Czy światła samochodowe wpływają na kolizje drogowe?
Kierowcy prowadzący samochód są narażeni na szereg czynników, które mogą rozpraszać ich uwagę w trakcie jazdy. Najczęściej są to zaparowane szyby lub źle ustawione lusterka boczne czy też wsteczne. Co ciekawe, statystyki policyjne jednoznacznie wskazują, że najwięcej kolizji zdarza się w nocy, późnym popołudniem i wczesnym rankiem. Przyczyną tego typu zdarzeń drogowych jest nie tylko zmęczenie czy nieuwaga, ale również nieprawidłowo ustawione światła. Po zmroku bardzo często oślepiają one nadjeżdżających z naprzeciwka uczestników ruchu drogowego. Gubią oni orientację, co prowadzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.
Nieprawidłowe ustawienie świateł to poważny problem polskich kierowców. Choć oświetlenie można wyregulować samodzielnie, nie każdy jest w stanie wykonać tę czynność prawidłowo. Alternatywą jest wizyta na stacji kontroli pojazdów, gdzie regulacja świateł jest przeprowadzana przez doświadczoną osobę, a cała usługa zajmuje zaledwie kilka minut.
Dlaczego ustawienie świateł w samochodzie jest tak ważne?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami o ruchu drogowym, w Polsce istnieje konieczność jazdy z wykorzystaniem świateł mijania. Co więcej, kierowcy od zmierzchu do świtu mogą korzystać ze świateł drogowych, określanych mianem długich. Są one pomocne w tych miejscach, gdzie nie ma żadnego oświetlenia przy jezdni. Światła drogowe, które używane są w nocy, nie mogą jednak oślepiać nadjeżdżających z przeciwka samochodów, kierowców jadących przed pojazdem, rowerzystów czy pieszych.
Ustawienie świateł tego typu powinno być symetryczne. Z kolei wspomniane wcześniej światła mijania muszą być ustawione asymetrycznie, dzięki czemu oświetlają lepiej prawą część jezdni. Asymetryczne ustawienie nie oślepia również kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka.
Jak prawidłowo ustawić światła w aucie, aby uniknąć kary?
Właściciele samochodów muszą mieć świadomość, że jazda z nieprawidłowo ustawionymi światłami jest w świetle prawa wykroczeniem. W praktyce oznacza to możliwość otrzymania mandatu karnego. Podobnie jak w przypadku sygnału dźwiękowego, również światła nie powinny być nadużywane podczas codziennej jazdy. Dotyczy to m.in. poruszania się z włączonymi światłami drogowymi, czyli tak zwanymi długimi. Nie należy z nich korzystać podczas:
- poruszania się po terenie, który jest dobrze oświetlony,
- jazdy w ciągu dnia,
- jazdy po nieoświetlonym terenie, kiedy z naprzeciwka nadjeżdża inny samochód,
- jazdy za innym pojazdem lub kiedy chodnikiem z naprzeciwka idą piesi.
Głównym zadaniem reflektorów samochodowych jest prawidłowe doświetlenie drogi i zapewnienie kierowcy właściwej widoczności. Nie można jednak oślepiać innych kierowców czy pieszych.
Przepisy wskazują, że odchylenie strumienia światła z lampy powinno mieścić się w określonych granicach tj.:
- w poziomie nie może być ono większe niż 20 cm na 10 m – zarówno w lewo, jak i prawo,
- w pionie nie powinno być większe niż 5 cm na 10 m – w górę oraz dół.
Samodzielne ustawienie świateł w samochodzie – zrób to prawidłowo!
Prawidłowe ustawienie świateł samochodowych najczęściej jest weryfikowane podczas przeglądu pojazdu. Warto mieć jednak na uwadze, że wymagają one częstszej inspekcji, niż raz w roku. Wynika to przede wszystkim z faktu jazdy po nierównym terenie. Ponowne ustawienie bywa także koniecznie w przypadku wymiany żarówki. Co więcej, jeżeli lewa i prawa lampa świecą inaczej to również oznacza to konieczność regulacji.
Ustawienie świateł można wykonać samodzielnie i robi tak wiele osób. Można jednak bez problemu zlecić to mechanikowi lub diagnoście. Warsztaty dysponują często specjalnymi urządzeniami, dzięki którym są w stanie idealnie ustawić światła.
Szybkie ustawienie świateł pojazdu
Jednym z polecanych sposobów na samodzielną regulację świateł jest wykorzystanie ściany lub elewacji budynku. Ważne, aby była to powierzchnia, której wysokość przekracza 1,5 m. Trzeba odpowiednio przygotować się do tego zadania. Samochód nie może mieć zbędnego obciążenia, a ciśnienie w oponach powinno być wyrównane do tego, jakie zaleca producent.
Przełącznik na ustawieniu wysokości świateł powinien być w pozycji neutralnej. Pojazd należy ustawić 10 m od ściany z włączonymi światłami. Następnie na jej powierzchni trzeba zaznaczyć oś auta, a także osie lewej i prawej lampy. Po wykonaniu wspomnianych czynności samochód należy oddalić o kolejne 10 m i przeprowadzić porównanie wyników ustawień. Linia zacienienia powinna znajdować się ok. 10 cm poniżej zaznaczonych miejsc. Jeżeli jest ona wyżej lub niżej, wówczas konieczne jest ponowne wyregulowanie świateł.
Jaki jest najczęstszy błąd popełniany przy ustawieniu świateł w samochodzie?
Położenie świateł powinno być dopasowane przede wszystkim do obciążenia pojazdu oraz liczby pasażerów. Świadomość kierowców dotycząca tej kwestii bywa niewystarczająca. Co więcej, wielu z nich nie ma na ten temat żadnego pojęcia. W praktyce zasady te oznaczają, że przy przewożeniu większych ładunków warto zdecydować się zmianę ustawienia świateł i właściwe wyregulowanie lamp. W tym celu kierowca może wykorzystać ręczne poziomowanie świateł. Przełącznik odpowiadający za ustawienie lamp w większości pojazdów znajduje się na desce rozdzielczej, po lewej stronie kierownicy. Można znaleźć na nim specjalne oznaczenia cyfrowe. Ich znaczenie prezentuje się następująco:
- 0 – jest to podstawowe ustawienie dla kierowcy, który porusza się autem wraz z pasażerem zajmującym przednie siedzenie,
- 1 – takie ustawienie wybierane jest przy 4-5 osobach w samochodzie, kiedy porusza się on po drogach bez dodatkowego obciążenia,
- 2 – ustawienie dla 4-5 osób, ale z dodatkowym, dość dużym obciążeniem w bagażniku,
- 3 – to ustawienie dla pojazdu, w którym znajduje się wyłącznie kierowca przewożący w bagażniku cięższy ładunek.