Co oznacza taryfa G11?
Taryfy to nic innego, jak plany cenowe stosowane przez dostawców energii elektrycznej. Są one oznaczone literami oraz cyframi. Pierwsze z nich umieszczone na początku nazwy wskazują, dla jakiego rodzaju odbiorców przeznaczona jest konkretna taryfa. W przypadku planu G11 są to gospodarstwa domowe oraz klienci indywidualni. A jak to wygląda dla innych taryf?
Literą „A” oznacza się te przeznaczone dla przedsiębiorstw o największym zapotrzebowaniu na energię elektryczną m.in. fabryk czy kopalni. Taryfy z grupy „B” są stosowane przez odbiorców o standardowym zapotrzebowaniu np. sklepy czy biurowce. Z kolei te oznaczone literą „C” są przeznaczone dla gospodarstw rolnych, a także mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
A co oznaczają poszczególne cyfry w oznaczeniu taryfy G11? Pierwsza z nich odnosi się do grupy, do jakiej zaliczany jest odbiorca ze względu na maksymalną moc umowną. W przypadku omawianej taryfy oznacza, że nie przekracza ona 40 kW. Jeśli po literze znajdowałoby się oznaczenie „2”, to wskazywałoby to, że dostarczana moc energii elektrycznej jest wyższa niż 40 kW.
Druga cyfra odnosi się do stref czasowych. „1” oznacza, że w przypadku danej taryfy stosuje się jednostrefowy cennik, a stawka za prąd jest identyczna przez całą dobę.
Podsumowując, taryfa G11 jest przeznaczona dla gospodarstw domowych i klientów indywidualnych, o zapotrzebowaniu na moc nie większą niż 40 kW. W jej przypadku cena energii elektrycznej jest identyczna 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Źródło: https://www.gkpge.pl/dla-domu/oferta/oferta-taryfowa
Taryfa G11 – dla kogo jest przeznaczona?
Z taryfy G11 można korzystać nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także na potrzeby zasilenia energią:
- pomieszczeń gospodarczych,
- lokali zbiorowego zamieszkania, takich jak np. hotele robotnicze, internaty,
- węzłów cieplnych,
- hydrofornii,
- domków letniskowych, altanek itp.,
- garaży indywidualnych odbiorców.
Ma więc ona dość szerokie zastosowanie.
Taryfa G11 – najważniejsze zalety
Najważniejsze zalety taryfy G11 to:
- stała stawka za energię elektryczną, co nie ogranicza korzystania z urządzeń wtedy, gdy cena za prąd jest najwyższa;
- proste rozliczenie i możliwość dowolnego zaplanowania codziennych czynności np. prania czy zmywania;
- uniwersalne zastosowanie nie tylko w domach czy mieszkaniach.
Ten plan taryfowy to przede wszystkim duża wygoda dla wszystkich domowników.
Ile kosztuje prąd w taryfie G11?
Do końca września 2025 r. obowiązują zamrożone stawki za prąd dla gospodarstw domowych na poziomie 0,6212 zł/kWh brutto. Są to działania rządu mające na celu zabezpieczenie konsumentów przed drastycznie rosnącymi cenami energii elektrycznej. Poszczególni dostawcy nie mogą więc ustalać wyższych stawek na kWh, ale mogą doliczać do niej m.in. opłaty za dostawę prądu do gospodarstw domowych. Średnie ceny energii elektrycznej u różnych dostawców kształtują się na następującym poziomie:
- PGE – ok. 1,10 zł/kWh brutto,
- Energa – ok. 1,09 zł/kWh brutto,
- Tauron – ok. 0,98 zł/kWh brutto.
Ceny dostawy prądu zawierają podatek VAT, a także opłaty regulacyjne. Stawki mogą różnić się w zależności od regionu, do jakiego jest dostarczana energia elektryczna.
Jaką taryfę wybrać – G11 czy G12?
Jeśli nie wiesz, czy taryfa G11 będzie najlepsza dla twojego gospodarstwa domowego, wykonaj odczyty licznika o różnych porach dnia, co pozwoli ci oszacować, w jakich godzinach występuje największe zużycie. Być może bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie dla ciebie taryfa dwustrefowa G12 lub G12w. Warto przyjrzeć się tym planom nieco bliżej.
Taryfa G12 umożliwia rozliczanie energii elektrycznej w dwóch strefach czasowych: droższej i tańszej. Pierwsza z nich najczęściej obowiązuje od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00. Mniej za prąd zapłacisz natomiast od 22:00 do 6:00 oraz między 13:00 a 15:00.

Źródło: https://www.gkpge.pl/dla-domu/oferta/oferta-taryfowa
W PGE stawka za prąd w strefie dziennej to 0,6212 zł/kWh brutto, a w nocnej 0,5536 zł/kWh brutto. Firma Energa oferuje następujące stawki: 0,6212 zł/kWh brutto w droższej strefie i 0,5868 zł/kWh brutto w tańszej.
Możesz również rozważyć wybór taryfy G12w, czyli weekendowej. Obowiązują w niej następujące strefy:
- od poniedziałku do piątku:
- strefa nocna: od 22:00 do 6:00 oraz od 13:00 do 15:00,
- strefa dzienna: od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00,
- w soboty i niedziele:
- strefa nocna: od 0:00 do 24:00.
Ta taryfa umożliwia więc korzystanie z tańszej energii elektrycznej przez cały weekend. To dobre rozwiązanie dla osób, które mogą zaplanować korzystanie z urządzeń AGD i RTV w godzinach, gdy prąd jest najtańszy.

Źródło: https://www.gkpge.pl/dla-domu/oferta/oferta-taryfowa
PGE oferuje swoim klientom taryfę G12n. Ten plan zakłada, że strefa dzienna obowiązuje od poniedziałki do soboty w godzinach 5:00-1:00. Niższe stawki są natomiast naliczane między 1:00 a 5:00 oraz przez całą dobę w każdą niedzielę.

Źródło: https://www.gkpge.pl/dla-domu/oferta/oferta-taryfowa
Kiedy warto wybrać taryfę G11?
Grupa taryfowa G11 jest najprostszym planem rozliczeniowym ze względu na to, że stawki za prąd są takie same przez całą dobę. Nie trzeba więc zastanawiać się, w jakich godzinach zwiększyć zużycie, aby skorzystać z najtańszych godzin. Nie ma znaczenia, kiedy będziesz korzystać z urządzeń zasilanych za prąd, gdyż zapłacisz stałą stawkę.
Taryfa G11 sprawdzi się więc przede wszystkim tam, gdzie zużycie energii jest stałe i nie można wskazać określonych godzin, gdy pobór prądu jest zwiększony. Warto wybrać ją, jeżeli nie ma możliwości zaplanowania pracy najbardziej energochłonnych urządzeń np. w nocy. Jeśli twój dom jest ogrzewany prądem, to taryfa G11 nie jest dla ciebie najlepszym wyborem. W takim przypadku zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wariant dwustrefowy. Dzięki takiej taryfie możesz nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu w ciągu nocy, gdy stawka za prąd jest niższa.
Jak zmienić taryfę prądu?
Zmiana taryfy prądu to jeden ze sposobów na niższe rachunki za energię elektryczną. Aby mieć pewność, że takie działanie rzeczywiście przyniesie ci korzyści, oblicz dobowe zużycie w twoim gospodarstwie domowym i ustal, w jakich godzinach jest ono największe. Jeśli ponad 25% wykorzystania energii możesz zaplanować na konkretne okresy w ciągu dnia, to dobrym rozwiązaniem będzie dla ciebie taryfa G12, G12w lub G12n (jeśli chcesz korzystać z usług PGE).
Zastanawiasz się, jak zmienić swój plan taryfowy? Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek u swojego dostawcy. Możesz to zrobić raz w ciągu roku. Jeśli wprowadzone zostały zmiany stawek opłat, to masz na to 60 dni od momentu wejścia w życie nowej taryfy.
Szczegółowe warunki znajdziesz w umowie, jaką zawarłeś ze swoim dostawcą. Większość operatorów umożliwia wybór planu cenowego podczas wizyty w oddziale firmy, telefonicznie lub przez Internet. Zdecydowanie najwygodniejsza jest ostatnia opcja. Aby z niej skorzystać, musisz:
- wejść na stronę swojego operatora;
- znaleźć na niej zakładkę dotyczącą zmiany taryfy;
- przygotować numer licznika lub Punktu Poboru Energii (te informacje znajdziesz na swojej fakturze za prąd);
- wypełnić i przesłać wniosek.
Zamiana planu cenowego nie jest wymagającym zadaniem i nie powinna zająć ci więcej niż kilka minut. Przez Internet wniosek złożysz o dowolnej porze, 7 dni w tygodniu. Wszystkie niezbędne dokumenty związane ze zmianą taryfy otrzymasz na podany przez ciebie adres e-mail.