Światła pozycyjne – do czego służą i gdzie się znajdują?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-04-22

Światła pozycyjne to podstawowe wyposażenie pojazdu. Jak wskazuje nazwa, ich zadaniem jest informowanie wszystkich uczestników drogi o położeniu auta w trakcie postoju. Wpływa to na bezpieczeństwo osób kierujących innymi samochodami, ale także motocyklistów, rowerzystów i pieszych. Sprawdź, kiedy dokładnie należy włączyć światła pozycyjne, gdzie się znajdują i czy w każdym pojeździe wyglądają tak samo.

Światła pozycyjne – do czego służą?

Światła pozycyjne to podstawowe i obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu, bez względu na jego markę, model czy rocznik. Ich wykorzystanie wpływa na widoczność pojazdu, który się zatrzymał. Oświetlenie jest niezwykle ważne także podczas zatrzymania się wskutek awarii po zmierzchu lub przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Kiedy unosi się mgła, lub na danym terenie występuje duże zachmurzenie czy opady deszczu należy uruchomić je podczas holowania. Wówczas światła pozycyjne informują innych uczestników ruchu drogowego o tym, że powinni oni zachować szczególną ostrożność z uwagi na zaparkowane auto. Eliminuje to ryzyko kolizji.

Czy światła pozycyjne to światła postojowe?

Chociaż światła pozycyjne bardzo często określa się potocznie postojowymi, w praktyce to dwa różne rodzaje oświetlenia. Czym zatem się różnią? Przede wszystkim pierwsze z nich są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu. Drugie z nich służą jako dodatkowa funkcja w samochodzie, która przydaje się w czasie postoju.

Światła pozycyjne mają zupełnie inne oznaczenie niż postojowe. Te obowiązkowe przedstawione są jako dwa reflektory, które są zwrócone do siebie. Światła postojowe mogę być przedstawione za pomocą litery P, z której w górnej części wydobywają się promienie. Co ciekawe, nie jest to odrębne oświetlenie auta. Zwykle można uruchomić je z poziomu kierunkowskazów.

Najważniejsza różnica między światłami pozycyjnymi a postojowymi polega natomiast na tym, że pierwsze z nich w złych warunkach można wykorzystać w trakcie jazdy np. podczas holowania auta. Drugie natomiast można uruchomić wyłącznie podczas zatrzymania się.

Światła pozycyjne – gdzie się znajdują?

Światła pozycyjne znajdują się w każdym samochodzie. Dzieli się je na przednie oraz tylne. Pierwsze z nich, zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny świecić na biało. W tylnej części samochodu zamontowana jest druga para świateł pozycyjnych, świecących jednak na czerwono. Warto również zaznaczyć, że światła pozycyjne mogą zostać rozbudowane o kolejne elementy. Dotyczy to tych samochodów, których długość przekracza 6 metrów. W przypadku takich pojazdów montuje się dodatkowe światła pozycyjne boczne, które są ich obowiązkowym wyposażeniem. Tym, co odróżnia je od wspomnianych wcześniej przednich i tylnych lamp pozycyjnych, jest kolor. Boczne oświetlenie ma żółtą barwę, co czyni go bardzo charakterystycznym.

Jak uruchomić światła pozycyjne w samochodzie?

Mechanizm uruchamiania świateł pozycyjnych jest różny w zależności od marki i modelu samochodu. W każdym przypadku włączenie oświetlenia pozycyjnego jest jednak dość łatwe i nie stwarza kierowcom większych problemów. Część pojazdów ma opcję uruchomienia tego typu świateł za pomocą manetki znajdującej się po prawej stronie kierownicy. Inną opcją jest wykorzystanie specjalnego przełącznika – na lewo od kierownicy. W obu przypadkach, na sterowniku zaznaczone są dokładne informacje dotyczące tego, jakie światła zostają uruchomione w wybranej pozycji. Na desce rozdzielczej pojawia się także podświetlona ikona informująca o tym, jakie oświetlenie zostało włączone w danym momencie.

Warto zaznaczyć, że światła pozycyjne uruchamiają się od razu, kiedy włączane są światła mijania. Wszystko za sprawą przemyślanej konstrukcji oświetlenia samochodowego. Przesuwając przełącznik z pozycji 0 na światła mijania, mija się oznaczenie ze światłami pozycyjnymi.

Czy brak świateł pozycyjnych oznacza mandat karny?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o ruchu drogowym, światła pozycyjne są obowiązkowe. Oznacza to, że w przypadku kontroli samochodu, funkcjonariusz policji może nałożyć na kierowcę mandat karny za brak sprawnych świateł pozycyjnych. Jest to możliwe na mocy art. 50 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zazwyczaj trzeba przygotować się na konieczność zapłacenia 300 złotych. Dodatkowo dochodzą także 4 punkty karne.

Prawidłowe działanie świateł pozycyjnych – wybierz odpowiednie żarówki

Światła pozycyjne wykorzystywane są przede wszystkim do oświetlania pojazdu, który ma postój w miejscu o ograniczonej widoczności. Ich prawidłowe działanie jest ważne szczególnie po zmierzchu. Wówczas informują nadjeżdżających kierowców, że w danym miejscu znajduje się inne auto, co pozwala na jego bezpieczne wyminięcie. Podstawą jest więc prawidłowe działanie świateł pozycyjnych, o które można zadbać, wybierając dobrej jakości żarówki. Na rynku dostępne są produkty różnych marek. Zaleca się, aby stawiać na cenionych producentów, jak np. Osram czy Bosch. W tym przypadku koszt jednej sztuki waha się od ok. 3 do 9 złotych. Żarówki znanych firm zapewniają jednak znacznie lepszą jakość, a dodatkowo wymienia się je zdecydowanie rzadziej, co w ostatecznym rozrachunku jest bardziej opłacalne.

Czy można samodzielnie zmienić żarówki świateł pozycyjnych?

W przypadku większości modeli samochodów znanych marek wymiana żarówek świateł pozycyjnych nie jest skomplikowana. Oznacza to, że można podjąć się samodzielnego wykonania tego zadania. Elementy te mają specjalne wtyczki, dlatego ich demontaż oraz instalację nowego komponentu wykonuje się błyskawicznie. Najtrudniejszym etapem całej wymiany może być dostanie się do wnętrza lampy.

Jeżeli nigdy nie wymieniałeś żarówek pozycyjnych w samochodzie i obawiasz się, czy poradzisz sobie z tym zadaniem, to możesz skorzystać z pomocy mechanika. Specjalista za tego typu usługę liczy sobie kilkadziesiąt złotych – w zależności od tego, jaki jest model i marka pojazdu.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

Jakie światła powinny znajdować się na wyposażeniu każdego samochodu?
Do czego są światła pozycyjne?
W jakim kolorze są światła pozycyjne?
Czy światła pozycyjne mogą pełnić rolę świateł postojowych?
Redakcja
Redakcja
Specjaliści z zakresu motoryzacji przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę o samochodach. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku motoryzacyjnym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł wybrać produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Najnowsze artykuły

2024-11-19

Elektromobilność – co to jest?

W ostatnich latach wiele mówi się o dążeniu do zastąpienia pojazdów z silnikami spalinowymi przez...

2024-11-19

Używany samochód elektryczny – czy warto?

Chcesz kupić używany samochód elektryczny? Taka transakcja wzbudza wiele emocji, choć auta spalinowe są powszechnie...

2024-11-19

Ile pali hybryda?

Samochody hybrydowe zyskały popularność ze względu na deklarowane niskie spalanie i bardziej ekologiczny sposób użytkowania...

0 KOMENTARZY