Magazyn energii 5, 20 i 100 kW – na ile wystarczy?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-09-09

Magazyny energii umożliwiają przechowywanie nadwyżek energii elektrycznej pozyskanej z odnawialnych źródeł. Zwiększają autokonsumpcję oraz przyspieszają zwrot inwestycji, jaką jest montaż np. instalacji fotowoltaicznej. Urządzenia te mają różne pojemności, które trzeba odpowiednio dopasować do potrzeb. Przekonaj się, jak długo można korzystać ze zgromadzonej w nich energii.

Magazyny odgrywają bardzo ważną rolę w procesie uniezależniania się od komercyjnych dostawców energii. Ze zgromadzonego w nich prądu można korzystać w okresach, gdy jego produkcja jest mniej efektywna oraz np. w trakcie awarii sieci energetycznej.

Najważniejsze informacje o magazynach energii

Magazyny energii to urządzenia przeznaczone do magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej. Ich głównym celem jest zwiększenie autokonsumpcji, a tym samym zmniejszenie zużycia prądu dostarczanego przez komercyjnych dostawców. W związku ze zmianami dotyczącymi sprzedaży energii z paneli fotowoltaicznych zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest jej magazynowanie i korzystanie z nich wtedy, gdy jest to konieczne.

Najważniejsze zalety magazynu energii to:

  • niezależność energetyczna,
  • możliwość efektywnego wykorzystania wyprodukowanych nadwyżek energii elektrycznej,
  • bezpieczeństwo energetyczne np. w przypadku awarii sieci.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej użytkowników instalacji fotowoltaicznych decyduje się na zakup i montaż tego rodzaju urządzeń. Osoby zainteresowane magazynami energii mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd 6.0”. Maksymalna kwota dotacji to 16 000 zł.

Magazyn energii 5 kWh – kiedy się sprawdzi?

Magazyn o pojemności 5 kWh to dość powszechne rozwiązanie. Sprawdzi się on przede wszystkim w gospodarstwach domowych o powierzchni około 100 m2 oraz standardowym zapotrzebowaniu na energię. Na jak długo wystarczy taki magazyn?

Wszystko zależy od warunków eksploatacji oraz zmienności zapotrzebowania w ciągu dnia. Aby określić efektywność konkretnego magazynu energii, należy uwzględnić przede wszystkim czas rozładowywania. Jest to szybkość, z jaką prąd jest pobierany z akumulatorów i przekazywany dalej do budynku w celu zasilenia urządzeń elektrycznych. Tempo zależy przede wszystkim od wydajności magazynu oraz wspomnianego już zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię.

Ważna jest także trwałość i wydajność urządzenia. Należy pamiętać o tym, że z czasem parametry magazynu ulegają zmianie. Warto uwzględnić także fakt, że użytkowa pojemność magazynu zazwyczaj jest niższa niż nominalna określana przez producentów. Zazwyczaj wynosi ona około 80% deklarowanej wartości.

Można przyjąć, że magazyn o pojemności 5 kWh jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstwa jednorodzinnego przez około 6-8 godzin dziennie. Są to jednak wyłącznie szacunkowe dane, które mogą w rzeczywistości różnić się w zależności od konkretnych warunków pogodowych czy zużycia energii przez poszczególne urządzenia elektryczne.

Na ile wystarczy magazyn energii 20 kWh?

Magazyn energii o pojemności 20 kWh to urządzenie przeznaczone przede wszystkim do domów jednorodzinnych o większej powierzchni, a także małych firm. Na to, jak długo będzie on w stanie zasilać instalację elektryczną w budynku wpływa wiele czynników, które zostały omówione już we wcześniejszej części artykułu.

Im większe zapotrzebowanie energetyczne, tym szybciej zapasy prądu zostaną wykorzystane. Zakładając, że urządzenia korzystające z niego pobierają łącznie 1 kW mocy, to taki magazyn będzie w stanie zasilać je przez około 20 godzin. Są to jednak wyłącznie teoretyczne obliczenia, których wyniki mogą w rzeczywistości się różnić.

Na ile wystarczy magazyn energii 100 kW?

Magazyny energii 100 kW stosuje się przede wszystkim w obiektach komercyjnych. Są one świetnym rozwiązaniem, aby zapewnić niezależność energetyczną firmom. Zgromadzona w nich energia może zaspokoić znaczną część ogólnego zapotrzebowania na prąd. Jednak i w tym przypadku wszystko zależy od wielu czynników.

Przykładowo zastosowanie magazynu 100 kW o pojemności użytkowej 80% w fabryce, której średnie dobowe zużycie prądu wynosi 168 kW, pozwoli zapewnić dostęp do prądu przez ponad 11 godzin. Energia zgromadzona w akumulatorach może być zastosowana np. wieczorem i w nocy, gdy instalacja fotowoltaiczna jej nie wytwarza. Magazyn pozwala także uniknąć przestojów w przypadku awarii komercyjnej sieci.

Jak prawidłowo dobrać magazyn energii?

Wybór magazynu energii jest wymagającym zadaniem. Sprzęt musi być właściwie dopasowany do potrzeb gospodarstwa domowego czy firmy. Aby spełniał on swoją funkcję, należy wcześniej określić:

  • zapotrzebowanie budynku na energię,
  • dzienne zużycie prądu przez wszystkie urządzenia elektryczne,
  • godziny największego zapotrzebowania na energię.

Trzeba wziąć pod uwagę także moc i wydajność paneli fotowoltaicznych. W ten sposób uda się ustalić, w jakich godzinach czy porach dnia konieczne jest korzystanie z energii zgromadzonej w magazynie. Nie bez znaczenia są także pozostałe parametry magazynu. Oprócz pojemności należy zwrócić uwagę na:

  • zastosowaną technologię,
  • skalowalność,
  • gwarancje,
  • renomę producenta,
  • bezpieczeństwo.

Istotna jest także sprawność magazynu energii, od której zależy, czy urządzenie to będzie w stanie efektywnie zasilać urządzenia elektryczne w budynku.

Dla przeciętnego użytkownika, który nie ma dużej wiedzy na temat funkcjonowania tych urządzeń, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego fachowca. Przeprowadzi on niezbędną analizę oraz dobierze magazyn energii o optymalnych parametrach.

  • Magazyn energii to urządzenie umożliwiające przechowywanie nadwyżek prądu wyprodukowanego m.in. z instalacji fotowoltaicznej.
  • Korzystanie z tego urządzenia ma wiele korzyści, takich jak np. zwiększenie autokonsumpcji energii czy możliwość uniezależnienia się od komercyjnych dostawców prądu.
  • W domach jednorodzinnych o powierzchni około 100 m2 sprawdzi się magazyn energii o pojemności 5 kWh. Przy standardowym zużyciu i instalacji fotowoltaicznej powinien zaspokoić zapotrzebowanie przez około 6-8 godzin dziennie.
  • Magazyny energii 20 kWh są przeznaczone dla większych domów oraz małych firm. Przy średnim zużyciu energii na poziomie 1 kW, będzie on w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne przez około 20 godzin.
  • Magazyn energii o pojemności 100 kW ma zastosowanie głównie w firmach i obiektach komercyjnych. Przy zużyciu prądu na poziomie 168 kW na dobę może zabezpieczyć jego dostawę przez około 11 godzin.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

Czym różnią się magazyny energii 5, 20 oraz 100 kW?
Czy warto inwestować w magazyn energii?
Co można zasilać energią z magazynu?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-11-19

Elektromobilność – co to jest?

W ostatnich latach wiele mówi się o dążeniu do zastąpienia pojazdów z silnikami spalinowymi przez...

2024-11-19

Używany samochód elektryczny – czy warto?

Chcesz kupić używany samochód elektryczny? Taka transakcja wzbudza wiele emocji, choć auta spalinowe są powszechnie...

2024-11-19

Ile pali hybryda?

Samochody hybrydowe zyskały popularność ze względu na deklarowane niskie spalanie i bardziej ekologiczny sposób użytkowania...

0 KOMENTARZY