Samochody elektryczne w przestrzeni miejskiej
Zakup pojazdu elektrycznego to duży ukłon w stronę środowiska naturalnego. Elektryk jest niedrogi w eksploatacji, a jazda nie powoduje emisji spalin zagrażających ekosystemowi. Nie dziwi więc fakt, że w 2022 roku Polacy zdecydowali się na zakup aż 11 293 aut elektrycznych. Liczba ta wzrasta każdego roku.
Do najważniejszych zalet tych pojazdów poruszających się w strefie miejskiej należą również:
- duża wydajność,
- komfort jazdy,
- niska awaryjność.
Warto podkreślić, że użytkowanie samochodu elektrycznego w mieście jest szczególnie opłacalne. Optymalna prędkość poruszania się takiego auta to 30-50 km/h, co oznacza, że jest to pojazd idealny do miejskiej jazdy. Elektryki i miasto, to połączenie idealne również z uwagi na kilka innych powodów, o których więcej poniżej.
Przywileje właścicieli aut elektrycznych
Cicha, bezemisyjna jazda, to jedna z zalet użytkowania samochodów elektrycznych. Kierowcy mogą jednak liczyć na dużo więcej benefitów wynikających z wymiany samochodu spalinowego na ten o zasilaniu elektrycznym.
Możliwość korzystania z buspasów
W dużych miastach istnieją buspasy, które są przeznaczone przede wszystkim dla autobusów, taksówek oraz pojazdów uprzywilejowanych. Ta część jezdni została udostępniona również dla ruchu samochodów elektrycznych. Zgodnie z artykułem 148a ustawy Prawo o ruchu drogowym, wprowadzonym w 2018 roku, pojazdy te mogą wjeżdżać na specjalnie wyznaczone pasy, którymi ruch odbywa się w przyspieszonym tempie. To szczególnie przydatny przywilej w godzinach szczytu, gdy ruch drogowy jest nadmiernie wzmożony.
Zgoda na poruszanie się elektrykiem po buspasie ma obowiązywać do końca 2025 roku. Nie wiadomo jeszcze, czy przywilej ten będzie obowiązywał również w kolejnych latach.
Zwolnienie z akcyzy
Zgodnie z punktem 1 artykułu 109a ustawy Prawo o ruchu drogowym, zarówno pojazdy z napędem elektrycznym, jak i te zasilane wodorem, są zwolnione z akcyzy. To przekłada się na niższą cenę zakupu samochodu, co jednocześnie sprawia, że nieco zatraca się różnica między kwotą zakupu pojazdu spalinowego a elektrycznego.
Niższe stawki za opłaty drogowe
Z niższych opłat drogowych mogą korzystać elektryki w miastach, w których wprowadzone zostały Strefy Czystego Transportu. Samochody elektryczne mają możliwość poruszania się w takich strefach bez ograniczeń i ponoszenia dodatkowych kosztów. Dzięki temu zyskują nie tylko sami właściciele pojazdów elektrycznych, ale również infrastruktura miejska. Następuje poprawa jakości powietrza i na nowo wraca przestrzeń przyjazna tworzeniu terenów zielonych.
Darmowe parkowanie dla samochodów elektrycznych — zasady i reguły
Zapis mówiący o darmowym parkowaniu samochodów elektrycznych powstał 11 stycznia 2018 roku, za sprawą Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ustawa została wprowadzona w celu ujednolicenia polskich zasad do tych unijnych. Nowe reguły były konieczne z uwagi na rozwój ruchu samochodów elektrycznych w miastach, ale przede wszystkim ze względu na ochronę środowiska naturalnego.
W jakich miejscach samochody elektryczne mogą parkować bez opłat?
Wielu kierowców samochodów elektrycznych zastanawia się, w jakich miejscach może parkować za darmo. Wspomniana wcześniej ustawa faktycznie uprawnia ich do zwolnienia z opłat postojowych. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się konkretnym zapisom. Nie wszędzie można bowiem spodziewać się darmowego parkowania.
Jak się okazuje, nie wszystkie parkingi są zwolnione z opłat. Bezpłatne są te strefy, które znajdują się w obszarze dróg publicznych. Ich właścicielem musi być z reguły miasto lub gmina. Inne zasady obowiązują, jeśli parking należy do osoby lub firmy prywatnej. W takim wypadku najczęściej parkowanie jest płatne, chyba że regulamin przewiduje inne zasady.
Czy samochody elektryczne muszą być właściwie oznakowane, aby skorzystać ze zniżek na parkingi?
Czy możliwość korzystania z darmowych parkingów oznacza konieczność specjalnego oznakowania pojazdu? Wielu kierowców zawczasu decyduje się na wykorzystanie specjalnych symboli, naklejanych na szyby, które informują o tym, że auto jest napędzane przy pomocy prądu. Jak się jednak okazuje, stosowanie naklejek nie jest wymagane. W przypadku wątpliwości służb drogowych czy zarządcy parkingu wystarczy okazanie dowodu rejestracyjnego – to najlepsze potwierdzenie, że dany pojazd jest elektrykiem.
Miejsca parkingowe dla samochodów elektrycznych przeznaczone do ładowania
Parkingi miejskie, centra handlowe, restauracje czy hotele mają specjalne miejsca postojowe z dostępem do ładowarek dla samochodów elektrycznych. Dzięki temu kierowcy tych pojazdów mają gwarancję stałego dostępu do zasilania, a jednocześnie korzystają z bezpłatnego parkingu. To ogranicza konieczność długiego stania w kolejkach i poszukiwania przestrzeni do pozostawienia auta.
Rezygnacja z opłat parkingowych, jak i cała reszta udogodnień stosowanych względem właścicieli samochodów elektrycznych mają sprawić, że coraz większa ilość kierowców będzie przychylniej patrzeć na zakup elektryków. Niższe koszty użytkowania tych pojazdów mają też przekonać do zwiększonej dbałości o jak najlepszą kondycję środowiska naturalnego.