników, którym zależy na szybkim i sprawnym ładowaniu, decyduje się na instalowanie gniazda siłowego, które pozwala zwiększyć efektywność ładowarki. Zanim to się jednak stanie, należy przeprowadzić dokładny audyt instalacji budynku i zbadać możliwości zwiększenia mocy przyłączeniowej.

Ładowarki AC to urządzenia spotykane najczęściej na terenach prywatnych posesji. Ich montaż ma jednak sens tylko wtedy, jeśli właściciel pojazdu zdecyduje się zainwestować w trójfazową instalację. Warto przy tym podkreślić, że czas pełnego naładowania samochodu zależy z jednej strony od mocy ładowarki AC, a z drugiej od parametrów przetwornicy zainstalowanej w pojeździe. Jej zadaniem jest bowiem zmiana napięcia stałego w napięcie zmienne. Im większe możliwości przetwornicy, tym szybszy proces ładowania pojazdu.

Ładowanie DC — na czym polega?

Złącze DC pozwala na ładowanie samochodów prądem stałym. Ładowarka tego typu charakteryzuje się dużą mocą ładowania, a to oznacza, że potrzebuje dostępu do przemysłowych przyłączy: mocnych i wytrzymałych instalacji prądotwórczych. Budowanie i instalacja stacji DC są związane z wysokimi kosztami. Z tego względu rzadko są one montowane na terenie prywatnych posesji i w gospodarstwach domowych, zaś najczęściej występują na publicznych stacjach ładowania.

Stacje ładowania DC dostępne obecnie w Polsce dzielą się na:

  • szybkie, z mocą ładowania do 50 kW;
  • superszybkie o maksymalnej mocy ładowania do 150 kW;
  • ultraszybkie o mocy maksymalnej do 350 kW.

Korzystając ze stacji ładowania DC, podobnie jak z ładowarek AC, użytkownicy muszą mieć na uwadze moc zasilanego pojazdu. Im wyższa, tym większa jest zasadność użycia ładowarki DC. Samochody o niskiej mocy nie wykorzystują potencjału ładowarek DC. To sprawia, że ich zastosowanie mija się z celem. Wydajność ładowarki DC nie będzie miała tak dużego znaczenia w przypadku samochodów o niskiej mocy, ale znacznie zwiększa komfort użytkowania dla takich aut jak np. Audi e-tron GT czy Porsche Taycan.

Ile trwa ładowanie AC i DC?

Kluczowym aspektem dla wszystkich właścicieli i użytkowników pojazdów elektrycznych jest czas ładowania. Nikt nie lubi długo czekać, a proces szybkiego tankowania przyzwyczaił kierowców, że wystarczy chwila, aby auto było gotowe do jazdy. W przypadku korzystania z ogólnodostępnych ładowarek czas oczekiwania na gotowość pojazdu jest dłuższy, ale też zróżnicowany.

Znaczenie ma m.in. to, czy korzystasz z ładowarki DC czy AC. Dlaczego? Każda z nich charakteryzuje się innymi parametrami, a tym samym również odmiennym czasem ładowania.

Ładowanie AC

  • Moc ładowania na stacjach AC waha się od 3,7 kW do 43 kW i jest zależna od mocy pojazdu.
  • Ogólnodostępne stacje AC umożliwiają korzystanie z sieci jedno- lub trójfazowej.
  • Ładowarki AC są zwykle dostępne przy hotelach i na osiedlach mieszkalnych oraz w publicznych punktach ładowania aut na terenie gmin i miast.
  • Ładowanie pojazdu nie jest tu tak komfortowe, jak na stacjach DC. Z uwagi na różne możliwości pojazdów, ich niską moc, często różną od tej, jaką może osiągnąć ładowarka AC, zasilanie auta może potrwać nawet 20 godzin.

Ładowanie DC

  • Stacje DC wykorzystują stały prąd o mocy od 15 kW do nawet 150 kW, co znacznie zwiększa ich możliwości względem ładowarek AC.
  • Ładowarki DC są dostępne w pobliżu stacji benzynowych, na autostradach, publicznych parkingach.
  • Czas pełnego ładowania pojazdu przy pomocy ładowarki DC to niekiedy jedynie 30 minut.
  • Jak rozpoznać stacje ładowania DC? Aktualnie ładowarki te są dostępne zarówno w wariantach wolnostojących, jak i w formie naściennego akumulatora. Sama obsługa jest prosta i intuicyjna.

Jeśli zależy Ci na szybkim ładowaniu pojazdu, szukaj ładowarek z oznaczeniem DC. W pierwszej kolejności zwróć jednak uwagę na możliwości swojego pojazdu. Im wyższa moc samochodu, tym większa zasadność korzystania z wydajnych stacji DC

  • Ładowarki AC pozwalają na ładowanie pojazdów prądem zmiennym, zaś stacje ładowania DC, prądem stałym.
  • Czas ładowania pojazdu elektrycznego ładowarką AC to nawet kilkadziesiąt godzin, w zależności od mocy samej ładowarki, ale i mocy auta.
  • Ładowarki DC są znacznie szybsze i wydajniejsze. Dzięki nim możesz naładować pojazd już w 30 minut.
  • Stacje ładowania DC są dostępne najczęściej w miejscach publicznych, na parkingach i przy stacjach benzynowych. Ładowarki AC częściej z kolei wykorzystywane są na prywatnych posesjach.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

Czy ładowarki AC dostępne są tylko na prywatnych posesjach?
Czy ładowarkę AC można zamontować w domu lub garażu?
Jaka jest różnica, między stacją ładowania a punktem ładowania?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-09-09

Klimatyzacja manualna a automatyczna – która lepsza? Czym się od siebie różnią?

Współcześnie trudno sobie wyobrazić samochodu bez klimatyzacji. Znacząco poprawia komfort jazdy zwłaszcza przy wysokiej temperaturze....

2024-09-09

Ile prądu pobiera ładowanie samochodu elektrycznego?

Samochody elektryczne są z reguły tańsze w utrzymaniu w porównaniu z autami spalinowymi. Można je...

2024-09-09

Żywotność baterii w samochodach elektrycznych – ile wytrzymuje elektryk?

Żywotność baterii w samochodach elektrycznych to jeden z najważniejszych tematów, którym interesują się ich użytkownicy,...

0 KOMENTARZY