Popularne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą – lista

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-04-19

Zastanawiasz się, czy istnieje zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, które w 100% ochroni Twój pojazd? Niestety nie. Jednak na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i zapewniających przynajmniej częściowy spokój właścicielom samochodów. Jakie zabezpieczenia auta przed kradzieżą wybierać, aby zniechęcić potencjalnego złodzieja? Sprawdź najpopularniejsze opcje, zobacz, co je wyróżnia i wybierz jedną z nich.

Jak działają złodzieje samochodów? Nie daj się okraść!

Kradzież samochodu wymaga z góry zaplanowanego działania. Złodzieje zazwyczaj wybierają metodę kradzieży do pojazdu, z jakim mają do czynienia. Bardzo często poszukują także auta konkretnej marki i modelu, który cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku. Dlaczego? Ponieważ wtedy zdecydowanie szybciej mogą znaleźć na niego kupca.

  • Metoda na walizkę

Jedną z najpopularniejszych metod kradzieży samochodów jest ta określana mianem na walizkę. W tym przypadku cały proceder odbywa się najczęściej z udziałem dwóch osób. Pierwsza z nich ma przy sobie wzmacniacz sygnału (najczęściej spakowany w torbę lub walizkę). Druga jest obserwatorem otoczenia. Poruszając się w niedalekiej odległości od ofiary, czy nawet wokół jej domu, wspomniane urządzenie wyłapuje sygnał kluczyka samochodu. Następnie wzmacnia go i przesyła do odbiornika. Dzięki temu złodzieje mogą z łatwością otworzyć auto i nim odjechać.

  • Gameboy

Innym często wykorzystywanym sposobem kradzieży pojazdów, jest tak zwany gameboy. Nazwa tej metody wzięła się od popularnej konsoli, gdyż wyglądem sprzęt używany przez złodziei bardzo ją przypomina. Zawiera kody awaryjne producentów samochodu, który wykorzystuje się przy awaryjnym otwieraniu aut. Wybrany pojazd można więc uruchomić bez oryginalnego kluczyka.

  •  Metoda na lawetę

Wśród różnych metod kradzieży aut bardzo często wykorzystywany jest sposób na lawetę. Złodzieje wykorzystują do tego celu samochód przypominający wóz pomocy drogowej. Oni sami są przebrani za pracowników. Podjeżdżają do wytypowanego auta, ładują go na lawetę i odjeżdżają. Zazwyczaj nic nie wzbudza podejrzeń u przechodniów. Większość z nich jest przekonanych, że zabierany samochód się zepsuł, a laweta zabiera go do mechanika.

Jak zminimalizować ryzyko włamania do samochodu?

Okazja czyni złodzieja to przysłowie, które ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Jeżeli samochód nie jest garażowany, tylko pozostawiany przed blokiem czy na ogólnodostępnym parkingu, to warto stosować się do kilku prostych zasad, aby uniknąć niemiłej niespodzianki.

Pozostawiając samochód na parkingu, warto upewnić się, że został on zamknięty. Nowsze auta bardzo często mają specjalną funkcję w pilocie lub kluczyku. Poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku, pojazd zamyka się, podobnie jak jego otwarte szyby. Należy także mieć świadomość tego, aby nie stwarzać powodów do włamania. Pozostawianie plecaków, torebek czy innych cennych przedmiotów na siedzeniu może zwabić złodzieja.

Skuteczne zabezpieczenia antykradzieżowe samochodu

Zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą wpływają na komfort psychiczny właścicieli pojazdów, którzy nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swojego auta. Z dodatkowych opcji warto skorzystać nie tylko w przypadku najnowszych modeli, które są cennym łupem dla złodziei. Poruszając się starszym samochodem, także trzeba mieć się na baczności. Klasyki również cieszą się sporym zainteresowaniem włamywaczy.

  •  Mechaniczne zabezpieczenie samochodu

Mechaniczne zabezpieczenie samochodu to rozwiązanie, na które przez lata zdecydowało się wielu kierowców. Kojarzy się ono przede wszystkim z mechanizmami, które może samodzielnie montować na kierownicy lub skrzyni biegów. Elementy ochronne montowane na kierownicy miały działać głównie odstraszająco. Dlaczego? Ponieważ większość z nich miała wątpliwość jakość i można było kilkoma ruchami rozerwać takie zabezpieczenie. Alternatywnym rozwiązaniem jest natomiast blokada skrzyni biegów i kierownicy, którą montuje się w warsztacie. Specjaliści wykorzystują specjalny rodzaj zabezpieczenia, który można odblokować jedynie poprzez zastosowanie pasującego kluczyka. Bez tego niemożliwe jest poruszanie się samochodem. Elementy ochronne w tym przypadku wykonane są ze stali hartowanej, dlatego ich sforsowanie jest niezwykle trudne.

  •  Immobilizer

Immobilizer to elektroniczne wyposażenie uniemożliwiające uruchomienie pojazdu. Początkowo niezbędne było wykorzystanie do tego specjalnego kluczyka przypominającego brelok. Obecnie opcja ta wygląda nieco inaczej. System składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest nadajnik główny, montowany w kluczyku do pojazdu. Drugim elementem jest odbiornik, znajdujący się w aucie. Immobilizer działa więc jako zabezpieczenie samochodu przez blokadę zapłonu lub też zablokowanie głównego komputera sterującego samochodem. Jak to wygląda w praktyce? Kierowca, wkładając kluczyk do stacyjki i przekręcając go (lub też wkładając kartę i naciskając przycisk START) uruchamia zapłon. Jest to możliwe jednak wyłącznie wtedy, kiedy sygnał z kluczyka pasuje do tego zamontowanego w stacyjce. Jeżeli te różnią się, to pojazd nie zostanie uruchomiony.

  • Autoalarm

Systemem, który chętnie wykorzystują właściciele pojazdów, jest autoalarm współpracujący z immobilizerem. Większości osób kojarzy się on głównie z migającymi światłami i sygnałem dźwiękowym. Kiedy się uruchomia – skutecznie odstrasza złodzieja. Nowoczesne autoalarmy mają jednak dodatkowe funkcje. Przy próbie włamania, nie tylko uruchamiają wspomniane wcześniej światła i dźwięk. Mogą także wysłać powiadomienie na numer telefonu właściciela samochodu. Jest to szczególnie przydatne, kiedy pojazd nie ma stałego miejsca postojowego pod domem czy blokiem.

Nowoczesna ochrona przed kradzieżą

Zabezpieczenia antykradzieżowe samochodu, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, wkraczają na coraz wyższy poziom. Przykładem interesujących i innowacyjnych rozwiązań jest znakowanie pojazdu mikrocząsteczkami. Ten sposób zabezpieczenia stosuje się przede wszystkim w droższych samochodach, gdzie same komponenty są dość kosztowne.

Rozwiązanie to polega na nanoszeniu mikrocząsteczek w różnych miejscach pojazdu. Ich rozmiar wynosi od 0,5 do 1 mm. Liczba aplikowanych cząsteczek wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy, dlatego ich odszukanie i usunięcie przez złodziei jest praktycznie niemożliwe. Co więcej, nawet pojedyncza cząsteczka pozwala na identyfikację samochodu, ponieważ zawiera informacje o danym pojeździe np. jego numer VIN.

  • Kluczyki samochodowe należy nosić przy sobie i pozostawiać je jedynie w bezpiecznym miejscu. Zostawione w stacyjce auta są zaproszeniem do jego kradzieży.
  • Jednym z najpopularniejszych systemów zabezpieczeń jest immobilizer. Nieco rzadziej wybierane są mechaniczne zabezpieczenie samochodu, np. kierownicy czy skrzyni biegów.
  • Autoalarm montowany w samochodzie skutecznie odstrasza złodziei sygnałem dźwiękowym i świetlnym. Dodatkowo także może powiadomić właściciela o próbie kradzieży.
  • Dodatkowym zabezpieczeniem montowanym w pojazdach jest odcięcie zapłonu, które jest aktywowane poprzez wykonanie określonych czynności w samochodzie, np. zmianę ustawień fotela, włączenie świateł, ogrzewania czy klimatyzacji
  • Jeżeli auto zostało skradzione pomimo zastosowanych zabezpieczeń, to właściciele, którzy wykupili polisę AC mogą liczyć na pokrycie szkód wynikających z tego faktu.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najczęściej wybierane zabezpieczenia auta przed kradzieżą?
Czy zabezpieczenia auta przed kradzieżą są w 100% skuteczne?
Co zrobić w przypadku kradzieży samochodu?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-11-19

Elektromobilność – co to jest?

W ostatnich latach wiele mówi się o dążeniu do zastąpienia pojazdów z silnikami spalinowymi przez...

2024-11-19

Używany samochód elektryczny – czy warto?

Chcesz kupić używany samochód elektryczny? Taka transakcja wzbudza wiele emocji, choć auta spalinowe są powszechnie...

2024-11-19

Ile pali hybryda?

Samochody hybrydowe zyskały popularność ze względu na deklarowane niskie spalanie i bardziej ekologiczny sposób użytkowania...

0 KOMENTARZY