System Keyless Entry – co to jest?
Keyless Entry to określenie zamienne dla Keyless Go (ich użycie zależy od producenta). Jest to system bezkluczykowy, który pozwala na jego otwarcie, a także uruchomienie bez konieczności użycia kluczyka, jak wskazuje na to nazwa. Ta nowoczesna technologia wpływa na zdecydowanie większy komfort korzystania z pojazdu. Dzięki niej możliwe jest otwieranie pojazdu w chwili zbliżania się do niego. Dotyczy to nie tylko drzwi, ale także bagażnika. W niektórych autach system pozwala również na wspomniane wcześniej uruchomienie silnika.
Jak działa system bezkluczykowy? Poznaj jego możliwości
System bezkluczykowy to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej producentów. W niektórych modelach samochodów typu kompakt czy kombi jest to obecnie standardowa opcja.
Działanie systemu Keyless Go jest bardzo proste. Polega na komunikacji kluczyka samochodu z czujnikami, jakie znajdują się w pojeździe. W celu zapewnienia jak najlepszego odbioru sygnału często montowanych jest kilka czujników w różnych częściach samochodu. W ten sposób niezależnie od tego, z której strony podchodzi kierowca, system zadziała zgodnie z oprogramowaniem.
Chcesz wiedzieć, jak Keyless Entry działa w praktyce?
- W kluczyku lub karcie samochodu znajduje się specjalny nadajnik, który parowany jest z odbiornikami.
- Kiedy kierowca zbliża się do samochodu, kluczyk i nadajniki komunikują się ze sobą.
- Na podstawie komunikacji odbywającej się na określonej odległości od pojazdu następuje jego odblokowanie. Najczęściej dotyczy to drzwi kierowcy, dzięki czemu unika się sytuacji, w której osoba postronna mogłaby nagle wejść do auta.
Nowoczesne technologie pozwalają również na uruchomienie silnika z wykorzystaniem systemu Keyless Go. Warunkiem jest wykrycie przez samochód kluczyka na miejscu kierowcy, lub pośrodku – w okolicy drążka zmiany biegów. Wystarczy wcisnąć przycisk Start/Stop i odpalić silnik, bez wkładania kluczyka czy karty w przeznaczone do tego miejsce.
Bardzo dużą zaletą jest także samo zamykanie auta. Wysiadając z niego, kierowca nie musi się o to martwić. Po oddaleniu się od niego nastąpi automatyczna blokada drzwi.
Czy korzystanie z systemu bezkluczykowego jest bezpieczne?
Nowoczesne systemy, w których kluczyk łączy się z pojazdem drogą radiową, uważane są bardzo bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że samochody, w których są wykorzystywane, nie mogą zostać skradzione. Największą wadą, jeżeli chodzi o rozwiązanie Keyless Go, biorąc pod uwagę ryzyko kradzieży, jest komunikacja z samochodem. Złodzieje dysponują obecnie specjalnymi urządzeniami, których celem jest przechwycenie sygnału, zapisanie go, a następnie wykorzystywanie do otwarcia pojazdu. Ta metoda kradzieży wymaga jednak zaangażowania 2 osób. Pierwsza obsługuje urządzenie, nazywane potocznie walizką (ma ono duży zasięg działania). W ten sposób można wychwycić sygnał kluczyka nawet z odległości przekraczającej 800 metrów. Zapisane dane są przesyłane do drugiego uczestnika kradzieży. Ten za pomocą odrębnego urządzenia otwiera samochód, którym może odjechać.
System kradzieży oparty na tzw. walizce nie jest w żadnym stopniu podejrzany dla osób znajdujących się w pobliżu samochodu. Osoba z zapisanym sygnałem kluczyka otwiera pojazd, uruchamia go i odjeżdża. Urządzenie to ma zdolność do zapisywania i kopiowania sygnału. W ten sposób nawet po zgaszeniu silnika możliwe jest jego ponowne uruchomienie. Oznacza to, że łupem złodziei mogą paść nawet te auta, które zostały zaparkowane w teoretycznie bezpiecznym miejscu.
Jak zabezpieczyć samochód z systemem bezkluczykowym?
System bezkluczykowy to duże udogodnienie dla kierowców. Okazuje się jednak, że auta wykorzystujące tę technologię częściej padają łupem złodziei. Czy można w jakiś sposób zabezpieczyć się przed kradzieżą? Przede wszystkim nie należy pomagać złodziejom. Istnieją obecnie rozwiązania, które zapewniają ochronę przed kopiowaniem sygnału nadawanego przez kluczyk. Warto więc z nich skorzystać.
Producenci nowych samochodów coraz częściej zwracają uwagę na zabezpieczenia kluczyków i kart przed kopiowaniem ich sygnału. Jednak mimo wszystko warto dodatkowo wykorzystywać niefabryczne zabezpieczenia. Które z nich są najpopularniejsze?
- Specjalny pokrowiec na kartę lub kluczyk samochodowy tłumi emitowany sygnał, co skutecznie uniemożliwia jego kopiowanie. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne, kiedy przebywasz poza miejscem zamieszkania, np. jedziesz na wakacje.
- Skrzynka do przechowywania kluczy. Jest to rozwiązanie, które możesz wykorzystać w swoim domu. Zazwyczaj kluczyki odkłada się na półkę blisko drzwi wejściowych. Specjalna szafka będzie dla nich dodatkowym zabezpieczeniem.
- Nakładki montowane na baterii. Ich celem, podobnie jak w przypadku pokrowca, jest ograniczenie emitowania fal przez nadajnik w kluczyku.
Awaria kluczyka, a system Keyless Go
System bezkluczykowy umożliwia wygodne otwieranie i uruchamianie samochodu. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy dojdzie do rozładowania baterii zasilającej kartę, jej uszkodzenia lub, co gorsze, zgubienia kluczy? Przede wszystkim zachowaj spokój i skorzystaj z naszych wskazówek.
Nie należy obawiać się sytuacji, w której doszłoby do rozładowania się baterii w kluczyku lub karcie. Informacji o niskim poziomie naładowania udzieli samochód i to z wyprzedzeniem. Na desce rozdzielczej zaświeci się stosowny komunikat. Dzięki temu kierowca będzie mógł na czas wymienić baterię na nową. Jednak co w sytuacji, kiedy fakt ten zostanie przeoczony lub zdarzy się awaria? W samochodach z systemem bezkluczykowym producenci stosują specjalne groty, przy pomocy których można otworzyć pojazd. Jeżeli w aucie znajduje się standardowa stacyjka, to wówczas posłuży on również do uruchomienia silnika. Jeżeli jednak samochód uruchamiany jest na przycisk Start/Stop, to kartę lub kluczyk należy po prostu umieścić w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. W ten sposób komputer pokładowy zaczyta potrzebne informacje i pozwoli na odblokowanie oraz uruchomienie samochodu.