Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-07-19

Kierowca musi mieć odpowiednią pozycję za kierownicą, aby prowadzenie pojazdu było nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne. Bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie fotela w taki sposób, aby był on dopasowany do konkretnej osoby. Dowiedz się, jak to właściwie zrobić, zwłaszcza przed dłuższą podróżą.

Nieprawidłowe ustawienie fotela kierowcy może nie tylko ograniczać widoczność i utrudniać kierowanie. Wpływa również na dekoncentrację oraz rozprasza uwagę.

Jak ustawić fotel kierowcy, aby prowadzenie pojazdu było komfortowe i bezpieczne?

Prawidłowe ustawienie fotela kierowcy nie jest skomplikowanym zadaniem pod warunkiem, że wiesz, jak to prawidłowo zrobić. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i zastosuj je w codziennym życiu.

1. Zacznij od ustawienia siedziska

Zadbaj o to, aby siedzisko fotela było na odpowiedniej wysokości. Nic nie może ograniczać Twojego pola widzenia, a jednocześnie odległość między głową a dachem musi być większa niż 10 cm. Jeśli będziesz siedział za wysoko lub za nisko, kierowanie pojazdem może być znacząco utrudnione.
Zadbaj także o właściwą odległość fotela od pedałów. Wciśnij maksymalnie sprzęgło i ustaw fotel w taki sposób, aby noga była lekko zgięta w kolanie. Jednocześnie nie powinna także nadmiernie uciskać przedniej części siedziska.

Pamiętaj! Jeśli masz samochód z automatyczną skrzynią biegów, zrób tak samo, ale z hamulcem.

2. Ustaw oparcie fotela

Oparcie powinno mieć nachylenie wynoszące 100-110°. Prowadzenie samochodu w pozycji półleżącej może być bardzo niebezpieczne. W razie wypadku pasy bezpieczeństwa nie będą bowiem w stanie zredukować siły uderzenia i utrzymać Cię w miejscu.

Ważne jest także to, aby Twoje barki i łopatki przylegały do oparcia. Tylko w takiej pozycji prowadzenie pojazdu będzie bezpieczne i komfortowe.

3. Nie zapomnij o wyregulowaniu zagłówka

Powinien być on wyregulowany w taki sposób, aby jego szczyt znajdował się na wysokości wierzchołka głowy. Najlepiej, aby była ona oddalona od niego o około 3-4 cm. Funkcją zagłówka jest nie tylko zapewnienie komfortu podczas prowadzenia pojazdu, ale również ochrona głowy w razie wypadku.

4. Zadbaj o odpowiednią odległość kierownicy od fotela

Należy przyjąć zasadę mówiącą o tym, że odległość środka kierownicy od klatki piersiowej powinna wynosić od 25 do 40 cm bez względu na wzrost. Jest to ważne ze względu na poduszki powietrzne, które będą mogły odpowiednio zadziałać, gdy zajdzie taka konieczność.

Zadbaj także o to, aby nie zasłaniała ona liczników oraz nie obijała się o kolana. Aby sprawdzić, czy kierownica jest w odpowiedniej odległości, spróbuj położyć nadgarstek na jej szczycie, opierając się jednocześnie o fotel. Jeśli robisz to bez problemu, a Twoja ręka jest lekko ugięta, to oznacza właściwe ustawienie. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie dosięgnąć lub robisz to z dużym wysiłkiem, przesuń fotel nieco w przód. Z kolei w przypadku, gdy łokieć jest nadmiernie zgięty, odsuń nieco kierownicę.

Dopiero po ustawieniu fotela możesz rozpocząć jazdę samochodem.

Ustawienie fotela kierowcy a prawidłowa pozycja w trakcie jazdy

Samo ustawienie fotela nie wystarczy, aby kierowanie pojazdem było komfortowe i bezpieczne. Bardzo ważne jest także prawidłowa pozycja kierowcy. Wiele osób, zwłaszcza z dużym doświadczeniem, kieruje autem jedną ręką, co jest poważnym błędem. Dłonie powinny znajdować się w jej najszerszym miejscu z lewej i prawej strony. Dzięki temu możesz wykonać nią pełny obrót oraz zdecydowanie lepiej reagować na to, co dzieje się na drodze.

Prawidłowa pozycja za kierownicą jest konieczna również ze względu na pasy bezpieczeństwa. Aby mogły one zadziałać w razie wypadku i ochronić Cię przed jego przykrymi konsekwencjami, muszą być zapięte i odpowiednio poprowadzone. Pas powinien przechodzić przez środek ramienia w taki sposób, aby nie zsuwał się oraz nie obcierał szyi. Nie może także być zbyt luźny. Musi dobrze przylegać do miednicy. Tylko wtedy będzie w stanie spełnić swoją funkcję.

Pamiętaj! Prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa dotyczy wszystkich pasażerów.

Jakie są rodzaje foteli samochodowych?

Fotele samochodowe przeszły ogromną metamorfozę na przestrzeni lat. Początkowo miały prostą konstrukcję i nie były w żaden sposób wyprofilowane. Wraz z rozwojem motoryzacji producenci samochodów zaczęli modyfikować także wnętrza pojazdów, a więc również fotele. Współcześnie te najbardziej zaawansowane modele stosowane w autach premium są nie tylko doskonale wyprofilowane, co przekłada się na większy komfort, ale także mają możliwość zmiany ułożenia w wielu konfiguracjach.

Wyróżnia się następujące rodzaje foteli samochodowych:

  • standardowe – stosowane w większości modeli współczesnych aut. Są właściwie wyprofilowane i wyposażone w zagłówek. Mogą mieć dodatkowe funkcjonalności takie jak np. podgrzewanie;
  • półkubełkowe – zapewniają odpowiednie wsparcie boczne pleców i nóg. Ma to wpływ nie tylko na większy komfort, ale także na lepsze tłumienie wstrząsów podczas wypadku;
  • kubełkowe – stosowane przede wszystkim w sportowych modelach. Są wyposażone boczne poduszki powietrzne. Otaczają kierowcę w taki sposób, że nie ma on możliwości swobodnego poruszania się, co jednak wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Zapewniają odpowiednią pozycję podczas dynamicznej jazdy oraz pokonywania zakrętów.

Te ostatnie, mimo że są bezpieczne, nie sprawdzą się podczas długiej podróży. Wsiadanie i wysiadanie jest w ich przypadku utrudnione, dlatego są rozwiązaniem idealnym dla samochodów używanych w sportach motorowych.

Kiedy trzeba pomyśleć o wymianie fotela w samochodzie?

Powinieneś wziąć to pod uwagę przede wszystkim wtedy, gdy jest on już mocno zniszczony i zniekształcony. W takim przypadku traci nie tylko walory wizualne, ale także zmniejsza komfort i bezpieczeństwo. Może również zdarzyć się, że będziesz chciał wymienić go na nowszy model z różnymi udogodnieniami. W takim przypadku skontaktuj się z zaufanym mechanikiem, który podpowie Ci możliwe rozwiązania oraz pomoże dobrać odpowiedni model. Możesz zdecydować się zarówno na nowe egzemplarze, jak i używane. Pamiętaj jednak, aby dokładnie obejrzeć taki fotel i sprawdzić go pod kątem ewentualnych uszkodzeń.

 

  • Każdy kierowca ma obowiązek zadbać o prawidłowe ustawienie fotela przed rozpoczęciem podróży. Jest to ważne głównie ze względów bezpieczeństwa.
  • Ustawienie fotela zacznij od wyregulowania siedziska, a następnie fotela. Nie zapomnij o zagłówku. Zadbaj o odpowiednią wysokość i odległość od pedałów.
  • Każdy kierowca nie tylko musi zadbać o odpowiednie ustawienie fotela, ale także właściwą pozycję. Przede wszystkim należy pamiętać o trzymaniu obu dłoni na kierownicy.
  • Fotele samochodowe można podzielić ze względu na ich kształt oraz funkcjonalność na standardowe, półkubełkowe oraz kubełkowe.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

O czym, oprócz prawidłowego ułożenia fotela, należy pamiętać przed rozpoczęciem podróży samochodem
Czy fotel może zapamiętać ustawienia jego pozycji?
Czym może skutkować źle ustawiony fotel w samochodzie?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-10-15

Norma emisji spalin EURO 6 – sprawdź, jakie są jej założenia i co warto o niej wiedzieć

Norma EURO 6 wskazuje na maksymalny poziom emisji spalin przez samochody wprowadzane na rynek w...

2024-10-15

Świecąca kontrolka poduszki powietrznej – sprawdź, jak zareagować

Zauważyłeś, że kontrolka poduszki powietrznej w Twoim samochodzie nagle się zaświeciła? Pod żadnym pozorem nie...

2024-10-15

Zakupy i ładowanie samochodu? W Lidlu to możliwe!

Chcesz robić zakupy, a przy tym naładować swój samochód elektryczny, nie marnując cennego czasu? Lidl...

0 KOMENTARZY